Binnenland. Gemengd Nieuws. Ouderdomszorg in Denemarken. Het rapport omtrent een onderzoek naar de werking van de wet op de ouderdomszorg in Denemarken, uitge bracht aan den minister van landbouw, nijverheid en handel door mr. W. H. Elink Schuurman (in Juli 1909) is in druk verschenen. Het draagt tot mottoZie in den herfst met dankbaarheid achter u en goedsmoeds in de toekomst. Mr. Elink Schuurman besluit zijn rapport (dat 96 bladzyden druks telt, behalve de bijlagen, en waarin eenige foto's zijn opgenomen van ouderdoms- tehuizen in Denemarken) met zichzelf deze vragen te stellen Is het Deensche stelsel een hellend vlak, ruïneus voor de schatkist Ant woord neen. Bevordert het de zorgeloosheid i Antwoordneen. Wat is de karaktertrek, waardoor de vreemdeling vooral wordt getroffen? Antwoord de methode van het aan passen der ondersteuning aan de be hoeften van elk geval. Welke lichtzijden heeft de regeling AntwoordVooreerst de volmaakte aansluiting aan het Deensche milieu. Daarbij de vatbaarheid door zijn eenvoud voor toepassing der wet door de vertegenwoordigers der burgerij zelf. Ten slotte de volkomen harmonie van doel en middelen. TWEEDE KAMER. Armenwet. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van het armbestuur. In de Memorie van Toelichting wijst de minister van binnenlandsche zaken er op dat de bestaande wet in hoofdzaak rust op de volgende beginselen. lo. overlaten van de ondersteuning der armen aan de kerkelijke en bij zondere instellingen van weldadigheid 2o. de burgerlijke armenzorg mag een arme slechts dan onderstand ver- leenen, wanneer hy dien niet van kerkelijke of bijzondere instellingen van weldadigheid kan verkrijgen; 3o. de burgerlijke armenzorg mag slechts bij volstrekte onvermijdelijkheid ondersteunen; 4o. vermindering van subsidies uit de fondsen van burgerlijke gemeenten aan instellingen van weldadigheid. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand April en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvang. AXEL, 5 April 1910 De heer C. Hagers, hoofd der open bare lagere school alhier is benoemd tot directeur van en onderwijzer aan de Rijks-Normaallessen alhier. Aan de gisteren alhier gehouden schietiug door de Handboogschutterij Ons Vermaak namen deel 28 schutters. De Hoogvogel en een der zij vogels werden afgeschoten door den heer de la Ruelle van Wachtebeke, terwijl de andere zijvogel geveld werd door den heer Versijp van Zuiddorpe. Door de gemeente-politie te Neuzen is Zondag gearresteerd H. O., wonende op Vaart wijk, gemeente Axel, verdacht van zich in den nacht tusschen 28 en 29 Maart op den weg van Neuzen naar Zaamslag schuldig te hebben gemaakt aan overtreding van art. 246 W. v. S. Hij wordt heden naar Middelburg overgebracht. M. Crt. Bij beschikking der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is ver wezen naar de openbare terechtzitting met bevel tot gevangenhouding J. d. V., 29 j., veldarbeider, wonende te Axel, thans gedetineerd te Middelburg, be klaagd van diefstal van granen aldaar. Tevens is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde in de zaak tegen M. C. P., 23 j., landbouwersknecht, geboren en wonende te Kortgene, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende, gepleegd op den 2en Paasch- dag te Kortgene. Bij de liberale kiesvereeniging te Neuzen zijn als voorloopige candidateu voor de Statenverkiezing opgegeven de heeren Ph. J. van Dixhoorn te Axel en P. J. Wortman te Zaamslag. Door een aantal Roomsch-Katholieke kiezers is voor die a. s. verkiezing in het district Hulst candidaat gesteld de heer H. W. R. Kramer te Neuzen, die deze candidatuur heeft aanvaard. Ter voorziening in de periodieke aftreding van leden der Prov. Staten zijn door Gedep. Staten van Zeeland bepaald de verkiezing (candidaatstel- ling) op Dinsdag 7 Juni en de stemming en herstemming resp. op Dinsdagen 14 en 28 Juni a. s. Naar men meldt, zal binnen kort ook te St. Jansteen een brigade van de rijksveldwacht gevestigd worden. Hierdoor zal de brigade Zaamslag worden gesplitst en zal de nieuwe bri- I gade de hoofdplaats vormen van de plaatsen Kapellebrug, Graauw, Koe wacht en Zuiddorpe. Door den dijkraad van het cala miteuze waterschap Walsoorden is be sloten om, onder nadere goedkeuring van Gedep. Staten, aan den oud-dijk werker F. Ivens te Walsoorden een pensioen te verleen en van 150 per jaar, ingaande 1 Mei a. s. Maandagochtend kwam een land bouwer uit Sluis per rijtuig in IJzen dijke. Bij het uitwijken voor een wagen ;leed het paard uit en stortte neer. De landbouwer met zijn 8-jarigzoontje vielen uit het rijtuig, waarbij beiden zich erg bezeerden. Het scheelde maar weinig of het jongetje was onder het paard terecht gekomen. Bij Kon. besluit van 2 dezer is benoemd tot directeur der Rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg. J. G. Nijk, te Amsterdam. wij toch, om de acten te arrondeeren, en voegde hij er met eenen zij- deliDgschen blik bij den armen soldaat te helpen, de zaak grondig onderzoeken. De opgave van den eenen echter, waar hij dien avond geweest was, kwam ons zooals gezegd is, zoo ongelooflijk voor, dat zij tegenover een hooger krijgsgericht de verdenking van desertie slechts ver zwaren moest. Meermalen raadde ik hem aan open en eerlijk voor den dag te komen en zijn gezegden door getuigen te staven doch alles te vergeefs.* De kleine Pauline, die middelerwijl in de grootste spanning verkeerde, ademde diep en zeide »Nu ja, en verder?* »Ik sloot mijn verhoor,* ging de audi teur voort, »en nam daarentegen de bombardiers ter zijde; terwijl een der- zelver, nadat ik hem verzekerd had, dat zijne inlichtingen den anderen van de vestingstraf zoude kunnen redden, mij eene zeer zonderlinge historie verhaalde.* »Eene zonderlinge historie?* vroeg de tante. >Ja, geachte dame, inderdaad zonder ling. Een kanonnier zoude den bombar dier vergezeld hebben. Hier had hij zijne uniform met burgerkleeren verwis seld dewijl hij voor zijnen vriend, den anderen bombardier, die intusschen het fort bewaakte, een billet-doux te bezor gen had, eene teedere taak mijne dames, die zich, zooals gij wel zult in zien, in de grove uniform niet gemak kelijk volbrengen liet.* Deze laatste woorden had de licht blonde man buitengewoon langzaam en veelbeteekenend uitgesproken. Dat is inderdaad merkwaardig,* zeide de tante, »een minnebrief Hierbij wilde zij lachen doch een blik op hare nicht, die in dit oogenblik purperrood geworden was, verzetté haar gezicht wederom in zeer ernstige en na denkende plooien. Ook de auditeur had het roodworden van Pauline bemerkt, en hield zich alsof hij eenigszins verward of verlegen waswaarbij hij zich echter bedaarde als een visch die op het droge geworpen iswant gedurende eenige seconden sloot hij de oogen dicht, en smekte daarbij met de lippen alsof hij naar versche lucht snakte. Het tooneel was thans eenigszins pijn lijk, en werd nog te onaangenamer door de inquisitorische deftigheid van den auditeur. Een ander zoude in zijne plaats de geheele zaak lachend voorge dragen hebben, als wanneer men hem waarschijnlijk even lachend het geheele voorval beleden had. Hij echter gin~ langzaam voort >Ja, mjjne dames, een minnebriefen deze minnebrief zoude, in naam van den beschuldigden, hier in dit huis afge geven zijn.* »Mijn God schreeuwde de tante uit, een groote outsteltenis voorwendende. De Prins Willem II". - De directie van den West-lnd. Maildienst bericht als resuPaat van het onderzoek, ingesteld door kapitein P C van der Graaf naar aanleiding van de berichten uit Lorient en Nantes over aangespoelde voorwerpen, dat het stoomschip Prins Willem II, na 23 Januari Ouessant gepasseerd te zijD, gebleven is in den orkaan die van 23 tot 29 Jannari met hevige kracht gewoed heeft De oorzaak der ramp is der di rectie echter onbekend. - De 's-Hertogenbossche photograaf heeft bekend dat hij heeft vervaardigd ongeveer 10 biljetten van 10, 8 a 10 van 40. 3 van ƒ60 en een van 100. - In Friesland zijn in zeer vele jaren in Maart niet zooveel kievitseieren ge vonden als thans. Te Leeuwarden werden Woensdag bij één eiernandelaar door eierzoekers niet minder dan 2 7 00 stuks aangebracht. Zij werden verhandeld voor 22 tot 25 cent per stuk. Alweer een. Deze week vervoegde zich te Arnhem een tot nog toe onbe kend heer, ten huize van S., in de Marten van Rossemstraat, die verzocht daar in den kost te mogen komen. De man zag er net uit. zoodat huisgenooten en vreem deling weldra tot een overeenkomst kwa men. Hierna gaf de nieuwe kostganger aan de huisvrouw een bankbiljet van 40 in bewaring. De zaak was dus in 1 reine.' Den volgenden dag, toen de bewoners thuis kwamen, zochten ze tevergeefs naar hun kostganger; hij was verdwenen, en met hem 3 horloges, 2 horlogekettingen, 2 gouden ringen en een spaarpotje met 2 50, maar het bankbiljet was er gelukkig nogBy nauwkeurig nazien echtej- kwam de familie tot de ontdek king, dat het een reclame-biljet van sigaren was. 't Eerste wat te doen stond, was naar de politie te gaan, die nu ijverig iu de weer is om den „kostganger» op te sporen. Te Wouw is de 9-jarige zoon van een aannemer bij het afbreken van den gevel van een huis, die gedeeltelijk ia- stortte, daaronder bedolven en eerst na geruimen tijd bevrijd kunnen worden. De knaap was zeer ernstig gekwetst. Te Veenendaal gevoelde een 14- jarige knaap zich niet wel en ging daarom naar den dokter. Op zijn terugweg liep hij plotseling een winkel binnen en viel aldaar dood neder Een treurige vertooning De aanspre* kers van een begrafenisstoet, die Woens dag op de R K. begraafplaats „St. Bar bara» aan den Spaarndammerdijk aan kwam, aldus meldt het N. v. d. D., waren onderweg ontevreden geworden over de houding van uun patroon, den aannemer van deze begrafenis. Buiten hunne ver wachting was doo- de lykstatie een groote omweg in de stad gemaakt en de aan sprekers meenden nu het volste recht te hebben, van den aannemer een booger loon te eischen. Men zeide, op dien extra langen tocht niet gerekend te heb ben en daarom het werk volgens usance te hebben aangenomen. De ondernemer verklaarde zich niet bereid den eisch in te willigen. De aansprekers, ontevreden over de weigering, bleven aan den arbeid, d w. z zij vervolgden achter de lijkkoets kalm den weg naar het kerkhof. Er werd nog eens op den Spaarndammerdijk een tweede bespreking met den onder nemer gehouden, doch deze bleef op zijn stuk staan en zeide niets meer te kunnen uitbetalen. Toen besloten de lijkbezorgers de actie door te zetten. Aangekomen op de begraafplaats, werd geweigerd de lijk kist naar de kapel te dragen. De aan nemer van de begrafenis zat nu wèl ver legen. Op de werkstaking had hij niet gerekend Door hem werd aan de familie de toestand uiteengezet. Het resultaat van zijne besprekingen met die familie leden was. dat hij de eischen inwilligde, waarop dadelijk het werk hervat werd en deze Amsterdamsche aansprekerssta- king, die ruim tien minuten geduurd had, tot het verledene behoorde. »Een gemeen soldaat met een minne brief in ons huis. O God, Pauline!* ,Nu ja, lieve tante,* zeide Pauline die zich wederom hersteld had, »en ver der Gij weet immers waarom.* Bij deze woorden zag de auditeur de tante met eenen langen en smartelijken blik aan, zoodat zij van hare stoel op sprong en de arme Pauline met een vloed van verwijtingen overlaadde, haai nogmaals op het scherpst uit elkander zettende, welke oadeelige gevolgen de ontmoeting met dien gemeenen soldaat voor haar zoude kunnen hebben, en dat zij op het punt stond zich voor de g heele wereld te compromitteeren. De auditeur, meer aandachtig gewor den, voegde hier en daar eene vraag tusschen het gesprek, en had weldra de geheele fatale geschiedenis van het rij tuig er uit, die wij onzen geëerden lezers in het 4de hoofdstuk zoo schoon en uit- I voerig verhaald hebben. Wordt vervolgd.) - Door onbekende oorzaak is er in I den nacht van Zaterdag op Zondag, om- stieeks 12 uur, brand ontstaan in bij de papierfabriek aan den Nieuwen Maasmond onder Dussen opgestapelde pakken papier. Het personeel der nachtploeg en dat van de Rijks stoompont wierpen een massa water in het smeulende en brandende papier. Eerst om vier uur was men den brand meester. - De olitie is den persoon op het spoor die aan den Raad der gemeente Achtkarspelen het valsche bericht zond, dat de onderwijzeres die als nommer 1 op eene voordracht stond, daarvoor niet in aanmerking wenschte te komen, met het gevolg dat zij ook niet benoemd werd. - Te Botterdam is een 10-jarig meisje! bij ongeluk met haar hoofd beklemd ge raakt tusschen een vracht- en een melk wagen. Men droeg het meisje in het St. Franciscusgasthuis, waar men slechts defl dood kon constateerea.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2