Rechtszaken. Gemengd Nieuws. I Jurgerl ij ke Stand. Bekendmakingen. Gemeenteraad. Advertentiën. verzekeringsbank van grooten invloed is geweest op het tempo van zijn ar beid ten opzichte der overige arbei dersverzekeringen. Spr. huldigt de meening dat de risicooverdracht een kracht ten goede is. Het gevaar voor verzwijging achtte spr. ook bij risico overdracht niet groot, wijl er zoo goed als niets mee te verdienen valt voor den werkgever en wel veel gevaren er door dreigen. Een veroordeeling wegens opzettelijke verzwijging heeft zoolang de Ongeval lenwet bestaat nog nooit plaats gehad. Van risicooverdracht vreest spr. ook niet benadeeling der kleine werkgevers. Landbouw-ongevallenverz. moet zoo veel mogelijk worden uitgebreid. De praktijk zal doen bepalen wanneer dienaangaande een ontwerp zal moeten worden ingediend. Decentralisatie is noodig in de On gevallenwet, maar ten opzichte der schade-uitkeering is zij eerst mogelijk na de invoering der ziekte-verzekèring. De herziening der Ongevallenwet zal weldra in ontwerp gereed zijn. De ziekteverzekering moet wel de andere verzekering voorafgaan omdat daardoor alleen het goede stelsel van decentralisatie te bereiken, isen over die decentralisatie was spr. het eens met mr. Treub men heeft een plaat selijk orgaan noodig dat voor alle ver zekering zal dienen. In de eerste plaats komt het aan op een deugdelijke organisatie, dat was ook wat mr. Treub op den voorgrond zet. Spr. hoopte te kunnen zorgen dat de invaliditeits- en ouderdomsverzekering nog dit jaar zijn departement zal ver laten. De Voorz. verklaarde daar niemand het woord verlangde de beschouwingen gesloten. Avp Installatie van den burgemeester van Amsterdam. Onder groote belangstelling werd Woensdagmiddag jhr. mr. dr. A. Roëll, opvolger van mr. W. F. van Leeuwen, als burgemeester van Amsterdam geïn stalleerd. Aan den hoofdingang der binnenplaats van het stadhuis werd de burgemeester ontvangen door twee rokdragende boden en trapopwaarts naar de burgemeesters kamer geleid. Na voorlezing van het gebed, mede- deeling van afwezige raadsleden en voorlezing van het kon. besluit tot benoeming en van de eedsaflegging van den burgemeester, leidden de drie wet houders, daartoe uitgenoodigd, den heer Roëll binnen, waarbij alle aanwezigen van hun zetel opstonden. Wethouder Delprat hield een rede voering, den heer Roëll daarin welkom toeroepende op dit zoo gewichtige oogen- blik van ambtsaanvaarding. De burgemeester verklaarde niet dan na ryp beraad en veel inwendigen strijd de eervolle benoeming aanvaard te hebben. Spreker hoopte het hem geschonken vertrouwen niet te zullen beschamen en den steun te zullen verdienen, waar op hij ten slotte een beroep deed, bij allen wien het heil en welzijn hunner gemeente ter harte gaan. AXEL, 18 Maart 1910 Voor het afnemen der akte-examens in deze provincie zijn benoemd de hee- ren A. R. Breetvelt, Goes, W. H. Has- selbach, Middelburg, P. Landsman, Vlissingen, en M. L. de Keijser, Graauw, voor taal en lezenJ. J. J. de Lange, genoote niet gaarne wilde verliezen, in begon te palmen, en alle verdere ant woorden door een luid snikken substitu eerde. Een klein lachje overtrok thans het gezicht van de kleine, die hare stoel wederom omdraaide, en met de haard- stoffer de afgevallene spranken naar het vuur veegde. Wordt vervolgd.) Scherpenisse, en R. van der Welle, Grijpskerke, voor rekenen; G denToom, Aardenlurg, en J. Vreeken, Middelburg, voor teekenen en schrijven; ,1. de Hoogh, Goes, en H. Koel mans, Neuzen, voor aardrijkskundeP. W. van Milaan, Middelburg, en A. Kol. Zaamslag, voor geschiedenis; S. de iraaf, Zierikzee, F. Mai.js, Wilhelqainaaorp. ,J. de Meijer, Schoondijke, en A. de Smidt, Middel burg, voor kennis der natuur. Verder P. van der Have, Zierikzee, en J. E. van dei1 Slikke, Vlissingen, voor onderwijs en opvoeding A. Lijsen, Middelburg, en A. F. Wisse, Breskens, voor zang; mej. A. S. Beugel, Middel burg, en de heer M. A. A. Steijns, Zie rikzee, voor vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, en de dames M. J. de Haan, Middelburg, en W. P. Bal, Tholen, voor de nuttige handwerken. Aan het examen zullen 45 vrouwelijke en 79 mannelijke, te zamen 124candi- daten deelnemen. - Te Hulst is Dinsdagmorgen een valsch bankbiljet van 40 uitgegeven. Het biljet was gemerkt N. W., en droeg het nummer 3559. -- Dinsdag is het woonhuis en stal letje van J. van Dorsselaer te St. Jan steen (Heikant) geheel door brand ver nield. Niets is gered. De gebouwen waren tegen brandschade verzekerd. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 20 Maart 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Os. J. B. T. Hugenholtz. Nam. '2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Maart 1910. C. L. v. d. A., 39 j., onbezoldigd rijksveldwachter te St. Kruis en F T. d. J., 56 j., landbouwer te IJzendijke, zijn wegens openbare dronkenschap veroordeeld ieder tot i 5 boete of 5 dagen hecht. Deze zaak was door den Hoogen Raad naar de rechtbank te Middelburg ver wezen. M. v. C., 21 j., werkman te Axel, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. L. M. C., 16 j., zonder beroep te St. Jansteeu, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroord. tot 6-weken gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis. 11. B., 35 j., huisvr. van C. L., veld- arbeidster te Zaamslag, is wegens mis handeling veroord. rot 3 boete of 3 dagen hecht. A. M., 24 j., landbouwersknecht te Koudekerke, is wegens mishandeling den dood ten gevolge hebbende, veroord. tot 3 maanden gevangenisstraf, met mindering der preventieve hechteuis. De Prins Willem II. Uit Amsterdam wordt gemeld De directie van den Kon. West-In- dischen Maildienst heeft door bemidde ling van het ministerie van buitenland- sche zaken het navolgende bericht ont vangen van den vice-consul der Neder landen te Lorient In zee bij Belle lie (Westkust van Frankrijk) werd opgevischt een redding boei, dragende het opschriftPrins Willem II, Amsterdam"' en een sloeps- riem, gemerkt „Prins Willem II", ter wijl voorts op het eilandje Hoedié (ten oosten van Belle lie gelegen) is aange dreven een zwart bord, waarop in witte letters het navolgende geschilderd is Roercommando. Indien gecommandeerd wordt Bakboord uit (teekens) Stuurboord uit welk bord eveneens tot den inventaris van een onzer schepen behoord moet hebben. Hoewel uit het aandrijven van deze inventarisartikelen niet direct de con clusie mag getrokken worden, dat het st. Prins Willem II vergaan is, omdat het alle losse dekartikelen zijn, die bij slecht weer betrekkelijk spoedig over boord kunnen geraken, zoo geeft het, naar de directie der K. W. I. M. ons meedeelt, zeer zeker aanleiding, het vermoeden uit te spreken dat het ergste te vreezen is. De equipage van de „Prins Willem 11" bestond uit 36 man, terwijl boven dien nog 15 passagiers aan boord waren, onder wie 2 dames en 3 kinderen. Alle namen der op het vergane stoom schip aanwezige personen zijn gepubli ceerd. Bij het lossen van ijzererts aan boord van het stoomschip „Blötberg", liggende te Rotterdam, kreeg de 32-jarige bootwerker A. P., een stuk erts op het hoofd. De man ging daarna per tram naar huis, doch werd onwel en werd naar het Ziekenhuis gebracht. Hij over leed daar kort na aankomst. Een paar kooplui hadden te Breda een uitverkoop aangekondigd van een enormen voorraad heerenkleeding, tot ongekend lage prijzen. Die kleeding zou afkomstig zijn uit het faillissement der firma Dalenburg te Amsterdam, curator mr. Windesheim. De Midden stands- vereeniging te Breda, op de vreemde concurrenten niet gesteld, ver kreeg de zekerheid dat te Amsterdam geen Dalenburg en evenmin een mr. Windeshleim bekend was. Toen dit in Breda bekend werd vertrouwden de Bredanaars 't zaakje nieter Werd niets verkocht. De kooplui trokken daarop naar den Bosch, waar het heette, dat de klee- dingstukken afkomstig waren uit het faillissement van de firma Klamhout te Amsterdam, curator mr. Van Winger den. Maar ook die namen zijn in Am sterdam onbekend dat hadden de mid denstanders in den Bosch al heel gauw uitgevonden, en och errem, toen dit den zaalhouder, die de verkooping onderdak had toegezegd, ter oore kwam, joeg hij de kooplui, die zóó roekeloos met fail lieten en curators omsprongen, de deur uit. Volhardend als kooplui zijn, wisten zij toch de beschikking over een ander lokaal te verkrijgen, maar de Bossche naren laten op zich wachten verkocht wordt er niet. Pas opstraks gaan de kooplui zelf nog failliet Gisterenmorgen omstreeks half negen had in de Bloemstraat te Amster dam een droevig ongeval plaats. Op de tweede verdieping van nr. 12 woont het echtpaar Vlieger, waarvan de man glazenwasscher is, terwijl de vrouw uit werken gaat, zoodat de kinderen alleen thuis blijven. De 7-jarige Annetje V. merkte onder het spelen met haar broertje en zusje, dat haar kleertjes in brand stonden, hetzij door spelen met vuur, hetzij doordat het meisje in aanraking kwam met een brandend petroleumtoestelde lezingen loopen hierover uiteen. Door het geschreeuw j van het kind snelde een buurvrouw toe. Het meisje, dat bijna geheel in brand stond, werd naar de volksapo theek op de Rozengracht overgebracht, waar de eerste medische hulp werd verstrekt. Vervolgehs werd het kind in zorgwekkenden toestand per rijwiel brancard naar het Binnengasthuis over gebracht. Valsche bankbiljetten. Het aantal valsche bankbiljetten dat thans reeds bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch gedeponeerd is, moet ougeveer een honderdtal bedragen. En, naar 't schijnt, is de voorraad der in omloop zijnde nog niet uitgeput. De valsche biljetten zijn van verschillende soortvan 10, 25, 40, 60 en ook van 100. Men heeft het noodig gevonden de biljetten te registreeren. terwijl men zich toelegt om zooveel mogelijk den loop van elk biljet vast te stellen en de geschiedenis er van na te gaan een arbeid, die uit den aard der zaak even belangrijk als tijdroovend en veelal vruchteloos is. De namaak der biljetten is wel ge schikt om op 't eerste gezicht te bedrie gen bij nader toezien echter bemerkt men dat het watermerk ontbreekt, en dat de biljetten aan de vier kanten glad afgesneden randen vertoonen, wat bij de echte bankbiljetten van 25, 40, 60 en f 100 niet 't geval is. Ook ontbreekt op de valsche van f 40 en ƒ50 de smalle, witte, gebogen lijn, die op de echte boven aan de biljetten gezien wordt. N. R. Crt. Te Opheusden is afgebrand de boerderij, bewoond door G. Rijnen en eigendom van de familie Bouwman. Het voorhuis bleef gespaard en meubi lair werd gered, doch in het achterhuis verbrandden 10 runderen. Een hooi berg verbrandde mede. Verzekering dekt de schade. Van 1—15 Maart 1910. Axel. Huwelijks-aangiften. 4. Francois David Dieleman, 21 j., jm. en Pieternella de Feijter (van St. Jansteen), 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3. Gelein Jansen (van Zaamslag), 29 j., jm. en Janna Mechielsen, 23 j., jd Daniël Lekker van Hoofdplaat), 20 j., jm. en Jahna de Regt, 20 j., jd. 10. Jan-Pieter van Doorn, 25 j., jm. en Elisabeth Wijna, 23 j., jd. Geboorten. 1 Cornelia Elisabeth, d. van Christiaan Hollebek en Cornelia Jansen van Rosendaal. Zulma Paulina Mathilda, d. van Alphonsus Baert en Clemence Marie Hamer- linck. 3. Maria, d. van Arie de Pooter en Krina den Beer. 4. Pieter Hercules, z. van Pieter Hercules Esselbrugge en Christina Vink. Maria Cornelia Hendrika, d., van Pieter van Langevelde en Cornelia Dina de Visser. 6. Marinus Pieter, z. van Frederik Bakker en Margaretha Zegers. 8. Mathilde Maria, d. van Henricus Lippens en Anthonette Jeannette Groothaert. 9. Cornelia, d. van Adriaan Pieter Dieleman en Cornelia Rosalia Verplancke. 10. Santina Janneke, d. van Pieter Verpoorte en Cornelia Wolfert. Pieternella Magdalena, d. van Pieter Cornelissen en Anna de Bruijne. 14. Marinus, z. van Marinus Markusse en Maria Sara Loof. Overlijden. 1 Janna Adriana de Pooter, j 42 j., d. van Pieter Jacobus en Debora van Dixhoorn, (beiden overleden.) 7. Pieternella de Regt, 1 j., d. van Cornelis en Pieternella van Hermon. Cornelis Gelein Jansen, 2 m., z. van Jacobus en Elizabeth Hamelink. 11. Anthonij Kruijsse, 43 j., z. van Eugenius Alexander en Helena Pieternella Meertens, j (beiden overleden.) De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG den 22 MAART 1910, des voormiddags ten {D/a ure, ten Raadhuize ter behandeling van het volgende 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding beredeneerd verslag ingevolge art. 52 der Woningwet. 3. Vaststellen bestek verharding van wegen. 4. Voorstel oproeping onderwijzer. Axel, den 16 Maart 1910. De Burgemeester van Axel, J. HUIZINGA. Ondertrouwd G. GILIJAMSE EN C. N. KOOMAN. Renesse Haamstede j 17 Maart 191°- Huwelijksvoltrekking 1 April a. s.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2