No. 18. Jaar^. Zaterdag 4 Juni 1910. >0 Het vermiste kleinood. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. 1MELEMAA. Buitenhuid. iê FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. D>t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD régel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TAVEE uren. DUITSCHLAND. De Keizer moet zijne rechterhand nog altijd in een zwachtel dragen. Dit is de reden, dat hij zich niet op - het parade-veld vertoont. Met een pijnlijke rechterhand en een linkerhand, waarin hij van zijne geboorte at aan niet veel kracht heeft, zou het hem niet mogelijk zijn, de teugels van een paard te houden. De Koning der Belgen heett Dinsdag den Keizer in diens vertrekken een bezoek gebracht. Hij bleef er meer dan een uur, tot vlak voor tafel. De koning heeft een groot aantal onderscheidingen toegekend. Ook de parade van het garnizoen van Berlijn op het Tempelhoter Veld, die bij prachtig weer is gehouden, heett de Kroonprins, als plaatsvervanger des Keizers, geïnspecteerd. Bij de parade waren tegenwoordig de Keizerin, de koning en de koningin der Belgen, de kroonprinses en de overige prinsen en prinsessen, de Chineesche militaire missie, leden vaD deDuitsch-Amerikaan- sche vereeniging van oud-strijders en een talrijke menigte. Toen de kroonprins Woensdag na afloop der parade over het paleisplein door den Lustgarten naar het paleis reed, is er door iemand, die blijkbaar krankzinnig is, met een leeg inmaak- blik gegooid, dat voor de voeten van een agent neerviel. De blikjeswerper werd aangehouden en zal door genees kundigen onderzocht worden. 6,3»l 7) 7,05 5,Oil Lepsius, die reeds op het punt was ,354 geweest om verontwaardigd te protestee- ertn ren, voelde eensklaps eene verlammende herinnering in zich rijzen. Had niet Renate dag en nacht getobd over het I bekostigen van een uitzet P Had zij niet j voortdurend geworsteld met haren trots, [0U# die haar verbood met ledige handen in het huwelijk te gaan i,nJ Het was waanzin, aan zulk eene com binatie ook slechts een oogenblik voet jte geven. Neen erger het was 45 i verraad, het was eene laagheid. Maar j niettemin was het genoeg om hem de ;U8« verklaring, die hij op het punt was ge weest te doen, in de keel terug te jdringen: de mededeeling namelijk van I zijne verloving met Renate, door welke I hij de eereredding van het meisje tot I zijne eigene zaak zou hebben gemaakt. In zijne gedachtenlooze veiwardheid be- 3 451se^te hij niet, dat zyn zwijgen niet beter -'gsjdan lafheid was en dat hij daardoor den band tusschen hem en Renate kortweg bUJa^sueed. Want wat hij thans niet ver- iswe} blaarde, I1U de eerste verdenking het iswe» hoofd opstak hoe zou hij daarmee Imorgen voor den dag komen, wanneer het gerucht ais eene giftige slang van Het blijkt, dat het inmaakblik, dat op het paleisplein naar den kroonprins gegooid is, met boonen gevuld was. De man, die het blik geworpen heeft, staat bij de politie reeds lang als krank zinnig bekend en heet Abraham Eier- weiss. Het is een geboren Rus en hij heeft te Berlijn een winkel. FRANKRIJK. Het lichten van de Pluviöse vordert uiterst langzaam, tengevolge van het slechte weer, dat aan de Fransche kust bij Calais blijft heerschen. Er moeten nog vier kettingen aan de gezonken onderzeeër bevestigd worden. De ministerraad heeft besloten, dat er maatregelen genomen zullen worden ten bate van de gezinnen van de slacht offers van de Pluviöse. Te Calais zal een gedenkteeken te hunner gedachtenis opgericht worden. De werkstaking op de spoorwegen van het Zuidernet duurt nog voort. De treinenloop tusschen Nice en Grasse geschiedt onder leiding van de hoofd agenten der spoorwegmaatschappij. Er zijn een paar telegraafdraden doorge sneden en sommige spoorlijnen worden door militairen bewaakt. De prefect van het departement der Zee Alpen heeft maatregelen getroffen om het verkeer der personen-treinen op dubbel spoor te waarborgen. Het stakende spoorwegpersoneel wei gert met iemand anders dan de directie der maatschappij te onderhandelen. Zoo hebben zij, naar uit Nice gemeld wordt, de bemiddeling van den kanton rechter geweigerd. huisdeur naar huisdeur zou zijn ge kropen »Mijnheer Lepsius is heelemaal ver stomd,* zeide mevrouw Von Testarp, die over een verliefd gedoe tusschen hem en Renate vaak genoeg had hooren babbelen. »Ik weet niet wat ik er van moet zeggen, mevrouw. Ik houd de gansche geschiedenis voor eene vergissing. Ik »Eene vergissing Hij voelde hoe laf en lam zijne ver dediging was. Hij verachtte en haatte zichzelf er om. Maar toch zweeg hij. »Hoe bedoelt u dat?* vroeg de presi dent misnoegd. >Wat morgen de mus- schen op de daken elkaar zullen toe- piepen, wat in ons huis een ongehoord schandaal veroorzaakte, en wat de hemel weet nog verder voor onaangenaamheden in de wereld brengen zal, dat noemt u eene vergissing Maar één ding staat vast: namelijk, dat ik voor het verlies niet zal opdraaien. Wie dkt verwacht, die rekent buiten den waard 1* Lepsius zat als op gloeiende kolen. »U had ook al een beetje vuur gevat, geloof' ik zoo plaagde hem de advocaat Kessler. »Ja ja, het meisje mag gezien worden. Ik zal mijzelf haar als verde diger aanbieden.* Lepsius balde de hand. Tegen den grond had hij den kerel willen slaan, die Renate's eer ook slechts met een RUSLAND. Naar uit Wladiwostock gemeld wordt, is de onderzeesche torpedoboot Forel Maandagavond gezonken. Men is er echter in geslaagd de boot weder boven en in de haven te brengen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Na langdurige beraadslaging met ge sloten deuren heeft de krijgsraad te Petersburg vonnis geveld over 68 be klaagden. Zij waren onderscheidenlijk beschuldigd van diefstal en moord. Er zijn 29 personen ter dood veroordeeld. Uit Jekaterinoslaf wordt gemeld, dat onbekend gebleven roovers een klooster Lebben geplunderd. Zij lieten eeü bom springen voor de woning van de-n overste. Deze werd ernstig gewond, terwijl een monnik gedood werd. Te Petersburg zijn een grondeigenaar en een dokter in hechtenis genomen wegens moord. De grondeigenaar had den dokter omgekocht om zijn schoon zuster te vergiftigen, in de hoop, dat het aanzienlijke vermogen der overle dene aan zijn vrouw zou komen. De vergiftiging had plaats met het nood lottig gevolg, dat het slachtoffer nog denzelfden avond overleed. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Keizer Frans Jozef heeft, op weg naar Serajewo, te Bosnabrod stilge houden. Hij is met ovaties der menigte begroet. De keizer is om 3 uur te Serajewo aangekomen. Langs den ge heel en weg op Bosnisch grondgebied sehertsend woord durfde aantasten. En toch zweeg hij ook du weder beden kende dat zijn spreken thans, nadat hij tevoren gezwegen had, slechts tot val- sche vermoedens aanleiding geven zou. De nachtwind joeg sneeuwvlokken voor zich uit toen Lepsius over het marktplein naar zijne woning schreed. Ergens blafte schor een opgesloten waak hond. Anders was alles stil en ledig, als uitgestorven. Lepsius huiverde voor den nacht, die hem te wachten stonden wanneer de nacht voorbij was, dan zou hij weder huiveren voor den aanbrekenden dag. Hij was anders flink genoeg; maar nu, terwijl hij zijne kamer binnentrad, voelde hij zich als met verlamming geslagen. Soms staakte hij zijn rustelooze heen en weer loopen en drukte de hand tegen zijn voorhoofd, als om een boozen droom weg te strijken, die hem benauwde. En dan weer doorleefde hij de heime lijke zaligheid van zijne eerste ont moeting met Renate van zijne eerste liefdesverklaring van den eersten kus. En een smachtend verlangen greep hem aan om voor haar neer te knielen en te smeeken Vergeef mij! Laat de gansche wereld aan je twijfelen mijne liefde is sterker, mijn geloof is vaster dan alle nijd en boosaardigheid 1 Maar wat vermocht hij alleen, mét al zijne liefde, tegen de wereld, tegen de open bare meening? heeft de bevolking den keizer een geestdriftige ontvangst bereid. Aan de stations, waar de trein ophield, kwamen de burgemeesters hulde brengen aan den souverein. De ontvangst te Sera jewo was bizonder' indrukwekkend. De hoofden van alle erkende kerken, het officierscorps en afgevaardigden van verschillende corporaties wachtten den keizer op. De keizer, met de gouverneurs van Bosnië naast zich en gevolgd door een ïndrukwekkenden stoet, begaf zich per rijtuig naar de konak door de prachtig versierde straten, tusschen een dubbele haag van troepen en temidden van onafgebroken toejuichingen. Men meldt uit Serajewo aan het Wiener Neue Tagebl. dat het gerucht aanhoudt, dat Bosnië en Herzegowina -tot koninkrijk zullen worden verheven. Naar aanleiding van de reis van keizer Frans Jozef schrijft het Fremden- blattDeze reis versterkt den onver- brekelijken band met het oude Rijk. Met de inlijving van Bosnië en Herze gowina is de Balkan-politiek van Oosten- rijk-Hongarye tot haar vaste punt ge komen. Oostenrijk-Hongarije is nu met zijn politieke en territoriale verlangens op den Balkan klaar. Een onverbrekelijk beginsel van de Oostenrijksch-Hongaar- sche politiék is de handhaving van den status quo op den Balkan. Oostenrijk- Hongarije wenscht, dat Turkije ook met de andere mogendheden op den besten voet staat. Vrede en vriendschap met en op den Balkan is zijn leuze, opdat Oostenrijk-Hongarije zich binnen zijn eigen grenzen kalm en gestadig kan ontwikkelen. Indien er ook slechts een schaduw van eene verdenking op Renate, als zijne vrouw, bleef rusten, niet voor hem zelf, maar voor de wereld, dan was zijne carrière gebroken, dan waren zijne uit zichten als jurist voor levenslang ver nietigd. Men zon hem ergens opbergen op een bureau, als schrijfmachine, om hem daar oud en grijs te laten worden in vergetelheid. En, aan den anderen kant welk levensgeluk kon hij Renate verzekeren Had hij niet zijne verplichtingen jegens zijnen halfbroeder, wien hij alles te danken had? Was niet de voorbij gaande heftige smart eeiier s^eiding te verkiezen boven een langzaam doodbloe den van de liefde onder hartzeer en armoede Een zwerm van vrageü, de eene al brandender en pijnlijker dan de andere, woelde hem door de hersens tot in den morgenstond, toen hij eindelijk in een loodzwaren slaap verzonk. Daar zag hij in den droom Renate, midden in een kring van spottende en sarrende vrouwen, die al dichter en dichter op haar aan drongen, en uit welke hij zelf niet den moed had haar te bevrijden. Toen hij ontwaakte, voelde hij zich lichamelijk als geradbraakt. Hij wilde voor Renate handelen, al zou hij zijne gansche toekomst voor haar ten offer moeten brengen. {JVordt oervolgd.\

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1