Ill DE OUDE E03S. 26e Jaarg. Zaterdag 9 April 1910. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. mi.U'M VV, Buitenland. FEUILLETON. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De president van politie te Berlijn heelt geweigerd aan de Democratische Vereeniging daar vergunning te geven tot het houden van een betooging in den Humboldthain, een plantsoen met een grasveld erbij. Op dat grasveld zouden de betoogers bijeenkomen. De toelichting tot het verbod geeft blijk van een patriarchale zorg voor het wel en wee van de burgerij. Het grasveld in den Humboldthain is, zegt de president van politie, 17,744 vier kante meters. Men rekent op een op komst van 50,000 tot 60,000 menschen. Voor ieder mensch zou dus eeD opper vlakte van 2/3 vierkanten meter be schikbaar zijn. Het is duidelijk dat daar een .gevaarlijk gedrang uit voort kan komen. Daarbij komt, dat de wegen in den Humboldthain meeren- deels afgerasterd zijn. Bij een paniek zouden daar menschen tegen aan ge duwd kunnen worden, vallen en zoo doende onder de voet raken. En verder zal bij het ontstaan van gedrang het plantsoen gehavend worden. Alle maal redenen, waarom de president van politie besloten heeft, het verzoek van de hand te wijzen. De militaire overheid te Keulen heeft bekend gemaakt, dat zij geen schade aan akkers en bouwland bij de iucht- vloot-manoeuvres vergoeden zal, indien zij door de nieuwsgierige menigte is aangerichten ook geen vergoeding zal betalen voor ongelukken, die ont Nadat zich de storm der gewaarwor dingen wederom eenigszins gelegd had, vroeg de tante halfluid, wat haar nu in deze booze en fatale zaak te doen stond, waarop de auditeur zijn hoofd nadenkend op de borst iiet zakken en toen de ver zekering gaf, dat de zaak reeds zeer ver gekomen, en daarom op het alleronaan genaamste verwikkeld was. »Ziet gij, mijne dames, ik moet mijne akten sluiten, en ze vervolgens den krijgsraad voorleggen eene fatale, fatale historie, doch weet gij wat,* voer hij na eenige bezinning voort, lik zal het verhoor van den kanonnier ter zijde leggen; de bombardier wordt van desertie aangeklaagd, en wat schaadt het ook zoo'n kerel, of hij een paar jaren in de strafgevangenis doorbrengt. De andere krijgt misschien zes weken arrest, en zal zich,» voegde hij met eeneu zoeten blik op de tante er bij, »voortaao wel in acht nemen, otp zijn gezelschap zoo lichtzinnig aan achtbare personen op te dringen.* De tante zag verslagen in het voor haar staande kopje koffie. Pauline echter stond driftig op en zag den man van de staan doordat de menigte zich niet op behoorlijken afstand van de luchtsche pen houdt. De ouders worden gewaar schuwd, hunne kindereu niet zonder toezicht te laten, aangezien dikwijls gebleken is, dat kinderen zich te dicht bij luchtschepen wagen. De toebereidselen voor de manoeuvres zijn druk aan den gang. De Parseval was Dinsdag al gevuld, en het militaire luchtschip zou Woensdag opgeblazen worden. De directeur van de weerkundige wacht te Aken heeft met zijne assis tenten een weêrkaartje ten dienste van de luchtschippers geteekend. FRANKRIJK. Uit Toulon wordt gemeld, dat admi raal Jauréguiberry bevel gegeven heeft het transportschip Vinhi Long te wape nen en gereed te houden om het naar Marseille te zenden. Ook zullen er marine-vaartuigen beschikbaar gesteld worden voor den postdienst op Algerië en Tunis. Naar Maandag uit Duinkerken geseind werd, zijn de kooplieden en de haven arbeiders tot overeenstemming gekomen. Er zal een arbitrage-commissie ingesteld worden. Een voor Tunis bestemd schip kon niet varen, daar een gedeelte der be manning geweigerd had te vertrekken, niettegenstaande Chéron hen aange spoord had hun plicht te doen. Chéron heeft vier man in hechtenis laten nemen. Op 18 schepen is de bemanning on voltallig. wet met eenen tamelijk verachtelijken blik aan. »En als dé bombardier nu bewijzen kan waar hij geweest is, en de hooge krijgsraad inziet dat de jonge lieden slechts eene lichtzinnige streek begaan hebben, wat is dan hunne straf?* »Dan,« zeide de ondervraagde, »zoudeti zy er zeer gemakkelijk afkomen. De wachthebbende krijgt misschien een licht arrest van drie of vier weken, terwijl de ander, dien men eigenlijk niets ten laste kan leggen, door zijnen kapitein met een paar dagen opsluiting zal gestraft worden*. Ik dank n zeer, heer auditeur,* ant woordde het jonge meisje, terwijl zij ouder eene lichte buiging het vertrek wilde verlaten. »Waar wilt gij heen, Pauline?* vroeg de tante. En de heer Smidt, die ijlings opstond riep Ei, juffrouw Pauline, wat zal dat beduiden »Niet veel,* antwoordde het meisje, niet veel, lieve tante. Ik zal aan papa de gansctie historie vertellen, en hem zeer hartelijk en dringend bidden, zien roor de jonge lieden te willen interes- sfeeren.t Ahal* zeide de auditeur; terwijl de tante van haren stoel opsprong. »Om Gods wilzeide deze, »zult gij mij aan uw papa verbaden »Stellig niet,* antwoordde Pauline. Er zijn uitgebreide maatregelen van orde genomen. Er zijn zes torpedojagers naar Mar seille gezonden om voor het postvervoer te zorgen. Er zijn tot dusver vier-en-veertig Kamerleden, die bij de aanstaande algemeene verkiezingen hun mandaat niet hernieuwd wenschen te zien. De Aéro club de France vestigt in de bladen de aandacht op de ontstem ming, die er in Duitschland gewekt is over de aüeronvriendelijkste bejegening waaraan Duitsche luchtschippers, die in Frankrijk landen, van de zijde der Fran- sche bevolking bloot staan. Fransche luchtschippers worden in Duitschland bij hun landing daarentegen altijd even voorkomend geholpen. Om onaange name gevolgen, die deze ontstemming misschien verder uit zou lokken, te helpen voorkomen, zal de Aéro-club zich met de burgemeesters uit de de partementen van de oostelijke Fransche grens in verbinding stellen. Het blijft winter in een gedeelte van zuidelijk Frankrijk. Uit Yssingeaux in Haute-Loire wordt gemeld, dat de ge- heele streek onder een dik pak sneeuw bedekt ligt en uit Privas in Ardèche wordt eveneens zware sneeuwval se- meld. 8 ITALIË. De berichten omtrent de heviger werking van den vulkaan worden be vestigt. Een der lavastroomen beweegt zich voort met een snelheid van 10 »Ik zal u geheel en al buiten het spel laten, en alles op mij nemen. Ik kan den jongen bombardier immers wel ergens anders ontmoet hebben. Dat hij zich verstout heeft aan mij te schrijven, is iet mijne schuld. En al werd papa ook ernstig boos op mij, dan zoude mij dit nog liever zijn, dan het ongeluk van twee menschen op mijn geweten te hébben.* »Maar heer auditeur," jammerde de tante, »dat gaat volstrekt niet, dat kun nen wij immers niet toelaten. Ik keu mijn broeder. Hij zal ten slotte met de betrokken personen zelf spreken, en zulke gemeeue menschen zien er eindelijk vol strekt geen kwaad in, mij, ongelukkige, te verraden.* Hoor eens, lieve tante,* zeide Pau line, wanneer papa werkelijk ook naar die gemeeue menschen toeging, en zij hem de geheele geschiedenis verhaal den, otn zich van eene vreeselijke straf te bevrijden, dan zou men dit toch nog geen verraad kunnen noemen; wat mij echter aangaat, ik wil zwijgen, wanneer de heer auditeur slechts eeu ander middel verzint, want ik zal niet dulden, dat de bombardiers wegens eene zoo licnte grap ernstig oestraft worden.* •Mejutfrouw,* hernam de heer Smidt zeer ernstig, »het doet mij wezenlijk leed, dat gij een zoodanig vergrijp eeue grap kunt noemen. Het veriateu der wacht is een dm: grootste misdaden, meter per uur. Andere lavastroomen vloeien langzamer In den middelsten kratër heeft een instorting plaatsgehad. Groote spleten vertoonen zich allerwegen. TURKIJE. De berichten uit Albanië blijven ongunstig luiden. Het oproer breidt zich uit. Het aantal opstandelingen wordt reeds op tien duifcend geschat. Zij hebben tal van dorpen bezet. Een ambtelijk bericht uit Saloniki dd. 5 dezer meldt Men verzekert, dat de Albaneezen van Prisjtina overeengekomen zijn geen belasting meer te betalen. Dat is de reden waarom zy zich te Pelawa bij Prisjtina hebben samengetrokken. Sjefti-pasja heeft Volmacht om op de krachtigste manier tegen dé Albaneezen op te treden. De regeering is van plan eiken weer stand met een nog üiet vertoonde kracht den kop in te drukken. De toestand in Opper-Albanië, ia het bij zonder in het district Prisjtina neemt een ernstige wending. De Albaneesche volksstam Hassis is in vollen opstand en houdt alle ver sterkingen en boerderijen bezet. Reeds zijn de troepen met de Alba neezen slaags geweest, waarbij ook het geschut aan het woord was. De Albaneezen hadden de beste stellingen bezët. Zes bataljons zijn als versterking naar Oppër-Albanië ver trokken. Volgens andere berichten is lpak reeds door de Turksche troepen omsingeld waaraan een militair zich kan schuldig maken.* Nu ja, in oorlogstijd,* meende liét meisje, »maar bezint nu eens goed heer Smidt, of ik begeef mij tot papa.* Dit bezinnen scheen den auditeur moeilijk te vallen want als gerechts persoon wilde hij in eenen zoo schralen tijd het mooie hapje, als het verlaten der wacht, met onduidelijke poging tot desertie, niet gaarne laten varen, even- zoomin als hij reden meende te nebbèh om den andereu te verschoonen, die zich als eeu gemeen bombardier verstout nad zijne dierbare aaugebedëne te naderen. Ditmaal echter zoude eeue nieuwe ver legenheid hem vau alle verdere bezin ning verschoonen want op deu gang liet zich weldra eene stem hooren, bij welker geluid alle drie eenstemmig uitriepen »Lieve hemel! mijn broeder! papa! de staatsraad Wat zullen wij aanvangen?* vroeg de auditeur. Ja,* zeide de tante beschaamd, „wat zullen wij aanvangen wat zullen wij tegen mijn broeder zeggen »Zeg hem, heer auditeur,* sprak het meisje erustig eu met nadruk, »zeg hem, dat gij zyue vermaning ter iiarte°geuo- men hebt, omdat gij inziet, dat deze tot uw eigen best strekte, en dat gij hier gekomen zijt om aau tante uwe veran derde gedaenteu mede te deeieu.* {Wordt veröolgd.)

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1