Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Tel Burgerlijke Stand. Koninklijk bezoek Amsterdam. Duizenden en tienduizenden vulden de straten van Amsterdam om Maandag avond naar de illuminatie te gaan zien, die tooverachtig mooi was. Een groot aantal straten die op den Dam uit kwamen waren in lichtalleeën veran derd, waarin de electrische lampjes, bij duizendtallen aangebracht, een schitterend effect maakten. En te mid den van al dat licht bewoog zich de menschenzee. Eene opgewekte stem ming heerschte er onder die talloos velen en overal waar de Koninklijke Familie die tusschen 9 en 10 uur een rijtoer maakte om de illuminatie te bezichtigen, kwam, werd zy natuurlijk hartelijk toegejuicht. Dinsdag was het een groote drukte in het Frederik Hendrikplantsoen, waar zich opstelden voetballers, hockey- en korlbalspelers, schermers en daaronder de militairen. Voor een optocht, welke een over zicht gaf van wat gedaan' werd voor lichamelijke opvoeding. Na aankomst van de Koninklijke stoet op het feestterrein begon men met de reeks uitvoeringen, die elke ver- eeniging zou geven op sportgebied. Op den Amstel had een roeiwedstrijd plaats, dat om 's avonds 9 uur weer herhaald werd en uitstekend slaagde. Woensdag werd in tegenwoordigheid van de Kon. gasten de Prinses Juliana te water gelaten, het grootste schip ooit in ons land gebouwd. Het is ge bouwd voor rekening van de stoom vaartmaatschappy Nederland op de groote werf der Ned. Scheepsbouw maatschappij. De Prins schonk aan de maatsch Nederland een zijden Ned. vlag. By den doop van het schip hield H. M. de Koningin een toespraak. 's Avonds reed de kon. familie naar den schouwburg, waar Huf van Buren's „De Stedendwinger" werd gegeven Dit historiespel leidde de gedachten terug tot een der heugelijkste perioden in onze historie, tot het gouden tijdperk, door Prins Maurits ingeleid en door Frederik Hendrik opgevoerd tot zijn hoogste glorie. Donderdagmorgen omstreeks 9 uur was er al heel wat drukte aan het Centraal-Station, waar tegen kwart over negenen de koninklijke trein voor het eerste perron kwam. Te bij half tien verlieten de Koninklijke Bezoekers onder luid gejuich het Paleis, en be gaven zich langs het Damrak naar het Centraalstation. Prinses Juliana werd door zuster Marting naar den trein gedragen onder het gewuif en toejuichingen van de op het afgesloten gedeelte van het perron verzamelde personen. Toen de trein zich in beweging stelde klonken dave rende hoera's. De Koningin, de Prins en ons Prinsesje bevonden zich op het achterbalkon van het salonrijtuig en wuifden. Te 10.53 arriveerde de kon. trein te Apeldoorn. De Koninklijke Familie werd door een dichte menschenmassa opge wacht. Toen men in de salonwagen de Prinses te zien kreeg steeg luid hoerageroep op. Van de gereedstaande statierijtuigen werd geen gebruik ge maakt men wandelde haar het Paleis, Men merkte op dat de Koningin er vermoeid uitzag. AXEL, 3 Juni 1910 Het belooft met de tentoonstelling alhier heel wat te worden. Allerwege is men reeds in de weer, om de land bouwfeesten luisterrijk te doen slagen Verschillende meisjes oefenen zich reeds eenigen tijd in het zingen, terwijl eene commissie in stilte plannen beraamt voor een mooie versiering van het terrein en illuminatie aan het stadhuis. Ten slotte zal het zeker onze inge zetenen aangenaam zijn te mogen ver nemen, dat een schitterend vuur werk zal worden afgestoken. Wat de inzending betrett vernemen we omtrent de hoeveelheid, dat zij alle verwachting overtreft. We hoor den, dat blijkens de opgaven zooveel dieren ter inzending zijn aangeboden, als op drie vorige tentoonstellingen te zamen. Men spreekt om een voorbeeld te noemen van meer dan 300 paarden Als nu het weer ook maar meewerkt Hedenmiddag barstte boven onze gemeente een hevig onweer los, ver gezeld van hagelslag en zware slag regen. Het duurde evenwel niet lang. Ofschoon zware slagen de ramen deden dreunen, hoorden we gelukkig van geen treffen. Gisteren is in de buurt Ronde Putten nog een boom getroffen, hoewel het onweer in hevigheid aanmerkelijk minder was Nader vernemen we dat te Westdorpe de bliksem is geslagen in de schuur van den landbouwer Backer. Het ge bouw brandde totaal af. Op de Dinsdag 14 Juni te Axel te houden hooidbestuursvergadering van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland is aan de orde de benoeming van eene nieuwe keuringscommissie voor de paarden fokkerij. Verder zal worden overgegaan tot de benoeming van een algemeenen voor zitter der maatschappij, van twee at ge vaardigden naar het Nederlandsch Landbouwcomité en van een lid in 't hoofdbestuur der Kon. Nederlandsche Landbouw vereeniging. De heer L. Koster, onderwijzer aan de bijz. school alhier is als zoo danig benoemd aan eene chr. school te Hilversum. In de Woensdag alhier door stem bevoegde ingelanden van den polder Beoosten- en Bewestenblij gehouden ver gadering werd besloten den weg Kijkuit —Station te verbreeden tot 5 M. Herkozen werd tot dijkgraaf de heer A. Moerdijk. Ingelanden van den Nieuw Otliene en die van den Serltppens-polder benoem den tot ontvanger-griffier den heer H J. van den Ouden te Neuzen, ter ver vanging van zijn zwager, den heer J A. Klaassen, die als zoodanig ontslag had genomen. Ingelanden van den Koninginnen polderonder Biervliet, maakten ter be noeming van een gezworen, in de vacature van wijlen den heer C. B. Thomaes, een voordracht op, bestaande uit de heeren P. de Dobbelaere, J. Wyffels en J. Thomaes. In dezelfde vergadering werd besloten tot een keibestrating van de haven langs den zeedijk tot de hofstede van Willems. Dinsdag had de officiëele opening plaats van den electrischen tramweg VlissingenMiddelburg in het stadhuis te Middelburg. O. m. was tegenwoordig de commis saris der Koningin, mr. Dijckmeester. Om kwart over een werd de eerste rit gemaakt naar Vlissingen. Van rykswege is de lijn onderzocht en goedgekeurd de aanvang der ex ploitatie is bepaald op 15 Juni a. s. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 Juni 1910. O. F. d. V., landbouwersknecht te Westdorpe, is wegens diefstal veroor deeld tot 7 dagen gevangenisstraf. P. v. S., 36 j., H. D. M. W., 26 j. en J. F. S., 18 j., allen drukkers van het socialistisch blad de Toekomst te Middelburg, zijn wegens het drukken van een geschrift van strafbaren aard, veroord. ieder tot 25 boete of 25 dagen hechtenis. J. V., 25 j., werkman te Middelburg, thans aldaar gedetineerd, is wegens poging tot doodslag veroord. tot 3 jaar gevangenisstraf, met mindering der preventieve hechtenis. -- Door J. F. K., agent van den prov. stoom bootdienst te Terneuzen is hooger beroep aaugeteekend van het vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, waarbij hij ter zake van wederspannigheid eenig lichamelijk letsel tengevolge hebbende is veroord tot eene gevangenisstraf van 14 dagen Heden is gevankelijk naar het huis van bewaring overgebracht J. S., 43 j rondreizend koopman, geboren te Edam, wonende te Middelburg, verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen te Ter Hole, gemeente Hontemisse. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 5 Juni 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Gemoedelijk. Bij den intocht van H. M. de Koningin te Amsterdam vertelt de Tijd stond zekere J. d. W., uit P., tusschen de opeengepakte men schenmassa op den Vijgendam. Bij het verschijnen van H. M. met Prinses Juliana op het balkon zag hij niets. Hij was te klein. „Ik kan niets zien, ik zie niets!" riep hij. Dit hielp. Een politieagent, wiens welwillendheidrecht- even-redig was aan zijne reusachtige gestalte zei: „Wat, ziet u niets? Kom hier." En de dienaar van Hermandad pakte de W. op, zette hem op zijn schouders en liet hem kijken. Aldus, gezeten op den schouder van een po litieagent, heeft de bijna 50-jarige de W. Prinses Juliana kunnen zien, en hij vertelt nu te P. overal van zyn aardig avontuur en van de vriendelijke politie te Amsterdam. Men schrijft uit Winterswijk Welke goede diensten de fiets bewijst, kunnen we hier zien. Hier woont iemand die geen der beide beenen te zijner beschikking heeft. Met behulp van twee krukken moet hij zich voort bewegen. De man heeft zich echter geoefend op een damesfiets en het thans zoover gebracht, dat hij geregeld kan fietsen, zonder dat men iets van zijn gebrek kan bemerken. Zijne beide krukken rusten voorop de fiets daarvan moet hij zich bij het op- en afstappen bedienen. Moordaanslag. Te Beek (L.) is Maandagavond een treurig voorval afge speeld. Een vijftal kermisgangers van buiten die gemeente kregen tusschen 10 uur en half elf tWist, met het gevolg, dat aan een hunner, zekeren 3., uit Sparebeek een diepe messteek werd toegebracht, loopende van het schouder blad naar de richting van de maag streek. Zijn toestand was zoo ernstig, dat hij niet vervoerd mocht worden en Woensdagochtend nog in een café aldaar verpleegd werd. De justitie is gewaarschuwd. Eenige personen, ver dacht van in deze wandaad betrokken te zijn, zijn voorloopig aangehouden. Een troepje vreemde veldarbeiders hebben Maandagnacht te Zeerijp (Gr.) geducht huisgehouden. Een ingezetene werd van de fiets gesleurd en geheel zijn kleeding door messteken vernield. De politie werd met hooivorken, palen, steenen enz. begroet. Er zijn geduchte klappen gevallen. Een uit de bende kreeg een paar revolverkogels, zoodat hij door de anderen naar Groningen ii vervoerd. Weer een ander kreeg een zwaren sabelhouw in den schouder. De grootste oproermakers zijn door den! koppelbaas weggejaagd. De moord te 's-Gravenhage. Voorl de woning van de familie Voorhoeve in Den Haag, van waaruit het stoffelijk overschot van de vermoorde kinder juffrouw Gerrie Snijders ten grave werd' gedragen, had zich Woensdagmiddag een groote schare verzameld, waarvan! velen den rouwstoet volgden naar de Algemeene Begraafplaats. Daar was de belangstelling noggrooter en toen de baar grafwaarts werd ge-I dragen, klonk luide het gesnik van velen, die zichtbaar zeer onder den in druk. waren van deze plechtigheid. Rond de groeve schaarden zich de diep bedroefde moeder, gesteund door twee harer kinderen, verdere familieleden,! de heer J. N. Voorhoeve met twee vanj de kinderen, die getuigen waren van het schrikkelijke voorval, en eenige anderen, die de overledene van zeer nabij kenden. De heer Voorhoeve, uit den breeden kring naar voren tredende, las eerst de eerste twee verzen uit het 14de hoofdstuk van het Boek Job. Spr. riep zich voor den geest het vreeselijke oogenblik, toen hij uit zijn woning werd geroepen, om de kinderjuffrouw, die tien minuten tevoren nog welgemoed en vroolijk het huis had verlaten, leven loos op den grond te zien liggen. Deze vreeselijke ramp heeft met ontroering en ontzetting allen getroffen, vooral hen, die haar van nabij hebben gekend en liefgehad. Woorden van troost richtte spr. ver volgens tot de moeder, tot den armen zieken vader, die hier niet kon zijn. Spr. dankte de overledene voor hetgeen zij voor hem en zijne familie is ge weest. Zich tot de weenende moeder wendende, vroeg spr., of het voor de betreurde! doode niet beter was te sterven dan te vallen in de handen van een slecht; man, want zij is vaak angstig geweest voor den man, die haar gedreigd had,, doch zij vond rust in haar geloof. Ds. Van der Voort van Zijp, de vroegere godsdienstleeraar van hetj meisje, dankte namens de familie den heer Voorhoeve en de zijnen voor de groote .liefde, die zij hun kinderjuffrouw steeds hadden betoond en voor alles! wat hij in deze droeve dagen voor del nabestaanden is geweest. Ten slotte getuigde nog iemand, bijl wien het meisje vroeger in betrekking! was en bij wien zij nog vaak aan huis kwam, dat hier reden was om te zeggen:! „Hier is een reine, een onschuldige! neergelegd door een sluipmoordenaar".! Meermalen had zij het spr. verzekerd,! liever te sterven dan de zonde te doen, liever te vallen in de handen van eenj moordenaar, dan zedelijk zijn slachtoffer te worden. Voor beloften noch bedrei gingen is zij gezwicht. van 1 De Axel, gaderi legd, 1910, Raadh volgei 1. 2. 3. Axe Van 16—31 Mei 1910. Axel. Huwelijks-aangiften. 27. Jan Dees, 27 j., jm. en Anthonina Marial Reminsen, 23 j., jd. Pieter Jonkman,! 28 j., jm. en Mechelina Jonkman,! 20 j., jd. Pieter VerstrateD, 26 j., jm. en Geertrui Riemens, 23 j., jd. Geboorten. 16. Maria, d. van Bastiaan! Koekkoek en Tanneke Cové. 24. Wil helmina, d. van Cornelis Jacobus Vinke eu Elisabeth Verplanke. Eduardus Eugenius, z. van Eugenius Beruardus van Acker en Leonie Maria de Rop.| Overlijden. 18. Cornelis Jansen, 73 j., echtg. van Jacomina Herrebout. 24. Willem Lodewijk van Fraaijenhove,! 46 j., echtg. van Janna Koekkoek. 30. Mathilda Pouwlina Seghers, 10 m., d. van Petrus Josephus en Mathilde Groot* j haert. DEN 1. gaderi gehou des v van IV begroi lichtir a. s., i van zullen 3. door benev mede van voorn liggen stukki tegen Axe Voo vers van 6 Ju den S Aar

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2