UIT DE OUDE DOOS. 23e Jaarg. \o. 100. Woensdag 23 Maart 1910. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. E. DIELEMAS, Buitenland. FEUILLETON. Landbouw. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Voor het eerste Landgericht te Berlijn eeft een proces gediend, dat tegen de jasseuse Josephine Bendl wegens isterlijke beleediging van baron v. iynker, den chef van het militaire jiabinet des Keizers, was aangespannen. De beklaagde is te Praag geboren in gehuwd met een kleermaker, die landhuis te Nizza bewoont. Zij leweert, een vertrouwelinge van kroon- irinses Stefauie van Oostenrijk, iu be- rekking bij aartshertog Frans Victor in daarna vijfjaren lang bij de Fransche jeheime politie in dienst geweest te zijn. n Monte Carlo onderhield zij betrek kingen met heeren uit de hooge wereld. Jij zekere gelegenheid vertelde zij daar tan eenen baron v. Massenbach een iaütastische geschiedenis, volgens welke sen Duitsch officier, die zich graaf ïïochberg noemde, in een gesprek met Fransche officieren, dat zij bij had ge- ivoond, den plattegrond van de vesting Hetz en mobilisatie-plannen had uit geleverd. Zijne belooning was een wissel op de toekomstzoodra Frankrijk Duitschland in een oorlog overwonnen i, zou de graaf twee millioen frs. beuren. Baron v. Massenbach slikte het verhaal voor zoete koek en achtte zich daarom, als officier van de reserve, verplicht, er werk van te maken. Hij droeg de beklaagde op, meer gegeven; over de geheimzinnige spionage-ge schiedenis te verzamelen. Zij kwam dan ook spoedig met een aflevering van de Woche, waarin een portret van baron v. Lynker, den chef van het militaire kabinet, stond en zeide, dat die dezelfde man als graaf Hochberg was. Men lokte de masseuse nu met geld naar Berlijn, waar zij haar verhaal voor de geheime politie herhaalde. Maar de politie kwam er achter, dat het een mystificatie was. De masseuse werd in hechtenis genomen en wegens beleediging van baron v. Lynker voor het gerecht gedaagd. Toen zij tegen over hem geplaatst werd, moest zij bekennen, hem nooit gezien te hebben. Baron v. Lynker bracht nog in het midden, dat de afbeelding in de Woche zijn neef, inspecteur-generaal van de troepen van den trein, voorstelde, die niet in het minst op hem leek en met de heele zaak niets uitstaande kon hebben. Het hof veroqrdeelde de leugen achtige masseuse tot acht maanden gevangenisstraf. In gebroken Duitsch verklaarde zij, dat zij de straf niet aanvaardde. Er stelde zich nu eene lange pauze Id, die door de kerkklokken daar buiten, welke in alle torens voortbromden, aan gevuld werd. Eindelijk droogde tante hare tranen af, en riep met luider stemme »Pauline!« »Wat blieft u tante?* »Ja, ik zie het in,vervolgde deze, dat ik u onrecht gedaan hebgij zijt niet in staat mij te verraden.* »Dat zoude nog te bezien staan, lieve tante; tot dusverre heb ik het echter nog niet gedaan.* »En gij zult het immers ook niet doen I »Ik geloof van neen, tante.* »Nu ja, ziet gij, mijn kind, het is eigenlijk verkeerd, dat wij met ons bei den twisten, en dat wel om een zoo or dinair mensch.* De kleine wendde eenigzins driftig het hoofd om »Lieve tante, ik heb u reeds eenmaal gezegd, dat ik dit niet hooren De jonge mensch heeft zich zeer gedragen, en in 't geheel niet «ordinair.* 11 »Ei, ei,« zeide de tante met een ge licht, dat eenigzins schelmachtig moest Ryks Hoogere Land-, ruin- eu Bosch bouwschool. R j isiaadbouwschool. Een wetsontwerp is ingediend tot ver hooging van den begrootingspost voor Ltuioodvv enz. betrekkelijk bovenge noemde inrichtingen. De Rijks hoogere land-, tuin- en bosch- bouwschool te Wageningen, zoowel als de Rijkslandbouwschooi aldaar moeten noodwendig in hare localiteiten ver- 'ruimd worden ten gevolge van het toenemende aantal studeerenden. De Landbouwschool wordt daarenboven in hare ontwikkeling belemmerd, omdat zij hare in 1904 verkregen zelfstandig heid niet ten volle geniet. Het is daarom in hooge mate wenschelijk dat de band tusschen haar en de R. h. land, tuin- en bo3chbouwschool geheel wordt verbroken en zij -tot een geheel zelfstandige inrichting wordt gemaakt. Het is bovendien noodig dat de Rijks landbouwschooi wordt gesplitst. In het belang van beide groepen van leer lingen (de Nederlandsche landbouwers zoons en de jongelieden die voorlndië studeeren) is het dat zij onderricht ont vangen aan afzonderlijke inrichtingen. Eene inrichting moet er komen tot vorming van de landbouwers welke door hunne ontwikkeling eene eerste .plaats onder hunne beroepsgenpoten kunnen innemen en die, behalve gron dige vakkennis eene zoodanige alge- meene ontwikkeling bezitten, dat zij naast hun beroep de verschillende maatschappelijke betrekkingen, waartoe zij geroepen worden, naar eisch kunnen vervullen. Het blijkt verder al meer en meer, dat eene Middelbare Koloniale Landbouwschool in de organisatie van ons landbouwonderwijs niet kan worden heeten, »gij trekt u den soldaat zoo ijverig aan, dat ik volstrekt Diet weet, wat ik daarvan denken moet.* »Lieve tante,* antwoordde de kleine lachend,* denk daarover wat gij wilt maar de jonge man is mij nu eenmaal niet kwaad bevallen.* Rij deze laatste woorden blikte zij links over de fateuil heen, om het ge zicht harer tante waar te nemen, het welk inderdaad eenige verwondering teekende. »Ik wil ook wel eens een avontuur hebben, lieve tante, en zult gij mij dau ook bijstaan »God beware mij!" riep de tante ver schrikt uit, »gij hebt waarlijk losse ge dachten, Pauline. Ook een avontuur hebbenWie heelt dan meer een avontuur »Wel, gij, lieve tante,* lachte, de an dere, »het is nu eenmaal een caprice van mij, den kleinen soldaat charmant te vinden, en dewijl ik u zoo vaak ver gezeld heb, zoo zult gij mij eeue derge lijke dienst evenmin weigeren.* Bij deze laatste woorden drukte Pauline hare zakdoek voor den mond, om nin.t van lachen uit te barstenwant het ontstelde gezicht der tante toonde duide lijk aan, dat zij deze spotternij voor ernst hield. »Maar zeg mij toch om 's Hemels wil, wat is het toen met dien soldaat hebt gij hem reeds vroeger gezien en Nu de vraag of-het wenschelijk is het drietal scholen voor landbouwon derwijs hetwelk dan zou ontstaan, t.w. a. de Rijks hoogere land- tuin- en boschbouwschool; b. de Middelbare Nederlandsche landbouwschoolc. de zyt gij nader met hem bekend »Gij weet immers, lieve tante, dat gisteravond zijn kamerdienaar hier was. »Een sobere kamerdienaar,* grolde deze, >en verder »Welnu, hij heeft mij van zijn' heer een billet-doux overhandigd.* »Een billet-doux, Pauline, nu ken ik u niet meer.* >Hier is het, lieve tante.* Bij deze woorden stond ze op en legde een klein briefje op de tafel. »Nu, dat moet ik zeggen,* hernam de tante, terwijl zij het papier in de hand nam, »de minnebrief ziet er tame lijk smerig uit.* »Nu ja, van een zoo ordinair mensch, lachte Pauline, »maar lees nu eens.* De tante had het papier met de vin gertoppen aangevat, eu beproefde het voorzichtig open te maken, om er zich niet aan te bemorsen. En waarlijk had zij er geen ongelijk inwant de kanon nier Scholten was hiermede juist niet zeer zindelijk omgegaan. Met groote verwondering las zij nu Dewijl ik uwe rekening van den lste dezer maand ongelukkigerwijze verlegd heb, zoo moet ik u om eene nieuwe verzoekeu, alvorens u de kleine som te kunnen voldoen.* »Mijn verstand staat er stil bij,* inter- rompeerde de tante- »Het mijne ook,* zeide Pauline, »doch lees maair verder.* Middelbare Koloniale Landbouwschool te Wageningen gevestigd te doen blijven. Financieele redenen maken het onver mijdelijk dat de Rijks hbogere land-, tuin- en boschbouwschool niet moet worden verplaatst. Daarentegen kun nen de beide, andere genoemde inrich tingen niet te Wageningen gevestigd blijven, wegenö de mindere uitgebreid heid der gemeente, 'wegens de ligging dezer gemeente uit een paedagogisch oogpunt en omdat de Middelbare Ko loniale Landbouwschool, die bezocht zal worden door dezelfde soort leer lingen welke thans ongeveer de Rijkslandbouwschool bevolken, jonge lieden voor een gróót deel even oud als studeerenden in de eerste studie jaren der Rijks hoogere land-, tuin- en boschbouwschool, doch in ontwikkeling bij hen ten achter staande, niet te Wageningen kan gevestigd blijven. De door de verplaatsing van ge noemde inrichtingen vrij komende ge bouwen kunnen dan worden gebruikt voor uitbreiding van de localiteiten der Rijks hoogere land-, tuin: en bosch bouwschool. De Middelbare Nederlandsche Land bouwschool zal een 3-jarigen cursus moeten hebben, aangesloten aan uitge breid lager onderwijs, zoodat de eischen van toenadering overeenkomen met die welke voor toelating tot de Rijksland bouwschool worden gesteld. De mini mum leeftijd der leerlingen bij toelating tot de eerste klasse ware op 15 jaar te bepalen. Het schooljaar dient zoo te worden ingedeeld dat vacantie wordt gegeven op de tijden van drukken »Tegelijk verzoek ik u, aan brenger dezes mede te geventwee flesscheu Rudesheimer en drie pond Westfaalsche ham het bedrag zal hjj u overhandigen. Bombardier Robert.* De tante zag hare nicht vragende aan, en schudde het hoofd. »En dat is van hem aan u >Ja, dat is van hem aan mijmaar er volgt, zooals gij zien zult, nog een nota bene.* De tante leest verder Dewijl het mij reeds meermalen ge beurd is, dat de kanonniers het geld, dat men hun medegaf, onderweg ver loren, zoo verzoek ik u, mij morgen vroeg de rekening te zenden, als wan neer ik niet ip gebreke zal blijveD. »Loop heen,* lachte de tante, »hier moet een misverstand plaats hebben. De brief is in geen geval aau u gericht.* »Mijnheer de kamerdienaar heeft mij dien toch zelf overhandigd, en er by- gevoegddat hy van zijnen heer aau mij was en dat deze mij om verschoo ning bad voor het onaangename oogen- blik, dat zijne tegenwoordigheid in het rijtuig mij veroorzaakt had.* »0, er heeft, zooals gezegd is, een misverstand plaats,* hernam de tante, maar de vergissing is koddig,* en hierbij lachte zij luidkeels. Pauline stemde hiermede lustig in, en in hunne vroolijkheid merkte geen van beiden op, dat een bediende was binuea

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1