No. 16. Zaterdag 28 Mei 1010. 20e •Ia org. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. UIELEMAft, Buitenland. FEUILLETON. Hst vsrmists kleinood. 1 D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Ad verten tiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DÜITSCHLAND. Bij het Beiersche Huis van Afge vaardigden is een wetsvoorstel van het centrum tot bestrijding van het slechte inschenken ingediend. Het ver langt een verscherping van de bepa lingen van het poli tie-straf wetboek op dit stuk, aangezien het publiek te Munchen door dergelijke bedrieglijke praktijken elk jaar 4 millioen mk. en f in heel Beieren wel 30 millioen schade lijdt. FRANKRIJK. I Tien kilometer buiten Nimes waren I reservisten gekampeerd op een schiet- terrein. Wegens de vochtigheid van het terrein na een hevig onweder hebben er tachtig man geweigerd op het veld den nacht door te brengen, 's Avonds om tien uur trokken ze door Nimes en zongen de Internationale. Twee officieren probeerden te vergeefs de mannen tot rede te brengen, die zich naar den socialistischen burge meester, tevens Kamerlid, begaven. De burgemeester was er niet en de muiters trokken toen naar depretektuur, maar vóór ze daar aankwamen stieten ze op twee compagnieën van het 40ste regiment onder bevel van een majoor, die hen naar de kazerne brachten. In den nacht is de prefekt in de kazerne „s I verschenen. i ENGELAND. Koning George heeft behalve aan 10 het volk van het Vereenigde Koninkrijk OfA f. 5) III. Het dienstmeisje, dat uit de gesprekken der vertrekkende dames reeds het noodige had opgevangen, was in den corridar, toen Renate als door eeue koorts gejaagd haren mantel aantrok, maar stak geen hand uit om te helpen. Renate bemerkte het niet. Weg slechts I Weg uit dit huis 1 Door dit verlangen gedreven, snelde zij de trap af en voorts door de half donkere straten, door welke de Oosten wind ijzig om de hoeken blies. Een oogenblik dacht zij er over, naar I Richard's woning te loopen, hem haren nood toe te vertrouwen en bij hem be scherming te zoeken. Dit was een waan- j zinnige inval, waarvan de uitvoering aan haren goeden naam den genadestoot zou I hebben toegebracht. I Maar Lepsius was immer§ niet thuis, zooals hij haar gisteren reeds had gezegd. Langs zijne donkere vensters ijlde zij dus voorbij, nu gepijnigd door den angst, ihoe hare ziekelijke moeder dezen slag [verdragen zou. Met de lamp in de hand stond mevrouw Mildner bij het overgaan van de schel op den drempel, om hare dochter binnen nog een boodschap gericht aan zijn landen over zee en een afzonderlijk aan het keizerrijk van Indië, om hen te danken voor de deelneming in den dood van zijn vader betuigd. De politie te Londen heeft voor hare zware taak 2 dagen loon extra uitbe taald gekregen. Dit is wel verdiend, want vermeld wordt, dat waar de door den stoet ge volgde weg aan honderdduizenden kijkplaats bood, nog millioenen kijk- gragen elkander elke vierkante voet plaatsruimte betwistten, dat vele dui zenden, in zystraten saamgedrongen, gelaten den stoet ongezien moesten laten passeeren, waarvoor zij den vorigen dag naar Londen kwamen of in het vroege morgenuur op pad gingen. Ot er dan geen enkele wanklank was Natuurlijk wèl, natuurlijk waren er duizenden en duizenden, die niet kwamen om den vorst de laatste eer te bewijzen, maar om zich te vermeien in het schitterend schouwspel, die den rouwdag als een feestdag beschouwden en daarnaar handelden, maar tot hun eer zij gezegd, dat zij de emotie van hun buurman in de menigte wisten te respecteeren en dat zij hun onge dwongenheid wisten te temperen bij het naderen van den stoet. En wie verwachtte het niet 1 een legioen van langvingerige virtuozen {leed prachtige zaken door den vertrouwens vollen buitenman of den onnoozelen vreem deling handig van beurs of uurwerk te ontlasten. Een Londenaar wordt niet gauw 't slachtoffer van zulke prak te laten. Renate voelde een steek in het hart, toen zij het bleeke, glimlachende gezicht zag, die goedige oogen, die zoo aanstonds zouden moeten overvloeien van de bitterste tranen. Zij trachtte hare moeder de lamp af te nemen maar hare handen beefden zoo. »Maar, kind riep de oude vrouw »waarom heb je zoo hard geloopen Het vriendelijke verwijt deed den ge leden smaad als een gloeiend ijzer in Renate's gemoed branden. »Moeder,c zeide zij, in het lamplicht starend >geef mij raadEr is mij iets vreeselijks overkomen En zij vertelde alles met vaste stem tot in de kleinste bijzonderheden hare opgetogenheid over het kleinood, en hoe zij het zoo lang mogelijk in hare hand gehouden had, en haar noodlottige aar zelen op het kritieke oogenblik. Mevrouw Mildner, in ademlooze span ning de gevouwen handen opheffend, wendde geen oog af van het strakke gelaat harer dochter, dat angstwekkend bleek was. »Rena om Godswil, trek het je niet zoo aan D riep zij. Maar haar eigen hart hamerde als in een doodstrijd. »De diamant moet tocli worden ge vonden. Wat voor reden kon er zijn om juist jou van zoo iets infaams te verdenken »Wat voor reden? Mijne armoede, moeder 1 Hoe zou mevrouw Van tijken, hij kent zijn gedranglievende Pappenheimers en laat zyn waarden thuis. Behalve de zakkenrollers hebben ook eigenaren en huurders van hüizen met hun woekerwinst goede zaken gemaakt ergerlijke praktijken zijn bedreven door de eigenaars der huizen op den voor de begrafenis aangewezen weg van Westminster Hall naar het Paddington station. Een week lang is het mar- chandeeren openlijk zijn gang gegaan in balkons ot ramen of zitplaatsen op daken of op snel-getimmerde open tribunes in den tuin. Een Amerikann betaalde f4000 voor een huis in Edgware Road, dat op zijn hoogst aan60 menschen plaats bood aan de ramenmaar dat is nog maar een luttel bedrag, verge leken bij de prijzen betaald voor zit plaatsen in Piccadilly of St. James' Street. Twaalf voorplaatsen van een balcon op de eerste verdieping van een huis in St. James' gingen elk voor 190 guldeneen erker op den hoek van Albemarle Street, vanwaar men het mooist mogelijke uitzicht had op den stoet, zooals hij zich uit St. James' Street door Piccadilly naar Hyde Park bewoog, deed f5000 en bood plaats voor 30 menscheneen balkon in St. James' met plaats voor zestien kijk- lustigen, bracht 12600 gulden op, terwijl de eigenaar van een armzalig winkeltje, dat nauwelijks 20 menschen bergen kon, alle records sloeg met 6000 gulden te vragen en te krygen, zoodat elke kooper 300 gulden betaald heeft voor zijn plaats. Testarp ooit tot eene andere dame hebben durven zeggen wat zij tot mij heeft gezegd En wat kan ik er tegen inbrengen? Wat kan ik doen »De steen moet gevonden worden is 't niet nu, dan morgen en dan zal mevrouw Van Testarp je om ver giffenis vragen.Waarom heb je haar niet het portret getoond haar gezegd dat je morgen zijne verloofde zult zijn Denkt u dan, moeder, dat zij mij zou hebben geloofd Ik zou immers den diamant ergens anders, dan juist in dien zak, kunnen verborgen hebben.... O, moeder, wat heeft dat portret er mee te maken Zij durven mij te betichten van diefstal, met of zonder een portret, dat is het lange en het korte van de zaak »Maar waarom zou de steen niet worden teruggevonden ?c riep mevrouw Mildner, met moeite hare tranen be dwingend. »Laat mij er heengaan en in het 'salon van mevrouw Testarp er naar zoeken I* »Pas oplc lachte Renate schamper. »Zij zouden u in het salon niet alleen laten Mevrouw Mildner brak los in snikken. >Ik alleen heb schuld, doordat ik je gedrongen heb om er heen te gaan Was je thuis gebleven wat zouden wij dau nu gelukkig zijn. Maar ik wil het beproeven !c riep zij, haastig opspringend. »Ik wil voor je opkomen BELGIË. Blijkens de nadere opgaven over den uitslag der Belgische verkiezingen be paalt zich de verandering tot het verlies van 1 zetel door de katholieken te Nivelles. Daarmee wordt de katholieke meerderheid in de Kamer gebracht van acht op zes stemmen. Te Leuven ontbraken aan hetliberaal- socialistische cartell slechts enkele stemmen om nog een zetel er by te winnen. Gelet op de toeneming van het aantal kiezers kunnen de liberalen niet op een groote aanwinst in hun stemmencijfers wijzen, behalve te Antwerpen. De katholieken en socialisten zijn sterker toegenomen. Het stemmen duurde van 's morgens 8 tot 's middags 1 uur. De koning en de koningin van België zullen eerlang hun rondreis langs de vreemde hoven beginnen. Hun eerste reis, naar Berlyn namelijk, zal reeds op het einde dezer maand worden gedaan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De verkiezingsstrijd in Hongarije heeft aanleiding gegeven tot een op zienbarende arrestatie. In Karansebes was een soort terroristische actie in de kerken op touw ge?;et ten gunste van den Roemeenschen candidaat Blad. In verband met die ongeoorloofde prak tijken is een Grieksch-orthodoxe geeste lijke en een advocaat in hechtenis genomen op grond van een tegen den Staat vijandige actie. Hoe heet die vrouw, aan wie de diamant toebehoort?* »Renate, in gepeins verzonken,prevelde werktuigelijk: >Kleber.« Kleber?* vroeg hare moeder scherp. »Charlotte Kleber Is haar voornaam Charlotte »Ik geloof 't wel.* »Dan is er nog hoop,* zeide mevrouw Mildner, haar hand tegen haar zwakke hart drukkend. Wanneer het de Char lotte Kleber is, die ik. bedoel, dan be staat er tusschen mij en haar eene soort van verwantschap. Ik ken baar wel niet van nabij, maar ik zal haar zeggen Renate schrok op, en het bloed schoot haar naar het voorhoofd. »Wat wilt u haar zeggen Dat ik geen dievegge ben En verwant bent u met dien geldzak? Hoe is dat, moeder'?* »Geef mij mijn mantel 1 Ik ga.« »U gaat riep Renate, scherp lachend. »En zij zij wijst u de deurlc »Dan weet ik niets meer,* zuchtte mevrouw Mildner, uitgeput van smart en spanning. »Dan moeten wij op Lepsius wachten.* >Ja,« ^eide Renate met een glans in hare schoone oogen. >Op Richard zullen wij wachten en hem onzen nood toever trouwen.* Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1