Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Koninklijk bezoek te Amsterdam. Na weken van schier rustelooze voor» bereiding, na dagen van inspanneuden arbeid, is de feesttooi, waarin de hoofd stad zich steken zal, gereed. Nu zich gehaast om een geschikt standplaatsje te krijgen, en zoo gingen duizenden zich in dichte rijen opstellen, waaronder natuurlijk ook zij, die er m o e s t e n staan om het terrein af te zetten, nl. de politie. Om 10 uur kwam gisteren (Donderdag) de Kon. trein het station binnen. De eerste ontmoeting had plaats tus- schen de Koningin en den Prins, die pas van zijn zeereis was teruggekeerd. Na verwelkoming door de aanwezige autoriteiten werden de galakoetsen be stegen en reed de stoet dwars door de onafzienbare menschenmassa, waaruit een steeds krachtiger voortplantend gejuich opsteeg, naar den Dam. Daar ging het Vorstelijk Echtpaar vriendelijk groetend het Paleis binnen. Zooals gewoonlijk groetten de vor stelijke personen nog eens van uit het balkon. Na een kort vertoeven werd het Paleis weer verlaten om een bezoek te brengen aan Haarlem, dat deKoningin en den Prins een waardige ontvangst heeft bereid. Om 5.15 kwamen zij weer te Amster dam terug waar de komst van Prinses Juliana werd verwacht. Het enthousiasme der menigte om standers kende geen grenzen, toen moeder en vader hun kind een kus op de wangen drukten. De Koningin-Moeder, die met gevolg den 30 Mei a. s., des v.m. 11 u. 18 van „Soestdijk" te Amsterdam aankomt, zal tot Donderdag 2 Juni in de hoofdstad blyven. Na het vertrek van H. M. de Koningin uit Amsterdam zal de Koningin-Moeder nog eenigen tijd in de hoofdstad blijven. H. M. de Koningin zal bij verschillende bezoeken door Haar Moeder worden vergezeld. Donderdagochtend ten 11.4 zal H. M. Amsterdam verlaten en naar Soestdijk terugkeeren. TWEEDE KAMER. Dinsdag werd de behandeling van Troelstra's enquête voorstel indeKuyper- zaak voortgezet. De heer Lohman bestreed het voor stel, niet uit vrees voor een onderzoek, maar als strijdig met het enquêterecht. Scherp laakte spreker de houding der linkerzijde als onrechtvaardig. Haar minachtende wijze van spreken over een staatsman als Kuyper schreef hij toe aan den Kuyperhaat, wegens het overwinnen van de heerschappij der liberalen, en bij Troelstra wegens het gebeurde in 1903. De heer DeStuersoordeeldeTroelstra's requisitoir overdreven. De heer Colijn bestreed het voorstel. De anti-revolutionnaire partij erkent dat Kuyper heeft gefaald maar heeft daarnaast vertrouwen in diens woord, te goeder trouw te hebben gehandeld. De heer Loeff zag in het voorstel een poging van de linkerzijde om po litieke munt te slaan. Woensdag hield de heer Van Doorn vol, dat bij de Kuyper-zaak wel de eer van het land gemoeid is en dat een enquête hier toelaatbaar en in 's lands belang noodzakelijk is. De heer Roodhuijzen critiseerde de houding der rechterzijde en achtte in de Kuyperzaak vooral bedenkelijk dat dr. Kuyper, als hij zich werkelijk on schuldig achtte, geen troost zocht in eigen kring iets wat toch voor de hand had gelegen, maar integendeel de Standaard juist dr. Kuyper's volgelingen onkundig hield van de tegen dezen in gebrachte beschuldigingen. Oordeelende dat het voorstel van den heer Troelstra in neutrale zone ligt en betoogende dat de Kuyperzaak niets met christelijke beginselen te maken heeft, motiveerde spreker zijn stem tegen het voorstel^ omdat het ons niet verder brengt. De heer Van Idsinga betoogde nog maals dat de enquête onnoodig is. Na verdere replieken van de heeren Van Hamel en Limburg kwam de heer Troelstra weder aan het woord. Na een vierdaagsch debat is eindelijk de beslissing over het enquête-voorstel Troelstra gevallen. Met 49 tegen 31 stemmen wees de Kamer het voorstel af. Het was een stemming rechts tegen links, uitge zonderd de heer Thomson, die met de rechterzijde tegen stemde. AXEL, 27 Mei 1910 Gisteravond was ook in onze gemeente de komeet van Halley duidelijk waar te nemen, voor zoover zij met het bloote oog of een binocle nog waar neembaar is. Had de veelbesproken ster nog al wat belangstelling, velen waren ook teleurgesteld en meenden heel iets bijzonders in haar te moeten zien. Nu men het wist uit de kranten dat er een staart aan was, kon men die met eenige verbeeldingskracht ook later in den avond zien in den vorm van een lichte streep. Bij gelegenheid van de inhuldiging van het nieuwe vaandel der Koewacht- sche muziekvereeniging werd gisteren aldaar een festival gehouden, waaraan door 14 gezelschappen van buiten de gemeente werd deelgenomen waaronder ook Concordia van Axel. Begunstigd door prachtig weder had het muziek feest een volkomen succes en een massa menschen waren toegestroomd om te genieten van het aantrekkelijke dat een festival altijd heeft. Het feest had zijn gewoon beloop en de gezel schappen, die op 3 kiosken hunne num mers uitvoerden, mochten zich ver heugen in groote belangstelling van het publiek. De premiën vielen bij loting ten deel aan Clinge 40 fr., Hoek 30 fr., Zaam- slags mannenkoor 20 fr. en Graauw 10 francs. Er werd een respectabel aantal pintjes bier verwerkt. Maandagnamiddag vergaderde te Hulst in het hótel De Oraanbeurs de afdeeling Hulst en omstreken, van de Vereeniging tol bevordering der bijenteelt in Nederland. Er waren 16 leden tegen woordig. Een huishoudelijk reglement werd goedgekeurd en tot leden van het be stuur werden gekozen de heeren H. H. M. Wauters, Hulst, voorzitter, A. C. M. Poppe, idem, secretaris-penningmeester, D. P. Butler, Zaamslag, H. C. Beghijn, Axel, en J. de Feijter, Kloosterzande, leden. Te Koewacht vierde Dinsdag het echtpaar M. de Dauw-Rombout zijn gouden bruiloft. Het echtpaar werd ten raadhuize gecomplimenteerd door den burge meester en het werd een geschenk aangeboden. Dit werd 's avonds ook door een feest commissie gedaan in de woning van het gouden bruidspaar. Verder bracht de muziekvereeniging het een serenade. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de ongesloten schuur van den landbouwer De Deckere te Clinge. Deze heeft al de deuren zijner hof stede met een electrische schel, op de slaapkamers aanwezig, verbonden, zoo dat, als een dier deuren bij avond of nacht wordt geopend, die schel in be weging komt. Hij werd dus, toen de dieven eene deur der schuur openden, door de schel gewaarschuwd. Dadelijk spoedde de Deckere en zijn huisgenooten zich ge wapend naar buiten, en zagen twee hun onbekende personen uit de schuur vluchten. Zij werden door De Deckere e. a. achtervolgd, doch het gelukte niet de dieven in handen te krijgen. Tot hun geluk weigerde een schietwapen der vervolgers. (Tem. Ct.) In Zeeland kwamen in de week van 18 tot en met 24 Mei voor 10 ge vallen van besmettelijke ziekten, nl. 1 geval van typhus en febris typhoidea te Colijnsplaat, 3 gevallen van roodvonk, nl. 1 te Hoofdplaat en 2 te Retranche- ment, en 6 gevallen van diphtheritis, nl, 1 te Boschkapelle, 1 te Goes, 2 te Hulst, 1 te Philippine en 1 te Zierikzee. PREDIKBEURTElN te axel Zondag 29 Mei 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. A. T. L. van Hengel (te Borsselen). Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 27 Mei 1910. M. D., 26 j., huisvrouw van L. Th. B., zonder beroep te Hulst, is wegens diefstal veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen necht. J. F. K., 45 j., agent der prov. stoom- bootdienst op de Westerschelde te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid eenig lichamelijk letsel tengevolge hebbende veroord. tot 14 dagen ge vangenisstraf. H. O., 27 j., boerenknecht te Axel, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens feitelijke aanranding der eer baarheid veroord. tot 3 maanden ge vangenisstraf. M. P., 23 j., arbeider te Kortgene, gedetineerd te Middelburg, is wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende veroordeeld tot 5 jaar ge vangenisstraf, met mindering der pre ventieve hechtenis. De eisch was 3 jaar. J. C. B., 34 j., huisvrouw van N. A. N., arbeidster te Oostburg, beklaagd van mishandeling, is vrijgesproken. E. v. G., 38 j., landbouwer te Graauw, beklaagd van het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar, is vrijge sproken. Heden stond voor bovengenoemde rechtbank terecht de heer H. A. v. D., 41 j., notaris en uitgever van het weekblad de Volkswil, wonende te Hulst. Beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij op of ongeveer 5 Februari 1910 te Hulst in no. 19 van het te Hulst ver schijnende blad de Volkswil opzettelijk een stuk heeft geplaatst waarin de eer en goeden naam van den Weleerw. Heer W. J. S., pastoor te St. Jansteen werd aangerand. Tevens werd behandeld de zaak be treffende het 3tuk in no. 22 van dat blad, waardoor zich beleedigd achtte mej. C. D., huishoudster te Ossenisse. De beide vervolgingen geschiedden op klacht van de betrokkenen. In beide zaken trad als pleiter voor den beklaagde op Mr. J. J. Heijse te Middelburg. Pleiter vroeg vrijspraak in beide zaken. Het O. M. eischte in eerstgenoemde zaak 100 boete of 25 dagen hecht in de tweede 25 boete of 25 dagen hecht. Mr. Dielethan te Middelburg trad voor den heer S. op als civiele partij en vorderde schadevergoeding van ten hoogste 150 gulden en aanplakking van het vonnis. Onweer. Zaterdagavond en Zondag hebben hevige onweders in het Zuid-Oosten van Noord-Brabant gewoed. Te Oirschotl Werd een vrouw door den bliksem ge troffen en is aan de gevolgen overleden. Te Strijp sloeg de bliksem in een woning; de schoorsteen werd vernield en een gedeelte van de bekapping be schadigd. In de omgeving van Valkenswaard was het een waar noodweer. Op tal van plaatsen werden de jonge veldge wassen door den zwaren hagelval ver nield. Te Over-Asselt sloeg Zaterdag de bliksem in de Protestantsche kerk. I Een muur werd over de geheele lengte gespleten. In de weiden werden koeien! gedood. Te Neer-Asselt heeft het hemelvuur! veel schade aangericht. Gedurende! het onweder dat anderhalf uur duurde sloeg de bliksem in het huis van J, Roelofs. Het bovengedeelte van het) huis stond direct in lichtelaaie. De! nok van het huis brandde geheel af. Tal van boomen werden door denl bliksem getroffen. Op de steenfabriek van den heerj H. J. Bakhuis te Olst heeft een ernstigI ongeluk plaats gehad. Terwijl eenige arbeiders bezig waren een steenoven! te vullen, viel een gedeelte van del opeengestapelde steenen naar beneden! tengevolge waarvan de arbeider H.| Feith, te Olst, geheel onder de steenenI bedolven werd. 't Leven was geweken,! toen men hem weder te voorschijn! had gebracht De arbeider Bronsingj bekwam door het ongeval een been-I breuk en werd naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. Een derde arbeider werd licht gewond. Op de hofstede van een landbouwer onder Middelharnis diendeneenT9-jarige| knecht en een 31-jarige dienstbode. Tusschen beiden bestond sedert lang een veete. Maandagavond ging de dienstbode naar den boogerd om del wasch op te rapen, waar de knecht haar spoedig achterop ging, na eenige] woordenwisseling tegen den grond sloeg en toen z'u slachtoffer met zijn schee mes herhaaldelijk stak en diepe wonden toebracht, waarvan een, onmiddellijk doodend, midden door het hart. De jeugdige moordenaar, die inmid dels nog had getracht zich in de wel te verdrinken, heeft aan de politie alles volledig bekend. Woensdag maakte de tramcon troleur De Graaf te 's Gravenhage een trambestuurder een aanmerking over 't staan praten met een vrouw op 't tram- balcon, terwijl hij bestuurder van de tram was. De bestuurder werd daar-| over zoo boos, dat hij den controleur eerst een slag met een sleutel gat en toen hij wegliep, hem met een naaldijzer te lijf ging. Het werd een geregelde achtervolging om een stilstaande-tram, toen juist bijtijds de politie aankwam, die den bestuurder het naaldijzer ontnam en hem tot bedaren bracht. De vrouw, met wie hij zich had onderhouden, had zich al op gepas- seerden St. Nicolaasdag voor de tram van denzelfden bestuurder geworpen, pm zich te laten overrijden. Een ingezetene van Maastricht, den heer M., bouwkundig opzichter, is de vorige week een hoogst onaange naam geval overkomen, schrijft de L. K. Geruimen tijd geleden ontving hy bezoek van den vertegenwoordiger eener Amst^rdamsche firma, die hem een agentschap in een stofwerings- middel (tot het stofvrij maken van vloeren in gebouwen) kwam aanbieden. Na eenig over- en weer praten werd besloten, dat M. eene hoeveelheid van 't middel zou ontvangen, naar hij meende, in commissie. Hij teekende een vertr- uit -e' reker ring baatt en li bleek schik Het moes uren De i tegen was loope De dat o en Z doeld door zij n in ga voor overe ment hij s deser werd tegen en vi gevot den moes Dii waar' belas ondei van i getoo kan i te I Tielsi bekei onlac politi dakei seder bevoi oude hij rr kend< wijde hem vastg aan de vi zond ■die en d< li ee: werk klein van elect) Lliet e om h zij n mact [vrees [eenig mact was [met oor r drie de d [blijft Ee sedet had tjonge [brief [want [voor deed Beeld ttoofdi padd' Kepie Dit heeft

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2