26e 3aar<^. UNo. 7. Zaterdag 23 1910. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEM Buitenland. Binnenland. Landbouw. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. jgi DUITSCHLAND. 73s' Er zijn plannen ontworpen voor den aanleg van een spoorweg van Dortmmd 8i3 over Recklinghausen en Wezel naar 8 20 Nederland. De raad van Wezel heeft 827 besloten, dar de gemeente een vierde 834 gedeelte van de kosten van het uitwer- ken der plannen voor hare rekening zal nemen. De plannen zullen den Pruisi- schen minister van openbare werken zoo *3^ spoedig mogelijk worden voorgelegd. Ook 8 26 Recklinghausen zal zijn deel in de kosten 8 38! van het ontwerp dragen. 9 32 FRANKRIJK. 9 36 9 39 Volgens een te Konstantinopel ont- 9 41 vangen telegram heeft een officier van iags een Fransche post in Kawar, aan de aa- grens van Soedan, een Turksche karavaan I laten aanhouden en meer dan twintig en, kameeldrijvers, die tot den roofzuchtigen 5 3! stam der Tiboe behoorden, laten dooden. 5 51 De Porte heeft aan haar gezant te Parijs 9 54 opgedragen wegens dit voorval een ver gal toog tot de regeering te richten. 947 Graaf d'Aulby, die op zijn kasteeltje La Tour bij Tours aangehouden is, schijnt 9 een wonderlijk heer te zijn. Er is nog niet veei met zekerheid omtrent hem 50 bekend, maar vast staat al reeds, dat 5(8 van adel geen sprake is. Sommigen meenen, dat de pseudo graaf de gewezen masseur is van een prins vau Lusignan 9 2( zelf eveneens van twijfelachtige afkomst, 9 3} die te Parijs de Melusine orde stichtte, 9 3i en een gewezen priester was, die Kafta 8 *jj heette. De vrouw van Kafta liet haar |10_oog op den jongen masseur vallen, die toen Aubry heette en maakte hem tot i secretaris-generaal van de souvereine 16, orde van Melusine, eere-ridder van hare (hoogheid Marie van Lusignan, prinses van Cyprus, Jeruzalem en Armenië Toen de oude priester en zijn vrouw ge- 6,35 8 storven waren, zou Aubry prins van 7>®° Lusignan en grootmeester van de Melu 35luSinB-orde geworden zijn. Hij liet zien ^rtret met de eereteekenen der orde behangen, verschillende malen kieken in een fan tastische uniform. Anderen meenen, dat de z g. graaf d'Aulby de Gatigny een Engelschmau is, [euzei die reeds zeventien jaar lang in schilde rijen handelt. Hij zou behooren tot een i nam internat'ona7e bende, die in Londen haar zetel heeft en daar bijgestaan wordt door advokaten, wel voor kwade zaken, maar uiterst kunstig Personen van >45 111 hoogen rang zouden zich met die bende rustut 7Q^aten eQ indien er een schandaal uit- èuzeii brak> zouden er heel wat groote mannen mee gemoeid zijn. Mevrouw Paine, een schatrijke weduwe van een Amerikaanschen koper-koning, die door graaf d'Aulby is opgelicht en een klacht heeft ingediend, had op een bootreis naar New York kennis met hem en zljq vrouw gemaakt. Op Ik der 3,45 valsche schilderyen, die zij van hem j,88 Voor grof geld gekocht bad, stond de naam van den vorigen eigenaar vermeld. bU-eert°P een Murill° las men aan de achter- sweerizlJ^e: «rheeft aan den koning van Enge land behoort.' De graaf had, de schil. derijen aanprijzend, o. m. tegen mevrouw Paine gezegd, dat de Sommeil d'Antiope in het Louvre slechts eene slechte kopie was van bet origineel, dat hij haar dan wel wilde afstaan In December had mevrouw Paine aan den graaf gevraagd haar wijnkelder eens goed te voorzien, want hij deed nog in allerlei andere dingen, behalve schilde rijen. Ze ontving telegrafisch bericht, dat de wijn verzonden was, tot een be drag van 16.500 frank. Mevrouw Paine stuurde per omgaande het geld, maar de wijn moet ze nog krijgen. Bovendien had de oplicnter nog 45.000 frank van de Amerikaansche geleenddaarvoor kocht hij gauw nieuwe valsche schilde rijen en stelde toen aan mevrouw Paine voor, haar die voor een millioen over te doen. Op het oogenblik dat de ex-mas seur, die onder den schuilnaam van Ed ward Maryon, ook aan muziekkritiek ge daan heeft, aangehouden werd, bezat hij 15.000 frank. ZWITSERLAND. Hoe in de Zwitsersche republiek werk loosheid bestreden wordt: Te Witzwyl, in het kanton Bern, be staat sedert veertien jaren een kolonie voor werkloozen, waar werk-onwilligen worden genoodzaakt zich te beteren, uit gaande van de stellingffdie niet werjki zal niet eten." Ook dronkaards en lie den. die hun gezinnen verlaten, verwaar- loozen of slecht behandelen, worden er aan t werk gezet. De regeering zendt er dus niet alleen bedelaars en landloo- pers heenhet is een herstellingsoord voor geestelijke zwakken, geen verbeter huis voor misdadigers. Ambachten worden er geleerd, maar hoofdzakelijk laalarbe.i verricht, alles onder streng toezicht. Verder is alles er op ingericht om de stichting met eigen krachten te onderhouden. Men heeft er een eigen gasfabriek, waterleiding en eiec- triciteitsfabriek. Ten hoogste 290 per sonen worden er tegelij-t toegelaten, die natuurlijk straf opioopen zoo ze weiger achtig zijn om te werken het aantal gestraften is echter gering Al komen niet alle kolonisten terecht, toch verlaten ze allen de inrichting onder den indruk, dat ze in een staat leven, waarin het geen mode is om op een andermanszak te leven. Het zware werk in deze kolonie is juist voor deze men- schen zoo afschrikkend, lat ze dan maar liever vrijwillig eenig werk verrichten, dan de kans te loopen naar de kolonie teruggezouden te worden. Een practische oplossing van een voor naam deel van het werkloozon vraagstuk, welke algemeen de aandacht verdient; ook ten opzichte van onze woonwagen bevolking AMERIKA. Maandag heeft zich te Washington een groote optocht van kiesrechtvrouwen naar hef Kapitool begeven ter overhandiging van een kiesrecht-petitie, welke naar beweerd wordt 400.090 onderteeke- ningen draagt. In den Senaat werd een armvol rollen, tot deze petitie behoorende, binnenge dragen door senator La Follette, die ze ronddeelde. Ook hield deze senator een rede, waarin hij het goed recht van de vrouw op het bezit van het kiesrecht betoogde. Op de publieke tribunes waren tal van vrouwen aanwezig, die zóó luid ruchtig voor de toekenning van het kiesrecht demonstreerden, dat de voor zitter haar tot stilte moest vermanen. Een goede jaardag. Prins Hendrik ontving van H. M. de Koningin een prachtig span ten ge schenke, een vos en een appelschimmel. Bij kon. besluit is mr. H. A. van de Velde, lid van de Tweede Kamer, be noemd tot lid der Staatscommissie tot onderzoek van de vraag, welke wijzigin gen in de Grondwet behooreu te worden aangebracht. In de St. \Ort. no. 90 is opgenomen een overzicht van den stand der winter gewassen op 12 April jl. Daaraan is het volgende ontleend. Tengevolge van het natte weer in September en October was de grond over het geheel voor het zaaien der wintergranen niet zeer geschikt. Vooral in Zeeland, waar veel tarwe en suiker bieten gezaaid wordt, is dientengevolge nogal belangrijk minder van dit gewas uitgezaaid dan in voorgaande jaren. Ook kwam de tarwe op sommige per- ceelen onregelmatig op, zoodat dit voor jaar nog enkele velden moesten worden omgeploegd. In tegenstelling met vorige jaren is er in Zeeland minder tarwe uitgezaaid dan gewoonlijk. Over het geheel is de stand goed. De stand der rogge, gerst en koolzaad was in onze provincie vrij goed. Van karweij is de stand goedde bezette oppervlakte in Zeeland is onge veer 10 grooter dan in het vorige jaar. Voor zoover de graslanden niet ge durende langen tijd onder water hebben gesta,an, waren zij omstreeks begin Maart in ontwikkeling ver bij andere jaren vooruit, zoodat de boeren reeds hoopten het vee tegen het einde van die maand in de wei te kunnen brengen. De volgende weken brachten echter zulk schraal weer met strenge nacht vorsten, dat het gras in dien tijd haast niets verder is gekomen. Blijft het weer echter zoo warm als de laatste dagen, dan is het ;te Verwachten, dat men inderdaad algemeen het vee vroeg van stal zal kunnen halen. Dit is bij den geringen hooivoorraad een niet te onderschatten voordeel. Over het ge heel is de stand van het grasland in alle provinciën goed. De klaver is zeer goeddoor den winter gekomen. Van uitwinteren op eenigszins groote schaal is nergens sprake. Voor het meerouieei' staat de klaver dicht te velde en is voor den tijd van het jaar flink ontwikkeld. De stand is dan ook overal goed, op vele plaatsen zeer goed. AXEL, 22 April 1910. Bij de Rijks-Normaallessen alhier zijn van de eerste voorbereidende klasse naar de tweede overgegaan A. Dhaeze, J. Dhaeze, H. J. Pauw en J. de Vries, allen te Ter Neuzen, J. C. Eijke van Zaamslag, C. Feyen en A. Pladet van Westdorpe en A. A. A. Minjon en A. J. Platteeuw van Axel. Door Z. D. H. den Bisschop van Breda is benoemd tot pastoor te West dorpe de Z.Eerw. heer P. Mijnen, tot kapelaan te Aardenburg de WelEerw. heer J. van Genk. Wóensdag werd te Ter Neuzen in het r Hotel Centraal" door den plaats vervangend notaris J. A. Dregmans, krachtens art. 1223 B. W. geveild een woon- en winkelhuis en erf, in de Noordstraat te Ter Neuzen, groot 70 centiaren, thans nog bewoond door A. Klaassen Az. Hiervan werd kóoper dhr J. P. van Fraeijenhove te Terneuzen voor f 6725. Woensdagnamiddag te vijf uur, toen de tram een eind buiten Schoondijke was, kwam een boerenwagen, met twee paarden bespannen, uit een weiland. De knecht zette, in de meening dat hij nog vóór de tram, op den weg kon komen, zijn paarden aan, doch bemerkte te laat dat dit niet gaan zou en hield ze in. Een botsing was onvermijdelijk. De dis sel van den wagen verbrijzelde de lan taarn van de tram en brak, waarop wagen en paarden in de sloot tuimelden. De veearts constateerde, dat het eene dier een aantal ribben had gebroken, en het andere eene leelijke vleeschwonde had bekomen. De knecht kwam met den schrik vrij. M. Crt. Bij beschikking der Arrondisseraents Rechtbank te Middelburg zijn de navol gende zaken Verwezen naar de openbare terechtzitting met last tot gevangenhou ding van de beklaagden 1°. H. O., 27 jaren, arbeider, geboren en wonende te Axel, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van poging tot vsekrachting. 2°. li. S., 19 jaren, kellner, wonende te Bochum, (Duitschland) thans gedeti neerd te Middelburg, beklaagd van diefstal. 3°. F. B. S., 18 jaren, kellner, wonende te Bochum, (Duitschlaudj thans gedeti neerd te Middelburg, beklaagd van heling. Beide laatste zaken betreften den dief stal van geld in het Hötel Albion te Vlissiugen. De Officier van Justitie bij de Ar- roudissements-Rechtbank te Middelburg heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vouuis dier rechtbank van den 15eu April j.L, waarbij LAS. assuradeur te VlissingeD werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde diefstal of ver duistering van postalórdërs, ten nadeele van eene Engelsehe bóokmakersfirma. In de week Van 13 ,ot. en met 19 April 1910 kwamen in Zeeland voor 3 gevallen van diphtberitis, waarvan 1 te Goes, 1 te Ouwerkerk en 1 te Zuiddorpe, en 6 gevallen van' roodvonk, uamelijk 2 te Middelburg, 1 te Oost- en West-Sou burg, 2 te Sluis eu 1 te Vlissiugen.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1