UIT DE OUDE 25e Jaarg. Zaterdag 12 Maart 1910. i\0. 07. Nieuws- en Advertentieblad i voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrjjdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In Februari had in de te Dortmund verschijnende sociaal-democratische Ar- beiter-Zeitung een scherp artikel over het Pruisische kiesrecht gestaan. De justitie daagde den verantwoordelijken redacteur Georg Beier voor de recht bank, omdat zij het artikel als een opruiing tot gewelddadigheden be schouwde. Dinsdag eischte het O. M. zes maanden gevangenisstraf tegen Beier. De rechtbank vond echter, dat het meer een geval was van opwekking tot ongehoorzaamheid aan de wet en veroordeelde den beklaagde tot 500 mk. boete. Aan boord van het linie-schip Posen, dat Zaterdag voor het eerst proefge- stoomd bad, heeft een omgevallen lamp in de munitie-kamers brand gesticht. De brand was zoo hevig, dat de water dichte schotten roodgloeiend werden en de vlammen zoodoende naar andere afdeelingen oversloegen. De brandweer te Kiel werkte drie uur om de vlammen te blusschen. Er zullen aan het schip herstellingen van een paar weken duur noodig zijn. Te Ehsel bij Recklinghausen was in den tijd van een jaar vijf maal brand in schuren ot stallen uitgebroken. De vrijwillige brandweer daar^ was er telkens zoo gauw bij, om den brand te blusschen, dat de politie het verdacht vond. Bij het verhoor van eenige brandweermannen bleek, dat zij telkens al een uur van tevoren geweten hadden, 39) «Wat is hier toch te doen vroeg de majoor Z... »Och, heer majoor,* hernam de luite nant der wacht, «eene onaangename, belachelijke historie met eenen snyder, die zijne vrouw afrost, welke in de hoofd wacht tegen dergelijke mishandelingen eene schuilplaats kwam zoeken.* Meester lapper, die opmerkzaam was geworden op net gesprek, zwaaide op de sprekenden toe en riep snikkend uit dat hij slechts om reent vroeg, en dat hier noch van afrossen, noch van eene schuilplaats zoeken eenige sprake was, Men had zijne vrouw in de wachtkamer gepersuadeerd, en hij wilde derhalve van haar scheiden. »Aha, heer luitenant,* zeide de majoor zacht tot den wachthebbende,* wat zijn dat voor zaken «Ik verzeker u heer majoor,* ant- woordde de officier, »dat het verhaal van den man geene enkele syllabe waarheid bevat. Het wijf kwam hier onder het voorwendsel, dat zij thuis door haren man werd afgerost, en smeekte mij dat ik haar mocht toestaan, slechts een paar uren op de wacht te mogen vertoeven dat er iets gebeuren zou." De hoofd man van de vrijwillige brandweer werd in hechtenis genomen en ook een werk man. Zij bekenden samen de branden aangestoken te hebben. De drijfveer ertoe was uitsluitend eerzucht. De overheid was namelijk van plau, de pas kort bestaande vrijwillige brandweer af te schaffen, omdat er al een brand weer bestond, die men voldoende achtte. Om nu de noodzakelijkheid en het nut van de vrijwillige brandweer aan te toonen, had de hoofdman de verschil lende branden laten stichten. ENGELAND. Bij de beraadslaging over de be- rooting van oorlog in het Lagerhuis kon minister Haldane met voldoening aantoonen, dat de territoriale macht nu reeds op 10 pet. na voltallig is. Op 25 Februari telde zij 276,618 man. Voor de geregelde troepen bieden zich meer man aan, dan er gebruikt kunnen worden waarschijnlijk een gevolg van de groote werkloosheid. Aan paarden heeft het leger nog gebrek. Het aantal paarden neemt in den lande af, ten gevolge van het motorverkeermaar ook de behoefte aan paarden voor het leger vermindert dientengevolge. Toch zou*'t noodig zijn het tokken van ge schikte paarden aan te moedigen, opdat het leger een ruimer keuze heeft. SPANJE. Het- Berl. Tageblatt verneemt uit Santa Cruz, op de Kanarische eilanden, dat Castro, de oud president van Vene zuela, daar nog altijd een grooten staat Hetgeen gij natuurlijk niet toestond, zeide de officier van de ronde. Ik had mij,* zeide de luitenant, »in geen geval moeten laten verteederen maar het wijt schreide zoo erbarmelijk, dat ik eindelijk toegaf...* «Hetgeen gij in geen geval had moeten doen, zeide de majoor. En de snijder jammerde hier tusschen in «Gerechtigheid 1 slechts gerechtigheid! Maar het heeft zoo moeten zijn.* »Hoe is uw naam,* vroeg de majoor, »en waar woont gij ►Om u te dienen, heer majoor, heet ik Casper Mulder; ik ben een welbe klante kleermaker in deze stad, St. Anna- straat no. 40, vier trappen op aan de achterzijde, om u te dienen.* Uw uiterlijk in aanmerkinggenomen,* zeide de officier-van de ronde, «schijnt gij eerder in eene kroeg, dan op de siujderstafel thuis te behooren, en ik maak u de opmerking dat gij u eenen schandelijken roes gedronken hebt.* «Hartzeer, hartzeer, heer majoor,* zuchte Casper, »o Louise, maar het heeft zoo moeten zijn.* «Scheer je thans rustig naar/huis, en leg je dadelijk te bed,* hernam ae hoofd officier, «neem je wijf mee, en zorg" voortaan dat je geen schandaal meer bij de hoofdwacht maakt of je wordt inge pakt. Begrepen De snijder wilde nog eenige aanmer kingen maken, en sprak nog veel van voert en zich kostelijk vermaakt. Door zijne voorliefde voor dure dranken en zijn vorstelijke fooien wint hij de harten van hotelhouders en kellners. Hij wordt overal waar hij komt met groote onderscheiding ontvangen. De correspondent zegt, dat Castro hoop, om naar Caracas terug te keeren, geenszins heeft opgegeven. En zijne voorliefde voor de Kanarische eilanden is ongetwijfeld hieruit te ver klaren, dat van daar uit de beste stoom vaartverbinding met Venezuela bestaat. Het trekt de aandacht, dat de Spaansche gouverneur hem dikwijls bezoekt. Men wil er uit opmaken, dat de Spaansche regeering zijne plannen begunstigt. Dat is natuurlijk, zegt de correspondent, een dwaas vermoeden, want het is zeer wel mogelijk, dat de hooge Spaansche ambtenaar in Casto en zijne dure wijnen een zuiver persoonlijk welbehagen schept. AMERIKA. Carnegie heeft weer eens een groote gift geschonken, ditmaal voor de bevor dering van onderwijsdoeleinden. Het bedrag is, volgens de Amerikaansche bladen, 71/2 millioen gulden. De interest van die hoofdsom zal, volgens de instructie van den schenker, worden gebiuikt om Amerikaansche onderwijzers in de gelegenheid te stellen reizen naar het buitenland te onder nemen, ten einde er de onderwijsmetho den en hulpmiddelen te bestudeeren. Dinsdagavond is het steenen gooien naar de trams in een der hoofdstraten te Philadelphia hervat. Een der steenen trof een z.g. „stakingsbreker", waarop verscheiden stakingsbrékers, die zich in de tram bevonden, revolverschoten losten op de menigte. Daarby werden zes personen gekwetst, onder wie een jong meisje. De menigte, die steeds in aantal tpe- nam, vernielde eenige tramwagens. gerechtigheid en zich te laten scheiden de strenge toon echter van den majoor kwam hem verdacht genoeg voor, om eindelijk met zijne vrouw af te mar- cheeren. ►Het doet mij leed,* zeide de majoor tot de wachthebbende officier, «dat ik de zaak aau het commandement moet ken baar maken maar zoodanige onordelijk heden mogen op de wacht niet toegelaten worden. Ik zal melding maken, dat uwe wacht zeer goed in orde was, maar mijn plicht moet ik doen. Goeden nacht, heer luitenanti* Dit onaangename voorval oefende op de. stemming van den officier der wacht, zoowel als op die zijner gasten, eenen nadeeligen invloed uit. Aan geen huouer wilde de punch meer goed smaken. De lange Eduard trok zijn horloge voorden dag en meende, dewijl het reeds één uur was, de tijd daar was om naar huis te gaan terwijl de cavallerie-officier er bij voegde «Ja, het heeft zoo moeten zijn Op deze wijze scheidden de gasten van elkander, en zochten door eenen vochtigen en kouden Novembernacht hunne woningen op. De lange Eduard was van gevoelen onder het naar huis gaan, dat het geen zeer aardige grap was met den snijder, en een der andere officieren hoorde men nog in de verte zingen. Hetzij nu dat de goede luim van den commaudeerenden officier door het voor- TWEEDE KAMER. In de vergadering van Woensdag 9 Maart was aan de orde de bespreking der sociale verzekeringen, wélke bÜ de behandeling der begrooting van Landbouw, Nijverheid en Handel, ten vorigen jare was uitgesteld. De heer Tëenstra besprak de land- bouw-ongevallenverzekering en stelde zich voornamelijk tot taak aan te toonén, het nuttige en noodzakelijke van gelijk stelling van den landbou war beider met de arbeiders in de gewone industrie. Spreker betreurde de Weinige waar deering, welke de Minister getoond heeft te hebben voor hen, die de Onder linge Landbouwverzekering tot stand brachten en critiseerde de weinige be slistheid, waarmee z.i. de Min. de plannen voorbereidt. De Min. schijnt het reeds voldoende te achten, wannéér de landbouwarbeidef bij de onderlinge verzekering is aangesloten. Maar spr. achtte dit niet voldoende, waar z.i. de rechten der landbouwarbeiders tevens moeten gewaarborgd zijn en daarom dringt spr. bij den Min. op spoed aan. De heer Schaper achtte 's Ministers gevalleue eenigszins gestoord was, hetzij hy uit strenge dienstbetrachting handel de, zooveel is zeker, dat hij den bombardier Robert gelastte, zich insge lijks naar huis te begeven, en aan Tippel verzekerde, dat het hem waarlijk leed deed, maar dat hij verplicht was hem te verzoeken, in de algemeene wachtkamer een nachtleger op te zoeken, waartoe Tippel dan ook werkelijk overging. Goede Hemelwelk een onderscheid merkte hij hier op met zyne gastvrije wachtkamer op fort no. 4. Hier op de hoofdwacht, waar zich veertig man be vond van alle mogelijke wapens infan terie en dragonders, huzaren en mineurs, alles door elkaar, hier, waar een bouquet van de ongelijksoortige slechte tabak die er gerookt werd de dampkring verpeste, waar zich gesnork en gesteun deed hooren, waar zelfs alle britsen be zet waren, hier zoude hij een nacht moeten doorbrengen In een hoek der wachtkamer zaten twee huzaren kaart te spelen, en sloegen met de vui3t op de tafel, dat de zolder er van dreunde. De eommandeerende onderofficier der infanterie zat bij de kachel, zich Verdienende in de lectuur der ongelukkige Genovéva, terwijl hij zich het lot van zijnen ongelukkigen collega geenszins aautrok. Zoo bevond zich de arme Tippel geheel en al verlaten, en zoude niet eens eene zitplaats hebben kunnen erlangen, wanneer niet de sol-

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1