Zaterdag 25 Juni 1910. 20e Jaarg. A Nieuws- Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Hst vsrmists klsinood. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De buitengewone vergadering van het Verbond van metselaars en opper lieden heeft Dinsdag te Berlijn de scheidsrechterlijke beslissing, die te Dresden in het geschil in het bouwvak geveld is, met overgroote meerderheid aangenomen. Men hoopt, dat het werk deze week in geheel het rijk zal hervat worden. Uit Lubeck komt bericht, dat het Maandag den heelen dag snikheet is geweest, maar dat 's nachts, blijkbaar ten gevolge van de sterke uitstraling, op verschillende plaatsen de te velde staande gewassen bevroren zyn. FRANKRIJK. Senator Lannelongue heeft bij den Senaat een voorstel ingediend om de ontvolking van Frankryk tegen te gaan met behulp van de volgende maat regelen vermeerdering van militaire plichten voor ongehuwde mannen boven negen-en-twintig jaar verplichting voor alle staats-, departementale- en ge meente-ambtenaren om gehuwd te zijn op vijf-en-twintigjarigen leeftijd. Amb tenaren, die minstens drie kinderen hebben, zullen geldelijke voordeelen genieten in hun betrekking en ook bij hun pensionneeringopheffing van de bepalingen in het burgerlijk wetboek betreffende de beschikbare gedeelten eener nalatenschap, met de bedoeling, dat het recht van den vader van een gezin om vrij te beschikken over zijn ouderlijk erfdeel geen vrees kan doen ontstaan voor verbrokkeling der for tuinen door het toenemen van het aantal kinderen. De groep uit den Senaat voor handel en industrie heeft van gedachten ge wisseld over eeD voorstel om te Parijs een wereldtentoonstelling te houden. In beginsel heeft de groep uit den Senaat dit voorstel goedgekeurdzij zal de regeering raadplegen. Als jaar waarin de tentoonstelling zal gehouden worden, is 1920 voorgesteld. ENGELAND. In de Engelsche bladen vinden wij een verslag van de ontvangst, die de deputatie voor en die tegen het vrouwen kiesrecht bij Asquith hebben gevonden. Daaruit blijkt, dat Asquith aan de twee deputaties onverholen heeft te kennen gegeven, dat hij voorshands tegen het parlementaire kiesrecht der vrouw is en dus niet geneigd, om mee te werken, dat Shackleton's wetsontwerp, hetwelk iets meer dan een millioen vrouwen het kiesrecht zou bezorgen, in de loopende zitting afgehandeld kan wor den. Maar, voegde hij er bij, zoo denken er niet al mijn ambtgenooten in het kabinet en de meerderheid in de partij over. Hij zou zoo trouw mogelijk de argumenten voor en tegen aan het oordeel van het kabinet over brengen, en de beslissing van het kabinet aangaande het wetsontwerp van Shackleton zoo spoedig mogelijk in het Lagerhuis meedeelen. Zondag heeft een predikant op een dorp bij Norwich van den kansel ge- De wind raasde door den kouden nacht, loeiend langs den ouden stadsmuur, gierend over de daken als eene stem van groot en "eindeloos leed. Renate wachtte tot hare moeder naar bed en ingeslapen was. Toen stond zij zachtkens op en ging in de woonkamer terug en liep daar heen en weer, heen en weer, met ineengewrongen handen. Menigmaal bleef zij staan en staarde naar de deur, alsof die zoo aanstonds toch moest opengaan en Richard binnenlaten. En dan kwam er een wonderbare glans in hare oogen, een glans van onuitspre kelijk geluk. Zij doorleefde nog eens het oogenblik, toen zij aan zijne borst lag en al haar leed bij zijnen kus ver gat. En in de overmaat haars verlan gens strekte zij hare armen naar hem uit, riep hem luide bij zijnen naam. Maar slechts de wind kreunde haar een antwoord toe. Zij dacht niet meer aan de schande die men haar had aangedaan maar slechts aan datgene, wat zij verloren geven moest en toch niet verloren geven kon. Zij dacht niet aau haren doodelijk gekwetsten trots enkel aan haar ver nietigde geluk. Maar telkens toch brak er door deze troostelooze werkelijkheid een straal van hoop. De nieuwe dag immers zou haar den beminde terugbrengen. Hij moest, hij moest haar toch trouw gebleven zijn Toen de morgen eindelijk aanbrak en de eerste levensteekenen meebracht op de straat, kon Renate het in de duffe kamer niet langer uithouden. Zij kleedde zich aan, trok een sluier over haar gelaat en snelde naar buiten onwillekeurig, onbewust schier, den wegop naar Richard's woning. De bevroren sneeuw kraakte onder hare voeten, en ijsvlokjes, scherp als naalden, prikten haar voorhoofd en wangen. Daar stond zij voor het huipen meteen was het haar of de grond onder hare voeten wankelde. Want zie Achter het venster hing een bordje met het opschriftTerstond te huurc. Werktuigelijk knikte zij een paar malen en prevelde onhoorbaar iets. Daarbij moest zij tegen een lantaarnpaal leunen, om niet neer te zinkeu. Een marktwagen ratelde voorbij. De zweep klapte en hoefijzers trappelden op de keien. Daar schrok zij, alsof zij ontwaakte uit een droom. Als wezenloos ging zij den weg terug, vreemd als uit een an dere wereld terug naar haar huis. waar hare moeder angstig op haar wachtte. ruchten, die over koning George in omloop waren weersproken. Men zei, dat hij dronk en vóór zijn huwelijk met koningin Marie al heimelijk ge trouwd was geweest. Allen, die den koning kennen, zei de predikant, zyn bereid onder eede te verklaren, dat die geruchten ongegrond zijn. Winston Churchill, de minister van binnenlandsche zaken, is ook majoor bij een regiment Yeomanry. Trouwens hy heeft in den Boerenoorlog en in vele kleine en groote oorlogen voordien als soldaat en officier in het vuur ge staan. De officieren van dat regiment Yeomanry nu waren onlangs in een kamp te gast bij de officieren van een regiment huzaren. Na tafel werd er gebokst. Churchill kreeg een uitdaging van eeh der huzarenofficieren en nam het aan. Over en weer werden er uitvallen gedaan, tot de rechtervuist van den huzarenofficier, recht van den schouder uit gestooten, 's ministers kaak trof en hem tegen den grond velde. De scheidsrechter besliste toen, dat Churchill het had afgelegd. ITALIË. Bij de gemeenteraadsverkiezingen is het hier en daar heftig toegegaan, met name te Florence, waar een verwoede strijd is geweest tusschen de gematigd- clericalen en het demokratische blok. Beide partijen hadden getracht alle beschikbare rijtuigen te anuexeeren, hetgeen vaak tot allerlei ruwe tooneelen ileiding gaf. De democraten hebben gepoogd de auto van graaf Seristori omver te werpende graaf en de chauffeur wisten echter het volk met hun revolvers op een afstand te houden. Terwijl te Florence de gematigd-cleri- calen de overwinning hebben behaald, hebben te Milaan en te Turyn de soci alisten en de democraten de zege En met verstikte stem bracht zij uit >U hebt gelijk gehad Hij is wegI* »Kind, kind ween maar eens uit Met verdwaasden blik staarde zij de oude vrouw aan. »Weenen? Waarom Niet om myzelf want ik heb u nog, moeder... En om hem? Dat hij even laag staat als de groote hoop? Dat hij zijn woord kon breken Dat hij zoo laf, zoo jam merlijk laf mij in den steek laten kon O, moeder met eiken traan, dien ik om hem vergoot, zou ik en'cel mij zelf vernederen Zij stond rechtop, het hoofd omhoog, de handen saaragevouwen. >U hebt mij zoo vaak mijn trots ver weten, moeder. Nu, wat zou ik nu wezen zónder mijn trots? Hoe zou ik dan dit uur kunnen verdragen Als hem zulk eene verdenking getroffen had en zij hadden allen hem den rug toegekeerd, zooals zij 't m ij hebben ge- daau, moeder, dan zou ik hem niet ver laten hebben in den nood. Ik zou in hem hebben geloofd, al zou de gansche stad hem gesteenigd hebben. Ik zou niet den zwaarsten steen tegen hem hebben opgenomen, zooals hij tegen mij maar ik zou naast hem hebben ge staan en voor hem gesproken hebben en hem met mijne liefde getroost. Nooit zou ik hem afvallig geworden zijn nooit >0, Reua, kind behoef je m y dat OOSTENRIJK-HONG ARIJE. Naar uit Boedapest gemeld wordt, is Maandagmiddag bij Baja de Duitsche ballon Plauen door den storm tegen den grond geslagen. Van de vier reizigers kreeg één een hersenschudding, een tweede bekwam een gebroken rib, een derde een gebroken arm. De vierde bleef ongedeerd. De ballon was Zondagavond iD Leipzig opgestegen. In Hongarije houden de regens en de daarmee gepaard gaande over- stroomiugen aan. Het geheele aantal slachtoffers wordt totdusver opgegeven als drie honderd. Frans Jozet heeft honderd duizend kronen beschikbaar gesteld voor de slachtoffers Troepen en ingenieurs zijn naar de getroffen streken gezonden. Vele plaatsen zijn niet meer te herkennen. In het dorp Ypost zijn alle huizen vernielddaar alleen wordt het aantal slachtoffers op meer dan tachtig geschat. Het herstel van wegen en spoorlijnen zal maanden duren. AMERIKA. In Rusk (Texas) is een neger gelyncht, die beschuldigd werd van moord op een blanke vrouw. De neger, een zekere Johnson, is door een woedende menigte levend verbrand. De overheid te verzekeren ?c fluisterde mevrouw Mild- Der diep geschokt. ,U, moeder, ja om u te doen be grijpen waarom ik om hem niet weenen kan,< zeide Renate, haar hoofd buigend en de gevouwene handen drukkend tegen hare borst. »Er kan een tijd komen, moeder, dat ik weenen zal over mijzelf over mijn doode hart, dat zoo zwaar te dragen is. Maar om hem neen Hoe kan men weenen om iemand dien men veracht, moeder ?c »Bedrieg jezelf niet, kind Je bemint hem nog. »Mogelyk, dat ik het betere in hem zoo ineens niet kan vergeten. Maar mocht er ooit nog een dag komen, waarop hij over zijne lafheid wroeging voelen zal en mij berouwvol om vergif fenis zal smeeken, dan, moeder, dan zal ik gewroken zijn!* riep het meisje, en zij ademde zwaar. »Die dag zal niet komen kind. Denk daar niet aan. >Ik hoop V zeide Renate dof. Er werd gescheld. Het was de post bode met een paar postwissels. »Voor juffrouw Mildner. Verzoeke te quitteeren. Het bloed schoot Renate naar het hoofd. »Ik neem dit geld niet aan. Het kan aan de zenders worden teruggegeven,* zeide zij tot den man, en zij sloot de deur. »Liever verhongeren, moeder, dan het geld van dat volk aanraken,

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1