Binnenland. Landbouw. het aantal onderwerpen, die op de statistiek zullen worden gebracht, zeer uitgebreid. Wat nu de eigenlijke volkstelling aangaat, verwacht men, dat in de Ver. Staten een zielental zal worden gecon stateerd van om en de bij 90,000,000, tegen omstreeks 76,000,000 in 1900. Vertrek der Koninklijke familie. Vrijdagmiddag zyn de Koningin en de Prins met het Prinsesje naar „Het Loo" vertrokken. Dat is voor duizenden een mooie gelegenheid geweest om het Prinsesje nog eens voor 't laatst voor eenige maanden te zien. Want toen de Koningin met haar kindje op den schoot naast den Prins in het rijtuig zat, was de halve kap van den lan- dauwer neergelaten en konden allen die voor het paleis opgepakt stonden, de Koninklijke familie goed zien. En den geheelen weg naar het station be antwoordden de vorstelijke personen de luide toejuichingen der opgepakte me nigte en de Koningin wuifde haar met het handje der Prinses in de hare toe, zelf vriendelijk buigend naar alle kanten. Voor het station Staatsspoor uitgestapt, bleef H. M. nog even met haar dochtertje op den arm staan, wat opnieuw geestdriftig gejuich aan de menigte ontlokte. Koningin en Prins werden door enkele autoriteiten opgewacht, onderhielden zich even met hen en toen hadden de op het perron verzamelde kykers ge legenheid, 't Prinsesje nog even te zien, terwijl deze tusschen H. M. en een hof dame in het salon-compartiment van den trein zat. Luide toegejuicht door de velen, die ook buiten de overkapping een plaatsje hadden gezocht, stoomde daarop de trein het station uit. Prinses Juliana houdt er reeds een rijpaard op na. Een fraaie Shet- landsche ponny, daartoe bestemd, werd te Apeldoorn Zaterdag aangevoerd. Zooals men weet, waren de eerste paardjes van de Koningin ook Shet- landsche ponny's. De middelen. De middelen hebben in Maart opge bracht f 13,435,679, tegen f 12,623,09 in dezelfde maand van verleden jaar. Voor het eerste kwartaal zijn deze cijfers resp. 35,596,076 en f 33,779,980. dat akelige opsluitings-systeem, dat het lichtere en strengere arrest kenmerkt. De hier logeerenden hebben eene goede brits, even als in de wachtkamer, en kunnen van den inspecteur des huizes, namelijk vcor hunne deugdzame pen ningen, alle mogelijke militaire versna peringen erlangen, als daar zijn aard appelen met uiensaus, gebraden vleesch, dat eerst in de azijn gelegen heeft, ham en gerookte worst. Dat er bij deze spijzen noch op eene zorgvuldige bereiding, noch op overgroote zindelijkheid gelet wordt laat zich licht begrijpen, even zoo goed als dat het comfort hier wel iets te wenschen over laat. De gevangenis in de heilige Agatha wa6 een gewelf van middelbare grootte. Eene zware zuil, in het midden des vertreks geplaatst, droeg het mas sieve, van het kaarslicht en allerhande andere uitwasemingen zwart gewordene verwulfsel. Langs twee wanden waren lange houten britsen geplaatst, waarop de arrestanten, in groepen verdeeld, zich aan een gezellig onderhoud wijdden. Nagenoeg zes voet van den grond, zoo dat men ze niet bereiken kon, hingen twee lampen, die gestadig met eene laatste flikkering dreigden. Er bevinden zich aan dit lokaal twee uitgangen, een waardoor onze bombar diers waren binnengekomen, en die naar de wachtkamer leidde, en dan eene kleine ijzeren deur, aan de tegenover- Uit eene opgave van de waarde der actieve bestanddeelen en van het passiei van de nalatenschappen waar van het recht van successie in 1909 betaald is, blijkt, dat het totaal van het actief bedroeg 343.382.518 en dat van het passief 40.345.587. Het aantal nalatenschappen, die ge heel vrijgesteld waren van het recht van successie, voor zoover daarin aan recht van overgang onderworpen zaken aanwezig waren, was 230, en het totaal bedrag van het zuiver saldo dezer na latenschappen 4.009.651. Van 11.089 nalatenschappen werd recht van successie betaald. Daaronder waren er 71 van y 500.000 en daar boven 85 van f 300.000 tot beneden 500.000 96 van 200.000 tot beneden 300.000 92 van 150.000 tot beneden 200.000; 196 van f 100.000 tot beneden f 150.000 ;deoverigen beneden/100.000. Op door den heer Marchant in de Tweede Kamer gestelde vragen of het waar is dat de leverantie van rij wielen voor posterijen en telegraphie is gegund aan een agent van buiten- landsche fabrieken, die rijwielen levert, welke van buitenslands gefabriceerde onderdeelen in Nederland in elkaar zijn gezet en zoo ja, waarom de leverantie niet aan een Nederlandsche onderne ming van nijverheid is opgedragen heeft de Minister van Waterstaat schrif telijk geantwoord. Op de eerste vraag midt het antwoord bevestigend, en wat de tweede betreft gezegd dat het nieuwe contract eerst werd aangegaan nadat de firma Burgers het met haar in 1906 gesloten contract tegen 19 Maart 1910 had opgezegd en, desgevraagd, te kennen gegeven had, bij het sluiten van een nieuw contract een veel hoogeren prijs per rijwiel te moeten vorderen dan tot dusverre door haar genoten was, terwyl eerstgenoemde zich met een veel lager bedrag dan de firma Burgers tevreden stelde. Ter voorkoming van misverstand merkt de Minister overigens op dat bij aanzienlijk prijsverschil hij zich niet gerechtigd zou achten, aanNederlandsch fabrikaat boven buitenlandsch de voor keur te geven. President Roosevelt zal den 29en dezer met zijn reisgezelschap te Den Haag aankomen, vergezeld van echtge- noote, dochter en zoon, en tot 2 Mei daar blijven. Het talrijk gezelschap logeert in een der hotels aldaar. Waarschünlijk zal hij 2 Mei op „Het Loo" door de Koningin worden ont vangen. De Amerikaansche gezant geeft verschillende feestelijkheden. Toen in het najaar van 1909 in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen de aard appelen f 3 tot 3.25 per 100 K.G. golden, wilden vele landbouwers niet tegen dien prijs verkoopen, en kuilden hun voorraad, meenende in het voor jaar 4 tot j 4.50 te kunnen bedingen. Ze zijn echter in die verwachting te leur gesteld, want de aardappelen zijn goedkooper in plaats van duurder ge worden en zullen waarschijnlijk nog in prijs dalenwant de voorraad is zeer groot, terwyl, in vergelijking met andere jaren, er van Belgische zijde zeer weinig vraag is, eD voor Duitsche rekening in het geheel niet wordt gekocht. De prijs is tegenwoordig gemiddeld 2.50 per 100 K.G. M. Crt stelde geplaatst, en die, zooals wij later zien zullen, door den inspecteur ge bruikt werd. ordt vervolgd.) AXEL, 19 April 1910 Naar wij vernemen heeft de com missie, indertijd door onzen Gemeente raad benoemd om de mogelijkheid te onderzoeken van de stichting eener gasfabriek in onze gemeente, haar op dracht volbracht. Zeer spoedig zullen we dus haar rapport over deze zaak vernemen. Hoe zal dit luiden Zullen we dezen winter onze petroleumlampen kunnen opbergen bij de spaar- en moderateur- lampen van grootmoeder? Moge dit het geval wezen. Reeds lang genoeg hebben we ons moeten behelpen met die vette en zoo naar ruikende petroleum. Weg met dat vervelend lampen doen, een kwaad dat iederen dag terugkomt. Geen on dankbaarder werk is er te vinden. Met zorg de pitten netjes afgesneden en afgebrand, de keuken vol walm, en tot belooning 's avonds een slecht bran dende lamp. Den geheelen dag ruiken de handen naar petroleum. Hoe menig voorwerp is er bedorven door een druppel van dit stinkend goedje vallende van een dóórzweetende peer. Niets erger dau de ontdekking dat de lamp gewalmd heeft. De zwarte stofdeeltjes vallen in dichte massa op een bijna voltooiden brief, linnen of gelaat. Al d& voorwerpen in onze kamer zijn met een laag zwart bedekt, dat deze den volgenden dag wel een bijzondere beurt mag hebben. Tyd- verlies en gezeur van de meid. Met gasverlichting, niets van deze ellende. De kraan open, een lucifer er boven, en onze lichtbron brandt zonder men er nog een hand naar hoeft uit te steken of naar om heeft te zien. En wat een licht, de zon overgebracht naar onze huiskamer. Geen gezeur meer van wat brandt die lamp duister, ik kan nauwelijks de courant lezen. De ge zelligheid in onze huiskamers verhoogd. Maar dit is nog niet alles. Wie onzer huisvaders heeft op een middag in de hondsdagen niet eens toegezien bij de bereiding der spijzen. Wat een warmte in de keuken. Het is niet om uit te houden. Neem in die dagen eens een kijkje in de arbeidersgezinnen, die slechts beschikken over één vertrek. Wat een verdriet berokkent een kachel die door de warmte in de lucht niet trekken wil. Het middagmaal moet op tijd gereed zijn, want als manlief straks thuis komt en het eten niet gereed vindt, vraagt hij niet naar de oorzaak, maar moppert en is uit zijn humeur, waardoor de dag voor goed is bedorven. Met gas, de kachel den geheelen zomer opgeborgen op zolder of in schuur. Geen lastige warmte meer', en het eten staat reeds geruimen tijd kant en klaar op tafel als papa thuis komt. Een soiled kooktoestel met 3 vlammen dat ongeveer y 6 kost heeft dit wonder verricht. Stinkende petroleumstellen zijn oud roest geworden. En onze winkels, wat zullen die ver anderen door het gas. Thans nutteloos werk zijn best te doen de koopwaren netjes uit te stallen. Het komt immers toch niet tot zijn recht. Neen, wanneer eenmaal onze straten doorploegd zijn met dat net van ijzeren buizen, zal men wat anders zien. Dan zullen we ons vaak verbazen, dat in onze gemeente zooveel te koop is, waarvan wij vroeger niet wisten, en door deze onwetendheid uit een andere gemeente lieten komen. Zien doet koopen en vooral als alles u door een helle verlichting als 't w.'re toelacht. De ontvangsten onzer winkeliers ver dubbelen, de draagkracht der gemeente verhoogt. Maar genoeg. Vol vertrouwen wach ten wij af. Onze Raad heeft in den laatsten tijd getoond, dat hij met zijn tyd mee durft gaan. Wie. weet hoe spoedig wij de diverse retorten, buizen, enz. in onze gemeente zien aanvoeren, waardoor een nieuw tijd perk voor onze plaats aanbreekt. Een gasfabriek kan en moet in onze gej meen te rente afwerpen, gezien divers) plaatsen die aanmerkelijk minder zijn Wij wenschen niet stil te staan, docll mee te gaan met den stroom des tijdi dan weten we dat Axel geen vergetet plattelandsdorpje zal worden, doch ii bloei zal toenemen. De heden gehouden stemminj voor een lid van de Prov. Staten (vaca ture Moes) had den volgenden uitslag Kiezers 823. Uitgebracht 566 stem men. Blanco 2, van onwaarde 12. Stemmen verkregen de heeren 11 J. Dees 53, P. Dieleman 233, Ph. I van Dixhoorn 240 en H. W. R. Krama 26. Bij de gehouden overgangsexamen aan de Rijks-Normaallessen zijn gei slaagd a. van de le naar de 2e klasse! G. J. van der Bent, J. A. Rijnberg Cornelia Herrebout en Frederika ^at sen, allen te Ter Neuzen, J. A. Breej&èj van Kijkuit, E. de la Ruelle van Ovei slag, R. Waelput van Zuiddorpe, H Devolder van Hengstdijk, R. Lafarn van Boschkapelle en Martha Stroekei van Hulst. b. van de 2e naar de 3e klasse H. Duijm en M. Engels alhier, J. I Kolijn van Ter Neuzen, W. d'Haeij en H. Hangelbroek van Hulst, J. I .Eijke en C. Weststraete van Zaamslaj J. Wolrert van Hoek, J. Naessens vat Koewacht, G. Eggermont van Clingi A. de Vries van Kloosterzande en Tl Boddaert van St. Jansteen. c. van de 3e naar de 4e klasse P. van Es en P. Maelsaeke van Zaamslaj G. Boddaert en G. Remery van Koe wacht, J. van der Vreeken van Stoppel dijk, A. Kindt van Boschkapelle el Alina Karstel van Zuiddorpe. Gisteren werd onze gemeente be zocht door den Commissaris der Koningij in onze provincie. Het bezoek duurd ruim een uur. Z.Exc.verleendeaudiënti op het stadhuis aan enkele personei en bezocht daarna het Plaatje en algemeene begraafplaats. Vele ingeze tenen hadden als blijk van ingenomei heid met dit bezoek de vlag uitgestoken Heden wapperde wederom lustig h« dundoek ter eere van den verjaarda| van Z. K. H. Prins Hendrik der Nedei landen. Bij eenigszins gunstig wede van avond om 8 uur uitvoering doe de muziekgezelschappen Concordia c| Hozanna, zoo gezamenlijk als om beurte op de muziektent. Donderdag slaagde te Breda vo« het onderwijzers-examen o. m. de hee Alb. P. M. Geerards van Koewacht. 1 Te St. Jansteen heeft een 2-jarij meisje ongemerkt uit een petroleum kannetje gedronken. Zij gebruikte ee: zoo groote hoeveelheid van het voclf dat zij aan de gevolgen overleed. Door de Rijkspolitie zyn Woensdag onder St. Jansteen bij een zekeren J. C aldaar, een 34 tal kippen, waarschijnlyl van diefstal afkomstig, in beslag g( nomen. De directeur-generaal derposterij® en telegraphie maakt bekend dat, me ingang van 20 April 1910, te Westdorp een hulptelephoonkantoor voor het alge meen verkeer zal worden opengestell De diensturen zijn gelijk aan die vai het betrokken hulptelegraafkantoor. Vrijdagnamiddag wilde te Bresken een vijfjarig knaapje in een bak kruipei die onder een vrachtwagen hing, on op die wijze een eindje te kunnef meerijden. Het kind geraakte onder de wielei van den wagen en bekwam een dub bele been- en armbreuk, terwijl boven dien een schouder en enkele vingen verbrijzeld werden. Zaterdagmiddag leefde het kind nog, doch er is weini| hoop op herstel. De voerman schijnt aan het ongevd geen schuld te hebben. M. Crt.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2