DIT DS 01DE SOil dë. No. li. Zaterdag 7 Mei 1910. 2Ge Jaarg. z- Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. - 924 FEU1 L LE TON. COFBANT. 8 18 8 40 8 47 9 43 9 44 0 04 0 30 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. »7 56 08 8 9 32 9 36 9 39 9 47 910 9 20 9 30 9 35 9 42 9 46 10- ren. 5 31 5 51 9 54 6 0a 8 38 9 47 5 6 50 12 5 04 DUITSCHLAND. Een privaat-docent van de hooge- school te Munchen had den verant woordelijken redacteur van de sociaal democratische Münchener Post wegens smaadschrift voor den rechter gedaagd, omdat die krant had gezegd, dat het met de waardigheid van een docent van de hoogeschool niet vereenigbaar was, dat hy geld bg studenten leende en, ofschoon hij getrouwd was, er een liefje, een 24-jarige vrouwelijke kantoor bediende, op na hield. De kosten van het onderhoud van dat meisje waren, zei de Post, voldoende om het heele gezin van den privaat-docent den kost te geven; nu leed zyne eigen vrouw dikwijls zoo'n gebrek, dat zij op het door den docent geïnde collegegeld gerechtelijk beslag moest laten leggen. De schepenrechtbank heelt Dinsdag den beklaagden redacteur vrijgesproken, omdat het hem gelukt was het bewijs van de waarheid te leveren en hij tot verdediging van rechtmatige belangen gehandeld had, aangezien het werkelijk niet aanging dat een docent bij zijn leerlingen leentjebuur speelde. In den loop van het proces, dat verscheidene dagen geduurd heeft, waren een groot aantal getuigen uit den maatschappe- lijken kring van den privaat-docent De man zal nu wel onmogelijk zijn. Dezer dagen is te Neurenberg een oude bedelaar gestorven, die van afval 6,35 7,05 5,05 I S,35dh vertrek' 41) (Slot.) Tippel ademde versche lucht in en volgde terstond zijnen vriend, dien hij aan een pand van de rok vasthield. Thans stegen zij eene trap op, en boven Neuzen °Peilde zich een klein vertrek, bij welks aanblik het hart van Tippel van zalige verrukking opsprong. Het was slechts jn, nam een klein vertrekje, maar in deszelfs midden stond een gedekte tafel met fles- schen en glazen, en links en rechts van 0,45 uilj de deur bevonden zich twee kribben met stioozakken en matrassen, helder linnen igustusj en wollen dekens. En bij dit alles eene Neuzen behagelijke warmte. Ach, het geheel was zoo roerend en zalig voor den dikken bombardier, dat men het wel begrijpelijk zal vinden, hoe hij met over den buik toegevouwen handen smachtend naar het kleine uischje trad, met wijdopengesperde en zich in verrukkiug badende oogen, evenals een kind bij den eersten" St. 3,45 picolaasmorgen. 5,68 i Het duurde derliaive ook eenigen tijd tot luj bij zun zelveu kwam en eene obussentatnellJk bevallige bui ging koude maken, .nsweerjl"en Robert mui /.eer :ezo u .uswaeamollig meisje voorsteiue, ais juffrouw eu kliekjes leefde, welke goedhartige menschen hem toeduwden. Toen men na de begrafenis zijne kamer doorzocht, vond men in een koffer onder allerlei ouden rommel 80,000 mk. aan goud en vreemde bankbiljetten, tot Turksche en Russische toe. Kort voor zijn dood had hij getracht obligaties ter waarde van 30,000 mk. in de kachel te ver branden. De half verbrande stukken hebben echter nog hun volle waarde. De man had kind nocü kraai en de Staat zal dus alles erven. FRANKRIJK. De toestand te Duinkerken blijft zeer kritiek. Zooals men weet, is de alge- meene werkstaking er afgekondigd in een Maandagavond gehouden vergade ring in de arbeidsbeurs. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn de ruiten van de gendarmerie ingegooidvoort durend trekken troepen door de stad. Uit omliggende garnizoenen is ver sterking gezonden, zoodat op het oogen- blik een sterke troepenmacht in de stad aanwezig is. Dinsdagochtend zijn er opnieuw relletjes geweest. Huzaren hebben een charge gedaan, waarbij een der betoogers een revolverschot gelost heeft, waarmee hij echter een anderen betooger gekwetst heeft. De bruggen en de havenwerken zijn door soldaten afgezet en de openbare monumenten worden bewaakt. Bijna alle fabrieken zijn gesloten en ook de winkels in de hoofdstraten der stad zijn dicht, trams mogen niet rijden. Het is den stakers verboden in troepen door de straten te trekken. Nanette M. en den schutsengel, die hen uit de hel daar onder hier in den hemel had overgebracht. Bij deze laatste woorden lachte de kleine persoon schalkachtig, terwijl de bombardier Robert een klein hoestje deed hooren. Het meisje zag er in 't geheel niet slecht uit, en Tippel moest beken nen nimmer gedacht te hebben, dat de lange Eduard zulke honette en solide kennissen had. Ook bedankte hij in goed gesteld© en sierlijke woorden voor de deelneming die de juffrouw in hun beider lot betoonde, waarop zij antwoordde, dat het haar een groot genoegen deed aan een zoo bevallig heer als de bombardier Robert een' dienst te kunnen bewijzen. Na deze woorden beval zich het meisje aan. Robert vergezelde haar tot buiten de deur, en toen deze terug kwam, meende Tippel dat hij eigenlijk wel iets langer was uitgebleven dan noodig was, waarop de ander lachend antwoordde „Lieve Tippel, wanneer gij eens wist welk een ongehoord offer ik aan u en aan mijn hart breng, gij zoudt mij ver pletterd te voet vallen. Ach, Eduard en Pauline mogen het mij vergeven,* voegde hij er zuchtend bij. Tippel genoot eenige glazen wijn en eentge schijven koud gebraden rund- vleesch, en meende toen dat het tijd was om zien te bed te begeven, in welke nit" ui i. Robert insgelijks deelde. Ook ae üomDaruier Robert had zich MONTENEGRO. Het Agrammer Tagblatt verneemt uit Cettinje dat daar sinds eenige dagen geruchten loopen over een samenzwe ring tegen vorst Nikolaas. Anderen zeggen, dat dit gerucht door de omgeving van den vorst zelf ver breid is, om aldus diens gedragslijn te rechtvaardigen tegenover de indertijd veroordeelde leden der nationale partij. Men weet, dat de veroordeelden, in strijd met veler verwachting, niet begenadigd zijn, hetgeen in vele kringen kwaad bloed gezet heett. 't Is overigens niet voor de eerste maal, dat er sprake is van een samen zwering tegen vorst Nikolaas. Er zijn al heel wat komplotten tegen hem ge smeed gedurende zijn regeering. De meest bekende is wel de samenzwering van een paar jaar geleden, welke aan leiding gaf tot het geruchtmakende hoogverraadsproces te Cettinje. ITALIË. In een bericht uit Milaan aan een buitenlandsch blad lezen we een merk waardig staaltje van diefstal op de Italiaansche spoorwegen. Ik vertrok 30 Maart uit San Remo, zoo zegt de schrijfster, en adresseerde myn goed gesloten koffer naar Milaan. Bij aan komst was de koffer aan den buitenkant volkomen in orde. Er was niets te zien, dat wees op poging tot diefstal en ook van binnen was alles in goede orde. En toch hadden de dieven blykbaar elk vak nauwkeurig doorzochtanders hadden ze de voorwerpen, welke ze gestolen hebben, onmogelijk kunnen nedergelegd, doch met veel minder be hagen, en lang niet met die stille zalig heid van Tippel. Vreesde hij door den rattenkoning of den onderofficier der wacht gestoord te worden Genoeghij legde zich niet, wat men zoo noemt, recht gemakkelijk in het bed, maar veeleer als iemand die op zijne hoede is, om des noods oogenblikkelijk te kunnen opstaan. Wij weten nu uit een der hoofdstuk ken, dat de beide arrestanten een ver hoor voor den auditeur Sraidt te onder gaan hadden. Na afloop van hetzelve verschafte de dochter des inspecteurs, die voor den bombardier Robert eene innige deelneming scheen te gevoelen, dien zijne beste uniform uit de kazernewant de lichtzinnige jongeling herinnerde zich thans, dat hij voor twee jaren een aan bevelingsbrief aan den Staatsraad ont vangen had, waardoor hij thans hoopte in dezen eene voorspraak fe zullen er langen, hetwelk hem, zooals wij bereids gezien hebben, dan ook op eene onver diende wijze gelukte. Deze voorspraak werd zoo krachtig aangewend, dat nog op denzelfden Zon dag een brigade order tot den inspecteur kwam om de beide bombardiers een arrest-lokaal aan te wijzen zooals datgene was, waarin zij zich door de goedheid en dienstvaardigheid der inspecteurs dochter reeds bevonden. De auditeur Smidt liet zich door de vinden. De dieven hebben ook blijk baar al den tijd gehad, want de vele kleine voorwerpen, die zich in den koffer bevonden, waren alle na den diefstal weer netjes op hun plaats gelegd, precies zooals ze gelegen hadden. In een atdeeling had zich een hoed be vonden van 80 mark die hoed is spoor loos verdwenen. In een andere af- deeling bevond zich, te midden van allerlei andere dingen, een étui met een gouden lorgnet en een in couranten gewikkeld pakje munten. De munten waren ontvreemd en het étui van zijn inhoud beroofd, maar weer netjes ge sloten en ordelijk op zijn plaats gelegd. Ik weet, zoo besluit de schrijfster, dat alle klachten bij de Italiaansche over heden niets helpen; wellicht maakt het echter eenigen indruk op hen, als deze diefstallen in de buitenlandsche pers worden vermeld. TURKIJE. Volgens een door het ministerie van oorlog opgemaakte ambtelijke lijst zyn in de gevechten van 30 April aan Turksche zijde gesneuveld 3 officieren en 24 soldaten, terwijl 5 officieren en 89 soldaten gewond zijn. Aan de zijde der Albaneezen sneuvelden 500 man, onder wie de bekende leider Idres. In een nieuw gevecht, dat Dinsdag bij Morawaralis heeft plaats gehad, zijn de opstandelingen verstrooid. In een oproep van Toergoet pasja tot de bevolking wordt gezegd, dat de Turksche troepen niet zijn gekomen om het bloed van gehoorzame onder danen des Sultans te vergieten, maar toespraak der tante en, wij moeten het bekennen, door de toespraak van Pauline, bewegen de beide jongelieden genadig te behandelen. Had bombardier Robert den inspecteur reeds door het goudstuk voor zich ingenomen, evenals de dochter door den aanbevelingsbrief van den langen Eduard en zijne beminnenswaardigheid, zoo steeg hij evenwel nog oneindig meer in de achting des rattenkonings, toen hem eenige dagen later de algemeen ge achte en zeer vereerde staatsraad in eigen persoon een bezoek bracht, bij welke gelegenheid Tippel als de on schuldige oorzaak van het onheil, aan dezen werd voorgesteld. De staatsraad lachte hai tel ijk over de. kodtjige figuur van den dikken bombardier, en liet zich van dezen met veel wijdloopigheid zijne militaire carrière verhalen. Tippel was verstandig genoeg tegen over den veelvermogenden man te laten doorblinken dat het hem zeer berouwde de eenzame loopbaan van een advocaten klerk verlaten te hebben, eu de staats raad was daartegen goedig genoeg den dikken bombardier te verzekeren, dat deze override stap zich wellicht weder zou laten uitwisschen. Hiermede liep hij de trap - af, doch zeide nog tegen den bombardier Robert, die hem uitgeleide deed: »A propos! ik zoude het bijna vergeten hebben. Mijne dames noodigen u heden over acht dagen aan tafel. Precies ten twee ure wordt

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1