K. W. R. Kramer. uwtmBisu, Mandenwerk. Praatjes vallen geen gaatjes! Dames Advertentiën. Café ,,'s Lands Welvaren" Herstemming van Vrijdag 29 April a.s. Firma P. H. Veenhuizen, Axel. „Vooruitgang is ons Streven", 65000 K.G. Chilisalpeter. ONTVANGEN: Trapleeren, Rieten Stoelen, Raam horren B. H. POT, Axel. Firma P. H. VEENHUIZEN, Axel. Openbare Verknoping. BEESTIA AL: Landbouwgereedschap: Ongeveer iy9 hectare Lucernklaver, Openbare Verkooping. Een WOONHUIS en ERF, en schrikkelijken vullen boel zal worden. De voorwaarden, waaronder de gron- er-lden zullen worden verpacht worden en hierna voorgelezen, an Dhr. Smies vraagt of de bepaling ng om met 1 Mei a. s. de verpachting al te doen ingaan niet wat vroeg is, dat er is al zoo kort bij. 59. De Voorz. geeft de verzekering dat, ts- wanneer het besluit wordt genomen en om tot verpachting over te gaan, B. en W. er zoo spoedig mogelijk werk van >or zullen maken om te verpachten, door en direct eene advertentie te plaatsen, en Dhr. Krujjsse vraagt of het niet sn, wenschelijk zou 'zijn om na de 5 jaren ijn pacht telkens stilzwijgend de pacht voor Nu één jaar te verlengen, ije De Voorz. was van idéé om wan- er- neer het goed ging telkens wat meer >or pacht te vorderen ten voordeele der en gemeente. te Dhr. KruysseDan zou ook telkens de een nieuwe overeenkomst met den ut- pachter moeten gemaakt worden, en >en als er niets gezegd wordt, gaat de pacht stilzwijgend door. ïgs Dhr. Van Driel vraagt of het niet in- gevaarlijk is om aan den hoogsten bie- ■an der te verpachten, dat kon wel eens een slechte zijn. ag. De Voorz. stelt daarom voor dat B. W. zich het recht voorbehouden ind om het aan den hoogsten bieder te eld gunnen. Omtrent het artikel dat de son pachter geen uitpacht mag geven zou ïen dhr. Smies liever zien dat dit artikel ing geschrapt werd. Het was beter dat seft we met één persoon te doen hebben, iool De Voprz. zegt dat dit juist nu zoo is. Dhr. Kruijsse is voor het behoud van be- hef artikel, daar staan nog al veel ïidt huisjes, waarvan de bewoners misschien ieder wel een stukje zouden willen te pachten van den eersten pachter, put Dhr. Lamaltre vraagt of niet bepaald dat moet worden hoe hoog de pachter het jen, prikkeldraad moet spannen, zen De Voorz. zegt dat zulks moet ge- 'omüchieden ten genoege van den ge- eze meenteopzichter. sval Dhr. Smies vraagt nog of door de af- dat heining van het terrein de uitweg van ken de bewoners niet belemmerd wordt. De Voorz. zegt dat langs de huizen serd een Meter breed voetpad overblijft en den aan de andere zijden eene breedte waar een voertuig over passeeren kan. van, Z. h. s. wordt hierna besloten voren jrdt gemelde gronden te verpachten. V. Verzoekschrift van het Bestuur 3rd- van de afdeeliDg Axel der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij om subsidie W. voor de te houden landbouwteutoon- ract stelling en om gebruik te mogen maken af- van de raadzaal. de Het verzoekschrift wordt voorgelezen, waarin door de afd. Axel der Z. L. M. ord- wordt gewezen op het voordeel dat de ten te houden tentoonstelling aan de ge- dtermeente brengen zal, maar welke ex- 3.M. positie noodzakelijk leiden zal tot groote geldelijke uitgaven, om welke redenen der-zij verzoekt haar eene subsidie te willen toestaan van 400. Terwijl de Voorz. echt dit punt inleidde verzocht dhr. De be-Feijter beiden verslaggevers de volgende van verklaring in haar geheel woordelijk in driehet verslag te willen opnemen: „Het zij mij vergund om van deze plaats te verklaren, dat wat geschied is, ver-aanleiding is geweest dat de partij wier >ude vertrouwen ik genoot onnoodig in op spraak is gekomen. Jgen Ik meende langs dezen weg daarover den-mijn leed uit te spreken, in het ver- Vijk trouwen dat we vervolgens als weleer mor- met vrucht de belangen der gemeente een kunnen bespreken en behartigen", aan, Deze werd door dhr. De Feijter deze omtrent punt V het woord gevraagd, ïest- staande voorgelezen, e 1 Hierna zegt dhr. De Feyter dat hij ge-zich niet kan vereenigen met de van gers vrage om subsidie door de Landbouw achtmaatschappij, omdat deze een privaat karakter draagt. Volgens zijne meening ver- zou de Raad hier een antecedent het scheppen, tengevolge waarvan andere een vereenigingen, die ook eene tentoon stelling wilden organiseeren, termen 1 zouden vinden om eveneen* om sub sidie bij de gemeente aan te kloppen. De Voorz. zegt dat niet uit het oog moet worden verloren dat de aanleiding tot het vorleenen van subsidie drieerlei kan zij n le. kan het zijn in het belang van de gemeente zelve. 2e. voor het belang in 't algemeen en 3e. tot nut en genoegen. Dit verzoek kan in de middengroep gerangschikt worden en het is daarom dat B. en W. voorstellen om eene subsidie te ver- leenen ad 250. Dhr. Dieleman betoogt het groote belang en voordeel dat zoo'n tentoon stelling met zich brengt, getuige het feit dat ook andere gemeenten zich hebben beijverd om haar in hunne gemeente te doen plaats hebben. Hij meent dat door de burgerij ook wel wat mag worden opgeofferd, daar zooals straks bij de behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag, men zal opmerken dat het totale bedrag voor 2/3 deel door de landbouwers wordt bijeengebracht. De Voorz. zegt dat B. en W, gemeend hebben niet het volle bedrag der sub sidie te moeten verleenen, omdat de gemeente nog al wat buitengewone uitgaven heeft dit jaar zooals voor het onderwijs en aan het Burgerlijk Arm bestuur, en we zijn nu pas in de maand April, wie weet wat er zich nog voor doet eer we December schrijven, daarom stelt het Dag. Bestuur voor om 250 te geven. Dhr. Smies moet wel bekennen het groote belang van zoo'n tentoonstelling en het voordeel welke zij oplevert voor de ingezetenen, maar verwondert het dat de maatschappij nu al dadelijk om centen komt. Op zulke dagen komen er velevreemdelingen op het terrein en die moeten toch ook allemaal be talen. Spr. gelooft uiet dat ze het geld zoo hard noodig hebben. De Voorz. zegt dat men niet zoo'n groote verwachting van de entreés mag hebben. Er zijn ook vele uitgaven aan verbonden. Dhr. Dieleman zegt dat voor prijzen alleen 1700 benoodigd is. Dan moet er rekening mede gehouden worden dat het grootste gedeelte van degenen, die het tentoonstellingsterrein bezoeken, niet betalen, omdat elk lid vrij toegang heeft en het recht heeft bovendien eene dame te introduceeren. Dus als daar dan zooveel menschen loopen is dat dadelijk een groot zicht, maar het brengt niets op. De Voorz. zegt dat er wel 400 leden zijn dus dat is 800 personen, die geen entrée behoeven te betalen. Dhr. Dieleman zegt dat er wel 6000 kunnen komen, pmdat leden van an dere afdeelingen eveneens vrijen toe gang hehben. Daar door sommige leden hoofdelijke stemming wordt verzocht wordt het voorstel van B. W. om 250 toe te staan in stemming gebracht. Dhrn. Smies en De Feijter stemden tegen. Bij de omvraag zegt de heer De Feij ter eeuige verandering in ons belasting stelsel gaarne te willen voorstellen, omdat we met betrekking tot het kohier hoofd, omslag een basis missen, waar naar het tarief kan worden geregeld. Ook zou hij de progressie willen ver- hoogen en een splitsing brengen in het heffen van belasting ten opzichte van meer of minder gebruik. De Voorz. zegt dat ook B. W. geen bewonderaars zijn van het huidige systeem, maar hij acht het niet ge- wenscht om nü, waar het kohier straks behandeld wordt, wijzigingen aan te brengen. Hij zegt, dat dhr. De Feijter ten allen tijde een schriftelijk voorstel kan indienen en geeft hem zulks in overweging. Niemand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten ter behandeling van de punten VI en VII. Vaststellen kohier schoolgelden en vaststellen pri mitief kohier hoofdelijken omslag. Voor de vele bewijzen van belangstelling op 21 dezer ontvangen, betuig ik mijnen welge- meenden dank. Axel. C. W. BOUWMANS, Musicus. Hiermede neem ik beleefd de vrijheid, de inwoners van Axel en omstreken, bekend te maken, dat ik 1 Mei a. s., het van den Heer W. P. DIELEMAN Wz. zal overnemen en hoop voort te zetten. Beleefd verzoek ik de gunst en het vertrouwen van het publiek, hopende door een vlugge, nette bediening, mij zulks waardig te maken. Voor het houden van beurs, vergaderingen en feestelijke bijeenkomsten, stel ik mijn zalen volgaarne disponibel. Beleefd aanbevelend Uw Dto. Dienaar G. GILIJAMSE. Voorh. W. P. Dieleman Wz. Café Restaurant Lands WelvarenAxel. Ondergeteekende verzoekt de kiezers die 19 April jl. op hem hunne stem hebben uitgebracht, bij de herstemming op a.s. Vrijdag hunne keuze te be palen op den heer Dit is voor de vrijzinnigen de aan gewezen weg, om in de toekomst in ons district nog met eenig succes ter stembus te kunnen gaan, waar het de keuze betreft van leden voor de Pro vinciale Staten. PH. J. VAN DIXHOORN. Axel, 23 April 1910. De nieuwste snufjes voor het zomerseizoen, vindt U bij M V A T S C II A P P IJ te AXEL. Bet Bestuur zal op Zaterdag 30 April 1910, des middags ten half één ure, ten herberge van W. Dieleman Wz,, „'s Lands Welvaren" te Axel, trachten aan te besteden de levering van Te leveren in de derde week van Mei 1910. Alles franco Axelsche Sassing op 't voertuig der leden in origineele balen. Voorwaarden en inschrijvingsbiljetten te verkrijgen bij den Secretaris. Namens 't Bestuur, L. DE REGT, Voorzitter. J. VAN HOEVE, Secretaris. en verschillende soorten Aanbevelend, Uit de kwaliteit van uw Artikelen moet blijken of U kunt concurreeren of niet. Koop dus geen MATTEN voor prijsopgaaf gevraagd te hebben, bij De plaatsvervangend Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de Erven EUGENIUS VERVAET- Scheppers, op de door genoemde echte lieden bewoond geweest zijnde hofstede te Westdorpe (dorp), op Donderdag 28 April 1910, des voormiddags 11 ure, verkoopen 4 WERKPAARDEN, waaronder één met en één dik van Veulen, 1 Jaarlingpaard, 6 baatge- vende Koeien, 1 twee jarige Vaars dik van kalf, 1 tweéjarig vet Rund, 2 éénjarige Vaarzen, 1 éénjarige Os, 6 Kalvers, 3 Zeugen, waaronder één met en één dik van Biggen en 1 vet Varken en 50 Hoenders en Hanen. 3 Menwagens, Storte- T IJ kar> Driewielskar,fBe- versch Rijtuig, 2 Één- ---32* scharploegen, 1 Twee- scharploeg, 8 Eggen, als2 groote Vijfbalks, 2 kleine Vijfbalks, 2 Vier balks (houten) en 2 Vierbalks (ijzeren), 2 Sleden, Sleper, Rolblok, Geeselsteen, Dorschmachine met manége, Windmolen,' Stroosnijder, Lootmolen, Graanmaat, Maten en Zakken. KA ARN GEREEDSCHAP: Kaarn met Machine, Handkaarn, Kuipen, Tonnen en Emmers. TIMMERMANSGEREEDSCHAP Zagen, Beitels en Planken. VOORTS: 1200 bossen Gerste-, Haver- en Roggestroo en wat meer zal worden gepresenteerd. wassende op landen behoorende tot voormelde hofstede in de gemeente Westdorpe. Koopen tot en met f3, kontant. Het overige op tijd van betaling onder borgtocht dèsgevorderd. Op Zuid-Beveland, voor den tijd van negen jaren, met goedkeuring van den eigenaar, ter overname aangeboden groot 53 Hectaren bouwland en 7 Hectaren zeedijk. Overname inspan <>n te velde lig gende oogst tegen 1 Juni- a. s. is verplichtend. Te bevragen onder de letters C. L. bureau Goesche Courant. De plaatsvervangend Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van den heer A. THOLENS te Santpoort, in het Hotel bij de Erven Rolff te Axel, op Maandag den 2 Mei 1919, des namiddags 4 ure, verKoopen in de Magrette te Axel, kadaster sectie B no. 759, groot 3 aren 95 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der koopsom zijnde 1 maand.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 3