No. 13. Zaterdag 14 1910. 26e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. D1ELËMAA. Buitenland. FEUILLETON. Hst vermiste kleinood. Binnenland. Landbouw. WIIMIII i:»l KAM Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Wegens het Pinkster feest verschijnt Dinsdag 17 Mei de AXELSCHÊ COURANT niet. ENGELAND. De katholieken, geholpen door talrijke niet-katholieke party-groepen, wenden reeds pogingen aan om den eed, dien Koning George bij zijn kroning moet afleggen, gewijzigd te krijgen. De Daily Chronicle zegt in een hoofdartikel, dat ook het kabinet voor zulk een wijziging zou gevoelen, maar vóór de kroning is er natuurlijk geen gelegenheid een wetsontwerp in dezen zin uit te werken, en in het parlement te laten behandelen. De Chronicle betoogt voorts, dat de koningseed zijn protestantsch karakter moet bewaren, maar dat overbodige uitspraken in den eed, zoo deze be- leedigend zijn voor de katholieken, daarin niet gehandhaafd behooren te worden. Canada laat landverhuizers, door liefdadige genootschappen of maat schappijen voor landverhuizers uitge zonden, niet meer toe tenzij zij bestemd zijn om op het land te werken. Hand werkslieden b.v, worden voorloopig niet meer toegelaten, ook al zijn zij behoorlijk van geld voorzien. De Canadeesche ambtenaar voor de landverhuizing te Londen heeft in een gesprek gezegd, dat als 't ambachtslieden uit Engeland in Canada goed beviel, er op hun aan beveling nog meer kwamen. Daarop Zij gleden zoo luchtig en zwierig naast elkaar voort, zoo achteloos tegenover de buitenwereld, zoo sierlijk in elke bewe ging, dat niemand hun zou hebben kun nen aauzien welk een ernstig en bedrukt gesprek zij daareven nog gevoerd hadden. »Morgen is met de lessen mijn drukste dag*, zeide Renate, gelukkig glimlachend. »Maar tegen den avond* »Dan moet ik met de collega's het af scheidsmaal verslinden, Dus overmorgen Afgesproken Zij drukte hem de hand. »Afge- sproken »En de ringen breng ik mee Dat mag ik toch vroeg hij, haar plagend in het blozende gezicht kijkend. »En zal je nu ook niet meer aan je uitzet denken »Zeker wel!* gaf Renate ten antwoord. Daaraan zal ik denken tot ik weer bij je ben.* »Tot weerziens dan, mijn lieve, lieve stijfkopje »Tot overmorgen Het viel haar eensklaps zoo zwaar, hem te laten heengaan. Zij riep hem nog eens terug: »Richard En zij zeide wat haar 'teerst inviel, enkel om was men in Canada niet gesteld, zeide hij. Men ziet, Canada volgt al dezelfde politiek als Australië. Daar houdt men ook zooveel mogelijk werklieden uit Engeland en van elders op een afstand. Maar handen voor den landbouw en de veeteelt kan Canada nog gebruiken, evenals trouwens Australië. FRANKRIJK. Uit Toulon wordt gemeld, dat Dinsdag- nabht aan boord van het daar in her stelling liggende Braziliaansche oplei dingschip Benjamin Constant uit de hut van den gezagvoerder de brandkast gestolen is. De brandkast bevatte 157,000 frankMaandag had de com mandant 200,000 frank, van het Crédit Lyonnais ontvangen en van dat geld een paar betalingen gedaan. Men heeft Dinsdagochtend uit kunnen maken, dat de brandkast van boord geheschen is, maar dat de kabel gebroken is, zoodat de brandkast in zee ligt. Men weet nog niet of het geld nog in de brand kast is of dat het er uit gestolen is. TURKIJE. De zoon van den Amerikaanschen generaal Johnson is Dinsdag in Tripolis, terwijl hij zat te schilderen, door een troep inboorlingen en politieagenten overvallen en op brutale wijze mis handeld. Op een klacht van den Ame rikaanschen consul zijn de schuldigen dadelijk ter verantwoording geroepen. Twee agenten zijn openlijk gedegra deerd. De chef der politie alsmede de gouverneur-generaal hebben den consul hun leedwezen betuigd over het ge beurde. hem nog even bij haar te houden >Je denkt dus dat je broer mij »Daar ben ik zeker van viel hij schertsend in. »Je betoovert hem eerst met eèh brief en dan in persoon. Hij heeft namelijk de leelijkste vrouw gehad, die ooit op twee beenen liep, een ware nachtuil. Maar van haar komt het geld'.* Zij lachten beiden een vroolijk, onbekommerd lachen, terwijl hij haar nog eens groette en toen voortsnelde. Toen was 't Renate alsof het een droom ware geweest. Zij zag van de wintersche heerlijkheid niets meer. Langzaam gleed zij langs den oever onder de kale elzen tot aan de bank en deed daar hare schaatsen af. Milla Grützig, in de onmiddellijke na bijheid, praatte tamelijk luid over rendez- vousjes en onbeschaamde koketterie, zóó luid, dat Renate het hoorde en toch ook weder niet hoorde. Zij dacht aan Richard. Met de schaatsen onder den arm ging zij den weg terug door de wintersche straten, waar de wind scherp om de hoeken blies en stuivend woei over de besneeuwde daken. Tegen den ouden stadsmuur leunden besoheidene kleine huizen huisjes met uitgesletene stoep treden en ijzeren klinken aan de deur, die bij het openen en sluiten een belletje schel deden rinkelen. Een dezer huizen, die elk nog in tweeën of drieën werden AMERIKA. Om een goed president van de Ver- eenigde Staten te wezen, moet men een veelzijdig man zijn, en daarbij de ge neigdheid en de kunst bezitten, met een vroolijk gezicht allerlei tijdroovende en vervelende formaliteiten te verrichten. Tatt, die dat zeer wel inziet en die niet de man is om zich aan dien arbeid te onttrekken, is Maandag uit Washing ton naar New York overgekomen, om daar een tancy-fair te openen, van welke de opbrengst bestemd is om te worden gestort in een fonds voor be hoeftige tooneelspelers. Op den presi dent werd dadelijk na zijn aankomst op het liefdadigheidsfeest beslag gelegd door een troepje lieftallige toneel dametjes en danseresjes, die er in slaagden het staatshoofd in de goede stemming te brengen en op te monteren. En dit was wel noodig, want Taft voelde zich wat onwel en zeer ver moeid. Er werden de gebruikelijke redevoeringen gehouden, en Taft ontving van het comité der fancy-fair een prachtige gouden herinneringsmedaille. Dit is de eerste medaille, door een Amerikaansche president aanvaard van vertegenwoordigers der toneelwereld. Minister Nelissen's ontslag. Bij kou. besluit van 10 dezer is lo. met ingang van 11 dezer aan mr. A. P. L. Nelissen, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als minister van Justitie, met dankbetuiging voor verhuurd, bevatte Renate's woning. Eerst door een gang, dan eene trap op en aan de woningdeur rechts zou Richard Lepsius overmorgen het naamkaartje lezen Als hij maar niet door de scha mele inrichting werd afgeschrikt 1 Met hoogroode wangen opende het meisje die deur en trad binnen. De zon scheen als rood goud in de kamer. In het vensterkozijn stonden nog eeuige bloempotten, en een goudvink in een kooitje floot het eene melodietje na het andere. Bij het venster aan de naaitafel zat eene tengere, bleeke vrouw en hield zich bezig met een borduurwerkje. Renate, met de baret nog op het hoofd, boog zich over de glimlachend opkijken de en jubelde: Moeder hij komt!* Mevrouw Mildner legde haar borduur werk neer. »0, Renate »Ik zal het u vertellen, moeder,* zeide het meisje, zette zich naast de oude vrouw op een voetbankje en deed ver slag van hetgeen er zoo even tusschen haar en Lepsius besproken geworden was. »Nu ben je dus gelukkig kind fluis terde de moeder ontroerd. »Gelukkig ja, moeder. En tofth ook weder niet Ziet u, ik heb mij over' onze armoede nooit gescnaamd dat weet u wel, moeder. Maar heden lag zij mij als een steen op 't hart Als ik tenminste maar zooveel had, dat ik hem een behoorlijken uitzet kon mee brengen 1 Dat ik niet zoo kaal, zoo de vele en gewichtige diensten, door hem aan Hare Majesteit en aan den Lande bewezen 2o. tijdens de ontstentenis van een minister van Justitie het beheer van het dep. van Justitie, ad interim, opge dragen aan den minister van Binnen- landache Zaken, mr. Th. Heemskerk. Prinses Juliana ingeënt. Naar het Haagsche Correspondentie- Bureau gemachtigd is mede te deelen, mag prinses Juliana die onlangs ingeënt is, zich bij voortduring in een uit- nemenden gezondheidstoestand ver heugen en is het verloop der inenting zeer gunstig geweest, zoodat de prinses daarvoor geen dag thuis behoefde te blijven. Het Hof zal wegens het overlijden van Z. M. den Koning van Engeland den rouw aannemen voor den tijd van vier weken, en wel twee weken middel baar en twee weken lichten rouw. TELLING betreffende het grondgebruik en den veestapel. Tusschen 20 Mei en 20 Juni a. s. zullen bij dè ingezetenen gegevens worden gevraagd omtrent de uitge strektheid grond bij hem in gebruik, zoowel in eigendom als in pacht, en het aantal landbouwdieren van ver schillende soort, welke door hen worden gehouden. Deze telling is de eerste eigenlijk bedelkaal in zijn huis behoefde te trek ken O, moeder, u weet niet wat voor een ellendig gevoel dat is »Mijn arme Renal* zeide mevrouw Mildner ontdaan. »Het is wel hard. Maar trek het je zoo niet aan. Als hij u werkelijk liefheeft »Daaraan twijfelt u toch niet P* riep het meisje, opspringend. Hij, die de schitterendste partij voor mij opgeeft! Wanneer u hem ziet, moeder, dan zult u met eenen oogopslag voelen hoe edel en oprecht hij is, enhoe dwaas verliefd op uwe dochter!* Zwijgend drukte de moeder haar de hand. Renate liet den schertsenden toon vallen. »U weet wel,* zeide zij, »dat ik op mijne manier heel trotsch kan zijn »Ja ja,« antwoordde mevrouw Mildner glimlachend, en zij nam haar werk weer ter hand. »Dat weet ik heel goed. Als kind reeds droeg je je hoofdje erg hoog.* »Juist. Ik wilde aan niemand toonen wat mij verdriet deed, aan niemand het leedvermaak gunnen, dat iets mij kwetste. Ach, moeder, als ik leelijk of mismaakt was geweest, dan zouden zij mij gaarne met vrede hebbeu gelaten. Maar dat ik 'dit nu juist niet was, ziet u, dat was reden genoeg om mij het leven zuur te maken. Als ik tenminste maar dom, zoo dom als een schaap was geweest l

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1