Binnenland. Gemengd Nieuws. onvermijdelijk; bij den tegenwoordigen toestand van den handel in de wereld. Pels trok hevig te velde tegen be sehermende rechten, welke, naar bij zeide, het ontstaan van trusten en monopolies in de hand werken en de millionairs-roovers op het volk doen azen. Met dat al, staat Fels van zijn roof veel aan de armen af, zelfs buiten Amerika. Zoo heeft hij kort geleden nog 625,000 gulden gegeven ten behoeve van een kolonie van armen uit Londen. Z. K. H. de Prins heeft na zyn jongste ongesteldheid gisteren weer voor het eerst op straat gewandeld. De Ryksverz.bank bedrogen. „Van een beruchte stuwadoorsfirma te Rotterdam heeft, zoo schrijft men vgn daar aan de N. Ct. wegens opgeloopen achterstallige premies de Rijksverzekeringsbank op ditoogenblik niet minder dan drie en negentig dui zend gulden te vorderen. Bij deurwaardersexploit heeft het Bankbestuur thans (begin Maart) execu toriaal beslag laten leggen onder derde firma's op hetgeen deze aan bedoelde stuwadoorsfirma schuldig mochten zijn, maar dit kan op zijn hoogst enkele duizenden guldens beloopen, daar de firma wel gezorgd heeft, dat degenen ouder welke beslag zou kunnen worden gelegd weinig of niets meer aan haar te betalen hebben. De beruchte firma zal zich nu ver moedelijk ontbinden en weer voort- werken onder een anderen naam. Het achterstallige premiebedrag blijft onin- vorderbaar en het spel begint opnieuw De betrokken personen hebben de Rijksverzekeringsbank eenvoudig om den tuin geleid. Drie stuwadoorspa troons waren gezamenlijk aan achter stallige premies plus rente over een klein halfjaar aan de Rijksbank schuldig een bedrag van bijna 70.000. Het Bankbestuur liet zich toen vinden tot het maken van een schikking met een „Maatschappij", waarvan het volle aan deelenkapitaal door drie (andere) per sonen was „genomen" en die zich bij notarieele akte verbond als hoofdelijk mede-schuldenaresse voor al de premies die door de drie eerstgenoemde heeren aan de Bank verschuldigd waren of zouden worden. wanneer men dien uit een verwarmd vertrek op straat, op veld en woud, zoo streng en geweldig ziet heerschen. De lieden op straat trippelden haastig voorwaarts, met de handen in den zak of onder een doek verborgen, en de wasem van den mond als eene dichte wolk voor zich uit blazende. De groote kerkklokken brommen hare ernstige tonen uit, de kleine accompag- neeren haar lustig, lichtzinnig en welge moed. Wij bevinden ons in een vroolijk vertrek. Langs de groote spiegels drup pelt het water langzaam af, in de wit marmeren haard knettert een vriendelijk vuurop de tafel staat een koffie-ser- vies, in de kopjes dampt de bruine drank, warm en zoet, en aangenaam in tegenoverstelling van de bittere koude daar buiten. De grond is met een mollig vloerkleed belegd, aan de wan den hangen groote schilderijen in breede gouden lijsten, en het licht, dat, van de witte rijp afstralende, te sterk in de kamer vallen zoude, wordt gematigd door zware gordijnen, die juist zooveel licht doorlieten als noodig was. De gemakkelijkste plaats in dit ver trek is het hoekje van den haard, waar voor eene groote rood fluweelen fauteuil staat, met den rug naar het binnenste des vertreks gekeerd, en waarvan wij niet zouden geweten hebben, of iemand er ook plaats op genomen had, indien wy niet twee damesvoetjes zagen, die AXEL, 15 Maart 1910. Zaterdagmiddag werd alhier weder vergadering gehouden van de Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderensche Concours- IJippique- vereenigingten einde nog nader te be spreken de deelname aan het groote internationale concours-hippique, dat te 's Gravenhage zal gehouden worden van 3 tot 10 Juli aanstaande, uitgaande van de Vereemgtng tot bevordering van de paardenfokkerij in Nederlandvoorzitter is de heer Punt, luitenant-kolonel te 's Gravenhage. De voorzitter, de heer Ph. J. van Dixhoorn resumeert nog kortelijks hetgeen in de laatstgehouden vergade ring hiervan is gezegd en voegt daaraan toe, dat vroeger door de Zeeuwen, waaronder ook hij persoonlijk en de prov. regelingscommissie is aangedron gen op toelating van het koudbloed op bedoeld concours en men dus nu waar dit is toegestaan, dient te zorgen, dat in Den Haag een goed figuur gemaakt wordt. Door den secretaris, de heer Zonne- vijlle wordt nu een schrijven voorge lezen van den heer Punt, behelzende bijzonderheden omtrent inzending, enz. (Wij verwijzen hiervoor naar de des betreffende advertentie in dit nummer). Er blijkt, dat het totaal der prijzen voor koudbloed 1000 bedraagt, wat de vergadering niet bijster veel noemt. Naar aanleiding daarvan wordt be sproken de risico van transportkosten, enz., die nog al hoog kunnen loopen. De voorz. geeft hiervan verrassende staaltjes, waaruit veel willekeur blijkt en die aansporen tot voorzichtigheid. Toch moet men zijns inziens niet te bang zijn, daar de Regelingscommissie reeds 300 tot dekking der onkosten heeft toegezegd en ook wel steun is te verwachten van het Stamboek. Op een vraag van den secr. of ook •niet-leden der vereeniging op haar naam mogen inzenden, wordt ontkennend ge antwoord, waarop hij ook in verband met hetgeen is voorafgegaan, het vol gende voorstel verzoekt in stemming te brengenDe deelnemers dragen alle risico en deelen de eventueele winst, in verhouding tot de behaalde prijzen, nadat ieder van hen daaruit de gemaakte onkosten heeft gedekt. Dit werd met algemeene stemmen aan genomen. Het lid A. de Koeijer zou gaarne zien, dat eene commissie werd benoemd, die zich belastte met het keuren der in te zenden paarden, opdat niet ieder lid inzendt, wat hij zelf maar geschikt acht en die ook zou kunnen werken op een gunstigen indruk omtrent samen koppeling van 2-spannen. Deze wenk vindt algemeen steun en wordt als voorstel getormuleerd, zoodat besloten werd, dat een commissie zal benoemd worden van 3 personen, die oordeelt over het al of niet opzenden der aan gegeven dieren, en eigenaren uit nood igt daartoe op nader te bepalen plaats en tijd met hun paarden te ver schijnen. Alsnu worden de voorwaarden nog eens punt voor punt besproken en den secr. opgedragen in een schryven aan den heer Punt te verzoeken a. Dat de prijzen zoo mogelijk aan zienlijk worden verhoogd. b. Dat voor de merries vereischt wordt 2-spannen (zoo mogelijk 3- en 4-spannen) en ter opluistering 4-spannen aan de hand. en c. de datums voor monstering der koudbloed-paarden (indien mogelijk) in plaats van op 5 en 6 te zetten op 6 en 7 Juli (Woensdag en Donderdag). met tact op de koperen haardplaat op en neer stampten, begeleid door een onder drukt lachen, dat nu en dan meer hoor baar werd. [Wordt vervolgd Hierna hadden twee stemmingen plaats. De eerste wegens periodiek aftreden van de bestuursleden M. W. Koster, B. Ysebaert, A. de Peijter, H. Boute en P. Dekker Pz., die allen werden herkozen. De tweede stemming geschiedde wegens bedanken van het bestuurslid Jac. Dees, van Zaamslag. In zijn plaats werd na herstemming gekozen de heer A. de Koeijer van Terneuzen met 13 stemmen. De heer Cammaert van St. Jansteen verkreeg 12 stemmen. Na mededeeling van den voorz. dat de zgn. keuringscommissie zou worden benoemd uit niet-inzenders, zoodra de aangifte was geschied, sloot deze de vergadering. Men schrijft ons uit Zuiddorpe Begunstigd door prachtig weder had gisteren alhier de gewone jaarlijksche veemarkt plaats. Ter markt werden aangevoerd 10 paarden, 78 stuks hoorn vee, 19 varkens, 8 geiten, 17 konijnen en 40 kippen. Onder het uitvoeren van eenige muziekstukken door onze zeer gunstig bekend staande fanfare werden de vol gende premiën uitgereikt Voor het schoonste werkpaard aan P. Dieleman te Zuiddorpe 5 voor het schoonste veulen aan B. C. Puylaert te Zuiddorpe 3 en aan Th. van de Vijver te Koewacht ƒ2; voor het schoonste jaarlingveulen aan Adolt Versijp te Zuiddorpe j 3 voor de schoonste koe aan Alph. ■d'Hert te Zuiddorpe ƒ5; voor de vetste os aan Alph. Herman te Overslag 4 voor de vetste vaars aan H. P. Puy laert en P. Verbiest 4 (in verdeeling) voor de schoonste kalfdragende vaars aan Aug. de Block te St. Jansteen en Victor Poppe te Koewacht ƒ4 (in ver deeling) voor de schoonste geit aan L. Pollet f 2 en A. de Caluwé 1 (beiden te Zuiddorpe) voor het schoonste konijn aan Alph. Steel 1,50 en Aug. Cappendijk 1 (beiden te Zuiddorpe); voor de schoonste toom kippen aan C. de Keukelaar te Sas van Gent 1,50 en M. Coppieters te Zuiddorpe f 1 voor het grootste getal hoornvee ter markt gebracht aan J. de Guchtenaere te Koewacht (14 stuks) ƒ4; en voor het grootste getal varkens ter markt gebracht aan A. Meert te Koewacht (19 stuks) 2. By net hoofdbestuur der schippers vereniging Schuttevaer kwam een af wijzende beschikking in op het verzoek, om ook het kleine gat van de draaibrug te Sluiskil voor de vaart disponibel te siellen, wanneer het groote gat gelijk tijdig door een zeeschip wordt gepas seerd. Uit een toelichtend schrijven bleek het hoofdbestuur, dat inderdaad onder de bestaande toestanden er zeer moeilijk aan kon worden voldaan. In eene Zondag te Koewacht ge houden vergadering van het muziek gezelschap l>e Eendracht aldaar, werd bepaald dat het dit jaar te houden intern, festival zal plaats hebben op Donderdag 26 Mei a.s. Als naar gewoonte zullen eenige geld- premiën onder de deelnemende gezel schappen worden verloot. Vrijdagavond brandde, door on bekende oorzaak, het schuurtje van den landbouwer P. R., onder Stekene, nabij Koewacht, geheel afeen hoe veelheid stroo en hout verbrandde mede. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat ook de belendende woning en stal van J. L. een prooi der vlammen werden. Alleen de schuur van R. was tegen brandschade verzekerd. Voor het examen nuttige hand werken zijn Vrijdag te 's-Gravenhage geslaagd de dames D. E. van Cadsand te Ter Neuzen, en A. C. M. Karstel te Zuiddorpe. Zaterdag slaagde mej. T. P. W. Koelmans van Neuzen. Men schrijft uit Hulst aan de N. Rott. Crt. Blijkens het verslag der gezondheids commissie, zijn de waterleidingsplannen in Zuid-Beveland met belangstelling gadegeslagen. De commissie meent, dat ook hier een drinkwaterleiding kan bestaan en hoopt weldra met voorstellen tot de verschillende gemeentebesturen te kunnen komen. Zij wacht slechts op de resultaten, die de proefdiepborin- gen onder Clinge zullen geven. Aan de regeering is een subsidie van 2000 verzocht en een bijdrage van 7 2000 in de kosten van boren en vooronder zoek. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Vergaertpolder de heer P. P. de Vleesch- ouwer te Sas van Gent. Met ingang van 1 April a.s. is tot brieven- en telegrambesteller te Hulst benoemd Ant. J. Boddaert te St. Jansteen, thans hulpbesteller aldaar. Zaterdagmiddag is door de brigade marechaussée te Philippine op last van de Belgische Justitie gevankelijk naar Middelburg overgebracht een zekere De V., wonende op de Boekhoutsche haven (Philippine). Die overbrenging staat in verband met het volgende Eenige maanden geleden zijn bij den landbouwer Th. van Acker te Boek- houte (België) twee schoone ossen uit zijne weide ontvreemd. Bij onderzoek bleek, dat die dieren door Th. E. en de V. aan de markt te Gent te koop waren gesteld. Door de Belgische recht bank werden beiden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De eerste kon den dans niet ontspringen, doordat hij op de Boekhoutsche haven op het Belgische gedeelte woonde, doch de andere bleef in Holland, van daar dat zijn uitlevering werd gevraagd. Tem. Ct. Te Middelburg is Zaterdagavond tus- schen acht uur en elf uur bij afwezig heid der bewoners ingebroken ten huize van de K. aan den Seisweg. Er is een bankbiljet van f 60 gestolen, doch een aantal gouden sieraden, ter waarde van een paar honderd gulden, hebben de inbrekers niet gevonden. Te Watergraafsmeer vond men in den nacht van Donderdag op Vrijdag een echtpaar in bewusteloozen toestand in de badkamer. De oorzaak was een defect aan de gasleiding van den geijzer. Na veel moeite slaagde men er in bij beiden de levensgeesten op te wekken. Moordaanslag te Schiedam. Zondag middag tegen 2 uur heeft een tot heden onbekend gebleven wielrijder in het Sterrebosch te Schiedam een moordaan slag gepleegd op een 8-jarig meisje. De nadering van een voorbijganger belette den misdadiger zijn voornemen geheel uit te voeren. Een poging om hem te vervolgen moest worden opgegeven, omdat het kind, dat 3 messteken gekregen had, waarvan één aan den hals hevig bloedde, de meeste zorg vereischte. Als vermoedelijke dader van den aanslag op het meisje is gearresteerd de voor enkele jaren ontslagen op zichter-teekenaar tij de gemeentewerken de K., die na zijn ontslag eenigen tijd in een krankzinnigengesticht verpleegd werd en thans, van zijne vrouw ge scheiden, bij zijne ouders inwoont. De K. had onmiddellijk na zyn thuis komst van kleeren verwisseld en het meisje heeft hem als de dader herkend. Hij zelf blijft ontkennen, doch is ter beschikking van de justitie gesteld. Het kind is buiten onmiddellijk gevaar. -- De politie te Amsterdam heeft een brievenbesteller aangehouden,onder verdenking zich geldswaarden uit brie ven te hebben toegeëigend, o. a. een bankbiljet van 100.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2