UIT DE ODDE DOSSi No. 2 Woensdag April 1910. 26e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÜIELEMAV, Buitenland. FEUILLETON. D>t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Ai en toe komt er weer een bericht van het bieroorlogsterrein. In Beieren, waar de belasting op het bier pas ook is verhodgd, hebben bier i brouwers en waarden op verschillende plaatsen het bier opgeslagen, waartegen over. de verbruikers zich met een boycott te weer stellen. In Regensburg hebben burgers, boeren, neringdoenden en arbeiders twee groote protestver- gaderingen tegen de verhooging van dèn bierprijs gehouden en besloten, alle brouwerijen in den ban te doen, tot zij weer den prijs van 24 pf. op 20 pf. den liter brengen. Ook in Pommeren, waar 60 brouwe rijen zich aaneen hebben gesloten om den prijs van het bier met 3 mk. de I ton te verhoógen, dreigt een boycott. Een Duitsch deskundige te Kopen hagen heett aan het Hanze-verbond medegedeeld, dat hij in het plotseling atkeuren van een groot percentage Deensch vee aan de Duitsche grens een agrarische knoeierij ziet. De staking van den vee-invoer uit Denemarken in Duitschland heeft reeds ten gevolge gehad, dat de veeprijzen op de Duitsche markt met 4 tot 6 pf. het pond zijn gestegen. Overigens hecht hy niemendal aan de tubercu- line-proel. Het is meermalen gebeurd, dat vee, hetwelk niet op de proef had gereageerd, bij het slachten sterk tuber culeus bleek, en omgekeerd. 33) XVI. Men kan zich gemakkelijk verbeelden, welk eene verwondering dit bericht bij de tante en hare nicht opwektewant de heer auditeur Smidt had, sooals uit de vorige hoofdstukken gebleken is, het nog nimmer gewaagd, zich openlijk in het huis van den Staatsraad te vertoonen. Pauline, die den minnebrief' van den bombardier Robert y lings verborgen had, meende bij eenig nadenken, dat dé auditeur haar papa wensohte te spreken, om zich over de onaangename rencontre van gisteren avond bij denzelven te ver ontschuldigen. De tante voelde schier een bliksemstraal door hare leden varen zy zuchte diep en dacht bij zich zeiven »0 God, die driftige jonge man. Hij zal het wagen, en o zaligheid, formeel l by mijnen broeder eene aanvraag om mijne dand inleveren Wij zullen echter weldra zien, dat de beide dames in eene dwaling ver keerden. De heer auditeur Smidt was intusschen eenigszins schuw binnengetreden, en had zich bevlijtigd, de dames m eeu lijn toilet zijne opwachting te gaan maken. Tot FRANKRIJK. De Kamer heeft Vrijdag een wets ontwerp aangenomen, waarbij machti ging verleend wordt in 1910 twee pantserschepen op stapel te zetten. ENGELAND. Over het algemeen zijn de mijn werkers in Wales geneigd, de voorge stelde schikking van het geschil te aanvaarden en hebben zij besloten, tot de zaak haar beslag zal hebben ver kregen, onder een contract van dag tot dag door te werken. In het Aber- dare-dal echter hebben de mijnwerkers van verschillende mijnen, het vergelijk verworpen enbesloteu dadelijk het werk neer te leggen. Vrijdag schatte men het aantal stakers op ten minste 15,000. SPANJE. Te Barcelona heett het Donderdag avond gesneeuwd en Vrijdagochtend waren de stad en de bergen in den omtrek geheel wit, wat heel zelden voorkomt. Men vreest dat er groote schade aan de bloeiende boomgaarden is aangericht. DENEMARKEN. De groote uitsluiting, die Zaterdag in Denemarken zou worden afgekondigd, is een week uitgesteld. In den tusschen- tijd zal het vaste scheidsrechterlijke hof voor arbeidsgeschillen trachten de zaak in orde te brengen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Oekoerito komen nog allerlei jobsberichten. Men heeft weer vier hoofdkleur zijner kleeding had hij zwart gekozen, waarschijnlijk om de droefenis zijns harten aan den dag te leggen. Zijne groote waterblauwe oogen wareu eenigs* zins door de oogleden bedekt, om zoo doende, zooals hij meeude, een smachten de houding aan te nemen. »Mijne dames,* lispelde hij, »terwijl ik u om verschooning bid, u aan het ge not van eenen schoonen morgen ontrukt te hebben, voeg ik er ter mijner ver ontschuldiging bij, dat ik slechts door eene gewichtige en dringende aangele genheid genoodzaakt werd, om aan het wreede bevel, dat mij den toegaug tot dit huis verbiedt, ongehoorzaam te worden.* De tante kon een hevig blozen niet verbergen en sloeg hare oogen neder; terwyl de nicht luide eu vrijmoedig vroeg »Eene zaak met ons, heer auditeur? Ik meende, dat uwe zaken zich slechts tot het militaire bepaalden.* »Er komt daarin ook veel militairs voor, mejuffrouw.* »Zoo zeide de tante droevig teleur gesteld. De nicht begon thans minder vrijmoe dig te worden, en merkte halfluid aan »Zonderling, wij in een militaire zaak betrokkenOch, mag ik u verzoeken plaats te nemen De auditeur zette zich neder, knikte met het hoofd, waarbij hij eeue veront- lijken van ongelukkigen gevonden in het open veld, waarheen zij met hun brandende kleeren in wanhoop gevlucht waren en waar zij een jammerlijken dood hebben gevonden. Er is een nieuw kerkhof geopend, daar het oude vol was. Het groote gemeenschappelijke graf is weer geopend, waarop de ver koolde lijken met kalk zijn bedekt, om het uitbreken van ziekten tegen te gaan. Vrijdag worstelden nog 46 zwaar gewonden met den dood en, in weerwil van de geruststellende ambtelijke ver zekeringen, zeggen particuliere bericht gevers dat de geneeskundige hulp beslist onvoldoende is. Ook de dieren hebben te lijden. Vele huisdieren, die in de uitgestorven woningen «achterbleven, hebben sinds Zondag geen voedsel gehad. Frans Jozef heeft 30,000 kronen ge schonken voor de nagelaten betrek kingen der slachtoffers. RUSLAND. De afgevaardigde Poerisjkewitsj ondergaat een hem door den rechter opgelegd huisarrest, ingevolge een vonnis, over hem uitgesproken in een beleedigingszaak. Hy had indertijd de voorzitster van het congres der vrye- vrouwen-beweging, mevrouw Filosofo- wa, op de onwaardigste wijze openlijk beieedigd. Poerisjkewitsj had er steeds op geregend dat zijn onschendbaarheid als afgevaardigde hem voor een ver volging zou vrijwaren. Voor de woning van den treurig vermaarden afgevaar digde staan dagelijks vele menschen de bewaking aan te gapen. schuldigende buiging maakte, en zijn hoed eene seconde voor de oogen hield. »Gij zult mij vergeven, waarde dames,* zeide hij, »dat ik eenigszins wijdloopig ben. Gij zult wellicht toevallig gehoord hebben, dat het gisteren aan eenen ga leiboef dat wil zeggen het was eigen lijk slechts een' militaire strafgevangene gelukt is, al was het ook inaar voor een paar ureu, uit zijn kerker te ont snappen. Toeu op hetzelfde oogen blik de wacht op de buitenwerken, opmerk zaam gemaakt door de alarm-schoten, zorgvuldiger dan gewoonlijk zijne posten nazag, werd op een derzelven eenen man outdekt en aangehouden, die zich op eene verdachte wyze door een der schietgaten buiten de vesting begeven wilde. Het bleek dat deze man de wachtcommandant was van een der kleine vestingen, die om deze stad gelegen zyn. Hij was in burgerkleeding, en zeer verdacht van te willen deserteereu terwijl zijn kapitein hem heeft aangeduid als iemand, die tot eene zoodanige slechte streek zeer goed in staat was.* »Maar, mijnheer de auditeur,* viel hem Pauline in de reden, »wat kunnen wij toch met eenen deserteur te makeu hebben »Ik moet u alleronderdanigst verzoe ken,* hernam deze, »uiy niet in mijn erhaal te storen. Deze man alzoo werd gearresteerd, naar de hoofdwacht vervoerd, en toen AMERIKA. De staking in het bekken der bitu mineuze kolen in Indiana, enz. aan welke beweging door omstreeks 350,000 mijnwerkers zou worden deelgenomen is een feit geworden. D. w. z., omtrent den aanvang dier stakingsbe weging kan nog niets met zekerheid worden gemeld. Doch naar luid van telegrammen uit New York en uit Indianapolis is Zaterdagnacht om 12 uur de staking ingegaan en hebben honderdduizenden werkers den arbeid Ook een spoorwegstaking is uitge broken. Er staken 500 machinisten, die in dienst zijn bij maatschappijen die het goederenverkeer met de haven van New York bedienen. De strijd gaat om betere arbeids voorwaarden en hoogere salarissen. Na lange jaren van elkaar vervreemd te zijn geweest, althans telkens quaesties te hebben gehad, zijn Uruguay en Argentinië nu weer goede vrienden. De toenadering kan worden verklaard uit den gelukkigen afloop der onder handelingen over het verdrag nopens de vaart op de La Plata. De beide republieken zijn het daarover eens ge worden. En de totstandkoming van het verdrag is bezegeld door een schitterend feest, dat de Argentynsche staatsman Sanz Pena in het gebouw der Argentijnsche legatie te Montevideo heeft gegeven. Het was een bal, waarop 1500 gasten waren genoodigd. men hem vroeg waarom hij zijne wacht verlaten, en in plaats van in uniform in eene fatale burgerkleeding op de wallen rondgezworven had, liet hij in protocol het antwoord opnemen, dat hij in de stad eene dringende zaak te vei- richten had. Mij werd hedenmorgen de onaangename taak, opgedragen, om den gevangenen, benevens een anderen bom bardier, die zeer verdacht wordt de po ging tot desertie bevorderd te hebben, in verhoor te nemen. Op den aangegeven beweeggrond deed ik derhalve onderzoek naar de mogelijke oorzaak, die den man bewogen had zijne wacht te verlaten. Verbeeldt u echter mijne dames, dat het mij op het eerste gezicht van den ge vangene voorkwam, als had ik hem gis terenavond in dit huis gezien. ,Op mijne vraag hieromtrent zwoer hij hoog en hei lig, dat ik mij vergiste, dat hij uw huis in 't geheel niet kende, hetwelk ik ten slotte voegde hij er met een veel be- teekenden blik bij wel zoude willen gelooven.* Bij deze woorden zagen tante en nicht gedurende eeuige seconden elkander ver legen aan. ►Iu den loop van het verhoor,* ging de auditeur vooro, »viel het mij natuur lijk niet zwaar de onechtheid der opga ven op te merken. Eu ofschoon wij in derdaad bekennen moeten, dat meer een dwaze coup dan een poging tot desertie aau de zaak ten grond ligt, zoo moeten

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1