No. 24-, Woensdag 22 Juni 1910. 2Ge Jan ra. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. I)IELEMAi\, De Landbouwfeesten. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. 14, 15 en 16 Juni 1910. Donderdag. Vroegtijdig waren we opgestaan om getuige te zijn van den aanvoer van al wat blijkens het programma ten toon gesteld zou worden. We hadden echter mis geraden, als we dachten nog weinig te zien, want men was reeds om vier uur 's morgens met de inzending be gonnen. We zagen dan de prachtige weide herschapen in een terrein, waar aan- schouwelijk zou worden bewezen ter er! eene zijde, wat een grondige kennis vermag van paardenfokkerij en veeteelt, wat de vruchten zijn van goede behan- !6IÏ deling, geschikte voeding en doelmatige [stalling, zoowel voor paarden en rund- vee, als voor schapen, geiten, enz. I., ter andere zyde, hoe menschelijk ver nuft heeft weten te verkrijgen, dat het M rad der machine ook zoo nuttig kan worden aangepast aan de bewerking van den bodem en de daaruit geteelde gewassen en in de derde plaats, hoe de nijvere handwerksman zich toelegt op de ver vaardiging en verbetering van land bouwwerktuigen, vervoermiddelen, ge reedschappen, paardentuig, enz. evenals het landbouwonderwijs zich nog steeds uitbreidttot de verschillende onder - deelen van den landbouw. Vooral de hengsten, stieren, paarden koeien, zoo jonge als oudere, toonden een grooten vooruitgang in kwaliteit. En zulks was niet te constateeren uit een enkel exemplaar, maar uit eene collectie van enkele honderdtallen, wat juist voor ons bewoners van Zeeuwsch- jjjfl Vlaanderen zoo mooi was, want enkele mooie, bekroonde paarden, stieren en I koeien zien we dagelijks in onze om- geving, maar eene zoo groote verzame- X6l 'ing van prachtige dieren was ook voor _-J ons nog nieuw. We voelden eenigen trotsch in ons opkomen, als we die duizenden vreemdelingen hoorden zeg- gen„zóó hebben we 't nog niet gezien 41 Toch merkte een bekend fokker op dat we pas aan het begin van den 1I goeden weg zijn. Over 't algemeen i wordt de veestapel goednu is het aan de kenners om het puik te krijgen I opdat we kunnen concurreeren met België, wat de paarden, met Holland en Friesland wat het rundvee betreft. (J, Schapen, geiten en varkens waren j minder sterk vertegenwoordigd. Van de atdeeling geiten was bijzonder I werk gemaakt. Een fraai poortje, waarop te lezen stond aan de eene zijde: zoo zyn onze geiten, en aan de J andere zoo moeten onze geiten worden, diende tot scheiding dier helften, welke PE! nog een groot onderscheid toonden. )U1 Verder waren melklijsten, foto's, boter I en kaas van geitenmelk te zien en [alles wat de prov. vereeniging tot be- Ivordering der geitenfokkerij doet. Lief- hebbers konden zelfs pas gewonnen 8I'geitenmelk proeven! )T0 Wat de zuivelbereiding betreft, zagen we meer machines dan wel zuivel- j|i{! Produkteü- Een zevental monsters boter, waarin één van fabrieksboter, telden we. Om het programma te volgen kyken we eens terloops naar de verschillende hoefijzers, waaronder een verzameling welke ook in 1904 reeds te Hulst werd getoond (niet nieuw dus), om dan met een wakend oog de uitstalling bijen en wat daarbij behoort, te bezoeken. Hier had zich een inzender bijzonder geinteresseerd met een bijna volledige verzameling van benoodigdheden voor den honingbouw. Met het opnemen der prijzen in al die catagoriën was intusschen heel wat tijd verstreken, zoodat een eigenaardig gevoel aan de maag aan huis herinnerde. Toevallig reed juist een rijtuig van het terrein, zoodat we van de gelegenheid ons welwillend aangeboden om mee te rijden, gretig gebruik maakten, want het was intusschen warm en stofferig geworden. Warm door de drukte, die ons omgaf en stofferig door de massa voetgangers, rijtuigen, fietsen en enkele auto's. Ook binnen onze gemeente was het druk en voerden nog steeds rijtuigen en fietsen meer bezoekers aan, komende uit Holland, België en alle deelen van de provincie Zeeland. Toen we weer terugkeerden naar Beoostenbly, was de drukte enorm. Bij honderden verdrong men zich voor de beide ingangen, terwijl rijtuigen niet van den weg af waren. Velen, die niet op het terrein wisten te komen, vergenoegden zich met een ritje langs het terrein. De woelende menigte, de uitgestalde machines en rijtuigen, waar- tusscheu de met vlaggen versierde tenten, dit alles vormde een afwisselend schouwspel. Te meer omdat slechts een 1 meter hooge heg, waarachter een sloot, de scheiding vormde tusschen een goed onderhouden kunstweg en het daarlangs uitgestrekte tentoonstellings terrein. Op de weide zelf heerschte een feestelijke stemming. De twee Axelsche muziekgezelschappen en hetTer Neuzen- sche gaven om beurt luisterrijke con certen. Iets moet ons hier uit de penWe kouden door de aanwezigheid van muziek en enkele versierde tenten niet merken, dat er iets verloren ging van het karakter en het doel eener landbouwtentoonstelling. Integendeel. En nu weer ter zake met ons over zicht Het deed ons veel genoegen te zien, dat de Axelsche ambachtslieden zich zoo flink lieten vertegenwoordigen met hunne inzendingen tilbury's, dogcarts, camions, boerenwagens, met of zonder veeren, eggen, arbeidersgereedschap en paardentuig. Zij ontmoetten evenwel ook concurrentie van inzenders van buiten Axel. Aan ploegen, wan- en windmolens, zeefdemolens, enz. geen gebrek. Op gemerkt zij, dat dit alles handwerk betreft. Begonnen we nu het inge zonden fabriekswerk allemaal te noe men, dan kregen we op eeu dag niet klaar. Daarom volstaan we met de mededeeling, dat een dertigtal namen in het programma vermeld staan van inzenders van stoommachines, motoren, dorschmachines, maaimachines, zaai- machines, molens, ploegen, melkont- roomers en alles wat maar op het land of in de schuur gebruikt moet worden voor het landbouwbedrijf tot in de kleinste onderdeelen, tot zelfs draïneer- buizen, veevoeders en cement-yzeren artikelen. Verscheidene machines, wa ren door motoren in werking gesteld. Tot de nieuwigheden, die de afd. Axel hier invoerde tijdens de tentoon stelling, enz. behoorde ook eep tent met voorwerpen, uitsluitend betrekking hebbende op het landbouwonderwijs. Men zag onder de leermiddelen, sche dels en gebitten van verschillende die ren, uit de hand geteekende platen van paardenrassen, voorts granen en tal van voorwerpen, welke voor een leek onbe kend waren, doch waarvan bij navraag duidelijke verklaring werd gegeven. Het laatst bezichtigden we de tent der V. P. N., waarvan ook hier een onderafdeeling bestaat. Het was daarin erg warm. Voor mensch en dier was eenige ventilatie daar wel zoo aange naam geweest. Omdat de inzending niet talrijk was, konden we er gauw uit met den indruk, dat pluimvee toch mooier toont in een volière of op een boeren erf, dan in dat niet reukvrij verblijf. Behalve door dhr. Ph. J. van Dix- hoorn, van wien, buiten mededinging naar prijzen, 36 exemplaren van zijn beste paarden en koeien aanwezig waren, benevens nog varkens en pluim vee, waren nog talrijke voorwerpen en reclame-artikelen ter opluistering inge zonden door verschillende personen, van wien we echter evenals bij de overige inzendingen bij voorkeur geen namen noemen. In den namiddag zagen we aangeduid door kaarten waarop „verkocht", dat verschillende leveranciers een goeden dag gemaakt hadden en alzoo eenigszins schadeloos werden gesteld voor de kosten van hunne reclame. We vernamen, dat de weide was uitgemeten, verdeeld en in teekening gebracht door leden van den laatstge houden meetcursus alhier. Daar tot 4 uur nog steeds toegangs kaarten werden verkocht en ook nog niemand er aan dacht om al naar huis te gaan, was men wel genoodzaakt de tentoonstelling later te doen eindigen dan gewoonlijk. Voor velen, die Don derdag niet meer in de gelegenheid waren om alles te zien, was het practisch dat al wat tot machines en werktuigen behoort, bleef staan tot Zaterdagmiddag. Als men weet dat er pi. m. ƒ1875 is ontvangen aan toegangsbewijzen en men rekent daarbij dat ieder lid met een geïntroduceerde gratis op het terrein kon komen, kau men zich het gedrang voor de ingangen eenigszins voorsteilen. Te ruim 5 ure begon de trek naar Axel en vooral de drie muziekgezel schappen hadden een talrijk gevolg achter zich. In stoet opgesteld maakten ze een muzikale wandeling door de stad, waarna de concerten begonnen. Intusschen veroorzaakte het vertrek van rijtuigen en treinen ook weer een zeer drukke passage. De directie van de prov. boot, hoorden we, had nu ook voor meer plaats gezorgd door twee booten naar Neuzen te zenden, zoodat nu niet, zooals 's morgens door een 100-tal inwoners van Zuid-Beveland te Borssele gebruikt moest gemaakt worden van een zeilscheepje. Zeer velen getuigden van hunne be langstelling in de uitvoeringen, die dit volkomen verdienden. Anderen weer profiteerden van de dansmuziek, die in enkele lokalen gegeven werd, terwijl de ingezetenen hunne logé's en kennissen rond den disch verzamelden. We achtten dit feit vermeldens waardig, omdat door de afd. Axel ge vraagd was om een extra-boot, waarvoor de Provincie ƒ120 eischte boven de inkomsten aan passagiers Zooals men weet kon de afd. hierop niet ingaan. Zoo brak al spoedig de tijd aan voor het vuurwerk en schaarde zich een drom van menschen rond het afgezet terrein op de Markt. Half tien kondigden z ware moordslagen den aanvang aan en zag men achter eenvolgens de vuurpijlen, zwermpotten, molens en hoe men de coups de feu noemen mag, de bewondering wekken der aanwezigen. Mocht al een vuurpijl minder hoog gaan dan gewenscht, een molen niet vlug genoeg draaien, genoeg was het dat de hoofdnummers een daverend hoera uitlokten. Vooral de Amerikaansche clown, een symbolische voorstelling van den landbouw, (het hoofdnummer), waaronder in diamant- vuur „Hulde aan de Landbouw" en het slotstuk, een prachtig bouquet, over troffen aller verwachting. Na afloop hiervan ging men voldaan huiswaarts, terwijl de jeugd zoolang het nog toegestaan werd een dansje waagde. Een groot deel van de blijvers viel ook ten deel aan de stoomcarous3el van Frans Janvier, staande in de Nieuwstraat ett die by deze gelegenheid mocht draaien en den geheelen dag door druk bezoek heeft gehad, tot ongeveer twaalf uur alles werd gesloten en de feesten als geëindigd konden worden beschouwd. Ofschoon de politie overal trouw op post was en voorzeker ook drukke dagen doorleefde, heeft zij nergens behoeven op te treden, wat we eensdeels toeschryven juist aan haar aanwezig heid, anderdeels aan de toegevendheid van onzen Burgemeester, die uitstekend de kunst verstaat het ieder zooveel mogelyk naar den zin te maken. En nu komen we ongemerkt aan het noemen van personen, maar dan zou het onbescheiden zijn, meenen we, indien we niet eerst noemden de heer Ph. J. van Dixhoorn. We doen dit echter schroomvallig, denkend daarmee den heer Van Dixhoorn en volgende te noemen personen niet te dienen maar waarom zouden we geen lot toezwaaien hun, wien zulks toekomt?

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1