Binnenland. Landbouw. er van de overstroomine niets over blijven dan het slechte vooruitzicht voor de gevolgen aan oogst, bouwwerken, bruggen, fabrieken en woonhuizen. In Oost-Vlaanderen i8 de dijk der Molenbeek doorgebroken bij het sas van Wieze, waardoor van een villa de onderste verdiepingen overstroomd wer den. Een automobiel, waarvan de be- stuur4er niet wist dat de weg onder stond, reed midden in het water, en kon er slechts met veel moeite uitgehaald worden. Als een bewijs hoeveel water er in den grond gedrongen is kan dienen, dat in de Zeiestraat te Lokeren de vrouw van een hovenier naar haar hof land was gegaan; men noemt daar „hofland" de naast de woning gelegen akker. Toen haar huisgenooten haar niet zagen terugkeeren werden zij onge rust over haar oDgewoon wegblijven en gingen zien. De akker was zóó nat, zoo drassig, dat de arme vrouw er ingezonken was. Eerst had zij zich geweerd om er uit te geraken, doch haar wanhopige po gingen hadden geen ander gevolg dan dat zij hoe langer hoe dieper zonk, tot zij tot aan de knieën in de natte aarde zat. Ze had om hulp geroepen, maar niemand had haar gehoord. Om bij haar te komen moest men planken op den klammen grond leggen met behulp eener spade heeft men haar toen voor zichtig uit den neteligen toestand gered. Ongesteldheid van Prins Hendrik. Z. K. H. gevoelde zich Zaterdagavond kort vóór den aanvang van de soirée ten Hove ongesteld en was daardoor genoodzaakt dadelijk naar bed te gaan. Hij is sedert lijdende aan verschijn selen van algemeenen katarrhalen aard, gepaard met temperatuursverhooging, welke des ayonds tot 40 gr. steeg. Zondagmorgen was de temperatuur aanmerkelijk lager, d.1. 38 gr. De nacht verliep naar wensch. De ongesteldheid van Z. K. H. blijft een gunstig verloop nemen. De tempe ratuur was Zondagavond minder hoog dan Zaterdagavond. De Prins houdt voortdurend het bed. De Prins Willem II. De directie der West-Indische Mail bericht dat het oorlogsschip Utrecht te Barbados binnenviel om kolen in te nemen. Het heeft niets van de vermiste Prins Willem II bespeurd. Het verder zoeken is thans gestaakt tot nadere lastgeving van het departe ment van Marine. Bestryding van „Wortelbrand" by bieten. In het no. dezer courant van 1 Dec. 1.1. heeft ondergeteekende een vlug schrift doen plaatsen van de „Inrichting tot onderzoek van plantenziekten" te Amsterdam, handelende over „de Wor telbrand der Bieten en hare Bestrijding'^ geschreven door Mejuffr. Dr. Joha Westerdijk, Directrice van genoemde inrichting. In hoofdzaak kwam de in houd van dit vlugschrift neer op het volgende iets aan te merken. Tegen het in 't ge weer komen der wacht viel ditmaal niets te zeggen. Zij was, dank zij het snijder intermezzo, tijdig genoeg bij de hand, terwijl de vice-korporaal, die de ronde ondervroeg, zich insgelijks van zijnen plicht gekweten had. Op die wijze zoude majoor Ztevreden afgetrokken zijn, indien niet de noodlottige meester Vink, thans meer dan ooit, om recht en ge rechtigheid geschreeuwd had. Wordt vervolgd.) „Zeer dikwijls komen bieten niet op, óf sterven kort na het opkomen, óf leiden een kwijnend leven door een schimmel, die aan het worteltje woekert; deze ziekte noemt men wortelbrand. Deze schimmel ontwikkelt zich uit zeer kleine lichaampjes, die sporen heeten. Zulke sporen kan men alleen met een microscoop duidelijk waarnemen. De sporen van den wortelbrand bevinden zich soms bij duizendtallen in de groeven van het bietenzaad. en kunnen zoo ge makkelijk de jonge kiemplantjes ziek maken." Nu zal het voor iedereen duidelijk zijn, dat men deze ziekte kan bestrijden door de sporen, die aan het bietenzaad kleven, te dooden. Een middel, dat hiervoor geschikt is, heeft men in kopervitriool of blauwe aluin. Deze stof gebruikt men ook voor het dooden der brandsporen bij zaaitarwesmetpoeder bestaat ook uit kopervitriool, 't Is dus reeds lang bekend, dat deze stof brand sporen dooden kan het ontsmetten van bietenzaad is echter nog maar pas in zwang. In Noord-Holland heeft men met dit ontsmetten uitstekende resul taten bereikt. In het no. van 1 Dec. beloofde ik aan Mejuffr. Dr. Westerdijk nog eenige ophelderingen te vragen en dan tijdig de landbouwers van een en ander op de hoogte te brengen. Ik voldoe bij dezen aan mijne belofte. De behandeling is aldus Men lost een ons kopervitriool op in zooveel water, dat men 25 K.G. bieten zaad, in een zak gedaan, daarin kan onderdompelen. De oplossing van koper vitriool mag men niet maken in een ijzeren vat, maar in een vat van hout. Ik zou aanraden, een ons kopervitriool eerst op te lossen in een houten emmer met heet water. Als ideze oplossing koud geworden is giet men ze in een vat en voegt er zooveel water bij dat de zak zaad er goed in ondergedompeld kan worden en roert het flink door elkaar. Daarna legt men het zaad er in. Het moet er 4 uur in blijven liggen en een keer of vier omgekeerd wotden. Daarna haalt men den zak zaad er uit, laat het water er uitdruipen en legt het zaad vervolgens in een dunne laag op den dorschvloér b. v., om te drogen nu en dan omscheppen is natuurlijk noodig. Het aldus behandelde zaad kan enkele dagen bewaard blijven men moet dfe behandeling dus zoo kort mogelijk voor het zaaien uitvoeren. Het ontsmette zaad zaait met de machine minder gemakkelijk uit. Mejuffr. Westerdijk antwoordde echter op mijne desbetreffende vraag, dat het machinaal uitzaaien zeker uitvoerbaar is, als men het zaad maar flink laat drogen. Ik geloof, dat het ernstig aan beveling verdient, ook in onze streek eens proeven te nemen met ontsmet bieten zaad. Ais elke landbouwer eens een klein gedeelte van zijn bietenzaad met kopervitriool behandelde, zou hij daar door deze kwestie voor zichzelf en voor anderen helpen oplossen. De on kosten zijn niet noemenswaard. Koper vitriool kan men bij eiken drogist of apotheker verkrijgen of bestellen. De Firma A. G. Burgers te Fijnaart brengt reeds „Wortelbrandpoeder" in den handel. Dit poeder zal natuurlijk wel uit gemalen kopervitriool bestaan. De Firma schrijft wel in eene circulaire, gericht aan H.H. Landbouwers, dat het haar gelukt is, zulk een poeder te doeu vervaardigen, maar dat kan iedereen lukken, die het vlugschrift van mejuffr. Dr. Westerdijk gelezen heeft. Het wortelbrandpoeder der firma Burgers kost per pakje, goed voor 25 K.G. zaad, 35 cent. Wie echter bij drogist of apotheker kopervitriool koopt, betaalt er z.- .er minder voor en weet dan bovendien wat hij koopt. Aan het slot wil ik nog even op merken hoewel dit duidelijk genoeg is -- dat iemand, die minder dan 25 K.G. zaad ontsmetten wil, natuurlijk ook minder kopervitriool moet ge bruiken, 1 ons op 25 K.G.mis 1 lood op elke 27n K.G. zaad. Kopervitriool lost niet erg makkelijk ophet is wel goecom het in een zakje te doen en hét zoolang in den emmer heet water te hangen of heen en weer te bewegen, tot het zakje geheel ledig is dan weet men zeker, dat alles is opgelost. P. LE FEBER. Axel, 4 Maart 1910. Proefvelden. Verschenen is het verslag van de door het Rijk gesubsidieerde Landbouw- proefvelden in Zeeland gedurende 1909. Dit verslag is te uitgebreid om in ons blad op te nemen, Waarom wij ons bepalen tot het kort overzicht, dat aan het eind van het verslag voorkomt. De proefveldjes ten behoeve der landbouw-wintercursussen te Tholen, Stavenisse, Hontenisse, Nieuw-Namen en Koewacht-St. Andries hebben goed voldaan. De op die veldjes genomen variëteits- en bemestingsproeven waren van nut voor de zomerlessen aan die cursussen. De veldjes van de cursussen te Axel, Zaamslag en Ter Neuzen zijn gecombineerd met het centraal-aard- appelproefveld te Axel. Op het proefveld met tarwe-varië- teiten te Tholen gaven de Wilhelmina- en de Botha-tarwe de hoogste opbreng sten. Vooral eerstgenoemde variëteit gaf voor dit jaar een uitstekende op brengst. Te St. Jansteen werden op het proef veld in den kleinen Ferdinanduspolder 3 tarwe-variëteiten verbouwd. De Wil- helmina-tarwe gat ook hier de hoogste opbrengst. De witte dikkop II van Mansholt gaf ook een goede opbrengst. Op het aardappelproefveld te Ierseke gaf de Eigenheimer de hoogste op brengst. De Frisius beviel ook zeer goed. De Industrie bleek voor deze streek onvoldoende van kwaliteit te zijn. Te 's Heer Arendskerke gaf de In dustrie de hoogste opbrengst. Ook de Eigenheimer was op dit proefveld zeer goed. Te ColijDsplaat werden zes aardappel- variëteiten verbouwd. De Industrie en de Wet gaven de hoogste opbrengst. Beide zijn echter beduidend minder van kwaliteit dan de inheemsche-variëteiten. Te Boschkapelle werd weder met de Eigenheimer de hoogste opbrengst ver kregen. De Eigenheimer en Frisius gaven een goede opbrengst. Op het aardappelproefveld van de Vereeniging Agricultura te Hoek gaf de Industrie een flinke opbrengst en deze variëteit is volgens den proefnemer voor Zeeuwsch-Vlaanderen wel aan te bevelen. De Eigenheimer was ook uit stekend, evenals de Frisius. De Watten waren slecht. Uit de op dit proefveld genomen bemestingsproef kon geen gevolgtrekking genomen worden. Het Centraal aardappelproefveld te Axel heeft geleerd, dat de Industrie een goede late en de Eigenheimer een goede tamelijk vroege aardappel voor België is. De Midlothian Early is uitstekend voor zeer vroegen handel. Is het moge lijk van uit Ter Neuzen aardappels naar Engeland te exporteeren, dan zijn Fac tor en Table Talk daarvoor de aange wezen variëteiten. Op het haverproetveld te Nieuw- en St. Joosland werden Zege-, Ligowo- en Strubehaver verbouwd. DeZegehaver gaf de hoogste opbrengst. Te Colijnsplaat werden 4 haver-varië teiten uitgezaaid. De Mansholt II haver gaf op dit proefveld het beste beschot. Op het proefveld te Kortgene werden dezelfde havervariëteiten verbouwd als op het proefveld te Nieuw en St. Joos land. De Ligowo gaf de hoogste op brengst in hectoliters en de de Zege in kilogrammen haver. Te Koewacht werd inheemsche rogge vergeleken met Petkuser rogge. De inheemsche rogge gaf de hoogste op brengst. Op het proefveld te Clinge werden eveneens bovenstaande rogge-variëtei- ten verbouwd. Op dit proefveld spande de Petkuser rogge de kroon. Op het voederbieten-proefveld in den Fredericapolder te Rilland werden een elftal variëteiten verbouwd. De Ecken- dorfer roode gaf de hoogste opbrengst in kilogrammen en de Engelsche roode gaf de grootste hoeveelheid droge stof per H.A. De suikerbietenproefvelden in de Zimmerman- en Fredericapolders leer den, dat bieten gezaaid op nauwen af stand een hoogere gewichtsopbreugst en een hooger gehalte gaven, dan bieten gezaaid op wijden afstand. Op het proefveld te Nieuw- en St. Joosland, aangelegd om de uitwerking van verschillende stikstof houdende mest stoffen na te gaan, gat de Chili-salpeter het beste resultaat, successievelijk ge volgd door zwavelzuren ammoniak, stik- stofkalk en salpeterkalk. Te St. Laurens voldeed zwavelzure ammoniak het best. De beide nieuwe meststoffen gaven daar goede resultaten. Te Zonnemaire gaf de Chili-salpeter de hoogste opbrengst. De salpeterkalk en de combinatie van salpeterkalk met stikstofkalk werkten ook gunstig. Te Zuidzande gaf de combinatie van Chili-salpeter en zwavelzuren ammoniak de hoogste opbrengst, gevolgd door de bemesting met uitsluitend zwavelzuren ammoniak. Te Waarde werd de hoogste opbrengst bereikt door een bemesting met salpeter kalk. Chili-salpeter en zwavelzuren ammoniak werkten ook goed. Te Kapelle was er niet veel verschil in uitwerking van de stikstofhoudende meststoffen. Stikstofkalk stond hier bovenaan. Te Schoondijke gal eveneens de. stik stofkalk de hoogste opbrengst. Te Anna Jacoba Polder werd een proef met grondbewerking op verschil lende diepten en met uien genomen. Met een ondiepe grondbewerking werd de hoogste opbrengst verkregen. Op het bemestingsproefveld met zil verwitte ajuin te St. Philipsland werd het beste resultaat verkregen met de toepassing met ammoniak-superphos- phaat. Te St. Philipsland werd nog een be mestingsproef genomen op suikerbieten. Het ongunstige weer was oorzaak dat deze proef zich niet leende tot het trekken van een conclusie. Op het proefveld te Kruiningen had een kali-bemesting geen gunstig re sultaat. Te Renesse, op zandgrond, gafbeen- derenmeel iets beter resultaat dan superphosphaat. Een bemesting met kaïniet werkte zeer gunstig. Vrijdag had te Goes de Centrale Premiekeuring voor hengsten plaats. Er was nogal veel belangstelling. Talrijke vreemdelingen waren gekomen om de prachtdieren, acht in getal, te zien. De uitslag der keuring was dat pre- miën werden toegekend aan de volgende driejarige hengstenTurns, eigenaar Aernauds, Sluis Dragon, Toekomst, Axel; Ocera du Fosteau, Hengstenvereeniging Absdale, St. JansteenMartingal de Rug- nies, Hengstenvereeniging, V^estdorpe Bara IV, J. A. d'Haens, Graauw, en Saxson, P. Dees, Krabbendijke. Verder werden premiëm voor 4- tot 6-jarige hengsten toegekend aan Nikkel van H. F. Aernauds, SluisParfait van F. Bonte, idem Cambrinus van Toekomst Mon réve de Roeulex van dezelfde ver eeniging Blonis van H. Steyaert, Wa tervliet Brillant van AernaudtsFrangois van F. C. O. M. Hombach, HulstHardt van P. E. Reijnoudt, N. en St. Joos land Mustaf ah van E. F. Bonte, Koe wacht en Blondian van wed. Jos. Dael- man, Westdorpe. M. Crt. AXEL, 8 Maart I9IO. Gisteren (Maandag) is na een korte ongesteldheid, in den ouderdom van 75 jaren overleden de heer P. Moes, sinds 1877 lid van den gemeenteraad,

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2