UIT DE OUDE DOOS. No. 90. Woensdag 9 Maart 1910. 25e Jaar^. Ij IJ al* Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaiideren. F. DIELEMAiX. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Het is altijd zeer de vraag, of men iemand in Duitschland genoegen doet, door hem wat eet- of drinkbaars te zenden. Stuurt men iemand daar, uit toegenegenheid, een Geldersche rook worst dan wordt die in het tolkantoor verbrand. En onder de nieuwe wijnwet moet men ook maar geen wijn sturen. Nu klaagt weer een teleurgestelde in de Frankf. Ztg., dat een vriend hem uit Hongarije een postpaket met vijf flesschen Tokayer had gezonden, om hem een genoegen te doen. De fiscus legde dadelijk beslag op twee van de vijf flesschen, om volgens de bepalingen van de nieuwe wijnwet te onderzoeken, of die wijn zuiver was. De kosten van zulk een onderzoek bedragen 18—20 mk., door den ontvanger te dragen. Voeg daarbij 1012 mk. in voerrecht, dan komen de drie overge bleven flesschen op een 30 mk. te staan. De ontvanger heeft er daarom de voor keur aan gegeven, het kistje te weigeren. Te Mannheim woedt een melkoorlog tusschen melkboeren en melkslijters, die zoo hoog is geloopen, dat vele melkboeren niets meer aanvoeren. De gemeenteraad heeft nu in overleg met de slijters besloten, melk van elders, desnoods uit het buitenland, te ont bieden. FRANKRIJK. De begrooting voor 1910, zooals die thans door den minister van financiën «Je zult me toch wel perremitteeren, mijnheer de soldaat,* schreeuwde hij,»den heer wachthebbenden commandant te spreken, en dit kan ik, als koninklijk onderdaan, die zijne belasting betaalt, vorderen.* »Sacrament! riep de lange Eduard, terwijl alle aanwezigen opsprongen, «die geschiedenis moeten wij eens aanhooren. Kom mee naar buiten En allen begaven zich voor de deur. Voor den schildwacht stond een klein en zwakkelijk mannetje. In spijt der strenge koude, was het benedenste ge deelte zijns lichaams in een ^nanking kleedingstuk gewikkeld, terwijl de half toegeknoopte langpandige zwarte rok duidelijk liet zien, dat het vest aan zijne uitmonstering ontbrak. Een oude vilten hoed stond hem waggelende op het achterhoofd, en, tetwijl hij met rechterhand in de lucht schermde, hield hij zich met de linker aan het schilder huis vast, om niet tegen den grond te vallen want hij voerde een buitengewoon nat zeil. »Heer luitenant van de wacht,* zeide hij met eene bevende tong, »mijne ge- bij den Senaat is ingediend, wijst 159 milljoen meer aan inkomsten aan, waarvan er 146 opgebracht zullen worden door nieuwe belastingen en 13 door het nieuwe tarief van invoer rechten. Het jaar 1910 zal van deze meerdere opbrengst, daar er met het invoeren der nieuwe maatregelen eenige maanden verloren zullen gaan, slechts 75 millioen genieten, waarbij 6 millioen komen als stortingen der spoorweg maatschappijen. Een telegram uit Pointe k Pitre meldt, dat de onlusten in Basse Terre op Guadeloupe toenemen. Arbeiders heb ben in een fabriek en in huizen inge broken en geplunderd. De post is aangehouden. Te Toulon zijn vrijdag vier menschen in hechtenis genomen, die op een of andere wijze deel hebben gehad in de knoeierijen aan de marinewerf. De onder-staatssecretaris Chéron is Vrijdag om een onderzoek in te stellen te Toulon aangekomen. Bij een koop man, die groote leveranties aan de marine doet, is een huiszoeking gedaan allerlei papieren zijn in beslag genomen. ENGELAND. Bij de beraadslaging over'Somaliland zei de Ier DillonEr is wel gezegd, dat waar de Engelsche vlag eenmaal geplant is, zij altijd moet blijven... Hier vielen de unionisten hem met daverende toejuiching in de rede. En Helgoland dan? vioeg spottend John Ward, arbeidersafgevaardigde. Ja, Hel goland, hernam Dillon, toen het gejuich malih is mij ontloopen, en een onduide lijk gerucht heeft mij gezegd, dat zij zich in de koninklijke wachtkamer be vindt. Ik ben een eerzaam en soliede snijder, en kom hier om te vragen, of mijne vrouw zich hier werkelijk ophoudt. Mocht dit losse gerucht waarheid zeggen, dan wilde ik wel eens weten, wat zij heeft uitgericht, om naar de wachtgesleept te worden.* Wanneer gij,* antwoordde lachend de commandant, «van een wijf spreekt, die hier voor een half uur naar toe kwam loopen, dewijl zij voor haren bezopen echtgenoot vreesde, die haar bestendig afrost, dan zijt gij hier terecht, en dan raad ik u aan, u rustig naar huis te begeven.* «Zoo, heer luitenant van de wacht, snikte de meester snijder, mijne vrouw gemalin is derhalve op de wacht geper suadeerd geworden. O Godo God wat moet ik beleven. Wijf, wijt, gij hebt mij bedrogen 1* Bij deze woorden greep hij met beide handen het schilderhuis aan, en begon hij dit woedend heen en weer te schud den. Spoedig echter herhaalde hij zich weder, schoof zijnen hoed eenigzins op zijde, en liep met waggelenden tred op den officier der wacht toe. »Heer luitenant,* zeide hij, »ik ver lang het wijf terug, dat gij met geweld in de wachtkamer houdt opgesloten. Ik heb eene eerzame vrouw, en eene der ministerieelen had opgehouden, dat is nog heel wat meer waard dan So- maliland. Dat was een klein maar niet onbe- teekenend tusschenspel. Toen in 1890 het ministerie Salisbury Helgoland, in t begin der 19e eeuw door Engeland bezet en eenige jaren later door Dene marken afgestaan, aan Duitschland had overgedaan in ruil voor het Witoege- bied en het protectoraat over Zanzibar was het algemeene gevoelen, dat Duitschland een slechten koop had gesloten. Nu, oeconomisch was 'tdat zeker. Maar sedert het tusschen Enge land en Duitschland is gaan spannen en men in vele kringen een oorlog tusschen Engeland en Duitschland, zoo al niet onvermijdelijk dan toch waar schijnlijk of zeer wel mogelijk is gaan achten, bekijkt men de zaak van een ander standpunt. In Engeland is. men den ruil meer en meer gaan betreuren. Het bezit van dat eiland voor den mond van Weser en Elbe en voor de westelijke uitvaart van het Keizer-Wilhelmkanaal kan van onschatbaar belang blijken. Het gejuich van de ministerieelen na Ward's tusschenwerpsel wilde zeggen gij unionisten moogt wel zwijgen van gebiedsafstandgij hebt de Engelsche vlag op Helgoland gestreken. Op Helgoland AMERIKA. Om 12 uur in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de algemeene staking in Philadelphia, ter ondersteuning van de actie der stakende tramwegmannen, In elk geval schijnt het, dat de toe stand in Philadelphia aanleiding geeft tot ernstige bezorgdheid. Donderdag althans, is het hek er weer aardig van den dam geweest. Een menigte van duizenden, bestaande uit maDnen en opgeschoten jongens, pleegde wanorde lijkheden in de wijk Bridesburg. Een wachthuis van de tram werd er tot den grond toe afgebroken. Daarmee niet tevreden, koelde de menigte haar wrok aan een paar tramwagens, die vernield werden, terwijl voorts de lyn over een aanzienlijke uitgestrektheid werd opgebroken en de seintoestellen en borden onklaar werden gemaakt. De politie in de Bridesburgwyk waren niet bij machte, de menigte baas te worden. Een poging om de raddraaiers in handen te krijgen, mislukte smadelijk, en de politie moest voor het geweld van steenen en knuppels der bande- looze menigte de wyk nemen. Het initiatief voor een poging tot bij legging van het geschil tusschen tramdirectie en employés is uitgegaan van den burgemeester van Philadelphia. BELG1E. Van alle kanten in België komen, zegt het H. v. Autw., geruststellende tijdingenHet water zakt, het weer is droog en schoon, de wind is naar het Oosten gekeerd. Het eenige kwaad ligt nu nog in de vele achterblijvende plassen, die niet wegloopen kunnen en dus onder den invloed van het weer moeten opdrogen. Overal wordtnu geschrobd en gekuischt en gereinigd en ontsmet, en binnen eenige dagen zal eerzame vrouw mag door de soldaten niet gewelddadig in de wachtkamer wor den opgesloten. O God o God Maar er is nog recht in het land.* «Hoor eene,* zeide de wachthebbende wrevelig, «maak handig dat je met je gezwets wegkomt, en neem jou wijf mede naar huis, vervloekt degene, die zich met zulk tuig inlaat.* »Zoo, zoo, heer luitenant,* lachte de snyder honend, «thans zoude ik de vrouw nog mede naar huis nemen, nadat zij eerst een half uur bij het soldatenvolk op de wacht geweest is. O, neen, ik laat mij van haar scheiden.* Hierbij begon hij te weenen en luid te snikken. »Gij moet niet denken, heer luitenant, dat ik de zaak zoo laat passeeren. O neen, er is nog recht in het land. Lieve hemel, eene eerzame vrouw geweld aan te doen O Louise, Louise, waarom hebt gij mij dit aangedaan Maar het heeft zoo moeten zijn De luitenant der wacht stond bij dit tooneel op heete kolenwant door het gekerm was de halve wacht naar buiten gekomen, die den bedroefden snijder nieuwsgierig omringde. «Dat komt er nu van,* zeide de wacht hebbende zachtjes, »wanneer men toe gevend is. Jaag het wijf uit de wacht kamer, en dan pak je allen spoedig weg.* Op dit bevel werd Louise naar buiten gébracht, en aan haren gemaal uitgele verd, die aanvankelijk niets van haar wilde weten, maar in zijne vordering volhardde, van zich van haar te laten scheiden, en het recht zijnen loop te laten. Waarschijnlijk zoude de zaak echter nog gelukkig bijgelegd zijn, in dien niet in de straat, waar de wacht zich bevond, eene gestalte verschenen was, die met vasten tred nader kwam. »Halt, werda riep de schildwacht. «Ronde,* was het antwoord. Welke ronde?* Hoofdronde.* Wacht in 't geweer!* Allen grepen naar de geweren, terwijl de snijder in klimmende woede voort raasde. »Richt u! Schouder't geweer Presen teer 't geweer Een vice-korporaal met twee man van dun linkervleugel voor, om de ronde te examineeren. Marsch »Halt, werda zeide de vice-korporaal, die met twee man voorgetreden is. Hoofdronde.* »Wie heeft de hoofdronde »Majoor Z...« Parool «Stockholm.* »De ronde is richtig, heer luitenant,* riep de vice korporaal, waarop deluitenant vervolgde «Ronde avanceer!* De majoor Z. was als ronde niet zeer bemind. Zijne accuratesse was tot in het kleingeestige, en meestal had hij

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1