Ill li gill ion, No. 4. Woensdag 13 April 1910. 2Ge Jaurg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEHAA, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCH COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De toestemmingen voor het houden van kiesrechtbetoogingen komen nu plotseling van alle kanten af, en niet alleen in Pruisen. Te Bremen heeft de politie vergunning gegeven, om zes sociaal-democratische vergaderingen en een optocht op straat te houden, mits daarbij geen roode vlag ontplooid wordt. De sociaal-democratische partij moet voor de goede orde bij den optocht de verantwoording dragen. De betooging zal er een zijn voor alge meen kiesrecht en tegen net vroegere hardhandige optreden van de Bremer politie. Lünen, in Westfalen, is in groote opschudding over den dyuamiet-aansiag tegen een fabriek. De landraad ueett zes gendarmen gezonden, om er de nachtwacht mee te versterken. Een mijnwerker, die eerst in hechtenis was genomen, is, na door den rechter ge hoord te zijn, weer vrij gelaten. De niet ontplofte dynamietpatroon kan een aanwijzing voor het opsporen van de daders zijn. Uit de teekens, die op de huls staan, kan men nagaan, uit welke myn zij afkomstig is en daar kan men dan te weten komen, aan wien zy uitgereikt is. FRANKRIJK. Kamer en Senaat zijn het ten slotte over de begrooting eens geworden en tot 1 Juni uiteen gegaan. Voor de laatste vergadering dezer Kamer ge- Intusschen trad de staatsraad binnen, terwijl zijn gezicht, dat, zooals dit meestal het geval was, eene zeer vriendelijke en lachende uitdrukking had, wederom met eene sombere tint overdekt werd, zoodra hij den auditeur Smidt in 't oog kreeg. Pauline liet hem echter geen tijd om deze sombere gebaren in woorden over te brengen, maar trok haar papa snel ter zijde. Door de geopende deur, waar door de staatsraad was binnengekomen, had zich slechts voor een paar seconden een ander persoon laten zien, die echter, zoodra hij den auditeur Smidt bemerkte, spoedig weder verdween. »Nu ja, als het zoo is,zeide de staats raad zachtjes, »a la bonheur! dat zal ik mij laten welgevallen, fleer auditeur, ik weusch u eeuen goeden morgen. Maar, hij keek naar de deur, waar is nu mijn jeugdige misdadigei ge bleven »Een misdadiger, papa,* lacnte Pau line. »Eu wel een misdadiger,* zeide de Staatsraad, »die bovendien nog uit zijne gevangenis ontsnapt is. Verbeeld u, Voor een half uur werd er een jong sloten werd, heeft Brissou een zeer toegejuichte toespraak gehou ieu, waarin hij mededeelde, dat sedert veertig jaren geen lichaam meer vergaderingen heeft gehouden en nuttiger arbeid verricht dan de tnans heengaande Kamer. Brissou gaf een overzicut van het werk, iat de Ktner acute- Jeu rug heeften voegde er o.j, dat le Ktnsr, hoewel ze zeer atn den vrede genecnt is, .ïimmer iets, dat de nationale eer betreft, uit het oog verloren heeft. In een plechtig oogeuoLik, zeide nij, waren alle Frauscheo één in eea zelfde vader landslievend gevoel. De meerderheid zal den demooratiscnen arbeid harer voorgangster voortzetten. Brisson bracht daarop aan die meerderneid den broeder lijken groet der Kamer. Chéroa is VrjJagavoad uit Marseille naar Parjs teruggekeerd. Er viel voor hem te Marseille niets meer te doen, zoo heeft hij verklaard. Ik heb alle diensten georganiseerd en mijn tegen woordigheid is hier niet meer noodig. Ik laat bovendien duidelyke voorschrif ten achter en kan u verzekeren dat alle schepen zullen varen. De be manningen beginnen aan noord terug te komen, maar al bleven ze aan den wal, op aanstoking van hun drijvers, waarvan ze de tyrannie ondergaan ik zou tot den laatsten matroos van de marinevloot ter beschikking van de haven van Marseille stellen. De wet zal gehandhaafd worden, geloof dat maar Voor zijn vertrek naar Parijs heeft Onóron nog verschillende schepen be- mensch bij mij aangediend, die mij drin gend wenschte te spreken. Men laat een militair binnen, ik verzeker u een zeer hupsche knaap, en met een gezicht, dat mij bekend voorkwam. Hij reikt mij een brief over, en toen ik dezen opende, dacht ik door den bliksem getroffen te wordenwant hij is van den ouden kapitein Robert, die voor twee jaren ge storven is, en die mij zijnen neef, welke net militaire vak intreedt, aanbeveelt. Ik kijk dadelijk naar den datum, ea pir- bleu I de orief is reeds twee jaar oud. Ik laat mj de zaak ophelderen, en ziet, daar komt een heel dolle historie voor den dag. Maar,* viel hij zichzelven in de rede, »waar is toen de jonge mensch gebleveu, ik wilde hem aan u lieden voorstellen. Ha, a nal* lacnte hij, dat hem de tranen over de wangen rolden. »Hij heeft door een reet der deur den auditeur Smidt gezien, en is daarop terug getrokken. Welnu gij zult wel een oog toedoen en nem niet gezien hebben. Kom maar binnen,* tiep hij, het hoofd buiten de deur stekende. »Gij zijt hier ouder mijue bescherming, en de heer auditeur Smidt zal u uiet eens opmerken.* De laatste had gedurende het luimige verhaal van deu Staatsraad, de beide dames verwonderd aangezien, terwijl Pauline hare verlegenheid niet verber gen kon. Wij willen deu lezer uiet langer in twijfel laten, maar eerlyk bekennen, dat zocht o. a. de Iberia. Toen het schip Zondag n tar Corsika zou vertrekken, heeft Rivelli, de voorzitter van den bond van ingeschrevenen der marine, ille moeite gedaan de bemanning te bewegen het schip te verlaten. Ineen stoonbarkas is Rivelli langs de Iberia gevaren, het volk aan boord toeroepend. Vrij lig heeft Chéron de bemanning der Iberia gevraagd of inderdaad Rivelli op deze wijze getracht heeft haar tot staking te bepraten. De manschappen antwoerddeu bevestigend. Vrijdagochtend zijn er nog tweehon derd vijftien man marine-personeel uit Toulon te Mirseille aangekomen, waar van vijf-en-tachtig over voor vertrek gereed liggende schepen verdeeld zijn. De algemeene secretaris van het algemeene verbond van den arbeid, te Marseille aangekomen, heeft verklaard lat de toestaad hoogst ernstig is en dat de regeering moest beginnen Chéron terug te roepen. Indien men echter voortging op den weg van onderdruk king zou men een grove fout begaan en zonder twijfel zouden ten slotte alle geor ganiseerde werklieden opstaan om tegen over de willekeur der overheid de vrij heid der vakvereeniging te verdedigen. Da ingeschrevenen der marine hebben na afliop van een vergadering, waarin o. m. een telegram van instemming met hun optreden was ingekomen van de ingeschrevenen te Nantes, betoogingen gehouden voor de bureaux van sommige stoom vaartmaal schappijen. De gezworenen te Parijs hebben Vrijdag een vrouw vrijgesproken, die het de bombardier Robert was die thans binnentrad en tamelijk verlegen naar alle zijden eene buiging maakte. Op welke wijze hij zijn arrest gevioleerd had, be loven wij in het volgend hoofdstuk te zullen verklaren. De bombardier zag er in het geheel niet slecht uit. Hij had het reeds be schrevene fijne rijbuis aan, en een bui tengewoon blank gepoetste sabel hing aan een helder wit gelakte koppel, die, strak om het midden gesnoerd, eene wel gemaakte taille deed uitkomen. De auditeur Smidt beproefde een wel willend lachje, hetwelk hem echter geenszins gelukken wilde, en te minder, toen hij tot zijn spijt bemerken moest, dat de jonge man reeds na eenige mi nuten in net oog der tante vergeving ge vonden had. Ofschoon om eene andere reden, sprak ook Pauline, evenals de auditeur, geen woord, en de Staatsraad lachte in een' adem voort om de dolle, dolle jeugd. »Hoor eens, mijn lieve heer auditeur Smidt,* wende hij zich tot dezen, trach ten wij den waaghals uit zijn arrest te bevrijden. Gij kunt hier vee! doen. Maar sacre bleu, ik heb u den jongen mensch maar voor een oogenblik willen voorstellen; want zijn oom, de oude kapitein was een mijner beste vrienden. Doch genoeg hiervan voor 't oogenblik. Ik wil nu eens den militaireo dwinge land spelen,wende hij zich tot den haar man, een beul van een kerel, met achttien revolverschoten gedood had. De vrouw had de revolver, nadat ze de eerste zes schoten gelost nad, tweemaal op nieuw geladen. De ge zworenen namen aan, dat de vrouw uit zelfverdediging gehandeld heeft en hielden, omdat het schepsel in bittere armoede verkeert, onder elkaar nog een inzameling, die vijf-en-twintig frank opbracht. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Hongaarsche minister-president heeft tot den Weenschen onderburge meester Neumayer een dankbetuiging gericht voor de deelneming en de gel delijke hulp der gemeente Weenen in de ramp, die de bevolking van Oekoerito getroffen heeft. De Hongaarsche mi nister-president seinde letterlijkDit verheffende blijk van broederlijke ge voelens van buurschap, zooals zij door de daad der Keizerlijke residentiestad tot uiting zijn gekomen, heeft bij ons algemeen dankbaren weerklank ge vonden. AMERIKA. Te Coal City, een plaatsje op zoowat 100 K.M. van Chicago, hebben dieven een bank bestolen. De daders vijf gemaskerden vernielden de brand kast met dynamiet en namen toen de vlucht in een trein. Maar zij werden door gewapende politiemannen in auto's achtervolgd. De trein werd tot staan gebracht en van de 5 dieven vielen er drie, die gewond waren, den ver volgers in handen. De beide anderen ontkwamen met 7000 dollars. bombardier, »en gelaat u hiermede, tot nader order uw arrest weder te be trekken.* XVII. Wij bevinden ons in de onaangename noodzakelijkheid, den weiwillenden lezer niet alleen uit het vroolijke lokaal, waar in wij ons zoo even bewogen, in een minder aangenaam te verplaatsen, maar moeten ons zelfs veroorloven eenen dag terug te gaan, en uit het warme met zachte tapijten belegde vertrek op de ruwe, met sneeuw geplaveide straten te treden, om daar drie gestalten te volgen, die in de schemering voor ons uit wandelen. Een van deze drie is in volle uniform, de chacot op het hoofd, de sabel op zijde en aan de laarzen kletterende spo ren. De beide andere staken in afge dragen verkleurde frakken, in even zulke onderkleederen, en dragen in plaats van de chacot eene lichte politie-muts. Alhoewel de een van een corpulent en stevig uiterlijk was, en tengevolge dier lichaamshoedanigheid zeer langzaam voortwandelt, zoo schijnt desniettemiu de andere den pas nog met opzet te ver tragen, eveu alsof hij het doel dat zy tegemoet gingen, zoo langzaam mogelijk wilde bereiken. Dit doel mocht echter ook wel onaan genaam genoeg heetenwant het was het voormalige nonnenklooster der heiliga

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1