Karpetten. BloMiezenniaUett. Vloerzeil met mooie bloemen. AFE!il£Ii!llD!l. groote COHUMPPIE Wit en blauw KASTPAPIER Kastranden. Bekendmaki ngen. Bekendmaking. Advertentiën. SCHOONMAAK Ontvangen Gestreepte Kleedjes (van af 50 ets.) Tafetailtjes am't stuf en afgepast. Cocoslooper en Tapijt. Kastrandsn en V iltp apiar. GANGMATTEN, gekleurde MATTEN,-:- AXEL. B. H. POT Oostelijk Zeeuwsch-Ylaanderensche Concours Hippique-V ereeniging. te DEN HAAG. VOORHANDEN: AXEL. F. DIELEMAN. aangeplempt tot 6 malen toe, en de aan te brengen beschoeiing het uitwij ken der steenen zal voorkomen. Spr. zegt we hebben het in de Oosterstraat gezien dat de flauwe glooiing die er gemaakt is om den zak weg te krijgen niet veel méér is weggezakt dan het overige gedeelte. Wat het bezwaar van dhr. Smies betreft dat niet allen even hoog boven den weg bouwen, daartoe dient de bouwverordening om den bouwers te verplichten. Dhr. Smies zegt dat de Voorz. wel 140 opgeeft voor ophoogen, maar waar blijven dan de kosten voor de be schoeiing. De Voorz. zegt, dat dhr. Smies mis schien niet is gaan kijken, maar het pad zakt nu al, dus is beschoeiing wel noodig. Dhr. F. Dekker is, nu hij verneemt dat het zand wordt aangeplempt, van gedachte veranderd. De Voorz. brengt het voorstel van B. W. in stemming, dat met 6 st. wordt aangenomen. Tegen stemden de hh. Smies en Wolfert. Dhr. Smies vraagt op hoeveel de werken begroot zijn. De Voorz.: De Zaamslagsche weg op f 1300 en de Armendijk op f 1400. Dhr. P. Dekker vraagt of ook het plan bestaat de zijbermen te verbeteren hij zou daarvoor de uitgegraven grint geschikt achten. De voorz. zegt, dat dit de bedoeling is. B. W. worden gemachtigd om aan Ged. Staten te vragen of het geld dat van het postkantoor vrij komt, (f5000) mag gebruikt worden tot de betaling van genoemde werken. IV. Voorstel oproeping onderwijzer. De Voorz. zegt hieromtrent dat B. en W. eerst ernstig de zaak hebbeu over wogen, alvorens deze in den Raad te brengen. Het lag in de bedoeling van het hoofd der school, dhr. C. Hagers, om het leerplan met één leerjaar uit te breiden en alzoo op 7 jaar te bren gen, en in dat laatste jaar meer spe- ciaa'i les te geven in de moderne talen. Het is enkelen Raadsleden bekend dat B. en W. eene conferentie hebben ge had met den Schoolopziener en na deze conterentie was B. en W. ook van oordeel dat het bepaald goed is het aantal onderwijzers van bijstand met één te vermeerderen. B. en W. gezien het adres van A. Esselbrugge e. a. stellen daarom voor le. de Raad besluite een nieuwen onderwijzer met hoofdacte toe te voegen aan het getal onderwijzers der O. L. School op eeu salaris door de verorde ning te regelen. 2e. B. en W. uit te noodigen de be staande schoolgeldregeling te herzien, en daaromtrent eene nieuwe regeling in te dienen, met eene afzonderlijke schoolgeldregeling voor de hoogste klasse. Dhr. Smies vraagt of het wel zoo noodzakelijk is dat een onderwijzer met hoofdacte wordt opgeroepen, hij vraagt of niet bij wijze van proef het zou kunnen met het bestaande personeel en een onderwijzer zonder hoofdacte, dan zouden het hoofd der school en dhr. Dijkwel die lessen ook wel kunnen geven. Hü gelooft niet dat het zoo'n groote vlucht zal nemen en slechts weinigen van het onderwijs zullen ge bruik maken, te weinig om daarvoor een onderwijzer met hoofdacte te be noemen. De Voorz. zegt dat de eisch van dhr. Hagers zeer billijk mag genoemd wor den. Het Rijk betaalt van het tracte- ment 260, als subsidie. Dhr. Kruijsse zegt dat deze subsidie met 100 verhoogd wordt indien een onderwijzer met hoofdacte wordt be noemd, en het in de bedoeling van den schoolopziener ligt om een in alle op zichten kundig p-rsoou te benoemeu. De Voorz. zegtHet standpunt is ongeveer zoo. We moeten ons afvragen is het onderwijs in onze gemeente vol- doende en dan moeten we autwoorden wettelyk wel, maar moreel, practisch niet, men vindt hier geen enkele ge legenheid om zijne kinderen voor wat anders dan voor een ambacht te doen opleiden. Anderszins moet de Raad het verleden getrouw blijven. Indertijd is voor het onderwijs aan de Ambachtsschool eene subsidie ver leend ten goede komende aan die ouders, die hunne kinderen een ambacht willen laten leeren, daarom moeten we thans ook wat over hebben voor die ouders, die hunne kinderen onderwijs willen doen genieten. Dhr. Smies zegt dat de Raad in deze niet tusschenbeide moest treden, daar de schoolopziener zelf zeide dat de Normaalschool de opvolging was van het lager onderwijs. De Voorz. zegt dat er ook menscheu zijn die hunne kinderen voor iets anders dan voor het onderwijs bestemmen. Voor de ambachtsschool is er eene som uitgetrokken van 15 per leer ling, als nu alle menschen die hunne kinderen naar de hoogere Burgerschool naar Middelburg wilden zenden ook eens aan den Raad om die vergoeding van 15 vroegen, wat zou u dan zeggen. Dhr. Smies zou liever een proefjaar hebben, dan waren er misschien betere gegevens. Dhr. Kruijsse zegt dat de voorz. enkel maar het financieele gedeelte heeft besproken van het geval dat een ouder zijne kinderen naar Middelburg moet zenden, maar het meest overwegende bezwaar is nog dat de kinderen reeds op 13-jarigen leeftijd aan het ouderlijk toezicht worden onttrokken, en eerst na 5 of 6-jaren weer thuis komen. De Voorz. beschouwt de zaak van algemeen en groot belang, en acht het gevaarlijk om eene proef te nemen, want wat moeten we dan doen als het proefjaar om is, vóór of achteruit Dhr. Kruijsse acht een proefjaar met halve leerkracht niet gewenscht. Dhr. Dieleman Zou het niet gaan met de gewone leerkrachten, er zijn er toch ook bij de onderteekenaars van het adres wien het er niet om te doen is om hunne kinderen voor hooger onderwijs op te doen leiden? Dhr. SmiesZou het niet kunnen worden aangehoudeu tot een volgende vergadering De Voorz.: Dat kan niet, omdat de volgende week het leerplan moet wor den opgemaakt. Z. h. s. wordt besloten eene oproeping te doen vereenkomstig het voorstel van B. W. Met algemeen goedvinden brengt de voorz. een nieuw punt op de agenda nl. Het kiezen van' een stembureau voor de aanst. verkiezing Prov. Staten Tot voorz. en plaatsverv.-voorz. wor den benoemd de burgemeester en de oudste wethouder; tot leden de hh. Dekker en Smies, plaatsvervangers de hh. Wolfert en Dieleman. Omvraag. Dhr. F. Dekker heeft ge hoord dat de weg naar het Nieuwe Diep zoo slecht is. Kan daar geen verbetering in komen? De Voorz. zegt dat dit voornamelijk komt omdat wel wat te veel in 't zelfde spoor gereden wordt, met een beetje goeden wil is die weg wel goed te hou den, mede door de zorg van den stads werker Freekenhorst, wien gelast is op de storting van vuilnis aldaar toezicht te houden. Overigens ligt het in het plan van B. en W. om dien weg aan de tuinzijde te rioleeren en de bestaan de sloot te dempen. Dhr. Dekker vraagt nog, met het oog op de gevaarlijke putten die in den Zaamslagschen weg liggen, of het lang duren zal eer die wordt aanbesteed. De Voorz. zegt dat voor wat de be steding aangaat na afloop van deze zit ting eene vergadering van Burgem. en Wethouders zal gehouden worden, en morgen de vergunning aan Ged. Staten zal worden gevraagd, in ieder geval zal zoo gauw mogelijk met de uitvoe ring van het werk worden begonnen. Niemand me>;r In i voor l verlangende wordt de vergadering gesloten. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 17 Maart 1910. Veroordeeld zijnA. J. B., bierhuishouder Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Drankwet, tot eene boete van f30, subsidiair 20 dagen hechtenis, met bevel tot teruggave der in beslag genomen kruik en flessehen met houd. P. J. D., verlofhouder te Sas van Gent, ter zake van het geven van een openbare ver makelijkheid zonder vergunning van B. en W., tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. J. K., leurder te Ter Neuzen, ter zake van met een voertuig buiten de grintbaan rijden, tot eene boete van f0.50, subs. 1 dag hecht. M. v. D., koopman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f0.50, subs. 1 hecht. W., timmerman te Zaamslag, ter zake van straatschenderij, tot eene boete van f5, subs. 2 weken tuchtschool. C. d. G., zinkwerker en F. S., timmerman, beiden te Zaamslag, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f3, subs. 2 dagen hecht. P. J. R., bakkersknecht te AxelJ. B. P., koopman te BoschkapelleP. D„ voerman te Ter Neuzen, ter zake van trekdieren onbe heerd laten staan, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. B. P., koopman te Boschkapelle, ter zake van overtreding van het Reglement op be scherming der Trekhonden, tot 2 boeten een van fl en een van f3, subs. 1 en 2 dagen hecht. D. C. W., winkelier te Axel, ter zake van IJkwetovertreding, tot 2 boeten elk van f0,50, 1 dag hecht, voor elke boete, met ver beurdverklaring der twee gewichten. E. H. G., zonder beroep te Westdorpe, ter zake van Jachtwetovertreding, tot eene boete van fl', sub-. 8 dagen hecht. H. L., arbeider te Westdorpe, ter zake als voren, tot ee.ne boete van f10, subs. 4 dagen hecht., met verbeurdverklaring en vernieling der wildstrikken met touw. C. v. D., werkmanA. J. d. 1. L., sli w F. d. B., landbouwer, allen te Ter Neuzen, ter zake van het in de provincie Zeeland als bruiker van een waterleiding niet zorgen dat deze op de bepaalde tijdstippen zuiver en op de bepaalde breedte en diepte wordt gehouden, ieder tot eene boete van f 5, subs. 1 dag hecht. A. W., grondwerker te Hoek, ter zake van Leerplichtwetovertreding bij herhaling, tot eene boete van f5, subs. 3 dagen hecht. J. C. d. C., arbeider te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding, tot eene boete van subs. 3 dagen hecht. A. C., koopman te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, tot eene boete van f 4, subs. 1 dag hecht. F. d. B., brouwersknecht te Hulst en J. d, P., landbouwer te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. M. D., landbouwer te Zaamslag, ter zake als voreu, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. J. D., muzikant te Ter Neuzen, ter zake van het fietsen zonder licht, tot eene boete van f 1, subs 1 dag hecht. J. v. C., werkman te Axel, ter zake als vo ren, tot eene boete van f 1, subs. 1 week tucht school. J. R., landbouwerA. d. R., slager C. B. V koopman L. K., commissionnair allen te Axel J. v. L., koopmanM. P. M., knecht, beiden te Ter Neuzen P. M. D. v. d. P., onderwijzer te Zaamslag; P. d. Z., landbouwer te Bosch kapelle, allen ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f2, subs. dagen hecht. J. L. G., varensgezel, zonder vaste woon plaats, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. A. M., leurder te Ter Neuzon, ter zake als voren bij derde herhaling, tot hecht, van drie weken. Ontslagen van rechtsvervolgingA. W. G E., metselaar te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelp visch T. d. C., veldarbeider te Westdorpe, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht. VrijgesprokenJ. v. d. W., molenaar te Zaamslag, ter zake van overtreding der Ar beidswet. b. dat het behalve voor nieuwe ge bouwen, ook voor belangrijke ver timmeringen noodig is, eene teeke- ning overeenkomstig art. 67 der plaatselijke Bouwverordening in te dienen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZIN GA. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Axel, 22 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders van de Gemeente AXEL, achten het noodzake lijk het volgend ter kennis te brengen van de ingezetenen Gelet op art. 5<* van de woningwet, luidende „Het is verboden zonder schrif telijke vergunning van Burge „meester en Wethouders een ge „bouw op te richten of geheel of „voor een gedeelte te vernieuwen a. dat dus voor het oprichten van alle gebouwen, schuren of hokken verguuuiug noodig is van Burge meester en Wethouders i Gebloemde en gestreepte Pluchen, Wollen en Katoenen mooie patronen voor 25 ets. per el. Aanbevelend, Zij, die lid zijn van bovengenoemde vereeniging en wenschen deel te nemen aan het dat gehouden zal worden van 3 10 Juli a. s„ worden verzocht zich vóór of op 9 April aan te geven bij den Secretaris F. C. Zonnevijlle te Axel. Gevraagd wordt deelname in: a. Koudbloed Hengsten, minimum hoogte 1,60 M., aan de hand voor gebracht. Prijzen 200, 50 en 25. b. Koudbloed-Merries, minimum- hoogte 1,58 M., aan de hand voor gebracht. Prijzen125, 50 en f 25. c. Koudbloed-Hengsten, aangespan nen voor wagen (eenspan). Prijzen200, 75 en 25. d. Koudbloed-Merries, aangespan nen voor wagen (eenspan). Prijzen 100, 75, j 25 en 2,). Zij, die nog lid worden willen of verdere inlichtingen verlangen, ver voegen zich b(j den Secretaris F. C. ZONNEVIJLLE te Axel. EN prachtige witte en gekleurde

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 3