Gemengd Nieuws. 5e regiment, het Volendammer fanfare corps (gecostumeerd), de tamboers, so pranen, tenoren, de Kon. Kapel der Grenadiers, de muziek van het 7e, die van het 4e, dat alles trok in kleurige volgorde naar den Dam. Inmiddels hadden ook de kinderen hun plaats ingenomen. Koningin en Prins verschenen en weldra klonken onder diepe stilte de liederen over den Dam. Na afloop liet de Koningin den dirigent, den heer Van 't Kruijs, ontbieden en dankte hem voor de hulde, welke H. M. zeer had getroffen. Het voorbijtrekken van die 4000 kinderen en 6000 dames en heeren duurde een half uur. Een alleraardigst tafereeltje was Vrijdag in het Vondelpark te zien. Het bestuur van het park heeft een deel van de wandelwegen doen afzetten en bestemd voor tuin van de Prinses. Te 2 uur reed de equipage de omheining binnen en bracht de kleine tot voor het grasperk aan den mooien vijver. Hier zetten de dames het neder en het prinsesje had de grootste pret en was haast niet te scheiden van de mooie witte zwanen. Maar nu zou 't tafereeltje veranderen, want de kinderwagen werd voorgereden en de kleine erin gezet, Toen ging het stapje voor stapje langs de kleinen en grooten, die vriendelijk groetend zonder te schreeuwen en het prinsesje allerlei lieve naampjes toe riepen. En Prinsesje lachte blijde en klapte in de handjes, of toonde haar groote pop en deed al wat een vroolijk kindje van een jaar doet. De verlichting heeft de stoutste ver wachtingen overtroffen. Eén staaltjeDe Kalverstraat is verlicht met circa 3000 lampjes, tusschen guirlandes van sparregroen. Aan den ingang der Kalverstraat by den Dam en aan het einde by het Spui is een groote kroon aangebracht, waaronder een zon met een J". In de kroon zyn 150 lampjes. Zaterdagmiddag werd door het Ko ninklijk Echtpaar een rijtoer gedaan waarbij natuurlijk weer overal donde rende hoera's en ovaties werden ge bracht. De firma Van Emden en Trijbits, fa brikanten te Amsterdam, hebben de her inneringsmedailles vervaardigd, welke Koningin en Prins by gelegenheid van hun eerste bezoek met het Prinsesje te Amsterdam worden aangeboden. De medailles, naar eigen teekening ontworpen, in maat van 60 m.M., rustend op een plateau van zyden pluche, zijn uitgevoerd in mat geoxydeerd zilver. Zij geven aan de voorzyde in sprekende gelykenis de beeltenissen van de Ko ninklijke familie, volgens de laatste portretten weer, en zijn omgeven door het Amsterdam's wapen met datum van uitgave en Stedemaagd met vredespalm De keerzyde vertoont den oranjeboom aan welks voet de Ned. Leeuw zich uitstrekt en aan welks stam de wapens van de Koningin en den Prins en Prinses Juliana zijn aangebracht, met daarbij passende inscriptie. De étui's, die afmetingen hebben van 23 c.M. lengte en 13 c.M. breedte, zijn uitgevoerd in ivoor-satynleder, met fijnsten wezen,* bracht de rechter Zeiler in het midden. »Die zal alarm slaan Want niets gaat haar boven hare effecten en hare diamanten.» »Nu nu,« meende de president >met uw verlof achtduizend mark, dat is ook geen lucifertje »Denkt u eens in mijne plaats!" klaagde mevrouw. >Als ik morgen daarheen moet, om te zeggen »Scnrijf 'tdanU wierp de president er tusschen. »Wat behoef je voor eene langvingerige juffrouw zoo'n onaange- namen gang te doen {Wordt vervolgd.) gouden biezen en gekroonde initialen W. en H. De binnenzijde in crème satijn duidt tekst en datum, zoomede den naam der aanbiedende firma aan, terwijl de sluiting met goud is geplak- keerd. Zondag is de dag voor de Koninkl. Familie begonnen met het bezoek van Prinses Juliana aan het Vondelpark, waar de Koningin haar dochtertje reeds om half negen heenbracht. De Koningin bleef daar eenigen tijd met het Prinsesje, en liet haar toen aan de zorg van de hofdame over. H. M. keerde naar het Paleis terug, om de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk te gaan bijwonen. Die godsdienstoefening werd natuurlijk door een groote menigte bijgewoond, die, zooals een der Amsterdamsche bladen eenigszins naïef opmerkt, ver moedelijk minder om de religieuse plechtigheid kwamen, dan wel om het feit, dat de Koningin en Prins Hendrik de godsdienstoefening zouden bijwonen. Ü8. Wieten, de voorganger, achtte het dan ook noodig de menigte dringend te verzoeken, toch wel te bedenken dat men zich in een Godshuis bevond en daarom H. M. en den Prins niet door hinderlijke nieuwsgierigheid lastig te vallen. Daarmede werd de roezemoe zige onrustheid in het kerkgebouw eenigszins bedwongen en de vorstelijke personen hadden er vrijwel geen last van, zooals vroeger zoo dikwijls het geval was geweest. Zondagmiddag werd het gewone be zoek aan Artis gebracht. Ook daar was het erg druk. Gistermorgen om 9 uur was reeds door het Koninklijk Echtpaar uitge reden naar het Rijks-museum. Om 10 uur reden de Koningin en de Prins naar het Centraal-Station, waar de Koningin-Moeder tegen halt elf arriveerde, hartelijk door beidenbegroet. De hoofdschotel was gisteren de historisch-allegorische optocht. Men meldt daaromtrent Het glanspunt van het geheele be zoek was wel de historisch-allegorische optocht. De geheele Koninklyke familie ook de Koningin-Moeder was gister morgen uit Soestdijk in de hoofdstad gearriveerd was daarbij in de ge legenheid dezen optocht teaanschouwen, een optocht, momenten van groote historische beteekenis uit de geschie denis van ons Koninkrijk vertolkend, van Willem den Rijke en Juliana van Stolberg, de voorouders van onze Prinses, tot Koning Willem I. De stoet werd geopend door eenige commissarissen van orde te paard, be nevens een 4-tal herauten eveneens te paard en gevolgd door het muziekkorps van het eerste regiment huzaren. Hierop kwam een praalwagen, voor stellende den oranje-stamboom, getrok- 'ken door twee paarden. Dan kwamen de 10 groepen, waaruit de optocht bestond, nl.le. Willem de Rijke met Juliana van Stolberg; 2e. Willem de Zwijger met Louise de Coligny 3e. Prins Maurits met Willem Lodewijk en Frederik V, koning van Bohemen en daarbij een praalwagen de O.-I. Compagnie4e. Frederik Hendrik met Amalia van Solms en den Grooten Keurvorst, en daarbij praal wagens de vrede van Munster, de Muiderkring en een galjoot uit dien tijd 5e. Prins Willem II met Maria Stuart 6e. Willem III, Stadhouder-Koning-, met Maria Stuart; 7e. Jan Willem Friso met zijne gemalin Maria Louisa van Hessen-Kassei8e. Willem IV met Prinses Anna; 9e. Willem V. met „Willemijntje". De tiende en laatste groep werd ge opend met een muziekkorps in het costuum van soldaten uit den tyd van 1815. In een Scheveningsche bom zag men Willem I, koning der Nederlanden,-met de bekende staatslieden van Hogendorp, v. d. Duyn van Maasdam en graaf Van Limburg Stirum. Verder kwamen dan bekende Nederlanders uit dat tijdperk, afgewisseld door huzaren en besloten door een kanon,eenoverwinning-trophee uit den slag bij Waterloo en bespannen met 6 paarden. Het slot was een praal wagen, de toekomst voorstellend, die begeleid werd door 12 personen, leden van de Bondsvereeniging Oranje. Het muziekkorps der jagers sloot den stoet. Totaal telde de stoet bijna 800 ge- costumeerden en 120 paarden. Het geheel was in één woordprachtig. De stoet begaf zich, door duizenden en nog eens duizenden menschen be wonderd en toegejuicht, langs den kortsten weg naar den Dam. Verkiezingen Eerste Kamer. Den tweeden Dinsdag van Juli a. s., den 12en dus, zullen de Provinciale Staten in alle gewesten moeten voorzien in de vervulling van de plaatsen der leden van de Eerste Kamer, die met den volgenden derden Dinsdag van September volgens rooster moeten af treden, zijnde dit jaar voor ZeelandW. Hovy. AXEL, 31 Mei 1910 De burgemeester van Ossenisse, de heer J. F. Rosseel, heeft wegens hoogen leeftijd, eervol ontslag als zoodanig aan- Uit Philippine schrijft men aan de M. Crt. Een commissie, bestaande uit Burge meester en Wethouders en nog drie andere personen, zyn de vorige week bij den Inspecteur der Belastingen ge weest om hem te verzoeken het lossen van mosselen aan de Boekhoutsche haven te doen ophouden. De Inspecteur zoowel als de Brigade Marechaussee hebben beloofd van hun kant alle po gingen te zullen aanwenden om dat lossen tegen te gaan en de overtreders te verbaliseeren. Te Groede had Vrijdag de stem ming plaats voor een lid van den ge meenteraad, ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. G. Hammacher. Uitgebracht werden 373 geldige stemmen, waarvan 153 op den heer J. de Vlieger, 146 op den heer J. B. Becu-De Hullu en 38 op den heer J. Verhage De Hulster. Er moet alzoo herstemming plaats hebben tusschen de beide eerstge noemde heeren. Te Groede heeft men het lijk eener 81-jarige weduwe in een water put in een weide gevonden. Vermoe delijk is de vrouw bij het waterscheppen voorover in den put gevallen. Moord te' s-Gravenhage. Een 23-jarig meisje G. S., afkomstig uit Doesburg, in dienst bij de familie Voorhoeve te 's-Gravenhage was met een kinderwagen en 4 kinderen van genoemde familie uitgegaan, toen op korten afstand van haar woning onverhoeds door een on geveer 35-jarig manspersoon een re volverschot op haar gelost werd. Zij viel onmiddellijk neer en bleek terstond overleden. De dader richtte daarna het wapen op zich zelf en verwondde zich ernstig aan het hoofd. De kinderen waren van schrik wegge loopen. De verwonde dader is later per automobiel naar het gemeenteziekenhuis in den Haag overgebracht, terwijl het lijk van het slachtoffer naar de alge- meene begraafplaats is vervoerd. Volgens gerucht moet de dader, evenals het slachtoffer, uit Doesburg afkomstig zijn. Volgens verklaring van de familie V. was de verslagene een zeer oppassend meisje. Van eenigen omgang van haar met den dader had men niets bemerkt. Volgens mededeeling van andere zijde moet niettemin de aanleiding tot den aanslag een liefdesgeschiedenis zijn. Weer een nieuwe manier van oplichten. In de grensplaats Bocholt heeft iemand deze week een aantal personen weten op te lichten. Zij kregen allen eene mondelinge oproeping om voor het ge recht te verschijnen inzake eene erfenis- quaestie. Bij het ontvangen van die boodschap moesten zij den brenger een bodeloon van 90 cent betalen. Toen al deze leden voor het gerecht kwamen, bleek weldra, dat zij waren beetgenomen. De „bode" isintusschen verdwenen en beproeft nu misschien wel in andere plaatsen hetzelfde kunstje. De politie in Den Haag heeft twee vrouwen van verdachte zeden aange houden, die zich Vrijdagnacht zouden hebben schuldig gemaakt aan straatroof. Een schipper ontmoette een dezer vrouwen op de Paviljoensgracht, waar hij door haar werd uitgenoodigd met haar mede te gaan naar haar woning in de Poeldijkschestraat. De schipper had daar geen lust in, doch wel wilde hij haar vergezellen naar een woning in de Schapensteeg. Daar gekomen weigerde hij echter met haar naar binnen te gaan, omdat het huis hem niet aan stond, en verliet hij de vrouw. Eenigen tijd later ontmoette bij haar weer in gezelschap van een tweede vrouw. Beiden vroegen hem, haar op een glas bier te tracteeren in een herberg in het Achterom. Ze gingen de herberg binnen. Eenige oogenblikken later ver miste de schipper zyn portemonnaie, waarin ongeveer 18, een loterijbriefje en nog een en ander. De schipper, uitroepende dat hij door de vrouwen beroofd was, greep haar beiden vast. Op het twistgeschreeuw kwam een politieagent toeloopen, die het drietal gelastte met hem mede te gaan naar het commissariaat van politie aan de Nieuwe Haven. De portemonnaie met inhoud werd inderdaad bij een der vrouwen gevonden, die echter beweerde, dat niet zij, maar haar „vriendin" de portemonnaie had geroofd, die hem vervolgens aan haar zou hebben over gegeven. De beide verdachten zijn ter be schikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. Te Harderwijk is door de politie een 21-jarig jongmensch gearresteerd, verdacht van oplichting op groote schaal. Bij een boekhandelaar kocht hy een groote partij boeken zonder te betalen ook had hij reeds een huis gekocht, zonder dat hij er geld voor had. Een sigarenwinkelier wist hy te bewegen hem een kistje sigaren zonder betaling mede te geven. Ook op andere plaatsen, o. a. te Leiden, moet de aangehoudene verschillende personen hebben opge- licht. Zoo moet hij eenige motorrij wielen op schuld gekocht en te gelde gemaakt hebben. De aangehoudene is in het politie bureau te Harderwyk in verzekerde bewaring gesteld. Over een leeuwenjacht in het dorp Stendal wordt gemeld In den nacht van Donderdag op Vrijdag waren de wagens van den circus Carlo Curty op het station aan gekomen en naar de opslagplaats van het spel gebracht. In de Wendstrasse stond een nieuwe wagen, waarin zich de leeuw Pasja en een leeuwin met twee welpen bevond. De wagen was tegen zeven uur op de plaats van zijne bestemming gebracht en de koetsier stond op het punt met de afgespannen paarden heen te gaan, toen de twee dieren door een leeuw werden be sprongen. Een van de planken in den vloer van den wagen was losgegaan en het dier had zich door de opening heen gewrongen. De doodelijk verschrokken koetsier liet de teugels glippen, en nu begon een wilde jacht door de Schützen- strasse tusschen het roofdier en zyne slachtoffers. Met gapenden muil sprong de leeuw van het eene dier op het andere en verwondde beide zoowel met zijne tanden als met zijne klauwen.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2