No. 19. Woensdag 8 Juni 1910. 26e Jaarir. Het vermiste kleinood. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van I tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQ dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Bij het Pruisische Huis van Afge vaardigden is een wetsontwerp inge- komen, waarbij een aanvullingscrediet gevraagd wordt, waardoor de inkomsten van de Kroon met twee millioen mk. verhoogd zullen worden. In een officieuze toelichting, welke de noodzakelijkheid van de verhooging van de civiele lijst van den koning van Pruisen in het licht stelt, deelt de Norddeutsche mede, dat alleen het onderhoud van de hofschouwburgen te Berlijn, Kassei, Hannover en Wiesbaden met inbegrip van de pensioenen jaar lijks meer dan 2,750,000 mk. uit de beurs van den Keizer vergt. Daarbij komen dan de huishoudingen van de prinsen. Volgens de rekeningen, die de rekenkamer nagezien heeft, zijn de uitgaven van de Kroon tusschen 1890 en 1908 met ettelijke millioenen ge- FRANKRIJK. Na zooveel dagen harden arbeid is men er Vrijdag eindelijk in geslaagd de Pluviöse te lichten en dichter naar de haven van Calais te sleepen. Van daag hoopte men van den vloed gebruik te maken om de onderzeeër in de haven te brengen. Zoodra de lijken der slacht offers te voorschijn gebracht zullen zijn, zullen ze gekist worden en naar het gemeentehuis gebracht worden en van daar in éénen stoet naar het kerkhof. De minister van marine is bijna al den tjjd, dat men pogingen tot lichten der IV. Mevrouw Lotte Kleber had evenmin een rustigen nacht achter zich. Zij was van het dameskransje woedend naar huis gestormd en had daar ten aanhoore van de dienstboden een hevig lawaai ge slagen. »Dat is de laatste keer geweest! Mij krijgen ze niet meer op zoo'n theege- slobber Ze zouden mij wel de kleeren van mijn lijf hebben willen halen En dan zoo'n persoon er bij te noodigen Maar wachtIk zal die mamsel hare handigheid in 't gauwdieven wel ver- leeren Als morgen voor tien uur mijn oorknop niet hier is, dan geef ik de zaak in handen van de justitie.* »PahDien mooien blauwen steen heeft zij zeker niet meer in huis,* meende de meid. »Zoo slim zal zij ook wel wezen »Dan heeft zij in elk geval een veeg weg, dien zij nooit meer van zich zal ftfwasschen,* riep Charlotte Kleber, haar ledige oorlapje heftig wrijvend. Tegen negen uur 's morgens verscheen mevrouw Von Testarp, na een krakeel met haren echtgenoot, die dezen gang voor absoluut onnoodig verklaarde. Erg Pluviöse heeft aangewend, te Calais geweest. Waarschijnlijk zullen presi dent Pallières en minister Briand by de begrafenis tegenwoordig zijn. ENGELAND. Het Engelsche legerluchtschip, dat in het kamp van Aldershot onder toe zicht van kolonel Capper gebouwd is, is Vrijdagavond om halt twaalf te Farn- borough opgegaan en heeft tegen een stevigen bries in een reis naar Londen ondernomen, dat het in twee uur- be reikte. Het stevende om de St. Pauls- hoofdkerk op een hoogte van 300 M. en keerde naar Farnborough terug, waar het om drie uur geland is. De luchtreis was aan het publiek volkomen onbekend. De Engelschen zijn dol van geestdrift over de daad van den vlieger Rolls, die, van Dover naar Calais vloog en toen meteen weer terug. Eindelijk heeft ook een Engelschman eens iets op vlieggebied gedaan wat een ander nog niet vóór hem gedaan had, en Rolls wordt in de wolken verheven als een nationale held. Rolls is de derde zoon van lord Llangattock, 33 jaar en technisch leider van een autofabriek. Hij heeft ook veel aan luchtvaart gedaan en is meer dan 100 maal per ballon opgestegen. Sedert een jaar deed hij aan vliegen. Hij heeft de dubbele vlucht gemaakt in ongeveer anderhalf uur. Na 45 minuten was hij byven Calais, en daar zijn machine nog uitstekend werkte, liet hij drie verzwaarde, enveloppen met een groet aan de Fransche aero-club bleek en nerveus betrad zij het weel derig opgedrilde salon, waarin mevrouw Kleber weldra opdaagde, in een ruischend morgenkleed van roode zijde en met een koket mutsje op het hoofd. »Wel riep zij reeds van verre. »Ik kom zelf,* zeide mevrouw Von Testarp, wier voorname houding haar zelfs op dit kritieke oogenblik niet ver liet »ik kom voor het jonge meisje, op wie eene zoo leelijke verdenking ge vallen is, ongegrond, naar ik hoop. Ik ken hare moeder, ik ken hare huiselyke omstandigheden. »Niet het geringste was er tot dusver op het meisje aan te merken.* »Nu en riep mevrouw Kleber, hare beringde handen over elkander leggend. »Mijn steen »Ik heb nog eens overal laten zoeken maar »Hij is er niet! Natuurlijk!* grin nikte mevrouw Kleber. >Natuurlijk is hij er niet Hij is niet te vinden. Het doet mij onuitsprekelijk leed voor u, en ook voor de in verdenking gevallene.* »JawelZoo zoo P Dan zullen wij eens uit een ander vaatje gaan tappen riep Lotte Kleber. »Dan zullen wij eens zien wat de procureur-generaal er van zegt.* »Ik bid u, ik bid u dringend, dat niet te doen viel mevrouw Von Tes tarp in. »Wees grootmoedigi Ik wou vallen, en keerde daarna terug, tot verrassing van het publiek op de Fran sche kust, dat op een landing voor bereid was. Hij vloog beide keeren op groote hoogte, ruim 300 meter. Op de terug reis was de Engelsche kust in nevel gehuld, zoodat hij moeite had te zien waar Dover lag. Zijn toestel had hy voorzien van vier luchtzakken om te blijven drijven, als hy te water mocht raken. Rolls heeft met deze vlucht een beker gewonnen ter waarde van 80 p. s., uitgeloofd door de Fransche champagne- firma Ruinart. Maar de prys van 4000 p. s., uitgeloofd door baron De Forest, heeft hij niet gekregen, daar zijn Wright- machine van Fransch makelij is. En de genoemde prijs was uitgeloofd voor den eersten vlieger die het Kanaal over vloog op een .all-British" machine. In herinnering zij gebracht dat Blé- riot 25 Juli van het vorig jaar zijn beroemden tocht van Calais naar Dover deed, en dat eenige weken geleden De Lesseps omgekeerd van Dover naar Calais vloog. SIAM. In Bangkok is een groote staking uitgebroken onder de Chineezen, die daar in de fabrieken hun brood vinden. Deze Chineesche werkkrachten zyn vooral gerecruteerd uit de grensstreken in het noorden van Siam en Birma. De Chineezen in Siam zijn vrijgesteld van het dienen, maar in ruil voor dat privilege moeten zij een hoofdgeld be talen. Tegen die belasting is de be- dat ik in staat was, u die achtduizend mark hier op de tafel te leggen. U is ryk, zegt men »Dat zegt men niet alleen maar ik ben 't,« riep Charlotte Kleber zelfbewust. >Maar daarom behoef ik mij nog niet eene waarde van achtduizend mark zoo maar uit den zak te laten troggelen Neen neen, zoo gek nog nietAls ik bij elk theekransje zoo moest worden geplukt ik zou u danken!* »Daarop heb ik niets meer te zeggen,* antwoordde de presidentsvrouw, met groote waardigheid oprijzend. »Het spijt mij, dat ik den raad niet heb gevolgd van mijn man, die mij dit bezoek drin gend ontried. En zonder eene hoofdneiging zelfs verliet zij de kamer. Mevrouw Kleber keek haar verbluft na. »Pakmompelde zij. Opge blazen pak Jawel, trotsche vrouw ik zal jou nog om permissie vragen Zij ging, haren langen sleep ruischend achter zich trekkend, naar eene kostbare schrijftafel, op welke voor een klein for tuin aan charivari's stond uitgestald. »Hier met den procureur-generaal! Dat zal een kolossale grap worden, als de heele theepartij als getuigen ver schijnt mevrouw de presidente met hare omgekeerde zakken voorop hahaha Zij schelde. >In de brievenbus 1.... Ik zal me ook weging der Chineezen welke be weging het geheele industrieële leven te Bangkok als 't ware verlamd heeft gericht. CHINA. Te Peking is bericht ontvangen uit Nanking, dat daar de onruststokers een drieste houding beginnen aan te nemen tegen de buitenlanders. De muren van het Amerikaansche consulaat te Nanking zijn met vuil bezoedeld. De opruiers hebben een bedreiging gecolporteerd, luidende, dat op den 5en dezer, op welken datum te Nanking een tentoonstelling zal worden geopend, een opstand zou uitbreken. Dit dreigement heeft er al toe geleid, dat vele Chineesche kooplieden uit Nanking zijn gevlucht, na hun bezit tingen te hebben begraven. AMERIKA. President Taft heeft een bezoek ge bracht aan Bryn Mawr College, te Philadelphia, waar zijn dochter Helena studeert. De staatsman sprak de stu denten toe, en verklaarde o. m. dat hij het geenszins eens is met hen, die be weren, dat hooger onderwijs aan meisjes haar minder geschikt maakt om goede echtgenooten en moeders te zijn. De pogingen, die door tal van cor poraties en groepen der bevolking in de Vereenigde Staten worden in het werk gesteld om te beletten, dat de aangekondigde bokswedstrijd in San Francisco, tusschen den neger Johnson en den voormaligen wereldkampioen Jeffries, plaats vindt, zullen wel niets nog laten brutaliseeren jawelDat kan je net zoo denkenOverigens zou 't mogelijk zijn, Nanette, dat die mamsel hoe heet zij ook weer zelf hier kwam aanloopen. Dan de deur voor den neus dichtBegrepen Zij was zoo verwoed, minder nog over den verloren diamant, dan over de haar betoonde geringschatting, dat zij terstond een koud bad ging nemen, waarna zij stevig ontbeet en vervolgens haar toilet maakte. Het laatste schoen knoopje was nog niet vast, toen er aan de woning deur gescheld werd. »Aha! Daar is zij al!.... Wacht! ik zal ze haar vet geven Het dienstmeisje overhandigde haar een kaartje, en by het lezen daarvan zette mevrouw Kleber groote oogen. »Een beeldmooie heer zeide Nanette met drieste familiariteit. »In 't salon. Ik kom.* Zij goot nog een paar droppels parfum op haar zakdoekje en zweefde welriekend in het staatsievertrek. »Wel wel! Kijk eens aan!* riep zij met eene mengeling van spot, voldoening en guitigheid. »Dus heeft mijnheer de assessor toch eindelijk den weg naar mijne nederige woning gevondeD, zonder dat, naar hij zeker vreesde, een bulhond hem naar de keel gesprongen is Neem plaats, als ik u verzoeken mag, mijnheer LepsiusIk ben niet meer zoo gelukkig geweest, iets van de lieve

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1