UIT DE OUDE DOOS. No. 08. Woensdag 10 Maart 1910. 25e Jaurg, rl J IJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAW Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Voor den krijgsraad te Mainz heeft Vrijdag de sergeant Hermann Schulz van het 21ste bataljon van de genie te Castell terechtgestaan, wien 25 ge vallen van soldatenmishandeling door vuistslagen, oorvijgen en schoppen ten laste gelegd waren. Het meest had de rekruut Rocktaschel van hem te lijden gehad. De sergeant had hem gedreigd, hem bij de volgende oefening in het water te zullen gooien, zoodat Rock taschel, die niet kon zwemmen, bang was, dat hij zou verdrinken. De man maakte zich zoo angstig, dat hij als ongeneeslijk krankzinnig in het hospi taal moest opgenomen worden. Een militair dokter diende daarop een aan klacht tegen Schulz in. Uit het verhoor bleek, dat de onge lukkige rekruut een van de beste man schappen geweest was, maar het meest door den sergeant getergd werd. De deskundigen verklaarden, dat er in zijne familie nog nooit een geval van krank zinnigheid was voorgekomen, en dat de beklaagde er ten deele schuldig aan was, dat de rekruut zielsziek was ge worden. De krijgsraad nam nochthans ver zachtende omstandigheden aan en ver oordeelde den sergeant tot zes weken arrest. BELGUE. De Vlaamsche taal wordt, zoo meldt het H. v. Antw., in het paleis te Brussel hoog in eere gehouden. 30) XIV. Het gevolg van al die avonturen, welke de hoofdwacht hier had doorleefd, was, dat verschillende straforders werden uit gevaardigd, welke we hier doen volgen. Ie. Het Cominandements-order, ge- teekend door Overste van Punt »Gisterenavond heeft de wachtcomman dant van het fort no. 4 de bombardier Tippel van de batterij zesponders te voet no. 21, op eene onverantwoordelijke en onvergeefelijke wijze zijn fort en zijne wacht verlaten, en is daarna op lunette no. 24 gearresteerd geworden, juist toen hjj op het punt stond om in burger- kleereu uit de stad te sluipen om welke reden genoemde bombardier eene stei ke verdenking van desertie op zich geladen heeft. Als hoogst verdacht van medeplichtig heid komt de bombardier Robert voor van de rijdende batterij no. 2, die naar allen schijn den bombardier Tippel in zijne desertie heeft willen behulpzaam zijn. Beide worden derhalve aan hunne brigade opgegeven, om gestrengelijk naar de krijgswetten onderzocht te worden. Koning Albert spreekt lietst Vlaamsch met zijnen secretaris, den heer Ingen- bleek, een Limburger, die den Koning, toen deze nog kroonprins was, tot de studie der Vlaamsche taal warm aan wakkerde. Eindelijk is er een bekende leeraar van Vlaamsche taal aangesteld om aan 's Konings oudsten zoon, prins Leopold, de - taal der meerderheid zijner toekomstige onderdanen grondig aan te leeren. OOSTENRIJK HONGARIJE. Een groote menigte is Vrijdag naar de volkshal gestroomd, om het stoffelijk overschot van Lueger den overleden burgemeester van Weenen te zien. Het was een ontzettend gedrang. De politie moest herhaaldelijk optreden. Meer dan 300 kransen zijn bij de baar gelegd. De nuntius Belmonte heeft de deel neming van den Paus overgebracht. Hij zal, als vertegenwoordiger van den Paus, de begravenis bijyvonen. Vier socialistische afgevaardigden hebben hun opwachting gemaakt bij Dr. Ebenlech, bestuurslid der christelijk- sociale partij, om namens de sociaal democratische vereeniging haar deel neming te betuigen aan de christelijk- sociale vereeniging. De Duitsche gezant heeft den onder burgemeester Neumayer de deelneming van den Duitschen Keizer overgebracht en medegedeeld dat hij, als vertegen woordiger van den Keizer, de begrafenis zou bijwonen. TURKIJE. Het wordt thans zeker genoemd, dat de Koning van Bulgarije eerstdaags te Ingevolge een rapport van majoor Z... als hoofdronde, wordt aan den wacht- hebbenden luitenant der hoofdwacht een kamerarrest opgelegd van acht dagen, dewijl hij, als daartoe onbevoegd, lieden op zijne wacht heeft opgenomen, die er volstrekt niet behooren.» 2e. Het Brigade-order, geteekend door den Brigadier en verzonden aan de tweede afdeeliug. »Op aanwijzing van het geëerde com- mandement gelast de ondergeteekende, dat de bombardier Tippel van de batterij te voet zesponders no. 21 van de hoofd wacht wordt overgenomen, om, benevens de bombardier Robert van de rijdende batterij uo. 2, in de provoost te worden opgesloten*. 3e. Het afdeelingsorder, geteekend door den Majoor en afdeelings commandant Stoomboot, ter bestemming voor de batterij. »De bombardiers Tippel van de battery te voet no. 21 en Robert van de rijdende batterij no. 2 zullen, luidens order van het commandement en van de brigade, onmiddellijk in bewaring gesteld worden. Oogenblikkelijk moeten de monsterrol en conduiter-lijst dezer mannen aan het commandement worden ingeleverd, dat de des betreffende batterijen machtigt, om, naar luid van dit bevelschrift, de beide bombardiers in kamer of kazerne- arrest te houden, of hen aan de al meene provoost uit te leveren.* Konstantinopel zal komen. Als geen storende gebeurtenissen tusschenbeide komen, zal koning Ferdinand reeds 20 dezer den Sultan bezoeken. Hij zal vergezeld zij n door de ministers Malinof en Paprikof. Het plan is, dat koning Ferdinand eenige dagen in de Turksche hoofdstad zal blijven. De Bulgaarsche regeering heeft de Porte gevraagd of haar het bezoek van den Koning aan genaam zou zijn, waarop de grootvizier liet antwoorden dat de Koning zich, kon verzekerd houden van een harte lijke ontvangst. Het bezoek van koning Ferdinand te Konstantinopel heeft groote politieke beteekenis. Nog eenige maanden ge leden werd het als een besliste onmo gelijkheid beschouwd. De spanning tusschen beide lauden was te groot. En nóg is 'die spanning niet wegge nomen. De strenge houding der Porte tegenover de Bulgaarsche bevolking in Macedonië verbittert de Bulgaren en de openbare meening in Bulgarije is er zeer door geprikkeld. Wel heeft de; tijdelijke schorsing van de drakonische wet op de benden het hare bijgedragen om de opgewonden gemoederen eenigs- zins te kalmeeren, maar de Bulgaren blijven zich met dat al verongelijkt achten. Kort nadat het Turksch-Bulgaarsche vergelijk, waarbij Bulgarije's onafhan kelijkheid erkend werd, was tot stand gekomen, is er even sprake geweest' van een ontmoeting tusschen den Sultan en koning Ferdinand, doch men liet het denkbeeld weder spoedig varen. De tijden waren er nog niet ryp voor.* 4e. Het batterij -order, geteekend door Xaf »De bombardier Tippel zal zijne beste kleederen dadelijk in het magazijn inle veren, en in het dagelijksche tenue on middellijk naar de provoost vervoerd worden. De monsterrol en conduiter-lijst moeten op staande voet aan het comman dement worden ingeleverd.» 5e. Het geheime order, dat niet werd Dien bombardier Tippel zal de duivel regeeren, en dewyl hij iemand is, dien ik nimmer heb mogen uitstaan, en die zich niet ontziet om eene fijne uniform aan te trekken, even als de kapitein er eene draagt, in welke uitmonstering hij zich zoo gaarne in alle koffiehuizen laat zien, zal zijne conduiter-lijst zoo scherp mogelijk worden opgemaakt. Op die wijze zullen wij misschien van den kerel ontslagen worden.» Des avonds van dezen dag, waarop de genoemde bevelen werden uitgevaardigd, zaten de bombardiers Tippel en Robert eendrachtelijk bij elkander in no. 712 in provisioneel arrest, onder de bevelen van zijne raltenkoninklijke Majesteit, welke hun reeds bij hunne aankomst verwit tigde, dat morgeu vroeg ten acht ure een voorloopig verhoor van de delinquenten zoude ingesteld worden. XV. De dag, die op den gedenkwaardigen nacht volgde, was evenzeer van dien Ook thans worden die eigenlijk nog niet rijp' geacht, maar Koning Ferdi nand, die een scherpzinnig en door tastend diplomaat is, weet wel wat hij doet. In sommige kringen wordt overigens beweerd, dat Rusland hier achter de coulissen werkt en wel bij het bezoek van den Koning aan Servië en dien van Bulgarije beide. Algemeen wordt het bezoek van koning Ferdinand, evenals dat van koning Peter, opgevat als een zeer gunstig verschij nsel, dat veel hoop geeft op het behoud van den vrede op het Balkanschiereiland Het bezoek van den koning van Servië aan den Sultan zal vermoedelijk plaats hebben tijdens het verblijf van Milowanowits, den Servischen minister van buiteulandsche zaken, te Konstan tinopel. De Koning zal zich onmiddel- lyk van St. Petersburg, na zijn bezoek aan den Tsaar, naar Koustantinopel begeven. De Turksche regeering stelt een oorlogsschip ter beschikking van koning Peter. Er is reeds een iradé uitge vaardigd ter voorbereiding van zijn ontvangst. AMERIKA. Fels, een zeepfabrikant die over millioenen beschikt, heeft Donderdag avond te Chicago een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat alle multi- millionairs roovers waren. Hij zónderde zichzelven niet uit, want hij zeide Ik ben ook een roover en ik beroof nog steeds den grootma hoop. Dit'is onderscheiden, als het beschrevene lokaal van datgene, waarin wij plan hebben den lezer thans te voeren. Te midder nacht had het weder eene geheele ver andering ondergaan, even alsof de natuur ovqr het ongeluk der beide bombardiers weenen en klagen wilde. Op de sneeuw was een dichten regen neergevallen, een' hevige wind stormde door dè straten, huilde langs de huizen heen en dwarrel de gierend de schoorsteenen op en neer, om de uitgebrande kolen nat te blazen en zich met derzelver dampen te bezwan geren. Het was, zooals de schildwachten zeiden, die tusschen twaalf en twee uur op post gestaan hadden, een recht hon denweer geweest. Na één uur echter begon de storm te bedaren, de grauwbewolkte hemel werd hier en daar helder, weldra begon er een enkele ster te schitteren, toen meerdere; daarna werd de lucht meer helder en zuiver, en toen bij de eerste morgen schemering dé dienstmeisjes water gin gen putten, waren straten en boomen met een witte rijp bedekt, terwyl de grond onder de voetstappen knerste en knetterde. In dien tusschentijd begonnen de klokken van alle torens te luiden want het was Zondag, en ter liefde daarvan had zich de onreine grond van gisteren zoo helder en vriendelijk opgesmukt. Waarlijk, zulk een wintermorgen heeft iets aangenaams en vriendelijks, vooral

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1