Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendipakingen. Advertentiën. Burgerlijke Stand. Algemeene opneming wegen en voetpaden metdeknnstwerken. Bekendmaking. kochten landbouwers uit onze zuidelijke provinciën 177 paarden en 34 veulens in België. Deze paarden waren hoofd zakelijk hengsten en dienden ter ver betering van ons paardenras. In het geheel verkocht België 3065 paarden en 81 veulens. Daarvan gin gen 1787 paarden en 10 veulens naar Duitschland en 695 paarden en 14 veu lens naar het groothertogdom Luxem burg. AXEL, 25 Maart 1910 Drinkwatervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen 0. D. In verband met hetgeen in onze om geving over bovengenoemde zaak wordt gesproken, geschreven en gedaan, achten we het niet van belang ontbloot, hier weer te geven, wat dienaangaande is aangeteekend in het verslag over 1909 der Gezondheidscommissie, wier zetel gevestigd is te Hulst. We lezen daarin Deze belangrijke zaak is gedurende het jaar 1909 met kracht ter hand ge nomen. Met groote belangstelling bad de Commissie de waterleidingsplannen in Zuid-Beveland gade geslagen en toen haar bleek, dat er gereede kans bestond dat die plannen werkelijkheid zouden kunnen worden, heeft zij gemeend niet langer te mogen wachten om eene zaak van zooveel gewicht als de drinkwater voorziening ter hand te nemen. Na zelf voorloopige gegevens te hebben verzameld, na inlichtingen te hebben ingewonnen naar gedane diep^ boringen te Hulst, Clinge, St. Nicolaas, Antwerpen en Gent, besloot de Com missie de Gezondheidscommissie te Ter Neuzen tot eene gecombineerde ver gadering uit té noodigen, als gevolg waarvan eene sdb-commissie benoemd werd, die wil trachten deze zaak tot eene oplossing te brengen. De Commissies hebben daarbij over wogen, na kennis genomen te hebben van de plannen van uitvoering in Zuid- Beveland en niet het minst van den financieelen opzet dezer belangrijke zaak, dat, kan eene waterleiding voor alle gemeenten in Zuid-Beveland tot stand komen, deze dan absoluut zeker kan tot stand komen voor alle ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D., want heeft Zuid-Beveland eene bevol king van 43274 zielen, dit gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft eene be volking van 51159 zielen of 7885 zielen meer of ongeveer 18 °/0 meer dan Zuid- Beveland. Bovendien worden in den kring der beide Commissies slechts drie gemeenten beneden de 1000 zielen aangetroffen, n.l. Hengstdijk, Ossenisse en Overslag, en zal de lengte van het buizennet hier beduidend minder zijn dan in Zuid- Beveland, terwijl de vermoedelijke prise d'eau veel gunstiger is gelegen en hier meer grootere gemeenten dan in Zuid- Beveland worden aangetroffen. Ook met het oog op de scheepvaart te Ter Neuzen is eene waterleiding van zear groot belang en dit groote belang komt des te meer uit, na de voorgekomen gevallen van cholera-in Nedei land. De Commissie hoopt weldra met voor stellen tot de verschillende gemeente besturen te kunnen komen, zij wacht slechts op de resultaten, die de begonnen proefdiepboring zal geven. Zij kan bereids mededeelen, dat het eventueel noodige terrein in voorkoop is verkregen, dat zij een zeer gunstig, voor het minst niet bezwarende, voor loopige overeenkomst met de gunstig bekende firma Carl Francke te Bremen heeft gemaakt, en dat de financieele opzet van deze zaak niet in het minst bezwarend voor de gemeentebesturen zal blijken te zijn. De Commissie vertrouwt, dat de Re geering niet achterwege zal blijven met steun, indien dien noodzakelijk blijkt, terwyl uit de begrootingsdebatten in de Tweede Kamer, waarbij de kwestie van drinkwatervoorziening ten plattelande, door mèer dan een spreker te berde is gebracht, kan worden afgeleid, dat ook de Tweede Kamer zeer veel voelt om het platteland in deze krachtig, zoo noodig, ter hulp te komen. Gevolg daarvan is dan ook geweest, dat de voorloopige uitgetrokken som van 5000 tot j 15.000 is verhoogd. De sub-commissie heeft bij xie Re- geeriug een adres ingediend om eene bijdrage van 2000 ip de voorloopige kosten van boren en voor-onderzoek en vleit zich, dat hierop gunstig zal wor den beschikt. Bijgestaan door deskundigen, heeft de sub-commissie eerst een onderzoek in gesteld naar vermoedelijke geschikte terreinen als prise d'eau, en ten slotte hebben de deskundigen daarvoor ge kozen een terrein, onder de gemeente Clinge, dicht gelegen aan den steenweg van Hulst naar St., Nicolaas. De aldaar begonnen boring wordt met kracht voortgezet en de Commissie hoopt, dat de uitkomsten daarvan aan de verwachting zullen beantwoorden. Zij hoopt op de krachtige medewerking van de gemeentebesturen, teneinde dit belangrijk werk tot stand te kunnen brengen. iTe Breda slaagde voor de akte nuttige handwerken mej. A. E. W. Motké te Axel. Bij kon. besluit van 9 dezer zijn benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Visartpolder, J. van Cadsand te Ter Neuzen en van den Philippine- polder L. Cornelis te Philippine. In het bestuur van den Herdijkte Zwartepolder is benoemd tot dijkgraaf J. P. Quaak en tot plaatsvervangend dijkgraaf P. Erasmus, beiden te Cadsand. De St. Crt. no. 70 bevat een opgave van het aantal gevallen van besmette lijke ziekten in de week van 16 tot en met 22 Maart 1910. In Zeeland kwamen voor een geval van roodvonk te Poortvliet en vijf ge vallen van diphtheritis, n. 1. twee te Boscbkapelle, een te St. Jansteen, een te Kruiningen en een te Oostburg. P. K. d. S., 25 j., landbouwersknecht te Biervliet, is wegens vernieling ver- Oord. tot j 10 boete of 10 dagen hecht. E. v. L., 56 j., koopman te Caprijcke, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens frauduleuzen invoer veroobd. tot 14 dagen gevangenisstraf, en ver beurdverklaring der aangehaalde goe deren. Bij bevelschrift der Arrondisse- ments-Rechtban'k te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot ge vangenhouding en instructie tegen J. L., 49 j., brievengaarder, geboren en wo nende te Oudelande, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, beklaagd van verduistering en valsch- heid in geschrift met gebruikmaking daarvan, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan, gepleegd in zijn bediening van brievengaarder. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 27 Maart 1910. (EERSTE PAASOHDAG). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bediening H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugehholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. (Bevestiging van Lidmatenr) Nam. 2 ure Ds. Cpr. Bruips. Gereformeerde Kerk (Weststraat;.} Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 28 Maart 1919. (TWEEDE PAASCHDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. .Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Gemeenschappelijke dienst van kerken A en B. Kerk B. Voorm. 9 ure Geen dienst. Gereformeerde Kerk (Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk, Arrond. Rechtbank te Middelburg. Dinsdag j.l. werden nog voor deze rechtbank behandeld de navolgende zaken waarin denzelfden dag uitspraak werd gedaan P. M., 55 j., zwervend koopman, geb. te Molenbeek (B.), is wegens huisvrede breuk veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. J. v. d. B., 40 j., zonder vaste woon plaats te Ter Neuzen, is wegens bedelarij veroord. tot 12 dagen hecht. De Prins Willem II. Uit Brest is het volgen.de telegram geseind Inlichtingen door ons in de verschil lende kustplaatsen ingewonnen beves tigen dat het stoomschip Prins Willem II met man en muis vergaan is. De ramp had plaats nabij het klein eilandje Houat, iets meer Oostelijker nog naar de kust van Belle-Ile. De schipbreuk moet hebben plaats gehad in den nacht van 23 op 24 Januari, zeer kort na het passeeren van Ouessant. Schipper Karreman te Colijnsplaat ontving dezer dagen uit Amerika een postwissel van 2 dollars, als bewijs van erkentelijkheid van iemand, dien hij ongeveer 50 jaar geleden van een wissen dood had gered toen deze in de haven was gevallen. Veertig arbeiders der stroocarton- papierfabriek Oeres te Oude-Pekela is Zaterdagavond aangezegd, dat er voor hen na Paschen geen werk meer op de fabriek is, wegens gebrek aan stroo. Met Paschen zullen eenige dezer ontslagen arbeiders naar Westfalen ver trekken, waar hun vast werk is toe- Men meldt uit HummeloZater dagmiddag werd vrouw Beef ting door een dorschmachine, welke bij haar de rogge afdorscht, gegrepen. Met zware in- en uitwendige kneuzingen werd zij opgenomen. Denzeltden nacht is zij overleden. Zooals men zich zal herinneren, had eenigen tyd geleden een vrouw te Roden het ongeluk een bankbiljet van f 300 in de kachel te werpen. De asch van het biljet werd zorgvuldig op een schoteltje gelegd in een plat kistje. Daarmede ging iemand naar de Neder- landsche Bank te Amsterdam, waar de directie zich, na vertoon van de asch, bereid verklaarde een nieuw bankbiljet terug te geven. N. Gr. Ct. In de stroocartonfabriek van Free Co., te Oude-Pekela zijn gister nacht voor ongeveer 3000 gulden riemen en doeken in de papierbanen stukge sneden. De fabriek móest worden stop gezet. Verdacht Wordt een vroeger ontslagen werkman. Te Angers heeit een jongen van achttien jaar in een twist zijn moeder een brandende lamp naar het hoofd De vrouw i9 lévend verbrand. Een zonderling ongeluk gebeurde op het gehucht „Broek" te Tongeren. Twee kleine jongens vermaakten zich met langs de trapleuning naar beneden te slieren. De oudste droeg een sjerp rond den hals. Deze raakte met het einde vast aan de stijlen van de leuning en de jongen bleef hulpeloos hangen. Zijn broertje riep om hulp, doch eer deze opdaagde was de knaap reeds verworgd. Zondag heeft men in het veld te Winbomont (Luik) het lijk gevonden van een jongeling, die geheel met messteken doorkerfd was. Uit het onderzoek is gebléken dat de ongelukkige nog levend naar de spoorlijn gedragen was, om hem door een trein te doen overrijden, en alzoo aan een ongeval te doen ge- looven. De jongeling was echter tot het bewustzijn gekomen en had zich naar het veld kunnen slepen om er te gaan stervenvan de spoorlijn af tot aan het veld vond men een bloedig spoor. Men denkt aan een wraak neming. Van 1—15 Maart 1910, Hulst. Geboorten. 7. Johannes Alphons, z. van Carolns Biesbroeck en Maria Jannetta Lust. Overlijden. 10. Clementina de Koninck 69 j., echtg. van Johannes Biesbroeck. 15. Maria Seraphina van Bunder, 33 j., echtg. van Judocus Seraphinns Pauwels. Overslag. Geboorten. 3. Camiel en Emiel, zoons van Joannes Baptista Apers en Maria Felicita De Mulder. 7. Alpbonsius, z. van Camille Ludovicus Timmerman enLeonievan Poucke. 13. René Adolf, z. van Dominicus David en Marie Poppe. Overlijden. 8. Gustave Steijaert, 1 m., z. van Leonie Marie. Zuiddorpe. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Burgemeester en Wethouders yan AXEL, brengen ter kennis van belang hebbenden dat te beginnen op den 11 April 1910, vapwege de Gemeente eene zal worden gehouden van de Burgemeester en H ethouders van Axel, J. HUIZINGA. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Burgemeester en Wethouders van de Gemeente AXEL, achten het noodzake lijk het volgend ter kennis te brengen van de ingezetenen Gelet op art. 5» van de woningwet, luidende „Het is verboden zonder schrif telijke vergunning van Burge- „meester en Wetnouders een ge- „bouw op te richten of geheel of „voor een gedeelte te vernieuwen". a. dat dus voor het oprichten van alle gebouwen, schuren of hokken vergunning noodig is van Burge meester en Wethouders; b. dat het behalve voor nieuwe ge bouwen, ook voor belangrijke ver timmeringen noodig is, eene teeke- ning overeenkomstig art. 67 der plaatselijke Bouwverordening in te dienen. En is hiervan afkondiging geschied, j waar het behoort. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Axel, 22 Maart 1910. Zondag 27 Maart hoopt onze geliefde Vader en Grootvader G. JONKMAN, zijn 80sten geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang gespaard mag bly ven, is. de weusch van Zijne Kinderen en Kleinkinderen. S

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2