Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel wordt gevormd tusschen twee steenen muren van een halvemanshoogte, aan het begin waarvan twee leeuwen van zandsteen, in de klauwen het Neder- landsche wapen houdend. Deze sym bolen van Neerland's kracht schijnen als het ware den toegang te bewaken. Voor dezen ingang prykt het jaartal 1910, waarboven wederom 't Neder- landsche wapen is aangebracht. De geheele gevel is bovendien bezet met de wapenschilden der Hollandscbe provinciën, wat wel eenige kleur bijzet. Aan den kant van den Hollandschen tuin, is de hoofdingang tot het Holland- sche paviljoenhier heeft men ook weer het Nederlandsche wapen en daar boven in groote, duidelyke letters Nederland." Vlak boven dezen ingang staat „Pays-Bas." Het inwendige van dit gebouw wordt gevormd door een benedenzaaleenige breede trappen voeren naar een ruim platvorm in het midden der zaal, welk platvorm weer door een tweetal trappen in verbinding staat met de galerij. Deze galerij, welke zeer ruim en breed is, wordt door een aantal kolommen gesteund, waarop een aantal aardige decoratieven zijn aangebracht. In de benedenzaal is een gedeelte voor de Indische inzendingen gereser veerd, de overige ruimte en de galerij worden ingenomen door de stands en kiosken der Nederlandsche inzenders. De inrichting der koloniale afdeeling is, evenals de Jardin Hollandais, die als een oase en in aansluiting met den tuin van de stad Parys, tusschen het Hollandsche en Duitsche paviljoen is gelegen, is prachtig. Fraai gestoffeerd door het jonge lente groen, ligt daar een bekoorlyk plekje der tentoonstelling, dat ongetwijfeld vele bezoekers zal aanlokken door de ver scheidenheid van aanleg. Doorsneden van breede paden, vormt de tuin een symmetrisch geheel, waarvan het aspect nog wordt verhoogd door een band van gele en roode tulpen, welke den ge- heelen tuin omzoomt. In het midden zorgt een vijver voor een frissche kleur, terwijl op de vier hoeken van den tuin vier coquette koepeltjes opsteken. Terzijde van het hoofdgebouw is nog een klein gebouwtje verrezen, waarin is ondergebracht alles hetgeen betrek king heeft op het Nederlandsch taalge bied. Een en ander dient n.l. om een denkbeeld te geven van hetgeen in de Nederlandsche taal verschijnt. Het Hollandsche paviljoen beslaat een oppervlakte van 2788 M2. Er zijn ruim 320 Hollandsche deel nemers. De groep opvoeding en onder wijs komt goed voor den dagde meeste vak- en industriescholen uit ons land hebben inzendingen gestuurd. Andere groepen, zooals materieel voor werktuigkunde, grafische vakken, heb ben ook haar beste beentje voorgezet. Verder vindt men er de groepen voe dingsmiddelen, metaalnijverheid, versie ringen en meubelen, maatschappelijke huishoudkunde, gezondheidsleer en wel dadigheid. De „Kon. Nederl. Landbouw-Ver- eeniging", de „Ned. Tuinbouw-Raad", het „Nederlandsch Rundveestamboek" en verschillende inzendingen van Zui velfabrieken toonen aan wat Nederland op het gebied van landbouw vermag Ook op het gebied van jacht, bosch- bouw en visschery treft men deelne mers aan. De indruk dien het Nederlandsche paviljoen en zijne inzenders maken, is dus een onverdeeld gunstige. Verschil lende Duitschers en Engelschen roemen het mooie Hollandsche gebouw. Het doet werkelijk goed, het vaderland in den vreemde te hooren bewonderen en prijzen. Nederland heeft hier op de Brusselsche tentoonstelling dan ook weer opnieuw belangstelling gewekt, eene belangstelling welke, naar wij verwach ten, ongetwijfeld ons land en de ont wikkeling zijner ny verheid tot grooteren bloei zal brengen. De opening. In de Salie de Fêtes had Zaterdag middag met groote plechtigheid de opening plaats. In deze zaal werd de aankomst van koning Albert en zijn gemalin door een groot aantal genoo- digden, ongeveer 3000, afgewacht. De openingsrede werd uitgesproken door den president van het uitvoerend comité, die daarbij de beteekenis der tentoonstelling schetste. Namens de Belgische Regeering sprak hierna de minister van Nijverheid en Arbeid. Ook deze wees op het groote belang dat voor België in deze tentoonstelling is gelegen. Koning Albert, die gekleed was in de generaals-uniform, groot tenue van het Belgische leger, beant woordde de beide toespraken, waarna een bezoek werd gebracht aan een aantal paviljoens. 'tHeele terrein bood een feestelijken aanblik. Honderden vlaggen, die scherp tegen de lucht en 'tjonge groen van het Bois de la Cambre afstakeD, wap perden fier en breeduit in den koelen wind en zetten aan het geheel niet weinig luister bij. Laat men zoo zijn blikken gaan over deze feestende luxe stad, die vooral 's avonds met haar dui zenden electrische lampen als in een feeëriek land zal zijn herschapen, dan gevoelt men eerst recht welke factoren en krachten moeten hebben samenge werkt, om een dergelijk indrukwekkend, sierlijk en over het algemeen gestyleerd diorama te verkrijgen 1 En welk een rijkdom en verscheidenheid is in al deze paviljoens ondergebracht In één woord, de tentoonstelling mag rekenen op een nog grooteren bijval dan hare Belgische voorgangsters. Ruim 30 mogendheden hebben zich laten ver tegenwoordigen, en hebben het beste op het gebied van handel, wetenschap pen en industrie hier gebracht. Door verschillende corporaties is reeds be sloten aan de vreemdelingen eene reeks prachtvolle en ten deele nog onbekende feesten aan te bieden. De nabijheid van Spa, van de Ourthe- en Vesdre dalen, van de Ardennen, van de be koorlijke badplaatsen Ostende en Blan- kenberghe, de beroemdheden der histo rische merkwaardigheden van Brussel Antwerpen en Brugge zullen maken dat België in het jaar 1910 de groote trekpleister van hét reizend publiek zal zijn AXEL, 27 April 1910. De minister van waterstaat heeft in de commissie van advies over spoor wegdienstregelingen voor het tijdvak 1 Mei 1910 tot 30 April 1911 o. m. be noemd tot lid de heer J. A. van Rompu, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland te Neuzen en tot plaatsvervangend lid de heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, lid van Ged. Staten van Zeeland te Middelburg. Door de Arrondissements-Recht bank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot instructie tegen P. C., 31 j., rijwielhersteller, geboren en wonende te St. Jansteen, verdacht van rijwieldiefstal. Door de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg is naar de open bare terechtzitting verwezen de zaak tegen H. A. v. D., notaris en uitgever van „de Volkswil" te Hulst, beklaagd van smaadschrift. een nageljongen niet behoorlijk met een tang overgenomen en in dit ruim geval len, te midden van 2500 balen teerzout, die daar lagen gestuwd Blijkbaar is die stof zeer brandbaar, althans in een oog wenk stond het ruim in lichtelaaie en sloegen uit het luik de vlammen als uit een brandenden krater. Ofschoon spoedig tal van spuiten aan wezig waren bleek aan blusschen niet te denken. Eerst sloeg het vuur over naar de voorpiek waarin de gewone scheepsbe- hoeften waren opgeslagen, vervolgens naar de andere zijde, naar ruim 2, waarin onder meer 750 ton steenkolen voor eigen gebruik waren geborgen. Toen moest het schip in allerijl ont ruimd worden. Weldra stoud het schip geheel in vlam en moesten de verschil lende schepen, die in de nabijheid lagen, verhaald worden. Omstreeks half een in den nacht stond de Sommelsdijk van af het voorschip tot aan de achterpiek in volle vlam. Met onverminderde kracht woedde het vuur en al wat aan dek was is verwrongen, opengebarsten of hangt er in allerlei grillige vormen allerbedroevendst bij. De schade is zeer aanzienlijk, daar het schip vrijwel als totaal verloren beschouwd kan worden. De maatschappij loopt tot een bedrag van 50.00U eigen risico de verdere waarde van het stoomschip is op beurspolis verzekerd. Eene ontploffing bleek veroorzaakt te zijn door het ontbranden van vuurwerk. Te half vijf rukte het grootste deel der brandweer in, daar blusschen niet hielp. Het schip was op beurspolis verzekerd voor 785 000. De lading is voor risico der verzenders, doch ook verzekerd. - Een aannemer te Roermond vond op den openbaren weg een gesloten en veloppe zonder adres. Bij opening bleek, dat deze inhield vijf bankbiljetten van 1000. De vinder deed van /,ijne vondst direct aangifte. Een arme kantoorlooper had het geld verloren. Valschlieid, in geschrifte. Te 's Her togenbosch is aangehouden de gepen sionueerde Indisch militair J. F. S. uit Gemert, die zich bij de Bossche Bank had vervoegd met een valsche attestatie de vita op den naam Ritter, uit Heusden en van een valsche handteekening van den burgemeester Honcoop voorzien, on der voorwendsel dat het kantoor van den betaalmeester gesloten was. De Bossche Bank verstrekte hem 90 in voorschot Toen later de vordering gepresenteerd werd. bleek het stuk niet op de monster rol voor te komen en valsch te zijn Bij zijn arr statie had S. nog slechts 2 gulden in zijn bezit. - Ten huize van dr. Hudleston Sloter, te Kerkdriel, is Donderdag de acetyleen gashouder ontploft. De dokter en een der werklieden werden eenige meters weggeslingerd, doch bekwamen geen ver der letsel dan aan hun kleeren. De koperslager De Geer was evenwel bewus teloos en vrij ernstig over zijn geheele lichaam gewond. Groote stukken yzer vlogen door het dak heen. Twee bewoners van de Jan Hansen straat te Amsterdam werden bewusteloos door ontsnappend gas. De man kon door toegesnelde hulp weldra weer worden bijgebracht, de vrouw moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een scheepsbrand. Donderdagavond is brand ontstaan in het te Rotterdam in lading liggende stoomschip Sotnmelsdijk van de Holland- Amerika lijn, dat be-temd was om Zater dag naar Boston en Philadelphia te ver trekken. Het vuur was ontstaan in het voorruim door een ongeluk was bij een kleine reparatie, die het schip moest ondergaan, een gloeiende klinknagel door Zitting van 26 April 1910. De Voorz. dhr. J. Huizinga, opende de vergadering. Aanwezig waren de h h. Lamattre, Kruijsse, Van Driel, Dregmans, F. Dékker, Smies en De Feijter. Afwezig de h.h. Oggel, Diele- man, P. Dekker en Wolfert. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Onder het lezen der notulen komt de heer Dieleman ter zitting. 1. Mededeeling ingekomen stukken a. Missive van Ged. Staten dat zij geen bezwaar hebben tegen de wijze van bestemming door den Raad gegeven aan de opbrengst van het verkoope# sobrih van het postkantoor ad 5000, n.l. om De deze gelden te besteden aan de ver-jden betering van Zaamslagschen weg en hiern: Armendyk van at de R.-C. Kerk tot aan Dhi de school. Wordt voor kennisgeving om n aangenomen. te dc b. Idem houdende goedkeuring eener is al wijziging in de begrooting van 1909. De c. Het jaarverslag van de ambachts- wann school te Hulst. Wordt voor de leden om tc op de secretarie ter visie gelegd. \y. e De Voorz. deelt mede dat door zullei de weide van Cappon rioolbuizen liggen direct tot aan Jas Heynsdijk, dat daar een Dhi gedeelte van de sloot is opengebleven, wenst en dat dan verder weer buizen zijn pacht gelegd, zooals den Raad bekend is. Nu één j; staat het te voorzien, dat het eindje De sloot dat niet gerioleerd is, zal ver- neer zanden. Daarom stellen B. en W. voor pacht om een gedeelte duif of sloot achter en gemei langs het perceel van J. Heijnsdyk te Dhi rioleeren met buizen die nog van de een rioleering over zijn, en de noodige ont- pacht vangputten te doen metselen, hetgeen als et eene uitgaaf zou vorderen van ƒ65. stilzw Dhr. Dieleman zegt dat het langs Dh den kant van „de wallen" ook zoo in- gevaa gezakt is, misschien ook tengevolge van der t ontgravingen. een s De Voorz. zegt dat dit aan het Dag. De Bestuur niet zoo is opgevallen. B. Dhr. Kruijsse zegt dat aan het eind om 1 van de buis het water met geweld gunm tegen den kant van de wei van Cappon pacht stroomt. Hij zegt dat het maar een dhr. klein eindje sloot is, waarom rioleering gesch noodig is. Daar niemand bezwaar heeft we r wordt z. h. s. besloten het eindje riool De te leggen. Dh Verzoekschrift van M. Oppe e.a. be- het woners van de Oude Wijk. Dit luidt huisji als volgtieder Ondergeteekenden geven hierbij te pacht kennen dat het vorige jaar de zinkput Dh voor hunne huizen verplaatst is, dat moet deze put het water niet kan ontvangen, prikk omd t de goot die langs hunne huizen De loopt zoo slecht is. Redenen waarom schie zij uwen Raad beleefd verzoeken deze meen goot te laten maken, ol in ieder geval Dh het einde der goot, bij den put, dat heini voor het maken des puts uitgebroken de b< is, weder te laten herstellen. De Dit adres word z. h. s. gerenvoyeerd een naar B. W. op voorstel van den aan c Voorzitter. een i II. Eene at- en overschrijving van Z. 1 posten op de begrooting van 1909 wordt geme z. h. s. goedgekeurd. V. III. Overeenkomst uitwatering Noord- van polder. Land De Voorz. stelt namens B. en W. voor voor met de Noordpolder een contract stellii te sluiten met betrekking tot de af- van i watering van dien polder, onder de He navolgende voorwaardenwaar a. Voor rekening van den Noord-word polder zullen door het Singelwegje ten te hi genoege van den gemeente-opzichter meen Engelsche gresbuizen, van 35 c.M. positi doorsnede worden gelegd. gelde b. De Noordpolder betaalt tot weder-zij vi opzeggens toe telken jare 5. toesU r. Partijen behouden zich het recht dit voor deze overeenkomst te doen be-Feijt< ëindigen, doch hebben een termijn van verkl opzegging in acht te nemen van drie het maanden. »H Z. h. s. wordt hiertoe besloten. plaat IV. Vaststellen voorwaarden ver-aanle pachting gronden gelegen in de Oudevertr Stad. »pra« De Voorz. zegt dat door het verleggen Ik van het slachtplein naar het paarden-mijn kerkhot deze gronden in de Oude Wijk trou\ zijn vrijgekomen, en om nu te voor-met komen dat daar langzamerhand eenkunu toestand van vervuiling zal ontstaan, De willen B. en W. voorstellen om dezeomtr gronden voor 5 jaren aan den meest-staan biedende te verpachten, ingaande 1 Hi< Mei 1910. Blijkt het later dat de ge-Kich meente den grond voor iets nuttigers vragi gebruiken kan, dan zou de pacht maat kunnen worden opgezegd. karal Dhr. Smies kan zich zeer goed ver-zou eenigen met dit voorstel daar hetsche] anders te voorzien is dat het daar een ver ei

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2