IVo. 20. 26e Jaarg. Zaterdag 11 Juni 1910. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. I>IELEMA\, Buitenland. FEUILLETON. iëj Het vermiste kleinood. J-' Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Er zijn ongeregeldheden te Dorfen, in Beieren, wegens de verhooging van den bierprijs voorgevallenvan een herbergier werd daarbij het huis in brand gestoken. De Munchener N. Nachrichten verneemt over het dorps kabaai nog de volgende bijzonderheden De brandweermannen gingen met tegenzin aan het blusschen, daar zij den herbergier het ongeluk, nu hij den bierprijs verhoogd had, van harte gunden. Nauwelijks was de brand eenigszins beperkt, of de brandweer lieden richtten met de overige dorpe lingen, naar landsgebruik, een biergelag op kosten van den herbergier aan, en spoedig heerschte er een zeer vroolijke stemming. Er waren ongeveer twintig brandweeren van elders komen opdagen, vermoedelijk meer om hun keel dan om de vlammen te besproeien. De vroolijkheid ging eerst over in over- groote uitgelatenheid. Toen de menschen beschonken waren, werden er ware Indianendansen uitgevoerd. De her bergier, die het bier verstrekt had, kreeg te hooren, dat men hem eigenlijk overhoop moest schieten. Spoedig ont stond er ruzie en een algemeene klop partij, die van 4 uur 's middags tot 11 uur 's avonds aanhield. Een wacht meester, die orde wilde stichten, werd met een ijzeren tuinstoel tegen den grond geslagen en bleef buiten westen liggen. Twee andere wachtmeesters werden ook tamelijk ernstig gewond. 65» 5 (mi »U hebt gisteren een verlies ge- J leden ''oö 'Zoo? Weet u daar ook al van i,05 weet enkel, dat een hoog boven 35dl,elke verdenking staand meisje daardoor irtrelj '8 gecompromitteerd; en nu is mijn ver zoek aan u, alle stappen, om deze zaak I op te helderen, achterwege te laten. Wat zijn voor u achtduizend mark meer j of minder Maar hier staat de goede sumInaam, de gansche toekomst van een arm I meisje op het spel. Er is reeds zooveel gebeurd ,zoo wreedaardig over het geval [geoordeeld geworden, dat u, als het u om wraak te doen was, reeds volkomen [tevreden kunt zijn. Wat hebt u er aan, wanneer twee menschen om eene zaak, i;die voor u een bagatel is, eer en bestaan verliezen? Wilt u mij er borg voor [laten blijven, dat Renate Mildner on schuldig onder verdenking staat?» «Neen maar, hoe langer hoe gekker nu !t riep Lotte Kleber met ongeveinsde verbazing. »Ik sla een gat in de lueht! Jan Piet en Klaas komt bij mij, en jallemaal praten ze alsof achtduizend mark zoo maar uit de goot te rapen waren terwijl ze zelf waarschijnlijk nooit de helft van zoo'n som bij elkaar hebben naaf Intusschen werd in de andere dorps herberg ook alles kort en klein ge slagen. Ofschoon midden in de ergste wanordelijkheden de brouwer kwam mededeelen, dat de bierprijs weer van 26 op 24 pf. den Liter verlaagd zou worden, ging men voort met de ver nieling. De politie en de marechaussee waren machteloos, en ook de pogingen van de brandweer om de vechtersbazen met waterstralen uiteen te jagen, waren vruchteloos. Tegen elf uur 's avonds kwam het districtshoofd uit Erdingen met zes marechaussees en gelastte den menschen naar huis te gaan, waarna het spektakel langzamerhand bedaarde. In den loop van den dag van Maandag is de justitie uit Munchen te Dorfen aangekomen en heeft twintig menschen wegens landvredebreuk in hechtenis laten nemen. Waarschijnlijk zal echter tegen meer dan honderd deelnemers aan de vecht- en vernielpartijen rechts ingang verleend worden. In de heele streek heerscht de grootste opgewondenheid onder de bevolking. Ook de brouwers van Taufkirchen en Erdingen hebben brandbrieven ge kregen. In de eerstgenoemde plaats zijn de menschen zoo baloorig, dat de brouwerij het dan ook niet gewaagd heeft, het bier op te slaan. De moor dende hitte is vermoedelijk niet vreemd aan den geweldigen strijdlust der bier- minnende Beieren. FRANKRIJK. Zooals men weet, hebben de leden der Kamer, na hun aftreden als zoo- gezien. Moet ik mij dan maar door de eerste de beste laten plunderen ?c «Ik interesseer mij voor dat meisje,* zeide Lepsius. >Dat is heel galant van u maar mij raakt het mijn koude kleeren niet riep mevrouw Kleber. «Uwe galanterie verplicht mij toch niet om achtduizend mark over den balk te gooien »Ik verbind mij, die som aan u terug te betalen - in termijnen. Daar geef ik u mijn woord op. Is u dat vol doende Zijn hart hamerde hem tegen de ribben; want hij voelde dat hij zelf niet veel beter handelde dan deze vrouw, door in termijnen zijne trouwbreuk en Renate's smart te willen afbetalen. Hij voelde, dat alles wat hij zich bij dit voorstel nog voor illusies maakte, louter zelfbedrog was, een verdoovings- middel tegen het knagen van zijn geweten. »U hebt mij niet te zeggen dat ik voor achtduizend mark mijne hand niet behoef om te draaien,* antwoordde Lotte Kleber, in haren stoel achterover leunend. »En ook nog niet voor tweemaal zoo veel. Maar ik laat mij niet uitplunderen.* »U neemt dus mijn voorstel niet aan riep Lepsius met een gevoel van angst en afgrijzen, alsof de beringde vingers dezer vrouw hem de keel dichtknepen en de lucht benamen. „Dat beetje humaniteit wilt u niet hebben U danig, recht op pensioen. Guillotaux, een liberale argevaardigde, die van de vorige Kamer deel uitmaakte, doch niet herkozen is, heeft thans aan het bureau der Kamer bericht, dat hij zijn aanspraak op pensioen niet zal doen gelden. Ik ben van meening, schrijft hij, dat het mandaat van afgevaardigde, dat ik gedurende acht jaar de eer had te bekleeden, niet een bron moet worden van voordeelen voor de vertegenwoor digers van het volk. ITALIË. Dinsdag werd in Zuid-Italië een ernsti- gen aardschok waargenomen, waarbij in enkele dorpen de huizen instorten. Heel veel bijzonderheden over de aardbeving vinden we in de bladen nog niet. De schok bewoog zich tegelijk in een voortgolvende en in een op waartsche richting. De schade is vooral ernstig in de provincie Potenza. Te Riocastel zijn bijna alle gebouwen ingestort. Vele menschen werden in hun slaap verrast en zijn onder het puin begraven. Dinsdagavond waren 20 lijken onder het puin weggehaald. Men vreesde dat er nog tien menschen onder de puinhoopen lagen. De reddingsarbeid wordt met spoed georganiseerd. Kara- biniers en genie-soldaten zijn, onder leiding van ingenieurs, bezig met het zoeken naar slachtoffers. Te San Felle zijn vele huizen ingestort. Het aantal dooden bedraagt daar vijf. Ook te Vallatais de schade aanzienlijk. Een juiste opgave van het aantal slachtoffers ontbreekt echter totdus ver. beroept u op onze verwantschap, u laat u zelfs daarop voorstaan en bij de eerste gelegenheid, om die verwantschap te doen blijken, wilt u van niets weten «IJoor eens, mijnheer Lepsius,* zeide mevrouw Kleber bits «om mij deles te lezen, had u den gang naar mijn huis niet behoeven te maken. Morgen poetst u immers de plaat? - Als ik al uwe minnarijtjes met achtduizend mark moest bekostigen ►Ik verzoek u te zwijgen!* riep Lep sius, opspringend. »U deedt beter met een toontje lager te zingen. U verdient toch nog geen rooden duit. Waar moeten dan die termijnen vandaan komen? Zeker van 'tgeld van daarginds! Ja, zoo kan men wel den royalen ridder uithangen, als een ander er voor opdokt »U ben't eene vrouw,* zeide Lepsius, zich met geweld bedwingend, hoewel al de kleur uit zijn gezicht week. »U moogt dus zoo giftig praten als u wilt.* »Nu, wanneer dat 't geval is,* viel Lotte Kleber schamper in, »dan wil ik u ook nog zeggen, dat het op de bedoelde persoou geen gunstig licht werpt, wan neer jonge mannen zoo door dik en dun hare partij opnemen. Dat geeft iets te denken Bijt mij maar niet, mijnheer de assessorU moet nog leeren op uwe woorden te passen.* 'Ik heb geen woorden,* stiet Lepsius met moeite uit, zijn stoel tot midden in In het gebied van Benevente doet de aangerichte verwoesting denken aan die in Messina en Reggio in 1808. Er heerscht een paniek onder de bevolking heid. Het aantal slachtoffers is ge lukkig in verhouding tot den omvang der verwoesting nog al gunstig. Het gaat, 't schijnt, de twintig niet te boven. De inwoners van de dorpen bij den Vesuvius zijn naar Napels gevlucht. Het volk schrijft de oorzaak van de ramp toe aan de komeet. Zooals Reuter reeds gemeld heeft, zijn de Koning en de Koningin, ver gezeld van den minister van openbare werken, Dinsdagmiddag naar Napels vertrokken. Eerst wilde de Koning alleen vertrekken, maar de Koningin zeide.Men zegt steeds dat mijn tegenwoordigheid vereischt wordt op alle feesten. Des te minder mag ik ontbreken op die plaatsen waar men weent. Mijn plicht als vrouw en als moeder gebiedt mij daarheen te gaan." Het Koninklijk echtpaar is Woensdag te Calitri aangekomen, onder hartelijke toejuichingen der bevolking. Gelijk gemeld, waren z\j vergezeld van Sacchi. Het Koninklyk paar begaf zich per auto naar de geteisterde plaatsen. De Koningin vertoefde langen tijd bij de gewonden, terwijl de Koning en de minister te voet de puinhoopen be zichtigden. Bijna alle huizen vertoonen scheuren ze hebben echter minder geleden dan te Messina. Totdusver zijn 24 lijken uit het puin gehaald en er liggen wellicht nog meer onder de puinhoopen. de kamer terugschuivend »ik heb geen woorden om zulk eene boosaardig heid te karakteriseeren. Zulk eene wraakzucht gaat alle begrip te boven.* Maar te midden van zijne trillende verontwaardiging zweeg in hem niet het verwijt, dat hij zelf door zijne terug- houdiug Renate in dit licht had gesteld een smet op haar hoofd laten rusten! waarvan hij haar met een enkel woord, op het rechte oogenblik gesproken, zou kunnen bevrijden. Niettemin sprak hij ook thans dit woord nog niet. «Er zal wel een steek aan los zijn,* smaalde Lotte Kleber. »U zult ook wel niet heiliger wezen dan andere jonge mannen. Dus, als u mij niets anders te zeggen hebt, dan Of hebt u mis schien nog een ander verzoe': Eene huiszoeking kan ik al niet meer belet ten want de procureur-generaal is reeds van de zaak verwittigd. Over mij heen te laten loopen, mijn waarde assessor, dat doe ik nu eenmaal niet* Hij antwoordde niet meer. Zonder haar nog met een woord te verwaardi gen verliet hij de kamer. Het sneeuwde nu groote vlokken. Eene donkergrauwe lucht hing over de stad, zoo diep en zwaar alsof er geen zonnestraal ooit meer door het troostelooze duister zou kunnen heendringen. Van den kerktoren sloeg de middagklok twaalf. Door den wiud voortgedreven,

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1