111 DE OIDE BOOS. 4aars. 10. Woensdag 4 Mei 1910. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. H FEUILLETON. Ie. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent.; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Donderdag zijn te Marseille een honderd stakende ingeschrevenen der marine aan boord gedrongen van het stoomschip Suzette van de Fraissinet- maatschappij en hebben er de beman ning gedwongen het werk neer te leggen en het schip te verlaten. Men herinnert zich wel den griezeli- gen moord dezen winter te Parijs op Elisa Vandarame gepleegd, wier afge houwen hootd ergens in lappen en papier gewikkeld, op een braakliggend terrein aphter een heining ontdekt werd. Later zijn op een andere plek de handen van het slachtoffer gevonden en thans is dicht bij die plek een menschenvoet gevonden, waarvan men meent, dat hij van het lijk der onge il jlukkige vrouw afkomstig is. ENGELAND. I De bemanning van den walvisch- vaarder Mangoro uit Durban heeft op 24 Maart de Engelsche vlag gehescheu op het eiland Heard, een eiland dat in den Indischen Oceaan dicht bij de i Eilanden der Bekommering (of Kergu- elen, een Fransche bezitting op 49IJ15' Z. B. en 69a en 30' O. L.) ligt. Aan de vlag is een verklaring gehecht, waarbij de walvischvaarders verklaren dat, zij in naam van Groot-Britannië het [eiland ingelijfd hebben. vpT OOSTENRIJK HONGARIJE. Berichten uit Weenen melden, dat i Hofrichter eindelijk bekend heeft dat hij indertijd, om weder in den generalen staf te komen, de giftzendingen aan de officieren van den generalen staf heett gezonden. Zijn beweegreden was zijn liefde voor zijn vrouw geweest, aan welke hij een ruimer bestaan had willen verschaffen. In het slotverhoor was Hofrichter in kennis gesteld van het gansche bewijs materiaal, dat tegen hem lag opgesta peld, en hij kwam tot het besef, dat uitvluchten niet meer konden baten. De militaire artsen, die hem herhaal delijk onderzochten, halden hem reeds aan 't verstand gebracht dat hij geen kans had vrij uit te gaan wegens on toerekenbaarheid want dat de deskun digen zijn geesteljjise vermogens nor maal vonden. In de laatste dagen was het al een paar keer voorgekomen dat Hofrichter blijken gaf van ziele- strijd, alsof hij iets zeggen wilde maar niet toe komen kon. Voor den au iitejr mutuir Ka ïz üoett nij ten slotte stotterend zijn bekentenis afge legd. Hofrichter zeide dat hij de brieven met het vergift zelt op de post gedaan had ën dat hij het cyankalium van een familie-lid in Silezië gekregen had. De Keizer is onmiddellijk van Hof- richter's bekentenis op de hoogtegesteld. Mevrouw Hofrichter, wier vroegere verklaringen met de huidige bekentenis van haar echtgenoot in lijnrechten strijd zijn, is Vrijdag aan een langdurig ver hoor onderworpen. RUSLAND. De Londensche correspondent van de „N. R. Ct." schrijft: In de laatste dagen is er onder de >,35* 1,05 J >,05 35dl irtrek ustui suzejj 40) IXX. Nadat op de zoo even beschrevene wijze het soupé in het provisioneele arrest lokaal geëindigd was, werden er onder scheidene toiletten gemaakt, om den lan gen nacht zoo goed mogelijk op de harde brits door te brengen. De meesten trok ken de uniformjas uit en appliceerdei haar onder dat deel des lichaams, dat bij ieder, naar zijne individualiteit, het meest van het houten leger te lijden had. Dé sergeant-majoor maakte er een hoofd kussen van, de oude onderofficier, die zeer schrale lendenen had, vulde er dit deel mede aan, en de arme, heesche tamboer, die van koude bibberde, kromde zich als een stekelvarken onder zijne korte en nauwe ldeedingstukken te samen, om zich op deze wijze beter te kunnen verwarmen. Onze beide bombardiers hielden nog eene korte samenspraak over het wel slagen van den aanbevelingsbrief aan Nanette, die de in 'tgeheel niét leelijke dochter was van den rattenkoning, en die de lange Eduard iets meer van nabij scheen te kennen. Zijne aanbeveling Zoude daarheen strekken, dat haar papa leden van het Engelsche Lagerhuis een adres aan de Russische Doema in omloop geweest, waarop reeds talrijke hand- teekeningen voorkomen, welke nog aangroeien. Het gretigst hebben de Ieren geteekend, die steeds vergelij kingen maken tusschen Ierland en Finland en, als Home Rulers, natuurlijk sterk gesaut zijn tegen alle pogingen van Rusland om aan Home Rule in Finland een einde te maken; Want het adres der parlementairen in Engeland strekt, het spreekt vanzelf, om de Doema, mét een beroep op de „collectieve verklaring'- der Euro- peesche rechtsgeleerden, uit te noodigen haar goedkeuring te onthouden aan het Finsche ontwerp van Stolypin. Soortgelijke adressen zullen ook naar Petersburg opgezonden worden uit de volksvertegenwoordigingen te Berlijn, Weenen en Kopenhagen, terwijl dat uit Brussel reeds verzonden is, voor zien van talrijke handtëekeningen van Belgische volksvertegenwoordigers uit alle partjjen. België onderscheidt zich daarin van Engeland. Tóen de Finsche kwestie, elf jaren nu geleden, een Europeesche geworden was, voelden onze unionisten meer ervoor dan de liberalen. Het is thans juist andersom, het zijn de liberalen, die nu sterker vdor de Finsche volksrechten opkomen dan de unionisten. Van dezen hebben slechts zeer enkelen het adres aan de Doema willen teekenen. Naar ik verneem, zal er nu ook een flinke poging worden gedaan, om de Nederlandsche volksvertegenwoordigers over te halen om aan de adresbeweging zich liet bewegen om aaD deze gevan genen een beter leger toe te staan. »Weet je wat Tippel,* fluisterde Ro bert, »klim met gindsche voetbank bij de lamp, en doe alsof gij de vlam eenigs- zins wilt aanwakkeren; doof haar echter door feene schijnbare onhandigheid uit. Dit zal u niet moeilijk vallen, en dan zal de kleine deur niet meer verlicht zijn. Leg u vervolgens op de brits ueder en houdt u alsof gij zijt ingeslapen.* De dikke bombardier deed zooals hem bevolen was, roerde met een oude spij ker aan de pit der lamp en doofde haar gelukkiglijk uit. Deze omstandigheid werd door de andere gevangenen nauwelijksopgemerkt, maar wel door den kleinen tamboer, die tandenklapperend onder zijne uniform uitjammerde »0 God zoo in 't half donker is het zwarte gewelf nog afzichte lijker dan anders. De oude onderofficier bromde half in den slaap thans kunnen wij vervloekt schoone spookhistorie's ver halen, waarop de insgelijks ontwaakte sergeant-majoor zeide: dat hij daar in 't geheel geen vriend van was en liever slapen wilde. De dikke bombardier klauterde thans de brits op, kroop zoo goed mogelijk ineen en hield zich, zooals hem bevolen was, alsof hij insliep. Hij gehoorzaamde evenwel aan deze order zoo stiptelijk, dat hem het zwarte gewelf weldra slechts in onduidelijke omtrekken voor de oogen der Parlementen in Europa deel te nemen. Daartoe heeft zich een der Finsche gedelegeerden naar den Haag begeven, en ik betwijfel geen oogenblik of hij zal daar er in slagen vele hand- teekeningen te verzamelen, vooral met den stetfn van mannen gelijk prof. Van der Vlugt te Leiden, op wie de Finnen natuurlijk met vol vertrouwen bouwen kunnen. Van de Kamers van Koophandel in Engeland hebben zich nu die te Middles brough en andere plaatsen bij New castle, Leith, Hull en Glasgow aange sloten. In de Kamer te Manchester komt het adres van protest tegen de Russificatie van Finland Dinsdag e. k. aan de orde. Dan volgen Leeds en Sheffield, vermoedelijk ook Londen. AMERIKA. Na Roosevelt, Bryan. Buitenlandsche bladen hebben het bericht, dat er wel kans bestaat op een bezoek van Bryan en mevrouw Bryan aan Europa. Heden trouwt een dochter vau de Bryan's met een Engelsch officier, en vertrekt dail naar Europa. Er is nu sprake van dat de oude heer Bryan en mevr. Bryan het reisje zullen meemaken. Uit Dauvilie, in den staat Illinois, wordt gemeld, dat een kudde olifanten, ten getale van negen stuks, welke be hoorden aan een rondtrekkend circus, dat in die plaats voorstellingen gaf, is losgebroken. In verschrikten draf renden de enorme beesten door de straten der stad, waarbij zij 20 menschen omver of onder den voet liepen. zweefde. Het zachte steunen van den kleinen tamboer drong in de verte zijner ooren door, en zelfs toen hij een geruisch meende te hooren, even alsof de kleine ijzeren deur zjch opende, was hij niet in staat de zware oogleden te openen. Op het harde leger nochthans werd hij door de verschrikkelijkste droomen ge folterd. Weldra had de galeiboef hem bij de lange panden vau zijn rok gegre pen, hem langzaam binnen het traliehek gesleurd, waar achter hij was opgesloten waarbij de ongelukkige Tippel zoo lan zoo plat en zoo breed werd als geplet ijzer. Thans bevond hij zich op de lu nette en voelde hij hoe koud het daar was. Van de vlakte, die zijn fort om ringde, woei hem eene gure wind tegen. De infanterie-post riep hem toehalt! werda doch te vergeefs poogde de on gelukkige te spreken, hy kon z ine lippen niet van elkander brengen hij trachtte te ontvluchten, maar zijne voeten kleefden aan den grond. Haltwerda hoorde hij den schildwacht andermaal roepen en tevens voelde hij zich de bajonet op de borst zetten. En hierbij wist hij zeker, dat, wanneer hy bij het derde »halt! werda?* geen antwoord zoude geven, men hem, eveuats een kapelletje aan een speld, aan de bajonet zoude rijgen. In deze vertwijfeling raapte hij al zijne kractiten te samen, en stortte eeue gillende angstkreet uit, waarop hij ont- waakte en de stem zyns vrieuds naast zich hoorde, die hem toefluisterde »zwijg toch domme os, met' je vervloekt ge schreeuw. Alles is in de beste orde het meisje wacht ons buiten, en jij maakt een leven alsof men u aan het spit stak, en wekt de geheele wereld uit den slaap.* En werkelijk richtten de naast Tippel liggende gevangenen zich op, en steun den en jammërdeu in den slaap op eene hartverscheurende wijze. »Om eene ellendige trom,* snikte de tamboer, »moet ik hier krom liggen En de dragonder lispelde: Als mijne moeder eens wist, hoe het mij hier ver gaat 1 O God! en die lieve Anna!* En de huzaar naast hem zuchtte ins gelijks, en. het was een gezucht en ge steun in het arrest-lokaal, alsof'de jongste dag was aangebroken. Intusschen was ook de andere lamp uitgegaan en het stikdonker in het ge welf geworden. Allengskens waren de gemoederen weder tot bedaren gekomen terwijl Tippel, die vermoeid was opge staan, zijnen vriend wilde verzekeren, dat hij als geradbraakt en in al zijne leden als geslagen was, toen deze hem beval den mond te willen houden, en hem langzaam met zich voorttrok. De kleine ijzeren deur stond open en werd, toen de beide bombardiers er door ver trokken waren, weder zachtjes achter hen dichtgemaakt. Slot volgt.)

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1