Gemeenteraad van Axel. uitrichten. Gillette, de gouverneur van Californië, heeft zich laten interviewen over het geval, en o. m. het volgende verklaard „Ik zal niet tusschenbeiden komen. De wet staat dergelijke ge vechten toe, en dat maakt voor mij de zaak uit." Ook de stedelijke autori teiten te San Francisco hebben doen vreten dat er van haar kant geen ver hindering van het gevecht te wachten is. Opmerkelijk was, wat deze staats- gouverneur nog verder vertelde. Hy voorspelde, dat Jeffries het zou winnen. Om verschillende redenenten eerste omdat Johnson, de neger, 3x/2 ton Ne- derlandsch meer zal verdienen door zich te laten kloppen, dan door te winnen. En ten tweede omdat Johnson, om als winnaar uit den strijd te komen, niet enkel Jeffries zou moeten slaan, maar ook den kamprechter en de meer derheid der mannelijke bevolking van Californië. „Ik geloof" zeide de gouverneur „dat het publiek het niet zou verdragen, dat de neger tot overwinnaar wierd verklaard." Is er krasser veroordeeling mogelijk van dergelijke bokswedstrijden-met weddenschappen van beroepsvechters- bazen, dan hier door gouverneur Gillette is gegeven En hoe laag slaat deze regeerder de «portmoraliteit van het Amerikaansche publiek aan Want niet enkel uit San Francisco maar uit heel Amerika komen kijkers opdagen. RUSLAND. Een der Russische provincies werd tot voor kort bestuurd door een gouver neur, een braaf en hoogst welwillend man, die echter zeer weinig werk maakt van zijn ambt. O. m. was van hem bekend, dat hij de hem toegezonden stukken steeds teekende, zonder ze te hebben gelezen en daarvan maakte een zyner ambtenaren gebruik om hem een leelijke poets te bakken. Minister-president Stolypin ontving dezer dagen n.l. een brief, opgesteld door den ondergeschikten ambtenaar, maar onderteekeud door den gouver neur. In dit schrijven werd den eerste minister medegedeeld, dat zijn ofïiciëele arbeid prulwerk is en dat hij maar beter zou doen des gouverneurs voor beeld te volgen en bridge te gaan spelen „wat veel interessanter is dan die domme politiek." Minister-president Stolypin aarzelde niet lang met zijn antwoordhij ge lastte den zich van geen kwaad be wusten gouverneur onmiddellijk tele- graphisch zijn ontslag te vragen. Wat met den anderen ambtenaar gebeurd is, vonden we niet vermeld. AXEL, 7 Juni 1910. Hedenmiddag had alhier ten overstaan van Burgemeester en Wethouders de aanbesteding plaats van het leggen van een nieuwen klinkerweg en bhet herstellen en vermaken van 600 M2 keibestrating enkele rioolwerken id de kom der Gemeente. Ingeschreven werd hiervoor als volgt: Mieras, te Axel, 3494 Joh. Wolfert, te Hoek, 3544 A. van 't Hoff, te Axel, ƒ3560; Jac. van Drongelen, te Hoek, 3890M. A. Verschelling, te Neuzen, f 3999Thom. Meerteus, Hoek, ƒ4325 en J. van Doeselaar en A. Cornelissen, te Axel, 4557.99. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver. Dadelijk daarna had de inschrijving plaats voor het vervoer van 50 M3 grind van de Axelsche Sassing naar den Graafjansdijk, wat gegund werd aan C. B. Vermast, te Axel voor 0.35 per voer. Nog was ingeschreven door J. Scheele Jansz. voor ƒ0.55, Jan Scheele Jacsz voor ƒ0.52 en F. van Cadsand voor ƒ0.50, allen te Axel. De levering van den gemeen schappelijken maaltijd ter gelegenheid van de algemeene vergadering der Zeeuwsche Landbouwmaatschappy op 15 dezer, is opgedragen aan dhr. J. E Blansaart alhier. Gisteren zijn naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht J. V., 39 j., werkman, geboren te Leiden, en D. L., 34 j., geboren te 's-Gravenhage beiden zonder vaste woonplaats, ver dacht van landlooperij te Hulst. De officier van Justitie te Middel burg is mede in hooger beroep gekomen van het vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van den 27 Mei j.l. waarbij J. F. K., agent van den prov. stoombootdienst te Terneuzen wegens wederspannigheid eenig licha melijk letsel ten gevblge hebbende is veroordeeld. Voor het festival, dat 24Junia.s, te Kloosterzande wordt gegeven, ter gelegenheid der inwijding van het nieuwe gemeentehuis hebben zich muziekgezelschappen aangemeld. familie te hooren, sedert d i e daar zy wees naar een olieverfportret boven de sofa, eene leelijke vrouw in een kost bare vergulde omlijsting voorstellend »sedert die daar het tijdelijke gezegend heeft. Ja ja, de inkt is erg duur bij d kleine familie. Aan overmaat van be langstelling laboreert zij ook niet. Zelfs wanneer men weken lang met haar op dezelfde plaats woont, maakt zij zich de voeten niet nat om iemand eens goeden dag te komen zeggen »Het verwijt is verdiend,* antwoordde Richard Lepsius. >De kennismaking was echter zoo kort en vluchtig - >Nu ja! maar de beide gelege heden waren dan ook eene bruiloft en eene begrafenis en daarbij komt men in de familie toch wel wat nader tot elkaar, vooral wanneer het testament den weduwnaar tot universeel erfgenaam maakt. Ik heb 't niet de moeite waard geacht, tegen dit testament protest aan te teekenen. Mon Dieu, ik heb immers genoeg. Maar daarvoor, dat Karoline zoo een blok aan het been, zoo vijfde wiel aan den wagen was >U weet, of u kunt weten,* viel Lepsius in, zijne opwellende gramschap bedwingend, »dat mijn broeder niet de man er naar is om eene vrouw, aan wie hij zooveel te danken heeft, onwaar dig te bejegenen, en nog veel minder dus eene vrouw, die hij tot haar einde toe liefgehad en bewonderd heeft.* Tot lid van den raad te Groede bij herstemming gekozen de heer de Vlieger met 202 stemmen. Op den heer J. B. Becu waren er 154 uitgebracht. Vier briefjes waren van onwaarde. Van de 397 kiezers brachten er 360 hun stem uit. De breede lippen van mevrouw Kle- ber vertrokken zich tot een schamperen glimlach. Zy verried niet, dat zij den man harer zuster indertyd hartstochtelijk voor haarzelf had begeerd en nog na den dood dezer zuster zeer stellig had gehoopt hare plaats te zullen innemen ja, dat zij ook nu nog tot dit doel alle zeilen wilde bijzetten en dat daarom hare veronachtzaming van de zijde de: broeders haar bijzonder pijnlijk was, »Zij heeft zich hun letterlijk opge drongen die kleine, leelijke zottin, zeide zij. »Hem haar millioen voor de voeten gelegdToen greep hij toe, natuurlijk Tot zoo iets laat geen man zich lang bidden. Dat zij kwakkelig en ziekelijk was nu, dat kwam in zijne kraam niet slecht te pas.* »Ik verzoek u dringend,* viel Lepsius in, reeds in verzoeking om op te sprin gen en weg te loopen, „het karakter van mijn broer met geen woord te be kladden.* »Ik spreek van die kleine, leelijke zottin daar,* zeide zy, naar het portret wijzend. >Zij meende zoo'n man wel blind te kunnen maken. Het is ook verbazend, dat uw broer nooit op de gedachte is gekomen om eens het hof te maken aan andere meisjes, die even eens zoo zwaar wogen aan fortuin En zij, zoodra zij hem had gezien, was zij op hem verzot. Die of geen ander moest 't wezen Ik zeide destijds Zitting van 6 Juni 1910. Tegenwoordig de heeren Lamaltre, Kruijsse, v. Driel, Dregmans, P. Dekker, Smies, De Feijter en Wolfert. Afwezig de h.h. Dieleman, F. Dekker en Oggel. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Kennisgeving van dhr. Oggel dat hij deze vergadering niet kan bijwonen. Tevens neemt hij ontslag als raadslid, dankende voor het vertrouwen steeds van zijne medeleden ondervonden. De Voorz. stelt voor het eerste ge deelte van het schrijven van den heer Oggel voor kennisgeving aan te nemen en voor wat het tweede gedeelte be treft van deze plaats een woord van dank te brengen aan den heer Oggel voor hetgeen door hem in het belang van de gemeente is gedaan. b. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit om de subsidie aan het Alg. Burg. Armb, met 250 te verhoogen. e. Idem dat tegen de uitvoering van het bestek van een gemeentewerk geen bezwaar bestaat. d. Idem houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden over het 2e kwartaal van 1910. e. Idem houdende goedkeuring van een raadsbesluit betreffende eene af en overschrijving. f. Idem houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1910. g. Rekening van de ontvangsten en uitgaven over het jaar 1910 van de gezondheidscommissie. h. Raming van de ontvangsten en uitgaven voor 1911 dier commissie waarbij het bedrag door de gemeente Axel bij te dragen, wordt geraamd op f 172,44'. II. Rekening Algem. Burg. Armb. over 1909. In de commissie om naar deze rekening een onderzoek in te stellen, worden benoemd de heeren Dregmans, P. Dekker en Van Driel. III. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1909. Z. h. s. wordt dit verslag goedgekeurd. tegen haarJe bent gek, kind En tegen onzen vader zeide ik »Zij moest slaag hebben, zoo'n mallootDen aller- schoonsten man moet zij hebben, jawel Zij heeft hem letterlijk in zijn gezicht te verstaan gegeven, dat zij er op brandde om mevrouw Von Saldorf te worden 1 Vier weken later was zij de bruid Mevrouw Kleber, verhit van dit relaas, waaierde zich met den doordrin gend geparfumeerden zakdoek. »Wat u mij daar vertelt,* begon Lepsius kalm, »versterkt mij nog in de zekerheid, dat mijn broeder aan zijn ridderlijken plicht jegens uwe zuster in geen enkel opzicht tekort heeft gedaan. In de geheimen van dat huwelijk ben ik niet bevoegd te blikken. De dood heeft de acten gesloten. Dat was 'took niet, mevrouw, wat mij hierheen heeft gevoerd.* »Dat niet? Nu, wat dan, beste Richard, als ik mij veroorloven mag mijn zwager zoo aan te spreken Het was hem schier onmogelijk, na al hetgeen hij dezen nacht en morgen reeds had uitgestaan, zijn verzoek onder woorden te brengen. (Wordt vervolgd.) IV. Oproepen onderwijzer. De Voorz. zegt dat de pogingen om een onder wijzer te krijgen, onder de gestelde voorwaarden met geen gunstigen uitslag zijn bekroond geworden, waarom B.&W, voorstellen om een onderwijzer op te roepen, en daaraan alleen de voor waarde te verbinden, dat het bezit van hooldakte tot aanbeveling strekt. Hierdoor vervalt het besluit van de zitting van 22 Maart j.l. en m. a. s. tot het voorstel van B. W. besloten. V. Af- en overschrijving van posten in de begrooting van 1909. In verband| met de kosten van verpleging van een krankzinnige wordt besloten tot de af- en overschrijving eener som van f21.75, VI. Verzoekschrift van het comité tot het verkrijgen eener Rijks Hoogere Bur gerschool in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren, om hunne pogingen bij de Re geering te steunen. De Voorz. stelt namens B. W. voor om de gevraagde adhaesie te verleenen, en met de commissie hieromtrent eene conferentie te houden. Dhr. De Feijter hoewel uit principi eel oogpunt eene andere inrichting wenschende waardeert het streven van de commissie, en wil er hier tevens op wijzen dat B. W. bij de te houdeni conferentie er de aandacht van de commissie op vestigen om Axel voor te stellen als de plaats waar de H. B. S, het best kan worden gebouwd. De Voorz. dankt voor den wenk van dhr. De Feijter, terwijl hij verzekerl dat het ook in de bedoeling van B. W. ligt om Axel zooveel mogelijk hierinj te bevoorrechten. VIL Verzoekschrift van dhr. B. C Ysebaert te Axel tot het plaatsen var arduinen palen met kettingen voor zijne woning. B. W. stellen voor de vergunning te verleenen onder voorwaarde dat dj plaatsing zal geschieden overeenkomstig de artikels der bouwverordening. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. VIII. Benoemen leden Alg. Burg Armb. Aftredende leden zyn de h.h A. E. C. Kruijsse en J. Smies. Dhr. Smies verzoekt niet meer ij aanmerking te komen en zou liever van dien post ontslagen zijn, daaron verzoekt hij zyuen medeleden niet of hem te stemmen. Dhr. Kruijsse wordt benoemd metj van de 8 stemmen. Dhrn. F. van Driel en H. van Luijk kregen ieder één stem Dhr. Smies werd herkozen met j van de 8 stemmen. Twee stemme» verkreeg dhr. H. van Luijk. Dhij Smies neemt de benoeming niet a voorgevende het reeds zoovele jars te hebben gedaan, en nu liever ander in zijne plaats te zien. De Voorz. ziet in de jarenlange zitting van dhr. Smies juist het bewijs dij hem steeds door de raadsleden het ver trouwen werd geschonken, en daaroj een spoorslag te meer om de herbj noeming aan te nemen. Dhr. Smies volhardt echter by zyj besluit en bedankt beslist. Dhr. Kruijsse neemt de herbenoel ming aan. Na herhaalde stemming wordt b; loting in de plaats van dhr. Smies be noemd de heer J. K. Vink. Van dezj benoeming zal aan den benoemde kennij worden gegeven. Ondertusschen is dj heer Dieleman ter vergadering gekomei IX. Benoemen leden stembureau. Dhr. De Feijter vraagt of het geej aanbeveling zou verdienen om ooj buiten den Raad leden te benoemea omdat het dit jaar nog al druk U loopen. De Voorz. hoopt het volgend jaar eeg rooster te kunnen aanbieden, waarna» de zittingen zullen worden waargj nomen, thans zal de benoeming noj maar eens moeten geschieden op dj oude manier. Wat de benoeming aai gaat van stembureauleden buiten dei Raad om gelooft hij dat zulks niet noodig is, daar alle leden wel bereil

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2