Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. zij naar het kasteel, door de overige vorstelijke personen gevolgd. Even voordat de kist werd neergelaten, trad de koning vooruit en legde zijns vaders vlag van de grenadiersgarde op de kist, om mede begraven te worden. Na den lunch op het kasteel be zichtigden de vorstelijke personen de kransen, en reden kort daarop naar het station. Gedurende den ganschen duur der begrafenisplechtigheid was het ont zettend warm. Honderden menschen vielen flauwer hebben zich veel ge vallen van zonnesteek voorgedaan. De ambulances waren aanhoudend aan het werk. Ook de troepen hebben veel te lijden gehad. DENEMARKEN. De uitslag van de Vrijdag gehouden verkiezing voor het Folketing is, dat gekozen zijn 56 leden van de vereeuigde linkergroepen, 13 van de rechterzijde. 20 radicalen en 24 sociaal-democraten tezamen 113. De verbonden radicalen en socialisten hebben geen meerderheid verkregen. Ze staan nog op 44 man. Daarentegen hebben de vereenigde linkergroepen 56 leden in het Folketing gekregen, ook geen meerderheid. Wel kunnen zij die met behulp der rechterzijde vormen In alle geval is er voor uitvoering van de wet op 's lands verdediging een meerderheid, en zelts een groote meer derheid verworven, nl. 69 tegen 44 stemmen. BELGIË. Zondag hebben in België de periodieke Kamerverkiezingen plaats gehad. On geveer de heltt der Kamerleden moet aftreden, nl. 85 van de 166. Die 85 zijn verdeeld als volgt: 31 voor Brabant, 20 voor Antwerpen, 20 voor Oost-Vlaanderen, 9 voor Namen en 5 voor Luxemburg. Naar de partijen verdeeld treden af 50 clericalen, 23 liberalen en 12 socia listen. De stand der partijen was in Belgie vóór de verkiezingenaldus:87clericalen 45 liberalen, 34 socialisten en 1 christen democraat. Wegens de ingewikkelde manier, waarop in België niet gestemd, maar den uitslag der stemming berekend wordt, is de nauwkeurige uitslag nog niet bekend. Wel weet men de hoofd zaak, d. i. dat de politieke richting van de regeering gehandhaafd blijft. zaam bedwongen scherpte. »Ik heb reeds genoeg geleden, en ik verlang nu tot rust te komenJuffrouw Mildner, het zou niet de eerste maal wezen, dat jeug dige onvoorzichtigheid ik zeg on voorzichtigheid verstaat u Renate was doodsbleek geworden Hare tanden sloegen tegen elkander. »In zekere gevallen is het bedenkelijk, voer de kalme en toch zoo onbarmhartige stem voort, »zich door valsche gevoelig heden te laten leiden, waardoor een on geluk aan de groote klok gehangen wordt. Het spijt mij u te moeten zeggen, dat mijn man en ik niet in staat zijn een verlies ten bedrage van acht duizend mark te vergoeden. Renate drukte hare handen tegen haren mond, om het trillen van hare lippen te bedwingen. Eindelijk echter vond zij hare spraak terug haren trots, die tegen deze infame betichting in opstand kwam. »Ik ben gast in uw huis, mevrouw, zeide zij, zich hooger oprichtend >zoo goed als al die andere dames het waren Als uw gast mag ik dus ook verlangen in uw huis niet beleedigd te worden Zoo iets infaams, mevrouw »lk verzoek u nogmaals, kalm te blijven en mijne goede bedoeling niet te miskennen, viel de oude dame in. Er bestaan middelen en wegen om eene momentane verstandsverbijstering Renate meende den grond onder hare H. M. de Koningin is Zaterdagavond met talrijk gevolg naar het Aard- huis te Soeren gereden, om de komeet van Halley door de daar aanwezige kijkers te observeeren. Het Aardhuis heeft een ruim balcon met fraai uitzicht naar het Westen. H. M. heeft daar de thee gebruikt en is daarna te elf uur naar het paleis teruggereden. Zondag heeft H. M. de Koningin met Prinses Juliana in de Soerensche bos- schen gewandeld. Prinses Juliana vertrekt Donderdag middag om 4 uur per extra-trein van het Loo naar Amsterdam. Te 's-Gravenhage werd Vrijdag in 'de Engelsche kerk een plechtige rouwdienst voor koning Eduard ge houden. Aanwezig waren vele dames en hee- ren noogwaardigheidsbekleeders, diplo maten en autoriteiten. Onder dezen bevonden zich de presi denten der Kamers en vertegenwoor digers der koninklijke familie in de eerste rijen. Verder waren aanwezig Ministers, militaire, provinciale en gemeentelijke autoriteiten. De dames en, voor zoover zij niét in uniform waren, ook de heeren droegen rouwgewaad. Een dameskoor zong psalmen, een Anthem van Schaikowsky en een hymne. De lijkrede van den heer Ratford was een indrukwekkende lofrede op het leven en werken van Koning Eduard. Met zang en gebed eindigde de plech tigheid. Ook te Amsterdam werd een lijk dienst gehouden voor Koning Eduard Aanwezig waren de burgemeester, eenige hooge rechterlijke, militaire en civiele autoriteiten, alle consuls in ambtsgewaad en bijnd. de geheele En gelsche kolonie. TWEEDE KAMER. In de zitting van Vrijdag werd de behandeling van het enquête-voorstel van den heer Troelstra voortgezet. De heer Van Hamel motiveerde zijn stem voor het voorstel, betoogende dat het noodig is in het algemeen belang, vooral waar 't geldt de materie deco ratie, het gemakkelijke beweegbare en daarom zoo gevaarlijke instrument in handen eener regeering. Daarna kwm de heer Troelstra aan het w oord. Hij stelde, herinnerende aan de sen satie verwekt door de onthullingen van den heer Tydeman en hetgeen daarna in en buiten de Kamer is gebeurd, in 't licht, de aanleiding tot en de wording van zijn voorstel. Spr. betoogde dat een eereraad niets beteekent vóór de publieke opinie en de politieke zedelijkheid en critiseerde de houding van de antirevolutionnaire partij, daarbij betoogende dat de zaak Van Heeckeren en de zaak De Jong nu juist niet geschikt zijn de betrouw baarheid van dr. Kuyper te verhoogen. Het enquête-voorstel dient niet om dr. Kuyper te treffen, want deze is reeds doodelijk getroffen, maar om aan te toonen dat hij niet erger» getroffen is dan noodig was en hij verdiende. Spr. wees op verschillende duistere punten, ten betooge dat er wel degelijk materiëele reden is om hier een nader onderzoek in te stellen. De heer Van Karnebeek deelde, als lid van den eereraad in de zaak van dr. Kuyper, mede dat zij bij de aan vaarding harer taak volledige vrijheid bedongen tot onderzoek van alle feiten en dr. Kuyper zich bereid moest ver klaren alle betreffende bescheiden te geven en inlichtingen te verstrekken, en voor zooveel hij vermocht ook te doen verstrekken door betrokken per sonen. De eereraad zou zich aan den ver deren arbeid onttrekken indien het gemis dier gegevens haar niet in staat zou stellen een oordeel te vormen. De eereraad had besloten de uitvoe ring der taak op te schorten totdat de Kamer over het enquête-voorstel van den heer Troelstra had beslist. voeten te voelen wankelen. Zij dacht nu niet meer aan het portret in haren zak zy dacht slechts nog aan de schande die men op haar wierp en die zij uit eigene kracht niet kon afschudden. »U w,eet niet wat u mij aandoet mevrouw», hijgde zij. »Ik moet mid delen vinden om deze aanklacht »Ik heb van aanklacht geen woord gerept», viel mevrouw Von Testarp haar scherp in de rede. »Wees zoo g~~J mijne woorden niet te verdraaien, zult toch moeten toegeven, dat uwe houding in de hoogste mate zonderling was »Ik zal nog krankzrinnig worden, murmelde Renate, naar de deur wan kelend. Maar mevrouw Von Testarp, die hare eigene positie in de wereld door het ge beurde gecompromitteerd voelde, ver sperde haar toornig den weg. »Ik vraag u nogmaals, juffrouw Mildner of u mij niets hebt toe te vertrouwen,» zeide zij »en ik bied u nogmaals mijne bemiddeling aan. Er zijn gevallen, waarin eene latere bekentenis nutteloos is inzonderheid, wanneer men tevoren alles heeft afgestooten, wat sympathie en deelneming zou hebben kunnen wekken. Voor u en ook voor mij zou het allerpijnlijkst zijn, indien de justitie zich met deze zaak kwam te bemoeien. Maar dit alles zou te verhoeden zijn met een beetje vertrouwelijkheid en met ter- Door de Vereeniging ter bevordering van de geitenfokkerij in Zeeland worden blaad jes uitgegeven met raadgevingen voor geitenfokkers. Dat van de maand Mei handelt over het bijhouden van melk- lijsten en de behandeling der melk. De heer J. A. Lyppens teZuiddorpe is secretaris der vereeniging en we raden allen geitenhouders in hun eigen belang en in dat hunner dieren aan, zoo zij er meer van willen weten, zich tot het genoemde adres te wenden, overtuigd als wij zijn, dat de heer Lyppens wel bereid is, alle gewenschte inlichtingen welwillend te verschaften. Te Goes heeft Zaterdag de heer J. van Baren, docent aan de R. H. L. T. en B. school te Wageningen, een voordracht met lichtbeelden gehouden over nieuwere resultaten betreffende het geologisch onderzoek van onzen bodem. De lezing werd gehouden op uitnoodiging van de hoofden van land- bouwwintercursussen in Zeeland. zijdestelliDg van valsche schaamte en valschen trots.» Renate, die bij deze verpletterende toespraak als wezenloos voor zich heen had gestaard, richtte nu met moeizaam ingespannen waardigheid haar hoofd weder op. >Als ik mij zoo ver vernederen kon, mevrouw,» zeide zij, »om ook slechts één woord tot mijne verdediging in te brengen in een zaak, die ik om uwent wille betreur, dan ja, dan zou ik inderdaad datgene verdienen, wat mij in uw huis, door uwe gasten, en door u zelf, mevrouw, aangewreven geworden is. En nu kunt u verder doen wat u wilt ik zeg niets meer.» Zij greep onzeker naar de deurknop en leunde daarop een oogenblik. Daarna verliet zij onder den even wanhopigen als verbolgen blik der presidentsvrouw de kamer. Wordt vervolgd.) AXEL, 24 Mei 1910. In het belang van onze ingezetenen en ook van het kantoorpersoneel achten we het niet ondienstig eens in herinne ring te brengen de uren, welke het postkantoor alhier voor het publiek I opengesteld is. Misschien is het voor sommigen ook niet overbodig dit uit te knippen en in hun portefeuille of notitieboekje te plakken. a. Op werkdagenvoor telegraaf, telefoon, postzegels, aanneming en af gifte van aangeteekende stukken, rijks verzekeringsbank en postpakketten: van 81 u., van 237» u. en vanl 6-77» u. Voor postwissels en quitantiën, van I»—1 u. en van 2—37» u. b. Op Zon- en Feestdagenvoor telegraaf,- telefoon, postzegels, aanne-| ming en afgifte van aangeteekendel stukken en rijksverzekeringsbank vanl 19 u. en van 12 u. voor rijkspostspaarbank van 89u.;j voor postwissels, quitantiën en post-1 pakketten is de dienst des Zondags gesloten; terwijl van 12 u. ook gelegenheid! wordt gegeven, tot het afhalen van brieven, welke op die dagen niet meer^ besteld worden. Tot onderwijzer aan de Chr, school in de Jozinastraat te Ter Neuzetl is benoemd de heer J. M. Steketee, van Goes. Aan de Chr. school op c^e Knol (gemj Hoek) is benoemd de heer C. Riemem aldaar en aan de Chr. school te Axel de heer G. Hugenholtz te Axel. Gisteren ontstond te Ter Neuzeii door onbekende oorzaak brand in eenigsl glaskisten, welke nog gedeeltelijk mei hooi en stroo waren gevuld en stonden op het achtererf van den glashandelaail Schoonakker aldaar. Gelukkig was men de uitslaand» vlammen spoedig meester, zoodat de- schade slechts bestond in eenige ge broken ruiten, die door de hitte in d( kisten gesprongen waren. Dezer dagen stak te Boschkapellsi een kleuter van een jaar of zes, terwjjl hij te bed lag, een nachtlichtje aan dat op de beddeplank stond, waar zijl broertje en zusje sliep. De nog bran dende lucifer viel in 't bed, zoodat hel stroo vuur vatte. Op het schreeuwef der kinderen ijlde een der huisgenootel naar boven, die nog bytijds de hooi opslaande vlam kon dooven. HulsterbladI Ter vertegenwoordiging van onzej waterstaat op de tentoonstelling tl Brussel, is door het bureau van del Rijkswaterstaat te Neuzen, ter exposeej ring in het Nederlandsch Paviljoen, vet zonden eene groote teekening, metendj 5 bij 3 M., die een duidelijk overziet geeft van de samenstelling der'sluit en kanaalwerken en van de toepassinj der electriciteit voor verlichting ei beweging van sluisdeuren, toldeuren rioolschuiven enz. Door de Arr. Rechtbank te Middel burg is rechtsingang verleend metlaj tot gevangenhouding en instructie tegej G. A. M., 61 j., ambtenaar van dei burgerlijken stand en commies ter secra tarie te Middelburg, gedetineerd in hi Huis van bewaring aldaar, als verdack van verduistering in dienstbaarheid. I Een agent van politie te 's-Gravel. hage bracht, ook vroeger reeds, gera gelde bezoeken aan een bierhuis. B houder van dat bierhuis vermiste seden eenigen tijd telkens geld uit een kal in een achtervertrek en men had eenif vermoeden op den agent. Toen de» j.l. Zaterdag weer het bierhuis bezoek] en op een gegeven oogenblik vera verzocht om in het tuintje eenige M ringen te plukken, besloot men hemt]

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2