rvo. is. Jaarg. Woensdag 25 Mei 1910. 20' Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Hst vsrmists kleinood- o Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. De begrafenis van koning Eduard. Met groote staatsie eu plechtigheid heeft de overbrenging plaats gehad van het stoffelijk overschot vau koning Eduard uit Buckingham Palace naar Westminster Hall, het parlementsge bouw, waar het tot den dag der begra fenis, jl. Vrijdag, voor ieder te zien was. De straten waren afgezet door garde soldaten in hel scharlaken uniformen, met krip om de vaandels en befloerste trommen. Het parlementsplein was afgezet met matrozen en mariniers. De koning in admiraalsuniforrn en de koninklijke prinsen, als adelborsten gekleed, volg den te voet de door acht paarden ge trokken affuit, waarop de lijkkist rustte. De koninginnen en andere vrouwen van vorstelijken bloede volgden in negen gesloten koetsen. Duizenden vreemdelingen waren naar Londen gestroomd met het doel de 18 begrafenis te zien. 40 Tot afzetting van den weg, dien de lijkstoet van Westminster naar het 44 Paddington-station moestafleggen, waren 04 34.600 man troepen noodig. En geen 130 wonderwant nu meer dan ooit zou i er voor een anarchist gelegenheid zijn I geweest zijn slag te slaan Zag men ooit zoovele regeerende j vorsten eenstemmiglijk bijeen Is er in de geschiedenis één gelegenheid te j noemen, waar negen staatshoofden in feeBt of rouw te zamen kwamen En uit stus. »Mij is de zaak volslagen raadsel achtig,» bracht mevrouw van Testarp in het midden. »Ik behoef u niet te zeggen hoe uiterst pijnlijk het v0or mij als gast vrouw is, u allen zoo in agitatie te zien. En even onnoodig is het wel, mevrouw Kleber, u te verzekeren dat uw oorknop bij kalm zoeken moet gevonden worden. Eene trilling in hare anders zoo vaste stem bewees hoezeer de spreekster zelve In spanning verkeerde. »Komaan, dames 1» riep nu de vrouw van den procureur-generaal, met eene goed geslaagde poging om aan de zaak Bene grappige en tegelijk eene practische (vending te geven »ik stel voor dat ►ij allen opstaan eD onze kleeren uit- ichudden.» In een oogwenk waren al de dames tvereind en schudden zich, dat de zijde •uischte en de kanten vlogen. Alleen nevrouw Kleber bleef op de sofa para- (eeren, met de hand aan het berooide oor. »ZooEn nu, dames, als ik u ver weken mag allemaal de zakken hier »p de tafel omkeeren IEen twee h drie I» Met de grootste bereidvaardigheid werd leze manoeuvre uitgevoerd. De tafel zal er ooit weder eendergelijkegrootsche manifestatie van wereldrouw te aan schouwen zijn, bij het verscheiden van een vorst. Dank zij dan ook dien maatregel, be reikte de stoet in de beste orde en zonder eenig incident van belang, na een tocht van ruim twee uur, het Paddington station en men kan niet genoeg de ordelievendheid van het Britsche publiek en den takt der Lon- densche politie roemen, zonder welke de dag niet zonder ernstige ongeregeld heden zou zijn voorbygegaan. Uit het verslag van den correspondent van de Avp. knippen we het volgende omstrent de stoet De volmaakt zomersche dag te warm haast voor Mei gaf aan den heelen, bonten, schitterenden stoet met zijn duizende uniformen en livreien, zijn prachtige gouden koetsenrij een zonnig, weinig stemmig, maar onmis kenbaar grootmachtig aanzien maar al speelde de zon een lustig spel met al dat helle scharlaken en al dat rijkelijk, verguld, het langzaam, als treurende, gaan der processie, de doodsche eer biedige stilte van het publiek, de treur muziek en de sombere ernst op aller gelaat, ontnamen toch aan dien schitte renden ommegang alle karakter van feestelijkheid of fleur. Allereerst zag men de verschillende wapens van het Engelsche leger en de marine, gevolgd door de buitenlandsche wapenen. Daarna verschillende hoog- waardigheidsbekleeders, méér unifor werd letterlijk bestormd, en het regende zakdoeken, beursjes, flacons, kammetjes, sleutels en andere nesterijen. Toen Renate in haren zak tastte, schoot haar het portret tebinnen, dat zij onverhuld er in geborgen had en dat het allereerst voor den dag zou moeten komen. Zij aarzelde dus zij alleen, en een uiterst ongelegene blos schoot haar naar de wangen. Het was onzin Morgen immers zou zij Richard's verloofde wezen. Eene minuut nadenkens zou haar de kleine onaangenaamheid boven de veel grootere hebben doen verkiezen. Maar op dit ééne, kritieke oogenblik was de geringste aarzeling, het geringste zweempje van verlegenheid reeds genoeg. Te verward en te beklommen door de haastigheid, met welke deze gansche scène zich ontspon, begreep zij hare positie niet. Anders zou het verluchte ademhalen der aanwezigen haar een stoot tegen het hart het brutale hoonlachen der millionairsweduwe en de verbaasde en schampere blikken om haar heen van ontzetting hebben doen verstijven. Mevrouw Von Testarp, hoewel diep getroffen en eene seconde lang verstomd, maakte aan het drukkende zwijgen een einde. »Mevrouw Kleber,» sprak zjj »ik zal morgen persoonlijk het genoegen hebben, u uw oorknop ter hand te stellen Lieve dames, mijn dank voor uwe men, herauten, kamerheeren, muziek korpsen en dan plotseling zonder overgang het kanon met de acht zwarte paarden, dat, evenals Dinsdag, de kist draagt met het stoffelijk overschot, ge dekt door den koninklijken standaard met de kroon, den schepter en rijksappel. Dan volgde 's konings gelietkoosd rijpaard, bedekt met een prachtig rouwkleed met 's konings rijlaarzen, omgekeerd daaraan vastgemaakt en gezadeld. En als dan dat korte oogenblik voorbij is, waarin de toeschouwer zich weer den deemoed voor oogen brengt van dat in rouw gedompelde volk, dan na een pauze vangt weer het kleurig schouwspel aan van zwier en ryke pracht, een lust voor de oogen, maar een pantsering voor het hart. Het belangrijkst deel der processie koning George in de uniform van generaal, rijdend op een donkerbruin paard, met aan zijn rechterhand zijn illusteren neef keizer Wilhelm en links den hertog van Gonnaught, oom van den koning, beiden in de uniform van Britsch veldmaarschalk. De lange reeks majesteiten, door luchtigheden en hoogheden, besluit den ruiterstoet en dan begint de reeks van twaalf hofkoetsen, waarin de vorstinnen en haar gevolgen den tocht mede- maakten. In de eerste de koningin- weduwe en haar zuster, de keizerin van Rusland, in het tweede koningin Mary en de koningin van Noorwegen. Evenals Dinsdag, waren de vorstinnen in diepen rouw. moeiteZullen wij nu deze interes sante uitstalling maar weer opruimen Met onuitsprekelijke voldoening grepen zij allen naar haar eigendom, en de tafel was weder leeg. Men ging weer zitten. Wel wel! Dat juffertje Mildner was waarlijk een lievertje! Moest zij daarom mee genoodigd worden Het vermoeden van voor eene dievegge te worden aangezien, lag Renate zelf echter altijd nog zoo ver, dat zij, naar hare plaats terugkeerend, enkel het be wustzijn had van zich ietwat links te hebben gedragen. Eerst de onzichtbare slagboom, dien de gasten aan de jonge damestafel Kamilla Grützig voorop oumiddellijk tusschen zichzelven en haar lieten vallen, deed haar vermoeden dat er iets tegen haar werd gebrouwen. De jonge dames voelden allen opeens de behoefte om slechts nog intieme ge sprekken van twee aan twee te voeren, daarbij al dichter bij elkander te schuiven en de stoelen om Renate vrij te laten. Renate's trots, die nooit liet blyken wat haar pijn deed, behield tegenover deze jeugdige onhebbelijkheid de boven hand. Het was toch al te ongerijmd, dat men haar, die steeds elk markstuk door eerlijken arbeid had verdiend, van zulk eene gemeenheid zou verdenken!.... Maar niettemin rees er een angst in haar op, die haar de geparfumeerde lucht in de kamer zwaaropdeborstdeed drukken. Toen de stoet de kapel had bereikt, werd de kist door soldaten gedragen; de dienst begon. Allen stonden op, toen de geestelijkheid verscheen, en onder de toneu van Schubert's treur- marsch zich langzaam naar de westelijke deur begaf. Tien minuten later zetten de buiten verzamelde muziekkorpsen Beethoven's doodenmarsch in. Geroffel op de omfloersde trommen kondigde aan, dat de kist van de affuit was gelicht. De pijpers der matrozen buiten bliezen verschillende wijzen, als een laatst vaarwel aan den admiraal der vloot. Koning George volgde onmiddellijk achter de baarhij geleidde de koningin moeder, terwyl daarachter de Duitsche keizer met koningin Mary kwam. De twee koninginnen waren de eenige dames in den stoet. Gedurende den dienst steunden de koning en een ordonnans de koningin-moeder, die in stil gebed voor de kist neerknielde. De overige leden van het koninklijke huis stonden vereenigd achter den koning. De dienst werd door den aartsbisschop van Canterbury gesloten met een voor lezing uit het gebedenboek. Langzaam verdween de kist in het graf. In dit oogenblik hoorde men het gesnik der vrouwenkoningin Alexandra verborg haar gezicht in haar handen, de koning liet zijn tranen den vrijen loop. Daarop sprak de aartsbisschop den zegen uit, waarbij allen knielden. De koning ge leidde zyn moeder naar het graf. Moeder en zoon wierpen een laatsten blik op de kist. Vervolgens gingen Anders had steeds de presidentsvrouw haar verzocht iets te zingen ofte spelen. Maar ditmaal niets daarvan. Wanneer Renate rechtuit keek, dan staarden de oogen der millionairsweduwe haar vol grimmigheid aan en keek zij zijwaarts, dan zag zij veelzeggende blikken op zich gericht als naaldspitsen.... Hoe martelend langzaam kroop de tijd voorbijZou zij opstaan en heengaan Zou zij spreken Zou zij zwijgen Toen eindelijk het gezelschap opbrak, wilde Renate met de eersten naar buiten. Maar een wenk der gastvrouw hield haar terug. »Ik wou nog even over de lesuren van morgen met u spreken,* zeide de presidentsvrouw. Renate bleef dus. Eindelijk viel de deur achter de laatste dame dicht. Mevrouw Testarp en Renate waren alleen. Reeds had het meisje eene verklaring van haar aarzelen op de lippen, toen de andere dame haar op ernstigen toon toesprak >Juffrouw Mildner als u mij iets mocht hebben te zeggen iets toe te vertrouwen. Het was Renate alsof haar de adem in de keel bleef steken. »Iets toe te vertrouwen Wat Denkt u Zij kon niet verder. Als ik u verzoeken maggeen scène!» zeide mevrouw von Testarp met moei-

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1