UIT DE ra jOjj. No. 5. Zaterdag 16 1910. 26e Janrg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAV Buitenland. d< FEUILLETON Binnenland. Landbouw. ie COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. 5] BELGIË. 8« De koningin van België heeft zich 8'daadwerkelijk het lot der kantwerksters 8i Na pater Rutten geraadpleegd te 8 i hebben, heeft zij dezen gelast, te zamen met de heeren Verhaegen, den schrij- ver van belangrijke artikelen over de kantnijverheid, en Piron, een ontwerp *7 van herleving te maken en nieuwe 8|uitvoerwegen voor dit product te zoeken. 8 Het doel der vorstin is niet alleen 9f de weder-opbeuring van het pracht- 9i kantwerk, maar ook van de gewone 9| kant, en vooral het kantmaken voor de werksters winstgevender te doen zijn. d Een eerste modeschool zal te Turn- ^a hout worden gesticht. Andere zullen lvolgen te Brugge, te Geeraardsbergen re„ en te St.-Truien. Koningin Elisabeth is voorts dezer 5 dagen een bezoek gaan brengen bij den 9 kunstschilder Eugeen Laermans, die 6| van af zijn geboorte stom en nu sedert jjj twee jaren lijdend is aan een oogkwaal, welke hem tot werkloosheid verplicht. De koningin zocht Laermans Zaterdag op in 't huis, waar hij met zijn oude moeder woont, troostte hem door tee- 6 kens, zeide dat hij zou genezen en reed '2 ail in haar auto met hem naar zijn werk- plaats, waar zij langen tijd zijn werken en studiën bewonderde. J FRANKRIJK. -2. 9 Het blykt in Marseille lang niet zoo 7 9 rustig te zijn als men verwacht had ij en de oproep van den Bond der vak- vereenigingen tot de arbeiders en ar beidsters om er tot algemeene staking over te gaan, heeft, hoewel geenszins algemeen, toch nog meer instemming gevonden, dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Het personeel der tram wegen heeft 24 uur gestaakt, maar alweer besloten den arbeid te her vatten. Dinsdagochtend heeft het stakings comité aan den voorgevel van het ge bouw der arbeidsbeurs bekend gemaakt, dat 18.000 arbeiders in verschillende vakken staken. Vele winkels zijn ge sloten, toegevende aan de pressie door de leiders der vakvereeniging van han delsbedienden geoefend. Niettegenstaan de er uitgebreide maatregelen voor het handhaven der orde genomen zijn, hebben er gisteren toch een paar bot singen plaats gehad tusschen de politie, die werkwillige fabrieksarbeiders naar hun werk bracht en stakers, die tracht ten hen tot neerleggen van het werk over te halen. In de arbeidsbeurs wordt onder leiding van Rivelli druk vergaderd. De prefect heeft een regiment ku rassiers, een regiment dragonders en 500 gendarmen ontboden, om, zoo noodig, in de straten de orde te helpen handhaven. AMERIKA. Roosevelt, de voormalige president der Vereenigde Staten - is in Italië, spe ciaal ook te Porto Maurjzio, met tal van eerbewijzen ontvangen. De bur gemeester van genoemd plaatsje zond zelfs een telegram aan Taft waarin in genomenheid werd betuigd met de komst van Roosevelt. Taft antwoordde met een uitvoerige depeche, waarin hij betuigde, dat »het Amerikaansche volk uiterst erkentelijk is voor en op hoogen prijs stelt, de hartelijke ontvangst door de Italianen, van den koning tot den nederigsten zijner onderdanen, bereid aan onzen voornaamsten burger." 7eu» 3,45 5,tj8 J bus» is woe is ww De wachthebbende infanterist behoort tot dat slag van militairen, dat nimmer een' draad wol of linnen gedragen heeft, hetwelk niet uit het magazijn geleverd werd, en welks geheele leven is inge richt naar de clienstorde der onder officiers. Hij vouwde het eerste bevel open, en las Bombardier Zwippel van de....« »Tippel wilt gij zeggen,* viel deze hem in de rede, waarvoor de onderoffi cier der infanterie hem eenen kwaadaar- digen blik toewierp. »Op bevel des commandements,* las hy verder, wegens eene poging tot de sertie van zijne batterij in provisioneel arrest gesteld.* »Alzoo deserteur!" »Hoor eens,* zeide Tippel uiterst on verschillig, wanneer ik mij er slechts het geringste aan liet gelegen liggen, hoe een onderofficier der infanterie over my denkt, dan zoude ik mij, wat het deserteeren aanbelangt, zeer goed weten te verontschuldigenmaar....* »De arrestant wordt verzocht zijn mond te houden,* zeide de wachtheb- Om zes uur 's avonds is het feest geëindigd, 's Anderen daags heeft een raöut plaats in de prachtige zalen van het Stadhuis van Brussel. De tentoonstelling te Brussel. De officieele opening van de tentoon stelling is bepaald op Zaterdag 23 April, om 2 uur s namiddags. De koning en de koningin, de minis ters, de leden der beide Kamers, het diplomatieke corps en de hoofdcommis sarissen der verschillende landen, die aan de tentoonstelling deelnemen, zullen bij die plechtigheid aanwezig zijn. Baron Janssen, voorzitter van het uitvoerend comité, zal de feestrede uit spreken. Na het antwoord van den koning, zullen zich al de genoodigden, ten getale van 2300, naar de voor naamste hallen begeven daarna zullen zij de Spaansche sectie bezichtigen, het •paviljoen van Nederland, wiens in richting daags te voren zal in orde zijn en dat een der prachtigste van de ten toonstelling is, en eindelijk de Duitsche en Pransche atdeelingen. In het paviljoen der Stad Brussel zal aan den koning, de koningin, de ministers en de hoofdcommissarissen de thee worden aangeboden. Hollandscli vee naar Argentinië. Naar het Hbld. meldt, zal door middel der Modelboerderij De Viersprong te Kampen op 21 Mei over Antwerpen een prachtige collectie Stamboekrundvee met de Santa- Cruz naar Argentinië worden verscheept. Een lading eerste qualiteit Kampereilanderhooi zal als fourage op de bootreis dienst doen. Het is gelukkig te noemen zegt het blad dat de verzending naar de Internationale tentoonstelling van Landbouw te Buenos Ayres door zal gaan. Uit het verslag van den heer I. G. J. van den Bosch, die als des kundige door de Kon. Nel. Landbouw- vereeniging was uitgezonden, bleek dat deze gelegenheid om vee te mogen importeeren, waar anders de havens 'oten zijn, piet mocht worden ver zuimd. Bij een gelukkige zending be staat er kans op openstelling der grenzen en zou er dan een mooi afzetgebied voor ons melkgevend rundvee geopend zijn. In eene particuliere vergadering, bijgewoond door den voorzitter der Kon. Ned. Landbouw- Vereen., den Prins der Nederlanden, en door den directeur- generaal van Landbouw, werd den heer C. de Koek, eigenaar der modelboerderij De Viersprong, een subsidie van 5000 toegestaan, indien hij minstens 10 stuks rundvee zou zenden, die aan de te bende. »Hij heeft hiei zoowat niets te zeggen Vervolgens opende hij het tweede bevel. Bombardier Robert, verdacht van aan de poging tot desertie behulpzaam ge weest te zijn insgelijks in provisioneel arrest.* Mulder 1* zeide hy tot een der in fanteristen, »ga den inspecteur roepen, en zeggen, dat hij de gevangenen op sluit. Hierop zette hij zich, zonder de beide arrestanten met eenen verderen blik te verwaardigen, of hun, zooals een kame raad zou betaamd hebben een' stoel te presenteeren, aan een tafel, om de na men en rangen der arrestanten in het wachtboek op te schrijven. Tippel, die dicht naast hem stond, sloeg een oog in het boek, en maakte op zijne eigene droge manier de volgende aanmerking »Ik meende, dat men bombardier schreef en niet pompartier,* waarover de bombardier Robert in een hevig lachen uitbarstte, en naar de tafel liep om de orthographie van den infanterist te be wonderen. Men had echter eens moeten zien hoe de commandant, door deze onbehoor lijke vrijheid gebelgd, van zijne plaats opsprong, om de bombardiers tot reden te brengen. Deze bleven hem echter geen enkel woord schuldig, en wie weet hoe hoog deze zaak nog zoude geloopep zijn, zoo men niet op dit zelfde oogenblik een' slepende tred in den gang gehoord had, vergezeld van een pijnlijk en droog kuchje, waaraan men zijne rattenkoninklijke majesteit herkende. »He 1 he lachte hij boosaardig, na dat hij was binnengetreden, »een paar groen bekken van de artillerie; het zal mij aangenaam zijn met ulieden kennis te maken. Je zult het bij mij g hebben he 1 he hevooral wanneer jullie reeds met den onderofficier der wacht begint te kibbelen. Je zult onder het dak, hieronder het dak 1 Ha, ha daar kan je de engelen hooren piepen »Provisioneel arrest,* bromde de in fanterist, desertie 1* »'tls waar ook, 'tis waar ook, de sertie 1* antwoordde de oude, terwijl zijn gezicht zich onder de witte slaap muts tot eenen afschuwelijken glimlach plooide. Provisioneel arrest! dat doet mij plezier, dat doet mij genoegen, jullie zult dan een charmant gezelschap vinden He, hel* Dit zeggende maakte hij een' grooten bos sleutels los en liep op eene in den achtergrond der wachtkamer geplaatste deur toe, die hij langzaam en met moeite opende. Voordat hij echter de beide grendels die de sluiting nog versterkten had weggeschoven, wende hy zich grijn zend naar de beide bombardiers om. >Ik zoude haast vergeten hebben,* lachte hij, »de beide heeren te onder zoeken, of zij ook verbodene zaken bij zich hebben: eet- of drinkwaren, boeken, enz. Wy zullen dit dadelijk nazien he! he," Hierbij liet hij zijne dorre handen langs het lichaam van den dikken bombardier glijden, met vollen ijver naar de verbodene voorwerpen rond tastende. »Heer onderofficier van de in fanterie,* zeide hij vervolgens, »wil jij dien anderen arrestant eens eventjes na zien hel* Deze trad op den bombardier toe, om aan het verzoek van zijne ratten koninklijke majesteit te voldoen. Robert echter voegde dezen, zoo bedaard als mogelijk was, maar met eeD toornige stem toe »Blijf mij drie passen van het lijf heer onderofficier wanneer ik vol strekt moet onderzocht worden, dan zal de eerwaarde man daar ginds zulks doenmaar gij zult mij met uwe vin gers van het lijf blijven.* »Wat is 't riep de rattenkoning als de onderofficier een welgemeend >loop naar den duivel ten antwoord gaf. »Nu ja,antwoordde de sluwe bom bardier, »ik wil maar zeggen men kan het onderzoek ten minsten van een oud gediend sergeant laten weigevalleu maar de vingers van dezen zullen mij met aanraken.* Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1