UIT SE OÜBE aoas. Woensdag 20 April 1910. 2fie Jaar»;. Nieuws- en Advertentieblad Lvoor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELOIAN, Buitenland. FEUILLETON. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Donderdagmorgen was de luchtbol Prinzess Viktoria te Saarbrücken op gestegen. Bij Marburg geraakte hij in een bui. Wind en regen drukten den luchtbol in de richting van de aarde neer; ofschoon de drie luchtschippers allen ballast op twee en een hal ven t zak zand na uit de mand wierpen, kwam zij toch in botsing met den grond. Twee man werden er uitgeslingerd, de derde ging met den plotseling verlichten bol het luchtruim in. Hij heeft later toch nog kunnen landen. De drie luchtschippers zijn er ongedeerd afge komen en de luchtbol is later te Hildes- heim, toen hij laag bij den grond hing, t opgevangen. FRANKRIJK. De verbonden spoorwegarbeiders hou den al sedert eenige dagen een congres te Parijs, waarin druk over lotsver betering gesproken wordt. Vrijdag heeft het congres besloten een onderhoud aan te vragen bij de ministers Briand en Millerand en de directeuren der groote spoorwegmaatschappijen. Wanneer de samensprekingen met de autoriteiten geen voldoend resultaat opleveren, zal I het congres aan het stakingscomité opdragen voortgang te maken met de voorbereidselen, opdat zoo noodig elk oogenblik de algemeene staking kan afgekondigd worden. De ingeschrevenen der marine te Bordeaux hebben in een Vrijdagavond gehouden vergadering met algemeene »Wel zoo, ei, ei,« lachte de ratten koning, »een oud gediend sergeant, jij, groenbek, was jij ook in Rusland en bij Waterloo »Voor u hebben wij allen het groot ste respect,» hernam de bombardier Robert, »dat moet ik zeggenvan u kan men zich nog al iets laten welge vallen. Thans werd het zich laten welgeval len op den spreker toegepast, en onder zocht de Inspecteur hem eenigszins nauwkeurigerwant hij was niet dom genoeg om diéns éloges voor goede munt i aan te nemen. Eerst onderzocht hij zijn rij buis, liet vervolgens de handen zachtjes langs de beenen naar, beneden glijden, en richtte zich hoestende en kijvende i overeind, zoodra hij het ondereind der laarzen bereikt had. »Ha, haschreeuwde hij, >ik dacht het wel, ik dacht het weldaar heeft mij die vlasbaard een fleschje met drank bij zich. Wat zegt het reglement He De bombardier Robert greep als ver- I wonderd naar zijn' laars en riep uit »Haal mij de duivel, daar wist ik in stemmen een motie aangenomen, waarin zij zich solidair verklaren met de inge schrevenen te Marseille en besluiten tot algemeene werkstaking, die afge kondigd zal worden in een te houden bijeenkomst, waartoe alle ingeschreve nen te Bordeaux opgeroepen worden. Vrijdagochtend is het te Chalons boos weer geweest. Er heeft een wervel storm met zwaren hagelslag gewoed, die aan het station Moarmelon en aan de werkplaatsen van den vlieger Par- man groote schade heeft aangericht. Drie werklieden zijn er gedood, drie gewond en negen vliegmachines ver woest. De nieuwe loodsen van Sommer zijn ingestort, de tent van den Prins Blotoff ligt omver en ook de loods voor bestuurbare luchtschepen is door den orkaan omgegooid. Stukken van lood sen, dakbedekkiag, enz. zijn meer dan een kilometer verder teruggevonden, al de boomen rond het vliegterrein zijn ontworteld. Men schat de schade, die Farman geleden heeft, op twee- a drie honderdduizend frank. Ook te Reims is het noodweer geweest. OOSTENRIJK-IIONGARIJE. Een bericht uit Boedapest maakt mel ding van de ontdekking van een stelsel van diefstal *op groote schaal ten nadeele van de goudmijn der twaalf apostelen bij Arad in Hongarije. De dieven vormden een georganiseerde bende onder leiding van eeu priester. Het gestolen goud, dat aanzienlijke bedragen vertegenwoordigt, werd langs allerlei slinksche wegen weggevoerd, vaak in ieege hulzen, van dynamietpatronen. 't geheel niets vandat moet nog van het exerceeren van gisteren zijn, dat het uit mijne tasch in de laars gerold is.» »Ja," zeide de rattenkoning giftig, »het zal daar wel ingerold zijn. Wij zullen het maar inpakken.» »0, als ik u daarmede genoegen kan doen,» antwoordde de bombardier. »Mij een genoegen doen nou, nou, een mooi ding!» grijnsde de inspecteur, »wij zullen het deponeerenEn nu, marsch naar je cellen Hebben de hee- ren brood bij zich of hoe zal hun avondeten zijn »De heer inspecteur,» hernam de bom bardier Robert, »zal wel zoo goed zijn ons het eten te doen bezorgen zooals het reglement dit voorschrijft.» »Zeer natuurlijk,» zeide deze op een' meer vriendelijken toon. »Zooals het reglement dit voorschrijft, ahaEten, maar geen sterken drank. Volgt mij thans.» Hieraan voldoende kwamen zij van de wachtkamer in eenen flauw verlichten gang, aan welks einde zich de kamer voor de onder beschuldiging staande mi litairen bevond. >Wil ik u een man van de wacht medegeven? riep de onderofficier der in fanterie den inspecteur na, waarop deze antwoordde Ehé, wees voor mij niet bang, een oud gediend sergeant, etié Nauwelijks bevonden zich dedrieper- CHINA. Te Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, zijn ernstige onlusten uitgebroken. Het paleis van den gou verneur door de menigte verbrand en zijn andere gebouwen, w. o. het Britsche consulaat, iu handen van het gemeen gelaten. Tsjangsja ligt op den rechter-oever van de Liang-rivier, welke laatste een arm is van de Jang-tse. Deze beide rivieren zijn voor kanonneerbooten be vaarbaar dat verklaart ook het bericht, dat er Britsche kanonneerbooten naar de bedreigde plaats zijn gestuurd. Er waren te Tsjangsja drie Engelsche (en vermoedelijk één Amerikaansche) zen-: dingsposten gevestigd. Men weet uit het telegram dat deze door de menigte zijn aangevallen en verwoest. Het: waren posten van de Wesleyaansche zending, de China Inland Mission en de London Missionary Society, en dan, waarschijnlijk, een Amerikaansche zen- dingspost van Harvard. Ofschoon dus de beweging ten deele het karakter draagt van tegen de buiten landers te zijn gericht, schijnt het uit breken der onlusten toch geen verband te houden met de aauwezigheid en het optreden der missies. Veeleer schijnen knoeierijen van de plaatselijke Chinee- sche bestuursambtenaren, die beslag hadden gelegd op een deel van den rijstoogst, de uitbarsting te hebben ver oorzaakt. Toen eenmaal de onlusten aan den gang waren, richtten die zich als vanzelf ook tegen de in China nog altijd gehate vreemdelingen. De vesti ging der zendingsposten in Tsjangsja sonen alleen in deD gang, of de bom bardier Robert wendde zich tot den rat tenkoning, en zeide hem zoo eerbiedig mogelijk, terwijl hij hem een te zamen gevouwen papiertje in de hand duwde »Gij zult mij wel permitteeren, heer inspecteur, dat ik u op ouze menage enz., een klein voorschot doe; daaren boven,» voegde hij er bij, »willen wij in uwe oogen voor geen geld ter wereld voor deserteurs doorgaan. Wij zijn beide zeer onschuldig, eu hebben ons slechts eene kleine grap veroorloofd, zoo als het verhoor dit morgenvroeg wel zal uitwij zen. Gij zijt een beschaafd man, die zeer goed het onderscheid weet tusschen eene losse streek en eene misdaad,» De rattenkoning gevoelde zich, èn door deze toespraak èn door het toegevouwen papiertje zeer gevleid. Hij hoestte veel gemakkelijker en z«ide, terwijl hij de beide bombardiers de arrestzaal binnen liet: »Wij zullen zieq, wat wij doen kunnen.» Toen hij de deur achter hen dicht gemaakt had wikkelde hij het papiertje los, en was niet weinig verwonderd daarin de glans van eeu goudstuk te ontdekken. »Ei, eibromde hij, »tien gulden! Die groen muil moet wel van goede fa milie zijn, van zeer goede familie!» In deze stemming trad hij. wedprom de wachtxamer biuuen, terwijl hij aan den onderofficier der infanterie, die nog is van nog betrekkelijk jongen datum. De oudste vestiging, die der Wesleyanen dateert van kort na deh Boksersopstand (1900). Aan de Chineeache legatie te Londen is bevestiging ontvangen van het bericht omtrent de troebelen. De gezant houdt het er echter voor, dat de onlusten van uitsluitend plaatselijke beteekenis zijn, en dat de overheid er in zal slagen de beweging te onderdrukken en het leven van de buitenlanders te besóhermen. AMERIKA. In dé Véreenigde Staten is een begin gemaakt met het houden der volkstel ling. De telling zal worden uitgevoerd door 330 inspecteurs, onder wier leiding 65,000 personen zullen werkzaam zijn. De kosten worden geraamd op meer dan 30 millioen gulden. Niet enkel omtrent den staat der bevolking zullen gegevens worden verzameld, maar ook betreffende allerlei economische wetens waardigheden zullen statistieken worden opgesteld. Zoo b.v. inzake de productie van fabrieken, landbouw, mijnen en steengroeven in de Vereenigde Staten, Alaska, Porto Rico en Hawai. Dit zal de eerste volkstelling zijn sedert de reorganisatie van het Census Bureau, zoodat mag worden verwacht, dat de betrouwbaarheid der tellingsuitkomsten heel wat grooter zal zijn dan bij vorige gelegenheden het geval kou zijn ge weest. Onder leiding van den directeur van het Census Bureau, Dana Durand, is de wijze waarop de telling en de bijeenbrenging der gegevens zal ge schieden, geheel gereorganiseerd en is altijd beleedigd was, en dus zeide*: »heer inspecteur, dat zijn een paar kanailles zulke kerels moest men eigenlijk krom laten sluiten,» toevoegde »Myn lieve heer onderofficier, ieder moet naar zijne opvoeding behandeld worden, en weinigen hebben daar, zooals ik, de slag van. Brutaal te zijn is niet altijd goed He, he Neem dit in acht, heer onderofficier. Het commandement wil niet dat men de arrestanten onbe schoft behandelt, he he, en ik, de inspecteur, wil dit ook niet.» Hierbij sloeg hij de deur der wacht kamer achter zich tos dat het daverde, den ouderofficier der infanLerie id stomme verbazing achterlatende. XVIII. Wanneer wij in het laatste hoofdstuk van een boek, dat over avonturen uit de wachtkamer handelt, den goedgunstigen lezer verzoeken met ons eene provisio- neéle arrest-zaal binnen te treden, zoo kénnen wij hem evenwel de verzekering geven, dat zoodanig lokaal met de wacht kamer veel overeenkomst heeft, of liever, dat dit het midden houdt tusschen de laatste en de provoost. Van de*provoost heeft het den naam, alsmede dit onaaan- gename, dat deszelts bewoners van hunne vrijheid beroofd zijn, en menigeen eeae aan verhooren rijke toekomst, of wat nog erger is, de gevangenis tegemoet ziet. Daarentegen vindt men hier niets van

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1