Rechtszaken. Gemengd Nieuws. gezegde landbouwtelling welke hier te lande plaats vindt. Zy zal zich uitstrekken a. wat het grondgebruik betreft, tot alle land- en tuinbouwers, alle landarbeiders met minstens 5 Are land en alle buiten derf land- en tuinbouw hun hoofdberoep vindende personen met minstens 1 H.A. b. wat den veestapel aangaat, tot alle personen, die vee houden, onverschillig of zij tevens grond in gebruik hebben of niet. De directie van den landbouw stelt zich voor, dat door deze telling een afdoende verbetering zal worden ge bracht in enkele zeer belangrijke onder- deelen der landbouwstatistiek. Het doel der telling is in de eerste plaats een goed overzicht te krijgen omtrent aantal en grootte der bedrijven in de tweede plaats meer licht te krijgen in de uitgebreidheid van het pachtwezen in de derde plaats verzameling van gegevens omtrent het grondgebruik der landarbeiders en ten slotte worden nauwkeuriger gegevens gewenscht omtrent den vee stapel. Uit een en ander moge voldoende blijken, dat men in zyn eigen belang handelt, niet door een zekere terug houding te toonen, maar door zooveel mogelijk tot de telling mede te werken. In verband met deze telling heett genoemde directie een vlugschrift ver spreid, waarin het bovenstaande nog nader wordt uitgewerkt en waarin de medewerking van de bevolking wordt ingeroepen. Bedoeld vlugschrift is, als we ons niet vergissen, gratis verkrijgbaar aan de secretarie alhier. AXEL, 13 Mei 1910. De toebereidselen voor onze jaar- lijksche kermis zyn weer in vollen gang. WanDeer men op de markt komt, kan men zich reeds een denkbeeld vormen van hetgeen de volgende week voor het uitgaand publiek zal te zien zyn. In de eerste plaats mag voorzeker wel genoemd worden de prachtige kinema tograaf, waar veel schoons zal vertoond worden. Geen enkel kermisbezoeker zal dan ook nalaten daar een kijkje te nemen, want dergelyke inrichtingen trekken nog steeds veel publiek. Dit zal ook ongetwyfeld het geval zijn met den prachtigen stoommolen van den ouden bekende Janvier, terwyl de op Maar ik leerde gaarne, en het viel mij niet zwaar. Ik dacht altoos aan mijn moeder en aan den tijd dat ik haar eene kleine ondersteuning in de lieve hand zou kunnen drukken. Nu, ziet u, moedertje en nu sta ik tegenover Richard als een bedelkind, voor wie hy zich moet verlaten op de vrijgevigheid van zijn broer. Is dat niet vernederend Maar het kan nu eenmaal niet anders. Laten wij er dus niet meer over praten. Kan ik u ook in de keuken wat helpen, moeder >Neen, neen 1 't Is alles al klaar, kind. Maar die presidentsdame is hier ge weest. Je moet morgen bij haar op theevisite komen. Ik zal nog gauw een kanten kraagje maken op je zwarte kleed. Dat heeft wel een opknappertje noodig. »Och, hoe vervelend Ik wou er liever niet heen.* »Zoo onbeleefd kan je niet zijn, Rena. Mevrouw Testarp is de eerste geweest, die je les heeft laten geven aan hare kinderen. Zij behandelt je ook steeds als haar gelijke. Je bent herhaaldelijk door haar uitgenoodigd geworden. Natuur lijk dus moet je er heengaan. Dat zou nog mooier wezen !c »U hebt gelijk, als altijd, moedertje,* zeide Renate zuchtend. Mevrouw Mildner keek het slanke meisje na, terwijl Renate door de kamer ging en in het aangrenzende slaapvertrek verdween. meer bescheiden schaal ingerichte car- roussel van Smet, die ook weer niet op het appèl ontbreekt, zeker ruim schoots zijn deel zal hebben in de be langstelling van de jeugd. Er wie nu liever zijn centen wil besteden aan oliebollen in plaats van ze verdraaien, die kan ook ruimschoots geriefd raken. Wie het niet zoo dadelijk ziet waar hij wezen moet, zal door den geur geleid, al spoedig de inrichtingen vinden waar het oliegebak gefabriceerd wordt. In de verschillende café's zal dans muziek in overvloed zijn, voor de meer bedaard aangelegde naturen is in een tweetal inrichtingen café-chantant; dorst behoeft er ook niet geleden te worden en wie van iels meer stevigs in de maag houdt, kan tegen een matigen prijs zich te goed doen aan paling en biefstuk. Wij wenschen de kermis mooi weer toe en alle neringdoenden goede zaken. Wij maken belangstellende lezers attent op de in dit nummer voorkomende advertentie van het Bestuur der Am bachtsschool te Hulst. Ongetwijfeld zullen velen van de gelegenheid gebruik maken om de tentoonstelling te bezoeken en zich te overtuigen van het groote nut eener inrichting, waarvan het be zoeken door onze aanstaande ambachts lui, niet genoeg kan worden aanbe volen. Bij kon. besluit is de heer mr. M. P. Sipkes, kantonrechter te Neuzen, als zoodanig benoemd te Middelburg. Terwijl men Dinsdag, derden kermisdag te Hulst bezig was met ringrijden met paard en rijtuig, had J. V., het ongeluk voorover uit zijn rijtuig te vallen, tengevolge waarvan een der wielen hem rakelings langs het hoofd liep en zijn gelaat geheel onkenbaar maakten. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en naar zijn woning vervoerd. Bij kon. besluit is aan de gemeente Boschkapelle boven en behalve de bij drage bedoeld bij art. 48 der onderwijs wet een subsidie verleend van f1750. Bij het onlangs te Arnhem ge houden examen voor commies bij 's Rijks belastingen zijn o. a. geslaagd de vol gende personen uit onze provincie W. A. Caljouw te Hansweert, J. F. Plompen, J. Korstanje, J. Magielsen en A. van Baaien, allen te Rilland-Bath, A. J. Boon te Overslag, A. Fenijn te Zierikzee, J. v. d. Maas te Noordwelle, M. J. Geuze te 's Heer Arendskerke, P. J. Babijn te Oostburg en A. P. A. de Vlieger te Zuidzande. Met ingang van 16 Mei e. k. zijn in deze provincie verplaatst de kom miezen 2e klasse by 's Rijks belastingen J. van Keulen van Veere naar Bergen op Zoom, K. Koets van St. Jansteen naar Neuzen, K. Sinke van Breskens naar Aardenburg, J. J. Ie Grand van Oostburg naar Breskens, J. J. A. de Groote van Philippine naar Hontenisse, die der 3e klasse J. C. Bom van Aar denburg naar Oostburg, J. Goeree van Zuiddorpe naar Sas van Gent, J. Slager van Sas van Gent naar St. Jansteen, J. C. Ree van Hontenisse naar Zuid dorpe, en J. van Maale van Rucphen naar Philippine. De acte-examens 1. o. te Middel burg zijn afgeloopen. Van de 79 mannelijke candidaten werden er 20 afgewezen en slaagden 59van de 44 vrouwelijke candidaten werden 9 afgewezen en slaagden 35. Wat mocht de toekomst wezen van dit lieve, aanvallige kind F Waar lagen de voetangels en klemmen, die het geluk van dit jonge leven bedreigden F De moeder wist het niet. Maar'een angstig voorgevoel, waarvan zij zich zelf geen rekenschap zou hebben kunnen geven, beklemde hare borst. Wordt vervolgd.) Voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek slaagden 5 van de 6 man nelijke en 2 van de 5 vrouwelijke can didaten. De beide candidaten voor de akte nuttige handwerken slaagden. ^PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 15 Mei 1910. (EERSTE PINKSTERDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 16 Mei 1910. (TWEEDE PINKSTERDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voornx. 9 ure Geen dienst. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gemeenschappelijke dienst kerken A en B. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van den 27 Mei 1910 zal behandeld worden de zaken tegen den heer H. A. v. D., notaris en uitgever van de Volkswil" te Hulst, beklaagd van smaadschrift tegen den pastoor van St. Jansteen en tegen Mej. D. te Ossenisse op de zitting van den 20 Mei a. s. zal behandeld worden de zaak tegen M. P., 23 j., geboren en wonende te Kortgene, thans gedetineerd te Middel burg, ter zake van mishandeling den dood tengevolge hebbende. Door het O. M. zijn gedagvaard 7 getuigen waaronder 1 deskundige. Mr. F. N. van der Bilt zal den be klaagde verdedigen. Geen echte Walvisch. Van zeer bevoegde zijde schrijft men aan de M. Ct. Het groote dier dat, acht dagen ge leden te Burchsluis aangebracht, thans aldaar te bezichtigen is, is geenszins een echte walvisch, maar een qog niet geheel volwassen exemplaar van den gewonen vinvisch. De echte walvisschen zijn van de vinvisschen gemakkelijk te onder scheiden door de afwezigheid eener rugvin en doordat de onderzijde geheel glad is, terwijl men bij de vinvisschen aan de bovenzijde eene rugvin en aan de onderzijde vele in de lengte ver- loopende sleuven of groeven waarneemt die zich van af den kop, naar gelang van de soort, min of meer ver naar achteren uitstrekken. De gewone vinvisch is het langste van alle bekende dieren op onze aarde en bereikt eene lengte van 34 meter de bovenzijde is fraai glanzend zwart, de onderzijde wit. Hij bewoont het meest noordelijk gedeelte van den At- lantischen Oceaan en de IJszee en voedt zich met visch, kabeljauw, schelvisch, haring enz. In de maag dezer kolossale dieren heett men soms 600, ja 800 kabeljauwen en schelvis- schen aangetroffen, eene hoeveelheid voldoende voor den maaltijd van 1200 of 1600 menschen. Doordat de gewone vinvisch dikwerf groote scholen van landwaarts zwemmende visschen achter volgt, geraakt nij ook in de nabyheid der gevaarlyke kusten, waar hij dan niet zelden verongelukt en strandt. In de vorige eeuw zijn er op deze wijze wel 10 of 12 dier zeemonsters op onze kusten aangeland. Door de walvischvangers wordt op den gewonen vinvisch weinig jacht I gemaakt, daar hij te weinig spek op levert, te vlug en te gevaarlijk is. Te Vlissingen is gistermiddag by het opzetten van een nieuwen schoor steen op de fabriek van metallieke verpakking der firma Van der Stad een touw gebroken. Het gevaarte, 1200 kilo zwaar, viel naar beneden en kwam terecht op den werkman J. G., die zwaar gewond aan hootd en beenen naar het gasthuis j werd vervoerd. Een gedeelte van het dak werd I vernield. De heer R. Spiker, grossier in lijnkoeken en rijstmeel, te Meppel, was Maandag bij een winkelier te Staphorst I om een bedrag van ruim 200 voor geleverde goederen in te vorderen, en zeide tot de vrouw, die zjch alleen thuis bevond, dat hij de quitantie had meegebracht, die hij op de tatel legde. De vrouw maakte zich van de quitantie meester, en zei toen tot den heer S. ,Je kunt heengaan, ik heb je betaald." De zaak is in handen van den wacht meester der marechaussees. (Av)<o.) Wilde zwijnen. Het aantal wilde zwijnen in de Hoog-Soerensche bosschen indertijd werden daar uit Duitschland aangebrachte dieren losgelaten neemt voortdurend toe. Prins Hendrik maakt er thans dagelijks jacht op. Dinsdag middag werd er o.a. een geschoten. Een vader zegt tot z'n zoon „Ik ben van 't jaar '42 en van het jaar 68". En de zoon antwoordt: „Ik ben van 't jaar 42 en van het jaar '68". Voor den sneltrein, die Woensdag om 11 u. 12 min. uit Hoorn naar Alk maar vertrok, waren de spoor wegboomen aan den straatweg te Berkhout niet gesloten. Een paard en wagen werd door den trein gegrepen, met het ge volg, dat het paard werd gedood en de wagen geheel werd verbrijzeld. De voerman, de heer P. Stapel Szn., te Berkhout, kwam er wonder boven wonder met een niet ernstige verwon ding en een hevigen schrik af. Ook de spoor wegwachteres werd licht gewond, Hoewel men aan het station te Hoorn zegt, het vereischte sigDaal tot het sluiten der boomen te hebben gegeven, voordat de trein uit Hoorn vertrok, beweert de spoorwegwachteres, dat het signaal door haar eerst werd vernomen, toen de trein reeds vlak bij den overweg was en dien ze door een daar aanwezige bocht niet had zien aankomen. Ze was buiten, en had een 5 minuten tevoren de boomen bediend voor den trein, die 11.08 te Hoorn van Haarlem aankomt. Het paard, door den trein gegrepen, werd in het wachthuisje geslingerd, waardoor de wachteres aan arm en been werd gewond. Het huisje zelf werd belangrijk beschadigd. Van het gebeurde is zoowel door de rijkspolitie, als door den commissaris van politie te Hoorn, proces-verbaal opgemaakt. N. R. Crt. Als curiositeit wordt aan de Stichtsche Crt. gemeld Een predikant uit de provincie Utrecht, ongehuwd, en zelfs niet verloofd, kreeg eenige dagen geleden bezoek van een deputatie van zijn kerkeraad, door welke hem werd meegedeeld, dat men over zijn arbeid zoozeer tevreden was, dat men op de eerstvolgende kerkeraads- vergadering een Lespreking wilde hou den, betreffende traktementsverhooging. Reden waarom zijn Eerw. verzocht werd, alsdan de vergadering te ver laten. Eenige dagen later werd bedoelden predikant aangezegd, dat de bewuste traktementsverhooging werd toegestaan en hij van heden af v o o r elk kind dat hij kreeg 25 toelage per jaar zou ontvangen.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2