ÉT DE OUDE DOOS. No. 9. Zaterdag 30 April 1910. 26e Jaar<r. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. id 1st n> Een en ander over Gasverlichting. F* UlFJJAI Vy axel. FEUILLETON. Buitenland. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS; Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Nu in onze gemeente de kans niet jitgesloten is, om eerlang een gasfa- ïriek te zien verrijzen, achten wij het ttiet overbodig onze lezeressen en lezers sens het een en ander over gasver lichting en haar ontstaan mede te deelen. pfschoon onze landgenoot Minckeleers, reboren te Maastricht, er in slaagde sm reeds in 1785 een locaal door middel van steenkolengas te verlichten, dateert ie eigenlijke gasverlichting van af 1792, t|oen een Engelsch ingenieur Murdoch, 6Oar in slaagde zijn woonhuis geheel met 7^as te verlichten. Iu 1808 werden door 1 teen Maatschappij reeds pogingen aan gewend om vergunning te verkrijgen 8itot het verlichten van de stad Londen gjioor middel van gas. Echter te ver- 8igeefs; men had nog te weinig ver trouwen in het nieuwe verlichtings middel. Eerst in 1814, nadat door een zekere Samuel Clegg verschillende ver ft (beteringen in de gasbereidingstoestellen gijwaren gebracht werd de gevraagde 9 (vergunning verleend, en werd een ge deelte van Londen door middel van 9gaslantaarns verlicht. 9' Weldra werd de gasindustrie ook Ig^fnaar andere landen verplaatst en wel in 1817 naar Frankrijk, waar Parijs het eerst werd verlicht. Later in 1826 i 91 DRUKKER—UITGEVER AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. 1 91 i 91 J9) »Toen ik nog onderofficier was, zeide 63öje sergeant-majoor, lagen wij in de 7'oskleine vesting K. en kregen wij tege: 5,05jjjkertijd eenen nieuwen commandant, 'i^dfvaarop men het oude spreekwoord ■ertwnieuwe bezems vegen schoon,* over heerlijk kon toepassen. Thans was er lan het wacht doen en patrouilleeren jeen einde en dewijl het bij den vori- ;en commandant meermalen was voor- leni^ekomen dat een strafgevangene of galei boef ontsnapte, zoo zette de nieuwe Q) npommandant het zich in het hoofd, dat sulks niet meer zoude geschieden. Den geheelen dag werd met visiteeren door- |45 gebracht, en waar wij anders twintig man voor de vestingarbeid op de wacht gustitelden, moesten er thans veertig geleverd leuzworden. Er waren echter ook kerels ïnder de galeiboeven, wier bleek uitzicht emand de vrees in het hart zoude jagen. Drie vierde van hen had groote ijzeren lorens om den kop gesmeed, waarin plokjes hingen. Thans werd er eene {roote parade voor den inspecteur ge- tommandeerd, en dewijl de commandant 3,45 le galeiboeven geen enkelen dag rust 5,68 vilde gunnen en de tot den arbeid be naar Duitschland en wel Berlijn. Tot heden toe is Duitschland nog een der landen, waar men het nieuwste vindt op gas-technischgebied, evenals Engeland. Langen tijd heeft men zich moeten behelpen met de zoogenaamde .open Vlammen", dit wil zeggen dat soort vlammen welke 'men aantreft in onze carbidlantaarns. Een zelfde soort bran ders treft men aan in de gaswereld, doch eenigszins anders gemonteerd, met het oog op de andere samenstelling van het gas het zijn de zoogenaamde vleer muisbranders, welke met een waaier vormige vlam branden. Een ware uitkomst na de uitvinding van het gasgloeilicht ruim 20 jaar ge leden. Immers, dat verschil was hemels breed. De ouderwetsche vleermuis branders naast de nieuwe gasgloeilicht branders, die by na 4 a 5 maal meer licht gaven dan de andere branders, en wat meer zegt, de helft van de hoeveelheid gas gebruiken dan de vleermuisbranders, dus goedkooper en een massa meer licht. Zoo zijn er in dén loop der jaren tal van toestellen uitgevonden en geconstrueerd, welke telkens verbeteringen besparing geven, zoowel in de gasproductie 'als in de gasconsumptie. Wij hopen binnen niet al te langen noodigde manschappen evenmin thuis wilde laten, zoo beval hij, dat zij op eene kleine schans tegelsteenen zouden opstapelen terwijl deze schans met zoo danige hooge muren en diepe grachten omgeven was, dat eene ontsnapping van daar schier tot de onmogelijkheden be hoorde. Des morgens in de vroegte werden veertig gevangenen derwaarts getransporteerd, in de schans opgesloten en van ongeveer twaalf man bewaakt, die zich rondom het vestingwerk ver deelden. Boven werd onder opzicht van een onderofficier der pioniers een tichel- hoop afgebroken, de tegels schoongemaakt en daarna weder opgestapeld, 's Middags, toen de parade afgeloopen was, zond de commandant nog twintig man af om de gevangenen naar den kerker terug te brengen, en, verbeeldt u eens, toen de galeiboeven de smalle trap afgingen en nageteld werden, waren er- in plaats van veertig slechts negen-en-dertig, terwijl de ergste van al de spitsboeven ontbrak. Alvorens van deze zaak kennis te geven, werd de geheele schans onderzocht, zoo dat geen muis het navorschend oog ont komen kon hetwelk trouwens zeer ge makkelijk viel, daar het slechts naakte vierhoekige muren waren, en boven slechts een gelijkmatig plat, waarop de afgepoetste tegels nog stonden te dampen. Niets vindende maakt men van de zaak rapport, waarna de commandant woedend op de schans komt toerijden. Rij liet tijd eenige technische beschouwingen in dit blad te gevenen in de eerste plaats iets over „de fabricatie van het lichtgas. B. DUITSCHLAND. In Wilmersdorf bij Berlijn hebben stakers een aanval gedaan op werk lieden, die wagens van een maatschappij voor het oprichten van bouwstijgers begeleidden. De stakers wondden acht paarden met messteken, steenigden de werklui en beschoten hen met revol vers. Volgens de Berlijnsche bladen zijn er twee hunner zwaar en twaalf licht gekwetst. Een sterke afdeeling politie verstrooide de menigte. De eigenlyke daders zijn ontkomen en er is niemand in hechtenis genomen. FRANKRIJK. Te Pondichery en Modeliayeth (Fransch Oost-Indië) hebben de verkie zingen allerlei onrust en opstootjes ver oorzaakt. Er zijn schoten gevallen en verschillende personen zijn gekwetst. Het aftredende Kamerlid Lemaire heeft plaats moeten maken voor den schrijver Paul Bluysen, die met vry groote meer derheid gekozen is. Lemaire en Bluysen zijn beiden links republikeinsch. Op Martinique zijn de candidaten der republikeinsche unie verkozen. Ook hier is de verkiezingsdag vrij woelig geweest. Een der aftredende leden, de socialistische radicaal Sévère een bataillon uitrukken en ounoodig den omtrek onderzoeken, waar in uren af- stands geen boom of struik te ontdekken is. Men vindt niets. De gendarmerie zocht weken lang het land door, zonder den kerel ergens te ontdekken.* »Dit is merkwaardig,* zeide Tippel, »maar heeft men nimmer eenig spoor van hem ontdekt >Een spoor wel,* lachte de sergeant majoor. „Toen men eenige dagen later weder op de schans kwam, vond men in de nieuw opgestapelde steenhoop eene opening, die aan één mensch een uit gang had kunnen verleenen, en op deze wijze helderde zich de geheele zaak op.« »Nu,« zeide de oude onderofficier, dat was waarachtig niet slecht.* »Ei, dat geloof ik,* hernam de ser geant-majoor. Verbeeldt u, dat de kerel zich gedurende den arbeid liet inmetse len, en het tusschen de aan de zon blootge stelde en dus gloeiende steenen eenen geheelen nacht, en misschien nog een dag er bij, heeft uitgehouden. Men heeft daarna nooit iets verder van hem ge hoord.* Een geruisch aan de kleine ijzeren deur brak het onderhoud af en de in specteur verscheen, in gezelschap eener robuste dienstmaagd, om naar de orders der gevangenen te vernemen. De ser geant-majoor bestelde aardappel-salade mat ham, en werd hierop zeer vriende lijk bejegend. Dj oude onderofficie s herkozende andere gekozene is de socialistische radicaal Lagrosillière. Op Guadeloupe is het een aftredend Kamerlid, de vrije socialist Gérault- Richard, herkozen en het andere af tredende lid, Légitimus, van de getlni- fieerde socialisten, komt in herstemming met een radicaal. Frauconie, de socialistische afge vaardigde van Guyana, korten tijd ge leden gestorven, is vervangen door den vrijen socialist Grodet. Op Réunion zijn de twee aftredende Kamerleden herkozen. Men is algemeen overtuigd, dat de uitslag der verkiezingen, de positie der regeering versterkt en dat de resultaten, bij de eerste stemming behaald, door de herstemmingen nog bevestigd zullen worden. De Temps meent bovendien dat de nieuwe Kamer, hoewel haar samenstelling van die der oude weinig zal verschillen, toch door een anderen geest bezield zal zijn. De uitschakeling dier radikalen, die het meest doorkneed waren in de Combistische leerstellingen het toenemen in aantal der linksche republikeinen waarborgt een stevige meerderheid, waarop de minister-presi dent zeker zal kunnen steunen, wadr hij nuttig werk wil verrichten. De openbare meening is geneigd het grootst mogelijke vertrouwen in de regeeririg te stellenmaar zij verwacht dan ook van deze en niet van de Kamer een program dat met haar verlangens strookt. En onder de kwesties, die om oplossing roepen, rekent de Temps in de allereerste plaats het vraagstuk der evenredige vertegenwoordiging. verzocht om een gerookte worst, die de dienstmeid hem met de eene band over handigde, terwijl zij de andere ophield om daarvoor betaling te erlangen. De kleine tamboer wenschte voor drie cent boter, maar bekwam tot antwoord, dat hij het brood maar droog moest gebrui ken »want,« voegde de rattenkoning er met een' houeode lach bij,- »op boter volgt een slechte nachtrust, mijnheer de tamboer. Bovendien moet gij u het goede eten een weinig afwennen. Het spijt mij slechts om uwe schorre, heesche stem* Met des te grootere voorkomendheid echter werden ouze beide bombaVdiers behandeld, die den inhoud van -hun avondeten geheel aan den inspecteur overlieten, en zich vervolgens op den achtergrond van het vertrek terugtrok ken, om eene ijverige samenspraak te houden. »Waar hebt gij nu uwen aanbevelings brief?* vroeg Tippel aan zijn collega. »Wij moeten waarachtig voor dezen nacht eene andere legerstede hebben, want hier in dit vervloekte gat ben ik morgen een kind des doods. Bedenk toch man netje, dat ik den geheelen vorigen nacht niet geslapen heb, en dat je dus wel een weinig voor mij moest zorgen.* »Als de lange Eduard mij niet mis leid heeft,* hernam Robert, terwijl hy een klein briefjeuitzijnetascb haalde, >dao kan het niet missen. >Aan mejuffrouw

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1