Hierna gaven een paar pianotonen het sein aan dat zou worden gezongen het WELKOMSTLIED. Wees welkom, Edelachtbaar Hoofdbestuur, In onz' omgeving, op dit feestelijk uur Al bloeit hier niet bij sneeuw op berg en rots Het Edelweiss, de bloem der Alpentrotsch, Toch bloeit hier ook in onzen bloemengaard Eenachat van bloemen, d'aandacht dubbel waard Hoewel niet prijkend op een Alpenkruin, Maar op het veld des landmans, zijn fortuin, (bis). De trotsch der Zeevmcke Landbouwmaatschappij Schuilt niet in Hooggebergt' of Alpenrij. Maar in een vruchtbaar en gezond landouw Met weide en vee en goeden akkerbouw, 't Is daarvoor, dat hier elk van liefde blaakt Wijl Axel voor het eerst 't genoegen smaakt, Te vieren 't jaarlijksch feest, het hooggetij, Der fiere Zeevtcsche Landbouwmaatschappij(bis). „Een hart'lijk welkom" brengt thans op dit uur d'Afdeeling Axel aan haar Hoofdbestuur 1 Bevelen w'ons in Uwe zorgen aan, Opdat het ons steeds wel zal mogen gaan. Tot heil der Zeeuicsche Landbouwmaatschappij, Tot heil van Landbouw en Veefokkerij d'Afdeeling Axel roept thans, en met vuur, Wees welkom in ons midden, Hoofdbestuur(bis). Deze coupletten, welke waren ge dicht door den voorz. der afd. Axel. dhr. Ph. J. van Dixhoorn, werden op de bekende wyze van „Edelweiss' onder begeleiding van piano en viool tweestemmig gezongen door een 18-tal dames, waaronder ook enkele in Axel- sche kleederdracht. Nog voor het eindigen van de laatste woorden klonk een levendig applaus door de zaal en al spoedig verzocht men eene herhaling van het liedje, als bewijs van instemming met die hulde, Hierop nam de waarnemend voorz, van de Z. L. M., dhr. J. H. O. Domi- nicus van Kruiningen het woord. Hoe gaarne zou hij thans willen beschikken over een redenaarstalent om aan zijne gevoelens lucht te geven en naar waarde te huldigen de wijze waarop het Hoofd bestuur hier wordt ontvangen. Ook de dames bracht hij een welgemeend woord van dank. Gewoonlijk weet men zich eenigen tijd voor te bereiden voor de ontvangst gedurende de jaarlyksche zomervergadering en wat daaraan ver bonden is, en zoo was ook nu de ver wachting voor Axel eenigszins gespan nen, doch zóó schitterend hadden we het ons niet durven voorstellen. Komend tot de woorden van dhr. Van Dixhoorn was spr. wel een beetje huiverig diens lofrede geheel te aan vaarden. Voorzeker was veel gedaan in het belang van den landbouw, maar zulks zou niet het geval geweest zijn zonder de medewerking der afdeelingen. Het wijsje zooeven gezongen her innerde hem aan Hulst. Daar had hij dat ook gezongen tijdens de landbouw- feesten in 1904 en ook dhr. Van Dix hoorn herinnerde hem aan Hulst, door te spreken over de afscheiding. Voorzeker zal dat feit pijnlijke ge voelens hebben nagelaten maar toch zouden de afgevaardigden uit Hulst indien ze hier waren (door een defect aan de auto waren ze verhinderd tijdig aanwezig te zijn) trotsch zijn op hun zoo krachtig gegroeide spruit, die in ledental de moederafdeeling zoover overtreft. Hy kan niet genoeg zijn lof uit spreken over de snelle ontwikkeling en de groote beteekenis die deze at- deeling door den yver en de samen werking harer leden en bestuursleden heeft weten te verkrijgen. Nogmaals dankte hy voor de harte lijke ontvangst. Men ziet dat als om strijd gewerkt wordt om ons verblijf hier zoo aangenaam mogelijk te maken, een bewijs dat men er prijs op stelt de Zepuwsche Landbouw-Maatschappij in haar midden te zien. Spr. eindigde met den wensch, dat de afdeeling in bloei blyve toenemen en blijve werken als voorheen. Intusschen was door eenige dames een glas champagne toegediend, wa,t den voorz. aanleiding gaf een dronk te wijden aan de jonge en fiere afdeeling Axel. Dit voorbeeld werd met bravo's nagevolgd. Dhr. G. A. Vorsterman van Oyen, secr.-penn. der Z. L. M., vroeg het woord voor de Axelsche dracht. Vroeger was door hem geschreven over de verwaarloozing daarbij van drolschorten nü ziet hij echter, dat de Axelsche boere meisjes ook netjes zijn zonder drolschorten. Hij ledigt op hen zijn glas met den wensch, dat zy de dracht in eere zullen houden. De heer Van Dixhoorn merkt op, dat er dames aanwezig zijti met en zonder drolschorten, met en zonder Axelsche hoerendracht. Hij weet dat echter allen er mogen zijn. 't Blijkt hem dat zij allen ook ten opzichte vn den landbouw hunne verdiensten hebben, al was het maar door de ver vaardiging van het vaandel, als hulde blijk voor de a. s. feesten. Na nog enkele opmerkingen hier en daar begon de heer Dominicus met afwerking der agenda. Genoodigd waren de heeren J. C. de Ruyter de Wildt, directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, I. G J. Kakebeeke, rijkslandbouwleeraar in Zeeland te Goes, C. Zwagerman, zuivel consulent der Maatschappij, J. P. M Camman, tuinbouwleeraar infZeeland en Tj. B. E. Kielstra, assistent-zuivel- consulent der Maatschappij. De heer De Ruyter de Wildt was niet aanwezig, wijl hij wegens ambts bezigheden verhinderd was. De afgevaardigden van Hulst waren even voor het openen der vergadering verschenen. Ten opzichte van de in de vorige vergadering genomen besluiten werd medegedeeld dat de wijzigingen in het Reglement op het verleenen van aan houdingsbijdragen voor merriën met subsidie uit de provinciale fondsen zijn goedgekeurd. Verder dat de begrooting voor het assistent-zuivelconsulentschap door den minister van landbouw enz. is goedge keurd, dat het reglement, bevattende de instructie van den assistent-zuivel- consulent met geringe wijzigingen even eens is goedgekeurd en dat door het dagelijksch bestuur uit de twintig sol licitanten voor 't assistent-zuivélconsu- lentschap voorgedragen is de heer Tj. B. E. Kielstra voor één jaar. De minister heeft daaraan zijn goed keuring gehecht, de heer Kielstra heeft de betrekking aangenomen en reeds aanvaard. Voorts dat aan de afdeelingsbesturen 25 is overgemaakt, ter bevordering van de iuënting tegen vlekziekte. En eindelyk dat het adres, aangaande een tweede postbestelling buiten de kom der plattelandsgemeenten is ver zonden. De directeur-generaal der posterijen heeft bericht dat daaraan niet kan worden voldaan. Tengevolge van de wijzigingen in het reglement op de paardenfokkerij moesten de tegenwoordige leden van de keuringscommissie aftreden. In de nieuwe commissie, waarinéén veearts zitting heeft, werden benoemd de heeren M. van der Vliet, veearts, verder de fokkers Job. van der Have, Ouwerkerk, A. Govaert, Westdorpe, J. L. MpK Driewegen, en J. Vermeule- Bruijnzeel, Sluis. Medegedeeld werd dat aan de Prov. Staten van Zeeland voor de jaren 1911 en 1912 wederom een provinciale subsidie is aangevraagd van 3550, ter bevordering van de paardenfokkerij in Zeeland. Verder dat de Maatschappij thans 3108 leden telt en dat daarom is over gemaakt aan de „Koninklyke Neder- landsche Landbouwvereeniging aan con tributie voor 1910 310.80. Aan het „Nederlandsclie Landbouw- comité" is overgemaakt 40, bedrag der contributie voor 1910. Aan de orde was nu de benoeming van een algemeenen voorzitter, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlyden van den heer mr. H. C. Moolenburgh. Benoemd werd de heer J. H. O. Dominicus, te Kruiningen, met 16 stemmen, tegen 4 op den heer mr. A. J. F. Fokker te Zierikzee, en 1 opjhr. Van Vredenburgh te Tholen. Op een vraag van den heer Vorster man van Oyen, of de heer Dominicus de betrekking aanneemt, antwoordde deze, na overweging, zich bereid te verklaren. Ruim 25 jaar is hij verbonden aan de Maatschappij en heeft hij de ver gaderingen van het hoofdbestuur mee gemaakt daardoor is, hij bekend met het werk dat hem wacht. Hij aanvaardt gaarne de eervolle benoeming, onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen. Daarop volgden applaus en een welgemeenden handdruk van de aan wezigen. De toejuiching werd nog krachtiger, toen mejuffr. C. N. van Dixhoorn, dochter van den voorz. der afd. Axel den nieuw gekozen voorzitter een bouquet aanbood. Even hartelijk dankte deze ook voor deze attentie. Na nog enkele benoemingen, deelt de voorz. mede, dat door de directie van den landbouw inlichtingen zijn gevraagd aangaande de cultuur van vlas. De daarop ingekomen, zeer belang rijke verslagen zijn aan de directie van den landbouw gezonden. Later, als zij daarvan zijn terug ontvangen, zullen zij in het Landbouwblad worden ge publiceerd. Medegedeeld werd dat een subsidie van 312 wordt verleend voor zomer cursussen voor volwassenen (meisjes) in zuivelbereiding te Wolphaartsdijk, Koewacht, Nieuw- en St. Joosland en Nieuwerkerk. Door de afdeeling Axel is doorzending gevraagd van een adres aan Gedepu teerde Staten om slechts een veearts in de keuringscommissie voor de paar denfokkerij te benoemen. Dit is geschied. Het dag. bestuur is voornemens om het ontwerp-jachtwet onder de Oogen te zien en aan de afdeelingen te ver zoeken ook daarop rapport uit te brengen, om dan door een commissie die rapporten te doen bewerken ten einde om het resultaat te brengen onder het oog der regeering. Het dag. bestuur is verder voor nemens om, ingevolge het denkbeeld van den heer Van Dixhoorn, in de vorige vergadering geuit, in het vol gende jaar te Middelburg een keur- tentoonstelling te organiseeren en in de najaarsvergadering te komen met een uitgewerkt plan. De heer Van Dixhoorn zette zijn denkbeeld omtrent die keur-tentaon- stelling uiteen. Hij bedoelt eigenlijk een provinciale tentoonstelling van reeds bekroonde dieren om zoodoende een zuiver overzicht te krijgen wat in elke afdeeling voorkomt. Het dag. bestuur zal dit denkbeeld overwegen. Na de rondvraag werd de samen komst gesloten en noodigde dhr. Van Dixhoorn het hoofdbestuur en de af gevaardigden tot een gezellig samenzijn in „Het Gulden Vlies", waar nog tot in de kleine uurtjes werd vertoefd. Was de raadzaal voor deze gelegen heid eenvoudig met vlaggedoek en enkele guirlandes versierd, buiten bood dit gebouw nog fraaier uitzicht. Honder den illuminatie-glaasjes verlichten al het houtwerk in den voorgevel, terwijl een transparant de woorden „Hulde aan den Landbouw" te lezen gaf. Ook de muziektent was netjes versierd en door lampions verlicht. Van 8 tot 10 uur gaven Concordia en Hosanna een concert op de Markt, waarbij een zeer talrijk en prettig ge stemde menigte tegenwoordig was. Woensdag. Vol moed hadden we ons te ruste begeven voor den volgenden 'ochtend, maar met teleurstelling stonden we op. Een fiksche regen deed denken, dat we ons vergist hadden in het weer. Vlug naar de barometer; ja, die ging vooruit. De regen hield op, maar de lucht dreigde nog, tot in den middag de Junizon hare koesterende stralen uitzond, alsof ze wist, dat we er tijdens! den rijtoer meer aan hadden, dan in de vergaderingtent. Wè begaven ons dan naar het terrein,) waar de algemeene vergadering zou worden gehouden. Al dadelijk viel het j ons op, dat 't met de drukte daar nog niet gedaan was. Nog steeds timmeren, monteeren en versieren. Bij den ingang prijkte een prachtig geschilderde eerepoort, van waar uit men door een laan van versierde spar retjes naar de tent ging. Aan de voorzijde dier poort stond het opschrift Wat kloek verstand en noeste vlijt vermogen, Den bloei van onzen landbouw kan verhoogen, Is hier tentoongesteld in velerlei schakeering Tot nut van onzen stand en tot elkanders leering! Aan de achterzijde bij het verlaten van het terrein las men Nu Gij weer huiswaarts keert en alles hebt [aanschouwd, Wat hier op dit terrein werd voor uw oog [ontvouwd, Vertrouwen wij, dat Gij ten zeerste zijt voldaan, Bevelen voor 't vervolg ons minzaam bij U aan, Ook in de tent waren versieringen aangebracht: achter de bestuurstafel was een podium aangebracht, waarop de buste van H. M. de Koningin leven dig afstak tusschen een fraaie bloemen- tropee. Het geheel gaf een aaugenamen indruk. Al spoedig werd de tent bezet door de talrijke leden, die ook van eldert waren opgekomen. Onder de genoodig- den merkten we op in de eerste plaats Z.Ex. den Commissaris der Koningin, mr. Dijckmeester, vervolgens als lid van Ged. Staten de heer J. A. van Rompu en ook nog het Dag. Bestuur onzer Om half tien opende de voorzitter, de heer Dominicus, met hamerslag de vergadering en heette in de eerste plaats van harte welkom Z.Ex. den Commis saris der Koningin, in wiens aanwezig heid hij het bewijs zag van de belang stelling die Z.Ex. stelt in al wat de Z. L. M. raakt. Verder ook welkom aan het lid van Ged. Staten en aan het Gemeentebestuur van Axel. Dit laatste had zijn byzonderen dank in ontvangst te nemen voor de gulle gastvrijheid, waarmede de bevolking het Hoofdbe stuur binnen de gemeente had ont vangen. Heden 15 Juni 1910 is het juist 6 jaar geleden, aldus vervolgde de voorz., dat velen uwer en ik den rijtoer maak ten door deze gemeente, ter gelegenheid van de tentoonstelling in Hulst. Er is sedert dien tijd veel veranderd. In 1905 werd de groote afd. Hulst gesplitst en verloor daardoor een aanzienlijk terrein. Moge het die afd. onaangenaam gestemd hebben zoo'n schoon stuk van haar arbeidsveld te verliezen, toch kan zij er trotsch op zyn, dat deze afd. op zoo waardige wijze de voetsporen heeft gedrukt van de afd. Hulst en zich de ervaring bij haar opgedaan zoo te nutte heeft gemaakt. Zij, die voor die splitsing waren, hebben gelijk gehad. De afd. Axel toont op degelijke wijze haar récht van bestaan en spr. is er van- overtuigd dat de afgevaardigden van Hulst zullen instemmen met het eere-saluut, dat hy, voor de eerste maal, dat men in Axel vergadert, aan die jeugdige en krachtige afdeeling brengt. Hij feliciteert de afd. met haar vijfjarig feest, dat op zoo schitterende wijze wordt gevierd. Daarna bracht de voorz. verslag uit van het wedervaren der Z. L. M., in het afgeloopen jaar. De laatste jaren zijn niet de gelukkigste geweest. Het eerst werd herinnerd aan zijn voor ganger wijlen dhr. mr. H. C. Moolen burgh, die slechts enkele maanden het ambt van voorz. bekleedde. Deed zyn Ook van A van d gerich 't Is voor ingeze te spr mindei daan c onze g ook n: direct [direct Wan uit, zi kwade eerst 1 voormj zooveel dezer i

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2