\o. I. 20e Jaai\g. Zaterdag 2 1910. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIFLEMA\, AXEL. Buitenland. Italië. Binnenland. D>t blad verschijnt eiken Dinsdasr- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UIT0EVER AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uitbarstingen van de Etna. Het is met den vuurspuwenden berg 3 Etna weer niet pluis. Sedert eenigen jd heeft men werking waargenomen i den krater, die steeds heviger werd, iteen uitbarstingen uitgestrekten lava- troom veroorzaakten, welke aanzien- jke schade tengevolge zal hebben. In den nacht van Donderdag op rijdag was de uitbarsting zeer hevig; j ging gepaard met zeer luid gerom- el. De hoofdkrater wierp groote stee- jrwuit. De lavastroom breidt zich uit. Vrijdag is de werking verminderd, idat zich nog een hevige schok had en voelen. De rust keerde terug bij 5 bevolking. Alle gevaar voor de dor- n Belpasso, Borrello en Nicolosi heen voorbij. Maar Maandag maakte de Alpenclub Catania bekend dat de uitbarsting van den Etna in hevigheid was toege- >men. De lava-stroom spoedde voort splitste zich in 3 takken. Men ver- emt hevig onderaardsch gerommel, e bevolking is zeer onder den indruk, 's Nachts is het schouwspel indruk- •ekkend. Eon stroom van vuur, tien ilometers lang, zakt langs de hellingen an den Etna naar beneden, de wolken erlichtend, terwijl hevig gerommel uit e ingewanden der aarde als kanon- edonder opstijgt. 'Veel vreemdelingen zijn uit Palermo n Syracusa aangekomen, maar het eklimmen van den berg is moeilijk n gevaarlijk, ook wegens den regen ermengd met hagel en sneeuw/die p den vulkaan valt. Professor Ricco, bestuurder van het observatorium van den Etna, is, toen hij de verschillende kraters wilde vast stellen, te dicht genaderd en werd dooi 3n asch- en keistroom overvallen. Hij in met groote moeite ontkomen. Dinsdag werd de berg weer wat timer, en de lavastroomen gingen ngzamer voort. Die lavastroomen zijn bij deze uit barsting het meest merkwaardige. Aan en correspondentie in de BeA. Lokalan- Ager ontleenen we daarvan de volgende eschrijving Langs een moeilijk begaanbaar pad wam ik op de plaats, waar het einde an den zuidelijken lavastroom de •kkers en wijngaarden bereikt. De genaars van die ten verderf gedoemde anderijen stonden daar met hunne ge- innen bijeen. Het vale ochtendlicht: eschijnt hun bleeke gezichten. Hun ■org uit zich echter niet in breede ;ebaren. Sprakeloos en als versuft zien «U toe, hoe de meedoogenlooze natuur kracht de vruchten hunner vlijt ver nietigt. Hier vallen wijnstokken, met zoo groote zorg en toewijding gekweekt, aan het vernielend element ten prooi, daar worden vruchtboomen, prijkend I in heerlijken lentedos, door de gloeiende massa's overstroomd en vernield. Staande voor deze 25 M. hoogen muur van roodgloeiende brokken slakken, wier hitte het gelaat verzengt en wier zieden en razen iemand verwart, ge raakt ook hij, die anders voor geen klein gerucht vervaard is, in verzoeking om hals over kop op de vlucht te gaan. Maar weldra gewent men zich aan dien aanblik. Men bemerkt, dat ook aan deze plompe Oerkracht grenzen gesteld zijn, dat ook zij aan bepaalde natuur wetten onderworpen is. Zij kan slechts langzaam vooruit, ongeveer 20 M. in het uur. Bij rukken, met de juistheid van een uurwerk, rolt het eerste gedeelte vooruit. Dreunend Volgen de eerste blokken en nemen hun plaats iu. De oogen steken, de tong wordt hard als een stuk leder en toch kan men zich haast niet los rukken van den aanblik van dien doodsvloer, die zich dag en nacht voort beweegt, soms weken en maanden lang. Vroeger heeft hij immers reeds halt Sicilië overstroomd en geheele steden, o. a. Catauia, staan op oude lava stroomen. OOSTENRIJK HONGARIJE. 300 menschen verbrand. Te Oekarito in Hongarije is brand uitgebroken in een tot danszaal inge richt koetshuis. Honderden menschen wier kleeren in brand geraakten, zijn in het gedrang verpletterd. Het plafond is ingestort, waardoor dansers en dan seressen onder het puin bedolven wer den. De brand is volgens sommigen ontstaan tengevolge van het vlam vat ten van denaetakken, waaraan lampions hingen. Volgens officieele inlichtingen zijn er 300 slachtoffers, waaronder ook doodelijk gekwetsten begrepen zijn. Volgens het verslag van den gouver neur beloopt het aantal dooden bij de ramp 300, en dat der gewonden 70. De nadere bijzonderheden over de ramp melden, dat de bezoekers zich niet konden bergen, omdat de deur ge sloten was. Men had de dwaasheid- begaan, haar toe te spijkeren, opdat, menschen, die geen entree betaald had den, niet binnen konden komen. Vol gens gerucht, is de brand uit wraak gesticht door jonge mannen, die wegens- dronkenschap buitengesloten waren. De plaats van het ongeluk biedt een wanhopigen aanblik. De verkooldelijken liggen in stapels op elitair endaartus- schen zwaargewonden. Bijna de heele dorpsjeugd heeft bij de ramp het leven gelaten. Maandagavond had men al- 234 lijken naar buiten gebracht. Heele families zijn omgekomen, o.a. het gezin van den dorpsrechter, die twee zoons, een dochter en zijn vrouw heeft ver loren. Een kleine nauwe deur was open gelaten, maar in het vreeselijke gedrang' vonden maar enkelen daardoor een heenkomen. Behalve kinderen en grijsaards en bijna alle inwoners van het dorp waren ook vele menschen uitanderegemeenten aanwezig, toen de brand uitbrak. Vol gens een der berichten ia 15 deel der 1827 inwoners van het plaatsje in de vlammen omgekomen. In alle 277> huizen heeft de dood zijn intocht gehou den. Dinsdag lagen nog honderden feestelijk gekleede lijken üalfverkoold op het vrije veld. Er is gebrek aan helpende handen, en bovendien durven vele overlevenden niet besluiten, de opgestapelde lijken te onderzoeken. Uit 30 naburige plaatsen zijn dokters gekomen, maar veel hulp kunnen zij den zwaargewonden niet brengen. Een der zwaargewonden, die in een hospitaal te Szatmar ligt, verklaart dat het on geluk door de ontploffing van een pe troleumlamp geschiedde. Dat de ramp zoo'n grooten omvang aannam, komt ook hierdoor, dat vele mannen in hun wanhopigen doodsstrijd met bovenmen- schelijke kracht een zijwand der schuur indrukten, waardoor het heele brandende dak inviel en de menigte in rook en vlammen verstikte. Dinsdag zijn 122 niet herkende lijken in een gemeenschappelijk graf begraven. De heele brand heeft maar elf minuten geduurd. Staatscommissie grondwetsherziening. De St. Crt. no. 71 bevat een Kon. Besl. van 24 Maart waarbij 1°. eene Staatscommissie is ingesteld tot onderzoek van de vraag, welke wijzigingen in de Grondwet behooren te worden aangebracht 2'. aan deze commissie is opgedragen aan H. M. de voorstellen te doen, welke zij dienaangaande noodi-g acht; 3'. bepaald is, dat de commissie nopens alle zaken, waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, bij meerderheid van stemmen zal beslissen, doch dat het aan de leden vrijstaat hun gevoelen, van dat der meerderheid afwijkend, in een afzonderlijk advies tegelijk met dat- der commissie aan H. M. te doen kennen 4bepaald is dat de commissie hare zittingen zal houden te 's-Gravenhage, ter plaatse door den voorzitter aan te wijzen 5'. benojmd zijn tot lid en voorzitter, de Minister van Binnenlandsche Zaken tot lid en onder-voorzitter jhr. mr. J. Röell, lid van de Eerste Kamer der- Staten-Generaal tot leden jhr. S. van Citters, Commis saris der Koningin in de provincie Gelderland jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal mr. H. L. Drucker, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mr. G. W. baron van der Feltz, lid' van de Eerste Kamer der Staten- Generaal mr. J. W. H. M. van Idsinga, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal dr. A. Kuyper, lid van de Tweede; Kamer der Staten-Generaal mr. P. vV. A. Cort van der Linden,, lid van den ij tal van Si.ua; mr. J. A. Loeff, nd van de Tweede Kamer der Staten-Generaal jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, lid vau de Tweede Kamer der Staten- Generaal mr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal jhr. mr. O. F. A. M. van gispen tot Sevenaer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dr. W. H. Nolens, lid van de TWeede Kamer der StatennGeneraal mr. J. Oppenheim, lid van den Raad van State mr. F. J. M. A. Reekers, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal mr. P. J. Troalstra, lid. van de Tweede Kamer der Statdn-Generaal mr. M. Tydeman Jr., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijok, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal tot secretaris, J. B. Kan, secretaris generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, en tot adjunct-secretarissen jhr. mr. W. D. de Jonge, adjunct-commies aan het Departement van Binnenlandsche Zaken, en mr. J. R. Thorbecke, advo caat en procureur; 6°. bepaald is, dat voor reis- en ver blijfkosten de leden en de secretaris vergoeding zullen genieten volgens de 'eerste klasse van het tarief, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 5 Januari 1884 Stblno. 4), laatstelijk gewijzigd bij Kon. besl. van 8 Mei 1909 {Stbl. no. 119), terwijl de vergoeding voor reis- en verblijfkosten van de adjunct-secre tarissen volgens de 2de klasse van ge noemd tarief zal. geschieden. AXEL, 1 April 1910. Heden is het juist 25 jaar geleden, dat van ons blad. onder den titel van Axelsch Advertentieblad het eerste nummer verscheen. Er werd toen nog niet zoo druk geadverteerd als tegen- woodig, waarom we dan ook, hoe be scheiden het formaat van het blaadje was, al spoedig moesten besluiten ook nieuwstijdingen op te nemen. Later werd weer tot vergrooting overgegaan en zoodoende Jieeft óns blad den leef tijd van een kwarteeuw bereikt. De ervaring in dit 25-jarig tijdperk door ons opgedaan, doet ons met moed en vertrouwen den nieuwen jaargang aan vangen. De Axelsche Courant zal ook verder haar weg wel vinden, dank zij den steun en de-medewerking van hare vrienden. De paaschdagen zijn weer achter den rug. Toch zal menigeen er dank baar op terugzien om bet fraaie weder, dat zoovele feestelijkheden en uitstapjes begunstigde. Niet te verwonderen, dat ook het rijwiel zijn deel kreeg, wat ook in onze gemeente was te zien uit het drukke verdeer met dat soort karretjes. z«e wordou eveuwel niet altijd even veilig opgeoorgen, wat de politie nog al eens werz geeft om ze op te sporen ot liever de oneerhjze vinders. Zoo werd Maandagavond nier ineen café weer een rijwiel gestolen, het

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1