UIT DE OUDE DOOO. 7! 3\o. 8. oensdag 27 April 1910. 26e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F, UI FL FM AA. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—OITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groóte letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In de commissie uit het Pruisische Huis van Afgevaardigden, die over de herziening van het reglement van orde beraadslaagt, is namens de re geering medegedeeld, dat er geen be zwaar bestond tegen het beschikbaar stellen van een luitenant van de politie en eenige onderhebbenden voor het uitzetten van aan den voorzitter onge hoorzame atgevaardigden. Daarop heeft de meerderheid van de commissie het besluit, om zoo noodig de politie te hulp te roepen, tegen de stemmen van de nationaal-liberalen, de vooruitstrevende volkspartij en de Polen goedgekeurd. FRANKRIJK. Werkstakingen zyn in het zuiden van Frankrijk aan de orde van den dag. In Marseille blijft het roerig en thans hebben in het departement van de mondingen van den Rhöne de spoor- weg-menschen het werk neergelegd. De staking is in het station Chateau- Renard begonnen. Het personeel verlangt verschillende verbetering in hun positie, waaronder ook een vrijen dag per week. De staking heeft o. m. tengevolge, dat er in de verzending der jonge groenten, waarvan heelwat naar Duitschland wordt uitgevoerd, groote vertraging gekomen is. Uit Chalons sur Marne wordt gemeld, dat korporaal Deschamps, die beschul- Toen de beide bombardiers het gewelf binnentraden, werd het tamelijk luid ruchtig onderhoud een oogenblik afge broken en duurde het eenigen tijd, tot de aangekomenen en de andere gasten wederkeerig aan elkander voorgesteld waren. Met deze ceremonie belastte zich een oud onderofficier der artillerie, die zich reeds vier weken hier bevond, onder beschuldiging van zich aan zijnen supe rieur vergrepen te hebben. Men kan licht begrijpen, dat aan de bombardiers Tippel en Robert eene goede plaats ingeruimd werdwant de geschie denis van den eerste, van den ontvluchten strafgevangene af tot aaa zijne eigene ar restatie op de lunette toe, was reeds in deze donkere gewelven doorgedrongen. »Sacrebleu zeide de oude onderoffi cier der artillerie, »ik had dien kerel wel eens willen zien, toen het traliehek hem voor den neus werd dichtgeslagen. Tippel, je hebt verd.... veel tegenwoordig heid van geest.. .Daarop durf ik mij beroemen," ant woordde de geprezene; en, terwijl hij in het tweedonker, dat in het gewelf heerschte, zijn dikke corpus zoo gemak- digd wordt de mitrailleuse, gestolen te hebben, bekend heeft. Hij heeft gezegd geen medeplichtige te hebben en dat zijn misdaad hem niet meer dan twee- a drieduizend frank opgebracht heeft, die hij even over de Duitsche grens van spionnen ontvangen zou hebben. RUSLAND. De bladen bevatten uittreksels uit het verslag van senator Pahlen over zijn inspectie van het beheer in Tur kestan. Het onderzoek van Pahlen heeft aan 't licht gebracht dat in Tur kestan een wanbeheer zonder weerga heerscht. De ambtenaren storen zich niet aan de bevelen der regeering en gaan hun eigen gang. De bevolking wordt op de meest scnaamtelooze wijze onderdrukt en uitgezogen. Het wan beheer is zelfs voor Russische toestan den iets buitengewoons. Er heerscht een stelsel van volstrekte willekeur der overheden bij volkomen rechteloos heid der bevolking. Naast bijna on gelooflijke gevallen van omkooperij en wetsovertreding zijn allerlei verduiste ringen van staatsgelden aan 't licht ge komen. CHINA. Omtrent de troebelen in Hoenan valt nog een enkele bijzonderheid aan te taekenen. Drie duizend man geregelde Chineesche troepen hebben in Tsjang- sja, het brandpunt der onlusten, strate gische punten bezet. Troepenatdee- lingen worden naar afgelegen plaatsen in de provincie Hoenan, waar het spookt; gezonden, om er de orde te kelijk mogelijk op de brits had neerge vleid, verhaalde hij op algemeen verlan gen de gansche geschiedenis van gisteren van a tot zechter als een discreet mensch, zooals van zelf spreekt, met ver mijding der namen van personen en straten. Het aanwezige gezelschap bestond uit den ouden onderofficier, uit een sergeant majoor der infanterie, die men nagaf dat hij wat al te vertrouwelijk met de hos pitaal-gelden had omgegaan, uit een tamboer, een allerliederlijkst sujet, die tegen twee dubbeltjes daags aan eenen berenleider zijner kennis de trom had uitgeleend, dan nog uit twee infante risten, een dragonder en een mineur, lieden tot wier arrestatie slechts eene kleinigheid aanleiding had gegeven. »Als ik goed over de zaak denk,, zeide de sergeant-majoor,, dan komt het voornamelijk daarop aan, hoe uw wacht meester de conduitelyst heeft ingericht. Ik ken zulks. Wil deze u een steen in den weg leggen, eh krijgt gij eenen auditeur die den duivel in het lijf heeft, dan zit gij binnen vier weken in het grijze pak.« »Of,« sprak de tamboer met eene ver- zopeue en zeer heesche stem, »je krijgt zes weken streng arrest, hetwelk eigen- 4jk nog erger is.. Haal jou deduivel,ramplamplammer!« riep de oude ouderotficier, 'k wil toch liever zes weken op de latten zitten, herstellen. Bij deze troebelen zijn tal van Chineezen omgekomen. Zoo werd een technische school in brand ge stoken, waarin zich een aantal studenten bevonden. Dertig hunner kwamen in de vlammen om. Aan het departement van buiten- landsche zaken te Londen is Vrijdag ochtend bericht ontvangen uit Peking, behelzende dat de Britsche gezant aldaar zich met dringende vertoogen gewend heeft tot de Chineesche regeering, om er op aan te dringen, dat leven en eigendom der Britten in China zullen worden beschermd. BELGIË. De opening der wereldtentoonstelling te Brussel. Na verschillende wereldtentoonstel lingen te .hebben ingericht, waarvan het steeds grooter belang aan de wereld heeft getoond, wat de verschillende landen gedaan hebben, nog doen en in de toekomst kunnen doen, heett België opnieuw een groote wereldtentoonstel ling georganiseerd. Thans is het wederom de hootdstad der Belgen, welke het voorrecht geniet, duizenden en duizen den vreemdelingen een groote attractie te bieden. Brussel wordt dezen zomer door de tentoonstelling een verzamel plaats van mannen van wetenschap, handel,industrie, etc., van elke nati onaliteit. Het tentoonstellingsterrein wordt be grensd door het Bois de la Cambre, de Chaussóe Boondael en de Avenue Jeanne en beslaat eene groote uitge strektheid. Het was de laatste dagen dan dat vervloekte grijze kamizool aan trekken.. >Met je verlof heer onderofficier, heb jij de latten wel eens geproefd vroeg de tamboer, en toen geue dit ontkende, vervolgde hij»zie je, daar kan ik van mee spreken. Ik heb eens acht dagen op de latten gezeten, en niettegenstaande ik, ingevolge het reglement, alle drie dagen mijn bed ontving, was ik zoo af gemarteld, zoo afgemarteld, dat de dokter tot een mijner kameraden zoude gezegd hebben pas op de arme zwijnhond zal de hak schudden.. »Nu,« antwoordde de onderofficier, »dan liever kapotmaar niet dat vervloekte kamizool Wanneer men u de oorveeg bewijzen kan,, zeide de sergeant-majoor tergend, »zoo zoude het u ook kunnen gebeuren, dat uwe strepen er mede gemoeid waren.. »Ik weet van geen oorveeg,, hernam de andere, »degeheele geschiedenis be rust op een misverstand.. >Hoe is dan de geschiedenis, mijn lieve heer onderofficier vroeg Tippel. »Vervloekt eenvoudig,, antwoordde deze. »Gij moet weten, dat ik wegens eene stommigheid acht dagen arrest kreegen toen deze voorbij waren, ging ik tot mijnen kapitein, om mij van arrest terug te melden. ZEd. is te huis, de ordonnans echter en de oppasser zijn niet present. Ik treed de kamer binnen, trek de deur achter mij toe, en blijf, haast je, rep je", om de tentoonstelling in zooverre gereed te hebben, dat deze Zaterdag geopend kon worden, want feitelijk is de groote expositie nog in wordinghoewel natuurlijk de pavil joens gereed zijn, de inrichting en plaatsing der verschillende stands, kiosken, enz. zal nog wel eenigen tijd vorderen. Men komt ia de tentoonstelling langs verscheidene monumentale ingangen, met grootschen aanblik en in gansch verschillenden trant. De hoofdingang is gelegen aan de Avenue Emile De Mot, waarvan links de „Bruxelles-Kermesse", waar, zooals het woord reeds zegt, verschillende vermakelijkheden, die men gewoonlijk op kermissen aantreft. Het Nederlandsche Paviljoen maakt een uitneraenden indruk. Dit komt, zegt de verslaggever van de Avp., waaraan dit uittreksel is ontleend, door het karakteristieke en eigenaardige hetwelk het Nederlandsche hoofdge bouw van de in de omgeving liggende paviljoens onderscheidt. Opgetrokken in den 17e eeuwschen Nederlandschen renaissancestijl, onder de bekwame leiding van den architect W. Kromhout Gzn., moet wel het vader- landsche paviljoen, met zijn prettig- rustige koepels en stijlvolle torentjes en pittoreske luifels ten opzichte der andere gebouwen, vriendelijk en wel dadig aandoen. Het geheel is gemaakt van imitatie baksteen, terwijl de gevels van zand- steenen banden zijn voorzien. De ingang van het flollandsche gebouw, welke is gelegen tegenover de Galerie Framjaise, hoe, weet de duivel 1 met mijn rijbuis achter den grendel van de deur haken, zoodat deze van zelf dichtschuift. Hierop springt de kapitein even als een kwaad geweten in de hoogte, en schreeuwde mij toe; kerel, waarom sluit gij de deur By dit opspringen werpt hij een boek van de tafel, dat ik mij dadelijk beijver weder op te rapen. Op dit oogenblik stiet hij een' luiden gil uit, en op dat zelfde oogenblik liet de duivel den op passer door eene andere deur binnen treden. En nu zit ik hier, en de hemel mag zich Over mij ontfermen. Dit verhaal deed allen in een luid gelach uitbarsten, en de kleine tamboer, die nog altijd in de herinnering aan de acht dagen latten zat te zwelgen, begon de trapsgewijze verstramming vkn het lichaam af te schilderen, wanneer men eenmaal twee uren op de spitse regels gelegen heeft, eh het geheele lichaam geen enkele plaats meer heeft die niet ontzettend zeer doet. >Weet een van de heeren,. sprak de sergeant-majoor na eene korte pauze, »op welke wijze de strafgevangene gisteren ontsnapt is Het moet een zeer gedeci deerde vent zijn.. »Dat is hij zeker,, zeide de dragonder, die heden eer3t gearriveerd was. Hij heeft zich gedurende den arbeid zoo stil langs den wat neergelaten, dat niemand van zijne ontvluchting iets gemerkt heeft. {Wordt vervolgd.j

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1