Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel. arbeid in het bedrijf, dus in April, Augustus en September, opdat de jonge lieden in die maanden aan de werk zaamheden in het ouderlijk bedryf kunnen deelnemen. De leer rakken zullen voornamelijk die zyn, welke thans aan de Rijksland bouwschool worden onderwezen, met facultatief onderricht in het Engelsch en Fransch. Het is gebleken dat de landbouwers zoons, die de Rijkslandbouwschool in de laatste 30 jaren bezochten, voor ruim 40°/0 uit de provincie Groningen en voor ruim 64 °/0 uit de drie noordelyke provinciën herkomstig waren. De Regeering acht het daarom het meest rationeel de Nederlandsche Land bouwschool te vestigen in de hoofdplaats van de provincie Groningen, die èn door hare ligging èn als centrum van onderwijsinrichtingen zich bijzonder daartoe aanbeveelt. De bedoeling is aldaar een Middelbare school te com bineeren met de reeds bestaande Rijks landbouwschool. De noodige mede werking van provincie en gemeente is reeds voorloopig verkregen. De jaar lij ksche uitgaven voor het personeel der gecombineerde scholen zal met f25460 stijgen en een uitgave ineens vorderen van f18,000. De Middelbare Koloniale Landbouw school zal eveneens een 3-jarigen cursus moeten hebben aansluitende aan uit gebreid lager onderwijs, terwijl van de leerlingen bij toelating tot de eerste klasse zal moeten worden geëischt de 16-jarige leeftijd als minimum en de kennis, welke thans bij toelating tot de eerste klasse der Rykslandbouwschool wordt verlangd. Buiten de verplichte vakken zal er gelegenheid zijn tot het ontvangen van onderricht in 't Duitsch en het Fransch en voor het volgende voor een cursus in het timmeren en smeden. Gerekend wordt op de aanstelling van een direc teur, elf leeraren, twee adsistenten, twee amanuenses, van wie één tevens concierge, een tuinman en twee vaste arbeiders. Het aanvankelyk voornemen om deze school te Haarlem te vestigen, stuitte af op bezwarende voorwaarden van die gemeente. Men is het nu met de gemeente Deventer eens geworden over de vestiging aldaar van de Middelbare Koloniale Landbouwschool. De stichting daarvan zal een hoogere jaarlijksche uitgave vorderen van f 14,440 en een uitgave ineens van f 16,000. De Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool zal in het hoofdge bouw der tegenwoordige Rijks Land bouwschool worden ingerichta. voor landbouwkundig en bacteriologisch la boratorium b. voor het onderricht in veeteelt, anatomie en physiologie; c. voor dat in tropische cultures. Het bijgebouw zal worden bestemd a. voor het onderricht in natuur- en weerkunde b. voor dat in mineralogie en geologie en c. voor dat in het teekenen. Voor de inrichting en meubileering der ver schillende lokalen in het hoofdgebouw en het bijgebouw wordt f7580 noodig geacht en voor de inrichting der elec- trische installatie f 13,500. Met de gemeente Wageningen is een overeenkomst aanhangig gemaakt ten gevolge waarvan nog noodig zullen zijn resp. f 2500, f 1600 en f 4000, totaal na aftrek van huurvermindering f25,080. Resumeerende, blijkt dus, dat de voorziening in het gebrek aan lokaliteit voor de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool en de verplaatsing en splitsing der Rijks Landbouwschool overeenkomstig het hiervoren beschre ven plan eene jaarlijksche vermeerde ring van uitgaven vordert van f 43,086 getreden, den heer auditeur Smidt aan meldende, die de dames over eene ge wichtige en geheime aangelegenheid wenschte te spreken. Wordt vervolgd en een uitgave ineens, welke over drie j jaren kan worden verdeeld, van f59,080. I De bedoeling is de verplaatsing en splitsing der Rijks Landbouwschool met ingang van 1 September 1911 te doen geschieden. In den loop van 1910 zullen inmiddels eenige voorbereidende uitgaven noodig zijn, waarvoor f90,000 wordt berekend, en daartoe nu strekt de aanvullingsbegrooting voor Land bouw, aan welker uitvoerige toelichting het bovenstaande is ontleend. W ageninger Crt. AXEL, 22 Maart 1910 Op de heden alhier door Burgemeester en Wethouders voorloopig vastgestelde kiezerslijst komen voor 844 kiezers voor de Tweede Kamer, 844 voor de Provinciale Staten en 791 voor den Gemeenteraad. Het vorige jaar waren deze cyfers 825, 823 en 760. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school in de Molenstraat te Hontenisse heeft zich geen enkele sollicitant aan gemeld. Aan den Scharrendam, gelegen aan den Molenpolder, behoorende tot de waterkeering van het calamiteuse water schap Walsoorden, is een oeverafschui- ving ontstaan. Sinds eenige jaren is dit reeds de vierde afschuiviug, die op dat punt is geconstateerd. Waarschijnlijk ontstaan zij, doordat de stroom vlak langs den dam gaat. Zaterdagavond sprak de heer C. Zwagerman te Waterlandkerkje over de veredeling van het geitenras in die streek. Naar aanleiding daarvan werd een vereeniging van geitenhouders op gericht, waartoe 36 leden en 7 donateurs toetraden. Een voorloopig bestuur, be staande uit de heeren W. Meesen, R. Boeije, Iz. van den Berge, P. van Hulle en J. Verplanke, zal nu verdere maatregelen beramen. M. Crt. In het ziekenhuis te Rotterdam overleed Donderdagavond, na een ope ratie te hebben ondergaan, de heer mr. H. C. Moolenburgh, burgemeester van Zierikzee. De Midd. Crt. scjirijft vanhemo.m. Sedert 6 Juni 1905 was de overledene lid van de Provinciale Staten van Zee land, waarin hij voor het district Zierik zee zitting had. In de hoofdbestuursvergadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland van 22 April 1909 werd de heer Moolenburgh, in plaats van den heer mr. P. C. J. Hennequin, tot algemeen voorzitter der Maatschappij gekozen. Dat men hem algemeen den voor die betrekking aangewezen man achtte, bleek wel hieruit dat hij gekozen werd met 19 van de 20 stemmen. De overledene was ook ridder in de orde van Oranje-Nassau. Met den heer Moolenburgh is een- zeer verdienstelijk man heengegaan, van wien èn voor de provincie èn voor de gemeente, aan het hoofd waarvan hij stond, èn voor Zeeuwsche Landbouw- maatschappy nog veel was te ver wachten. Gisterenmiddag had te Zierikzee de teraardebestelling plaats van den heer mr. H. C. Moolenburgh. Des voor middags was een raadsver gadering gehouden, waarin hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van den zoo onverwacht ontslapene. De openbare lagere scholen waren ten teeken van rouw gesloten. Een aantal kransen dekten de kist, terwijl ook een groot gedeelte werd gedragen. Op den doodenakker was aanwezig het muziekgezelschap Kunst en Eer, dat bij aankomst van den stoet koraalmuziek uitvoerde. Een talrijke menigte van allen rang en stand was daar tegenwoordig, onder welke het lid der Tweede Kamer mr. R. J. H. Patijn, de Commissaris der Koningin in Zeeland, de raadsleden, de gemeente-secretaris, de gemeente-ont vanger en ambtenaren ter secretarie. Verder leden van de rechtbank, van het bestuur van het waterschap Schouwen, den kerkeraad der Herv. Gemeente, van het hoofdbestuur der Zeeuwsche landbouwmaatschappy regenten van het Burgerweeshuis, de hoofden der scholen en het ouderwijzend personeel,benevens eenige clubgenooten van den overledene uit diens studietijd. Niet alleen bij zijn echtgenoote en kind, zijn bloed- en aanverwanten, maar ook bij zijn vrienden en vereerders, zoowel te Zierikzee als elders, zal de nagedachtenis van mi .H. C. Moolenburgh in eere blijven. PREDIKBEURTEN TE AXEL Vrijdag 25 Maart 1910. (GOEDE VRIJDAG). Ned. Herv. Kerk. 'sAv. 51/» ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Geen dienst. Kerk B 'sAv. 5 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Geen dienst. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 Maart 1910. F. J. v. d. W., 32 j., polderwerker te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. Th. S., 22 j., metselaar te Eede, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot j 5 boete of 5 dagen hecht. A. d. B., 51 j. en E. v. A., 40 j., beiden arbeiders te Koewacht, zijn wegens diefstal ieder veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. C. H., 54 j. en C. v. d. V., 51 j., bootwerkers te Ter Neuzen, zijn wegens strooperij veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. P. F. W., 44 j., petroleumkoopman te Hontenisse is, beklaagd van diefstal, vrijgesproken. Zitting van 22 Maart 1910. Tegenwoordig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, F. Dekker, Diele- raan, P. Dekker, Smies en Wolfert. Afwezig de heeren Oggel, Dregmans en De Feijter. Voorz. dhr. J. Huizinga, secr. dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Kennisgeving van dhr. Dregmans dat hij wegens voortdurende ongesteld heid verhinderd is de vergadering bij te wonen. b. Staat aanwijzende de sommen bij voorschot over 1910 aan gemeenten uit te keeren, als Rijksbijdrage ingevolge art 48, der Wet regelende het Lager Onderwijs. Voor de gemeente Axel bedraagt de uitkeering 4925. c. Missive van Ged. Staten waarbij wordt te kennen gegeven dat de on kosten ad 31,05 in de procedure met P. Haak op verkeerden post is gevonden. Besloten wordt overeenkomstig advies van dit college genoemde gelden te vinden op den post .Rechtskundig onderzoek". d. Idem dat de subsidie van 250 laatst verleend aan het Burg. Arm best. wegens buitengewone uitgaven niet kan worden goedgekeurd dan na een des betreffend raadsbesluit. De Raad be sluit daarom de subsidie met 250 te verhoogen en alzoo te brengen op 4650. e. Verslag van de gezondheidscom missie over het jaar 1909. Wordt voor de leden op de secretarie ter visie gelegd. Verzoekschrift van J. Jansen van Roosendaal dat hij van af heden be sloten heeft zand te verkoopen van de plaat, gelegen bij zijne woning dat dit zand niet onder doet voor dat hetwelk tot nog toe aan de gemeente voor de uitvoering harer werken ge leverd is; dat hij gaarne zou willen dat, als de gemeente nog eens voor de uitvoering van een of ander werk zand noodig heeft, ook bij hem eens aangeklopt wordt. De Voorz. stelt voor met dit verzoek bij voorkomende gelegenheid rekening te houden, waartoe wordt besloten. H. Aanbieding beredeneerd verslag ingevolge art. 52 der woningwet. De Voorz. zegt dat met betrekking tot deze gemeente het verslag voorna melijk behelst de waterafvoer en daar omtrent de noodige verbeteringen zijn aangebracht. Hij stelt daarom voor het voor kennisgeving aan te nemen, waar toe z. h. s. wordt besloten. III. Vaststellen bestek verharding van wegen Het werk bestaat inVernieuwing van den straatweg van af den prov. weg tot aan de grensscheiding van den Zaamslagschen weg. a Het uitbreken van een gedeelte kei en klinkerweg. b Het uitbreken van gedeelten straat weg en goed terugleggen. c Het aanbrengen van een gedeelte beschoeiing aan den dijk. d Het maken van 4 ontvangputten, met ijzeren roosters. Tweede planHet ophoogen en nieuw bestraten van den weg van de R. K. Kerk tot aan de school. a. Het bestaande voetpad uitbreken en de uitkomende steenen terzijde leggen. Zinkputten op hoogte brengen. Dertien meter straat over de volle breedte uitbreken. Den geheelen weg zóó ophoogen in gelijke lyn met de piketten voor een goed vlak en het aanbrengen van de noodige beschoeiing. b. Beschoeiing plaatsen van 36 en 60 Meter lang met hout van 10 X 15 en 4X25 cM. De weg ophoogen met zand. i c. Na de aanplemping het uitgebro- ken klinkerpad opnieuw tusschen de banden van scoriabriks terugplaatsen met een kleine verhooging. Daarna den weg bestraten met waal klinkers over eene lengte van 120 M. en 4 M. breed. d. Den geheelen weg goed te be leggen met dekzand. B. en W. stellen voor om alles pu-^ bliek aan te besteden, wat zonder hoofd, stemming wordt goedgekeurd. Plan A. Verbetering Zaamslagschen weg wordt m. a. s. goedgekeurd. Plan B wordt bestreden door dhr. Smies, die zou willen voorstellen om den weg van de R. K. Kerk tot aan de school niet op te noogen, doch te laten zooals die is. Dhr. F. Dekker is het met Smies eens, daar hij vreest dat, wordt de weg met zand opgehoogd, hij 2 A 3 maal zal moeten verlegd worden van wege de putten die er in komen, en wanneer er zóó steenen in gelegd worden zal hij in eens goed liggen. Dhr. Lamaitre merkt op dat het onderhoud voor rekening van den aan nemer blijft tot de onderhoudstermijn verstreken is. Dhr. DekkerHoe lang duurt dat De Voorz.Drie maanden. Dhr. Dekker't Kan wel 2 jaar duren dat er putten in komen. Dhr. Smies zegt, dat de zak in den weg slechts 30 M. lang is en de eene toch hooger bouwt dan de andere. De Voorz. zegt, dat het ophoogen met zand de werkloonen medegerekend 135 kosten zal wat toch geen bezwaar kan opleveren. Betrekkelijk het be zwaar van dhr. Dekker geeft de Voorz. ten antwoord dat het zand moet worden

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2