So. 101. Zaterdag 20 Maart 1910. 25e Jaarsr. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaau deren. F. DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. Landbouw. AXELSCHE COIMIMT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens het Paaschfeest verschijnt a. s. Dinsdag de AXELSCHE COURANT niet. DUITSCHLAND. Op de plaats by Lichtenfels, inCoburg, waar in den zomer van 1908 de bestuur der van prins August Willem van Pruisen door een ongeluk met zijn auto om is gekomen, hac^ de prins een ge denksteen in den vorm van een kruis laten oprichten, met het opschrift Aan de nagedachtenis van mijn hier óp 18 Augustus 1908 omgekomen chauf feur Fritz Krause. Uit dankbaarheid August Willem, prins van Pruisen, Petrus 5 14" (Groet elkander met eenen kus der liefde. Vrede zij u allen, die in Christus Jezus zijt. Amen.) Dit kruis was in den nacht van Zon dag op Maandag opgericht en Maandag ochtend lag het al in stukken geslagen bij den weg. Te Munchen is voor de strafkamer een druk besproken geding over het slecht tappen van bier gevoerd. De I klachten over slecht inschenken waren iu de laatste jaren te Munchen hoe langer hoe erger geworden, zoo zelfs, dat het tot de oprichting van een ver- eenigiDg tot bestryding van het euvel is gekomen. Deze heeft nu de zaak aangepakt en Mathias Er wig, den pachter van den bekenden Löwenbrau, en zijne schenkers voor het gerecht gedaagd. Voor de rechtbank bleek, dat de schenkers door allerlei kunstgrepen den klanten niet de volle maat gaven en ook lekbier en grondsop door het andere bier heenmengden. Op deze wijze maakte de pachter elk jaar 18.000 tot 24.000 mk. meer van zijn bier dan hy er in verhouding van de glazen tot de vaten anders van had kunnen maken. Menschen van het vak verklaarden, dat van een schenker in een bierhuis metterdaad verlangd werd, dat hij naar den kastelein toerekende. Anders zou hij een slecht schenker zijn en op zijn ontslag kunnen rekenen. De waard leek dan ook wel de voornaamste schuldige. Maar het gerecht kon geen van allen bewyzen, dat zij opzettelijk bedrog had den gepleegd, al moest het verklaren, dat er in den Löwenbrau, zooals alle Munchenaars trouwens wisten, slecht werd getapt. Alle beklaagden zijn mitsdien vryge sproken. In Thuringen heeft het, volgens een bericht van gisteren, sedert Zaterdag- zoo zwaar gesneeuwd, dat het verkeer alleen door middel van sleden kan ge schieden. In de bergen is de winter sport weer in vollen gang. Te Wegeleben en Hornhausen, inde Pruisische provincie Saksen, hebben drie Russische veldarbeiders de pest- pokken gekregen. Veertig andere Russen zijn daarop van de buitenwereld afge zonderd. FRANKRIJK. 'De Fransche Senaat heeft Dinsdag met 280 tegen 3 stemmen de heele wet op de arbeiderspensioenen aange nomen. De wet moet nu nog in de Kamer terugkomen en men hoopt, dat ze daar vrijwel zonder discussie zal goedgekeurd worden. Temps en Journal des Débats betreuren beiden het aannemen der wet. Hoeveel, vraagt de Débats, zal de wet kosten? Dat weet niemand, zelfs niet ten naaste by. Vast staat, dat ze van de burgers een paar honderd millioen 'sjaars zal vergen en ze zal met meer dan honderd millioen frank jaarlijks de begrooting bezwaren, die dit jaar toch reeds een te kort van twee honderd millioen aanwysteen te kort, dat slechts door een zeer groote leening kon gedekt worden. Met een grooter openbare schuld dan eenig ander land in Europa, met uitgaven voor legeren vloot, die els jaar toenemen, met een bevolkingscijfer, dat niet vooruitgaat, met drukkende belastingen is Franknj k nu in een nieuw avontuur gewikkeld, waarvan niemand weet hoe de kosten betaald zullen worden. En we zijn nog slechts aan het begin, verzucht de Débats, want iedereen begrijpt wel dat de wet niet lang zal blijven zooals ze nu is. Minister Viviani heeft reeds gesproken over een toeKomst, waarin de wet rechtvaardiger en uitgebreid zou worden. Elk jaar, vooral als de verkiezingen op til zijn, zal men in dien zin dan ook wel allerlei pogingen zien verrichteu. Maar toen aebt de Déoats de tiuanoieele gevaren nog de miust ernstige. Het blad maakt zich veel meer bezorgd over het veidwinnen van de, toch reeds veel te veel aan hangers tellende, denkbeelden omtrent centralisatie in Frankrijk. Niettegenstaande al die verzuchtingen en het groot financieel offer is toch een meerderüeid van 280 tegen 3 stemmen voor de invoering der wet, zeer twijfelachtig of het andere wel aangenomen zal worden, want zijn de verkiezingen alle op een dag, dan zullen uit den aard vele stemmen van uitwo nende kiezers verloren gaan. De auto's brengen de kiezers wel vlug van 't eene district naar het andere, maar zy die in een dozijn en meer districten moeten wezen, dikwijls ver uit elkaar gelegen, zouden er aan invloed door verliezen. En dit soort kiezers stemt overwegend unionistisch. WynaccIJns. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn. Blijkens de memorie van toelichting bedoelt dit wetsontwerp te voorzien in een leemte, welke de wetgeving op den wijnaccijns bevat en die na de jongste accijns verhooging op het gedistilleerd iu nog sterkere mate dan voorheen, de deur opent voor ontduiking van 's Rijks rechten. Daartegenover staat de administratie thans machteloos. Volgens de nu voorgestelde wetswij ziging" zal voortaan wijn met meer dan 21 pCt. alcohol als gedistilleerd worden aangemerkt en als zoodanig moeten worden aangegeven. President Faillières teekende een besluit, waarbij de Fransctte Regeering twee bestuurbare lucntscnepen en vier vliegmachines, door het dagblad „Le Teinps" aan den Fransche ritaat aan geboden en één vliegmachine, aange- boden door Coacklin, aannam. De laatste, dat is de negentiende lijst, van de door de Parijsche pers geopende inschrijving voor de slachtoffers der overstroomingen wijst nog een bedrag van 260.040 frank aan. In het geheel hebben de bladen der hoofdstad4.432.637 frank bijeengebracht. ENGELAND. Er zijn nu twee wetsontwerpen bij I het Lagerhuis ingediend, bepalende dat alle verkiezingen op één dag zullen geschieden. In het eene wordt tevens net meervoudige kiesrecht afgeschaft. Dit heeft natuurlijk geen kans door het Hoogerhuis aangenomen te worden. Men herinnert zich, dat het in een vorige zitting reeds een daartoe strek kend wetsontwerp, door de regeering i ingediend, heeft verworpen. En het is Door de provinciale regelingscom missie voor de paardenkeuringen is besloten om voor het zenden van Zeeuwsche paarden naar het concours hippique te 's Hage een vergoeding van f 30 per paard beschikbaar te stellen voor reiskosten tot een maximum bedrag van f300 en wanneer deze zaak blijkt te komen ten bate onzer fokkerij, haar nog ruimer te steunen. Ongetwijfeld zal ook het Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch paard, hieraan zijn steun niet onthouden. M. Crt. Uitvoer naar België. Men schrijft aan de N. R. Crt. o. m. Ooze handel in rundvee met België was iu de maand Februari van dit jaar, evenals in Januari, niet zoo levendig als gewoonlijk. Dit komt doordat vele Vlaamsche landbouwers door den kou den en natten zomer van verleden jaar gebrek hebben aan veevoeder, waardoor ze genoodzaakt ziju een gedeelte van hun vee te verkoopen. De Belgische marken, waren steeds ruim voorzien van inlandsch vee, waar door de prijzen gedrukt bleven. Naar Nederlandsch slachtvee was daarom weinig vraag. In melk- en kalfkoeien daarentegen was de handel vrij levendig evenals in jong vee. Ruim 2000 Neder- landsche melkkoeien en drachtige vaar zen werden in België toegelaten. De geneele invoer bedroeg in de vorige maand 4531 runderen. Deze runderen kwamen bijna alle uit ons land. Frankrijk zond 2 stieren en 119 melkkoeien, Duitschland 2 melkkoeien en 4 vaarzen, terwijl de invoer uit Noord-Amerika, op andere jaren nog al aanzienlijk, thans nihil bedroeg. Ingevoerd werden uit ons land en in gesloten wagens naar de slachthuizen der 5 grootste steden van België ge zonden 417 stieren en 642 zware ossen. Onze handel in vette kalveren was in de vorige maand, ook wegens den grooten aanvoer van inlandsche kalve ren op de Vlaamsche markten, niet zoo levendig als gewoonlijk. Wij verzonden naar onze zuidelijke naburen 437 vette kalveren. Daarvan werden naar Duitsch land gezonden 16 en naar Frankrijk 1 kalf. Bovendien verzonden wij 2161 koeien en 627 vaarzen; waaronder prachtexemplaren en die hoofdzakelijk bestemd waren voor de provinciën Limburg, Luik, Brabant en Antwerpen. Vergelijken wij onzen invoer van runderen in België gedurende de twee eerste maanden van dit jaar met die van vorige jaren, dan blijkt daaruit, dat, ondanks de lage veeprijzen op de Vlaamsche markten, onze invoer niet noemenswaardig lager is dan die van 1909 en die van andere jaren zelfs overtreft. In de vorige maand was het varkens vleesch op de Belgische markten bij zonder hoog in pry's. Op de markt te Anderlecht, de voornaamste varkens- markt van België, waar wekelijks een 3000 varkens verkocht worden, werd de vorige maand soms tot 55 A 56 cent per kilogram levend betaald. Daar België den invoer van levende varkens uit ons land verboden heeft, konden langs de greuskantoren geen Nederlandsche varkens verzonden wor den; daarom worden de varkens eerst hier geslacht en het vleesch gezouten ingevoerd. Ingevoerd werden uit ons land in Febr. 220.782 kilogr. hammen, spek en worsten. Onze uitvoer van varkens- vleesch naar België was dus bijzonder groot. Amerika zond nog meer, name lijk 387.478 kilogram. Bovendien ver kochten wij aan onze zuidelijke naburen 113.743 kilogram versch varkensvleesch, 3176 kilogr. rundvleesch, 28.827 kilogr. vleeschconserven, 3680 kilo dood wild en 2403 kilogr. dood ge vogelt^. België verkocht aan ons 7665 kilogr. vleesch conserven en 3593 kilogr. gezouten varkensvleesch. Ook was er veel vraag naar levende konijnen, die aan hooge prijzen worden opgekocht. Van veel belang was in de vorige maand onze handel in paarden en veu lens. Belgische kooplieden kochten, voornatnelyk ln Zeeland, tegen hooge prijzen een groot aantal paarden cn veulens op, waarvan er enkele weer naar Duitschland werden uitgevoerd. vVanneer we de 1999 paarden, bestemd voor de slachtbank, door Engeland in gevoerd, niet meerekenen, zond Neder land van alle landen de meeste o vir- den en veulens naar België. lug-vurd werden uit ons land 811 paarden en 212 veulens, te zamen 1023 stuks. Frankrijk zond 687 paarden euo7 vju- lens, tezamen 744 stutts; Duitscnland slechts 101 paarden. Daarentegen.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1