Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Op Vrijdag den 6 Mei aanstaande zal te St. Nicolaas een groote paarden markt gehouden worden. Ongetwijfeld zal deze markt de te Axel te houden paardenmarkt ten goede komen daar deze juist na de markt te St. Nicolaas valt, nl. op Zaterdag 7 Mei. AXEL, 12 April 1910 Op de gisteren alhier gehouden vee markt waren aangebracht9 stuks hoornvee. Er was geen handel. Naar men meldt zal de Commis saris der Koningin aanstaanden Maan dag een bezoek brengen aan de ge meenten Boschkapelle, Stoppeldijk, Zaamslag en Axel. Bij de in het district Hulst ge houden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten, vacature-Moes wer den officieel candidaat gesteld de heeren D. J. Dees, Neuzen, Chr. Hist., mr. P. Dieleman, Middelburg, candidaat der Centrale Antirevolutionnaire en R. K. Kiesvereenigingen, Ph. J. van Dixhoorn, Axel liberaal, en H. R. W. Kramer, Neuzen, candidaat van eenige R. Katho lieke kiezers. De heer W. A. de Ridder, notaris te Neuzen heeft eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. De draaibrug over den nieuwen kanaalarm nabij Neuzen, die voor eenige dagen in gebruik gesteld is, werd Zater dagnacht aangevaren door het rijnschip Avontuur van de firma Van Ooijen en Co. te Rotterdam. De brug werd geheel verbogen en het draaiwerk was onbereikbaar. Met een sleepboot werd de brug opengetrokken om een geregeld verkeer voor de zeevaart te verzekeren. De raming van de schade bedraagt f 12.000. De herstelling zal wel drie maanden tyds vorderen. In een gehouden vergadering van aandeelhouders in de naaml. vennoot schap stoomtram HulstWalsoorden is het dividend over 1909 vastgesteld op 8 pCt. en is als lid van den Raad van Bestuur herkozen de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Kloosterzande. In de maand Maart werden door den stoomtram HulstWalsoorden 9007 reizigers vervoerd of gemiddeld 290 per dag. Agatha, een toevluchtsoord voor ongeluk kige zusters, dat thans tot een stille en geheime militaire gevangenis ingericht was, een asylum voor ongelukkige jon gelingen. Van buiten zag het gebouw er zeer somber en ongastvrij uit. Het bezat, dank zij deszelfs vroegere bestemming! slechts weinige en zeer nauwe vensters, en deze waren bovendien nog met houten kasten voorzien, die er in de verte uit zagen als zwaluwennesten. Knersend opende zich voor de drie aangekomenen eene deur, en knersend ging de deur weder achter de binnen gelatenen dicht. In den donkeren gang, waarin zij zich thans bevinden, zien zy eene half geopende deur, waaruit het geluid voortkomt van wapengekletter, vermengd met menschenstemmen. De gang, alsmede de beide muren, waren van eene onaangename soliditeit, alles was uitgehouwen steen, en de deuren van eikenhout met ijzer beslagen. Bo vendien is het eene zware lucht in het gebouw, terwijl de vochtigheid gestadig van de dikke muren afdruipt. De halfgeopende deur leidt tot de wachtkamer van het arresthuis, en des- zelfs regeerende onderofficier het was ditmaal een infanterist laat terstond eene kaars ontsteken, om het arrest-bevel te onderzoeken, dat hem door den gelei der der bombardiers overhandigd werd. W ordt vervolgd.) In een vergadering van de at- deeling Hulst der V. P. N. is, na een inleiding van den heer Slegt uit Goes, besloten maatregelen te nemen om zoo mogelijk met den eersten Maandag der maand Mei te Hulst de eerste eierveiling te houden. Een Schipbreuk. Op Zondagmorgen 3 April voeren 's morgens om 5 uur de schipper J.C. Eekman, zijn zoon en C. Harms, allen wonende te Ter Neuzen, met hun schip Dankbaarheid geladen met briketten, de haven van Zeebrugge uit met bestem ming naar St. Valery sur Som me. Ze hebben echter deze plaats niet kunnen bereiken, daar zij schipbreuk ledenen alles in den steek hebben moeten laten. Van dit reisje, dat door genoemde schippers niet licht vergeten zal worden geelt de Tem. Crt. de volgende beschrij ving: Het was mooi weer en er woei een koudje van het Noord-Oosten, doch nauwelijks de haven uit zijnde werd het stil, zoodat men na een 3 a 4 uur voor de haven gekruist te hebben nog steeds op dezelfde hoogte was. Thans kwam er meer wind en kreeg men koers, doch plotseling werd het zoo mistig dat men geen hand voor de oogen kon zien evenwel werd doorge zeild en toen de lucht langzamerhand weer helder werd bemerkte men dat men een mijl in zee en ter hoogte van Calais was. Vrij spoedig werd thans Grisnez voorbij gevaren. De wind die steeds Noord-Oost was geweest ging weder liggen en het schip begon weldra te slingeren waardoor het lek werd en de schipper trachtte meer onder den wal te komen, om zoodoende het haventje van Etables te kunnen binnenloopen, doch dit mislukte. Nu begon het hard te waaien uit het Zuid-Westen en werd de Dankbaarheid waarover men geen stuur meer had, doordat er reeds 4 voet water in stond, vrij spoedig op het strand geworpen. Langzaam aan begonnen de golven thans hun vernielend werk en werd eerst de sloep stuk geslagen, daarna ging de roef overboord en in het achterschip waren zeer spoedig gaten geslagen, zoodat de schipper, zijn zoon en C. Harms in den mast moesten vluchten. Zij brachten daar bange uren door daar het ondertusschen nacht was geworden en de ziedende golven steeds hun slooperswerk voortzetten. Geen hoop meer hebbende namen zij van elkander afscheid daar zij dachten dat weldra ook de mast over boord zou slaan en zij daardoor den dood in de golven zouden vinden. Doch als de nood het hoogst is, is de redding nabij, en ziet, Pransche visschers schenen het in nood verkee- rende vaartuig te hebben opgemerkt, want weldra trachtten zij het schip te naderen doch moesten onderrichter zake terugkeeren daar de golven ver hinderden nabij te komen. Om 7 uur des morgens, Dinsdag 5 April, werden nogmaals pogingen aan gewend en gelukte het aan een Pransche visscherssloep van Boulogne een kurken- zak, waaraan een touw bevestigd naar de schipbreukelingen te doen drijven die door hen werd gegrepen. Eerst werd J. P. Eekman, daarna C. Harms en eindelijk de schipper J. C. Eekman binnengehaald. Het is te begrijpen dat zij door en door verkleumd van koude en ontbering waren, daar zij 7 uren in de mast hadden doorgebracht. De bemanning van de Pransche vischsloep, bestaande uit 5 mannen en 2 knapen, bracht hen weldra naar Boulogne, waar zij door tusschenkomst van den Nederlandschen consul aldaar van droge kleeren en voedsel werden voorzien en in staat gesteld de reis naar Ter Neuzen te maken, alwaar zij Donderdagmiddag arriveerden. Het schip, dat niet verzekerd was, daar de verzekerings-maatschappijen het niet meer op zeepolis wilden op nemen om reden het te oud was, is verloren, evenals de lading, tuigage enz. Van den schipper en verdere beman ning is ook niets gered zoodat zij, al wat zij aan boord hun eigendom konden noemen, hebben verloren. Een moordaanslag. In „donker Am sterdam", hoek Stoofsteeg en Zeedijk is een moordaanslag gepleegd. Een 25-jarige werkvrouw, die al een veel bewogen leven achter zich heeft, werd plotseling, terwijl zij met een paar jon gens en meiden stond te praten, door een revolverkogel in het achterhoofd getroffen, zoodat zij bewusteloos naar het ziekenhuis is vervoerd. Van den dader, waarnaar den heelen nacht is gezocht, is nog niets bekend. Zaterdag werd op den Haagweg nabij Leiden een dame, die daar wan delde, door een vijftal personen, die zij even tevoren had zien kaartspelen, op rijwielen gepasseerd. Een van het vijftal ontrukte haar een taschje, waar mede ze in de richting den Haag weg reden. In het taschje bevond zich on geveer 30 aan geld. De dame, die naar Haarlem moest, kon zonder hulp van kennissen niet eens een kaartje koopen. Toen Vrijdagavond de zoon van den heer Linthorst, vleeschwarenfabri- kant te Deventer, de fabriek buiten het Pothoofd inspecteerde, hoorde hij in een der rookkasten een verdacht ge luid. Op zijn sommatie aan den ver moeden inbreker om te voorschijn te komen, werd geen antwoord gegeven, waarop de heer Linthorst den brand stak in het hout dat beneden in de kast was gelegd, met het doel, 's nachts de hammen te rooken. Hierop sloot hij de kast af met een ijzeren deur. De heer L., die overtuigd was dat iemand in de kast was verborgen, want hij had niet alleen een vreemd geluid gehoord, maar ook een paar beenen gezien, dacht dat de man door den rook het wel zoo benauwd zou krijgen, dat hij eieren voor zijn geld zou kiezen. Doch de heer L. had buiten den waard gerekend, want de inbreker klom langs de spijlen naar boven en wist op het dak te komen. Voordat de politie kwam, was de on bekende dader gevlogen. Een ham werd vermist, die echter Zaterdagmorgen op het dak werd terug gevonden. {Dev. D.) Te Schiedam woedde Vrijdag een kolossale brand in een pakhuis staande aan de Lange Haven, toebehoorende aan de firma H. Jansen Co. aldaar, waarin spiritus, flesschen, hulzen, dop pen enz. geborgen was. Niet alleen hemelhoog, doch ook horizontaal sloegen de vlammen om zich heengeweldig waren de ontploffingen, telkens als een vat spiritus uit elkaar sloeg. Door een omvallenden muur verloor een brandweerman de 38-jarige Schriek, vader van 4 kinderen het leven verpletterd werd hy onder de puinhoopen vandaan gehaald. Het verbrande perceel was verzekerd. Te Pittsburg is een brutale bank- diefstal gepleegd. De bank is gelegen in Kee Rocks, een der buitenwijken. Vier gemaskerden traden het gebouw binnen en twee hunner eischten, met een revolver in de hand, alle aanwe zige specie van den kassier. Deze weigerde en werd doodgeschoten, en de directeur eveneens. Drie employé's werden zwaar gewondde bandieten, van wie er twee den ingang bereikten, maakten zich meester van 500 dollar en kozen het hazenpad. Inmiddels was alarm gemaakt, en de roovers moesten zich door de menigte en de politie heenslaan om hun paarden te bereiken. Zij slaagden daarin, na enkelen der vervolgers te hebben neergeschoten. Van 16—31 Maart 1910. Graauw. Huwelijks-aangiften. 24. Victo A. d'Haeus 50 j., jm. en Maria A. Franssem 33 j., jd. 25. Cornelis Koole, 32 j., jm. ei Leonie Dingeman 24 j., jd. Ludovicus vei Laere, 39 j., jm. en Maria van de Voordj 42 j., jd. Cornelis Ivens 30 j., jm. en Louie M. de Beule, 27 j., jd. Geboorten, 5. Magdalena Maria, d. vi Desiré de Bakker en Dorothea van Gimst. Maria Rosalia, d. van Petrus Cornelis Schel| hout en Apolonia Staal. Leonardus Franciscu z. van Cornelis Sikkelerus en Philomena vej Heese. 9. Magdalena Maria Prudentia, van Gustavus Wagenaer en Mathilde Ivem 16. Elza Johanna, d. van Alphonsus de Konin! en Melanie Vlasveld. 17. Johannes Joseph® z. van Honoré Bauwens en Rosalia de Wildt 19. Josephus Petrus Aloisius, z. van Theodori d'Hooge en Mathilde Bisschop. Overlijden. 20. Anna Weemaes, 68 jf echtg. van Josephus de Kraker. 30. Eduardi) Victor Mattheijssen, 3 m., z. van Augustint en Mathilde de Caluwe. Hoek. Huwelijks-aangiften. 31. Jacd Johan Daniël Dieleman, 23 j., jm. en Suzantj Catharina van de Velde, 24 j., jd. Geboorten. 2. Ebrina Neeltje, d. van Lees dert Dieleman en Adriana van Hoeve, a Suzanna Maria, d. van Adriaan de Bruijneej Johanna de Regt. 27. Dirk, z. van Kat! Hamelink en Pleuntje Jansen. 30. Jan, van Pieter van der Peijl en Neeltje Hubredj Verbrugge. Overlijden. 10. Andries Cornelis den Beet 5 m., z. van Andries Cornelis en Paul» Verpoorten. 14. Maatje Meertens, 8 m., I van Jan Andries en Sara Johanna Cornell Wolfert. 16. Jan Dieleman, 68 j., weduwj van Janna Franse. 20. Jan Johannes I Kraker, 10 j., z. van Petrus en Janneke f Graaf. 24. Helena Kolijn, 56 j., echtg. v» Jacob Oppeneer. Hulst. Huwelijks-aangiften. 26. Augusl nus Mattheus Eeckhout, 28 j., jm. en Mar Francisca Petronella Mannaert, 28 j-, jd. Coj nelis Johannes de Silva, 27 j., jm. en Sophi Itosa van der Kelen, 25 j., jd. 29. Ferdinal Pieter de Meijer (van Middelburg), 25 j., ji en Grietje Puite, 23 j., jd. Geboorten. 19. Emile Marie Franciscus,! van Johannes Franciescus Emmaneel en Jj hanna Maria de Kort. 29. Petrus Johanuï z. van Louisa Maria Pauwels. 24. Leonard) Ludovicus, z. van Alphonsus van Bunder i Louisa Maria Heij man. 28. Gustaaf Francisci Adrianus, z. van Franciscus Alphonsius Ferb en Euphemia de Waal. Maria Johanna Co| nelia, d. van Pieter Johannes van den Mat acker en Maria Gertrudes Lenders. Johanni Theodoras Cornelis, z. van Petrus Johannt Freijser en Louiza Petronella de Moor. Overlijden. 20. Jannetta Theodora Buiji rogge, 48 j., d. van Pieter (overl.) en Clai Petronella Janssen. 21. Wilhelmus Jacobt de Kort, 2 m., z. van Wouterus en Maria Am van Kruijssen. 26. Willemina Jacoba Adt aansen, 34 j., echtg. van Francies Wullaer 9. Angelina Maria Picavet, 30 j., echtg. vi Josephus Modestus de Block. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 3. M; rinus van der Hooft, 25 j., jm., en Margaretl Jansen, 24 j., jd. 17. Adriaan Cornelis vi Boven, 22 j., jm. en Helena Hofman, 22 j.,j Huwelijks-voltrekkingen. 3. Levinus d Groote, 34 j., weduwn. en Helena Joham den Beer, 27 j., jd. 17. Marinus van di Hooft, 25 j., jm. en Margaretha Jansen, 21 j.,| 18. Jan Anema, 26 j., jm. en Tetje Salet, 34 j.,jf 31. Adriaan Cornelis van Boven, 22 j., ji en Helena Hofman, 23 j., jd. Geboorten. 4. Simon, z. van Simon Bufji en Adriana Willemina Semeijn. 10. Christiw Jacob, z. van Jacob Dieleman en Jacoba Co nelia Lourens. 11. Catharina, d. van Aarnoi Hamelink en Adriana Pieternella Goosen. 1 Marinus Jacob, z. van Hendrik de Bruijnee Janneke Pieternella 't Gilde. Cornelis Jozi* z. van Cornelis Hamelink en Anthonina Bi meijnsen. 17. Woudina, d. van Michiel f Pooter en Poulina Wagenaar. 24. Catharin d. van Willem Dieleman en Elisabeth van I Wege. 25. Hermanns Cornelis, z. van Dingem Kempe en Helena Dieleman. 30. Leuntj d. van Simon den Deurwaarder en Magdalei Hamelink. Janna Wilhelmina, d. van Cornet Kaijser en Franc;,oise Cornelia Westerweel. Overlijden. 18. Hendrika van Wijck, 71, wed. van Adam Schieman. AXEL, 9 April. Ter graanmarkt van hed( (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f7,75 a f8,75; Rogge f7,— A f7,3 Wintergerst f7,7 A f8,— Zomergerst ffl A f7,50; Haver f6,— A f7,— Erwten f 10,- A, f 13,— Paardeboonen f9,— a f9,25; Aaf appels f0,— A, f0, HULST, 11 April. Ter graanmarkt van hedl (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe f8,25, rogge f7,—, wintergerst f 7,5 zomergerst f7,25, haver f6,75, erwten f lij witteboonen f 13,bruineboonen f 10,^0, dt venboonen f 10,50, paardenboonen f 8,50, boel weit f0,—lijnzaad f 16,koolzaad per 1001 f0,—aardappels f2.75. Boter per kilo f 1,30, eieren per 26 stuks f 0,8

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2