Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De aftredende commissarissen, deheeren F. Dekker Fz., W. Dieleman Pz., C. P. Gast, H. Smies Hendz. en J. Wieland, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Later werd tot voorzitter gekozen de heer J. M. Oggel, tot onder voorzitter de heer Joh. Smies en tot 2en penningmeester de heer M. Wolfert. De vroegere voorzitter, de heer D. J. Oggel, werd op voorstel van den heer C. P. Minjon bij acclamatie benoemd tot eere-lid der vereeniging. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen vereenigingsjaar bedroe gen 1610.02, waaronder 1295.80 contributie van de gewone leden. De uitgaven waren j 1550.85, waaronder aan ziektegeld 1519.50het batig saldo bedraagt dus 59.17 en het kapitaal der vereeniging is thans 3203.197«. Het jaarverslag van den secretaris bevatte zeer waardeerende woorden voor den heer D. J. Oggel, die van de oprichting der vereeniging af haar voor zitter was en zich thans door onge steldheid genoodzaakt zag als zoodanig te bedanken. Ook werd met hartelijke woorden de nagedachtenis geëerd van den overleden onder-voorzitter, den heerB.vanRuijven, die evenals de heer Oggel een der op richters van de vereeniging is geweest. Het aantal buitengewone leden is gedaald van 96 op 90, dat der gewooe leden van 249 op 246. Niet minder dan 4 der gewone leden zijn in het laatste jaar overleden, wat nog nooit is voorgekomen. Het toepassen van boete op hen, die zonder wettige redenen de algemeene vergadering niet bijwonen werd van verschillende kanten bekeken, totdat een voorstel van het Bestuur werd aan genomen om die zaak eens te laten rusten tot de noodzakelijkheid gebleken zal zijn, daar in het vervolg de jaar vergadering een maand vroeger zal gehouden worden, dus einde Januari of begin Februari, wanneer het voor de leden minder bezwaar oplevert om ter vergadering te komen, dan om dezen tyd van het jaar. Gisterenmiddag werd alhier de tweede jaarvergadering gehouden van de O. Z. V. Concours-Hippique Vereeniging. Slechts een zeei gering aantal leden woonde deze vergadering bij wat we denken toe te kunnen schrijven aan de meening, wfelke algemeen onder de leden heerschte, n.l. dat in 1910 wegens de alhier te houden landbouwtentoon stelling geen concours-hippique zou plaats hebben. Na de gewone plichtplegingen als opening en lezing notulen, enz. werd door den secretaris, den heer F. C. Zonnevijlle een zeer uitgebreid verslag voorgelezen van het in 1909 gehouden concours-hippique. We meenen te kunnen volstaan met de mededeeling, dat blijkens dat verslag de vereeniging vooruitgaat en ook hare belangstelling bij onze Belgischenaburen toeneemt. De vereeniging telt 131 leden en donateurs. De penningm., de heer W. Dieleman Pz. gaf eene opsomming van inkomsten en uitgaven, waarvan het totaal resp. bedroeg 958,85 en 914,50, waardqor een goed slot ontstond van 44,35 het vorig jaar was het batig saldo 79,50. Door den loop der discussies kwam eerst aan de orde punt 3, dat de vraag behelsde of zou worden deelgenomen aan het groot internationaal concours dit jaar te geven in 's Gravenhage. De voorz. deelde mede, dat door den voorz. van die vereeniging de heer Punt gewezen was op het eigenaardige, dat op bedoeld concours paarden uit verschillende naties (behalve België) en verscheidene provincies uit ons land aanwezig waren, zoowel koudbloed als warmbloed, en Zeeland de beste koud bloed paarden heeft, nochtans dit gewest nog niet vertegenwoordigd was. Hij noodigde derhalve de zusterver- eeniging in Zeeland uit tot deelname. Verder deelde de voorz. mede, dat aan pryzen 1500 werd besteed, zoodat deelname zeker ernstig mag overwogen worden. Na eenige discussie werd dan ook daartoe besloten op voorwaarde, dat eventueel gewonnen prijzen eerst onder de winners zouden worden verdeeld na aftrek der algeheele onkosten, door de leden der vereeniging voor deze deelname gemaakt. Hierna werd van gedachten gewisseld over de wenschelijkheid van een con cours-hippique in 1910 te Axel. Natuurlijk was dit een moeilijk punt, dat goed overwogen diende te worden, alvorens een besluit te nemen. Alge meen was men het eens, dat de gewone tijd, tweede Pinksterdag, dit jaar ongeschikt was wegens de kort daarop volgende tentoonstellingen gelijktijdig met deze zou volgens de voorz. wel mogelijk zijn als het in de plaats kwam van de rijtoer, doch daar deze te traditioneel was geworden, durfde hij daarin geen verandering brengen. Sommige leden spraken van geen concours in 1910, maar ook dit kon het algemeen niet bevredigen, waarop de heer Vaal van Absdale met het keurig idee kwam, om uit te stellen tot de nazomer en b.v. daarvoor eens 8 September te kiezen. Het concours behoefde dan ook niet zoo Uitgebreid te zijn, als de hoofdnummers maar op het programma kwamen als harddraven en monsteren. Alzoo werd met bijna algemeene stemmen besloten, waarop het bestuur de verdere werkzaamheden op zich zou nemen. Nog werd bepaald, dat een derde der bestuursleden ieder jaar zou aftreden, waarna werd geloot wie en wanneer. De verkiezing zal plaats hebben op Zaterdag 12 Maart aanstaande, tegen welken datum weer een algemeene vergadering zal worden uitgeschreven. Niemand meer het woord verlangend, sluit de voorz. de vergadering. In de gisterenavond gehouden bestuursvergadering van het fanfaren gezelschap Concordia alhier, is, met op één na algemeene stemmen tot voor zitter benoemd de heer A. E. C. Kruysse, die de benoeming heeft aangenomen. De gewone repetitie van het mu ziekgezelschap Concordia alhier ken merkte zich Donderdagavond door een ongewone plechtigheid. De werkende leden, wien het bekend was, dat hun directeur, de heer C. P. Minjon, op 4 Maart zijn 48sten geboortedag herdenkt, hadden besloten deze gebeurtenis niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Nadat dhr. Minjon de repetitiezaal was binnengetreden, en den leden had medegedeeld, dat in een voorat gehou den bestuursvergadering dhr. Kruysse tot voorzitter was benoemd, werd hij door een der leden toegesproken en hem namens de werkende leden een keurige metronoom aangeboden. In welgekozen woorden uitte dhr. Minjon zijn dank voor het hem aangeboden geschenk, dat hij op hoogen prijs stelde, wijl het kwam van de leden der ver eeniging, die hem dierbaar was ge worden. Met een marsch „Lang zal hij leven" werd de plechtigheid be sloten. Groeie en bloeie Concordia onder de uitstekende leiding van haar yverigen directeur. De minister van Waterstaat heeft zich bereid verklaard een wefsontwerp in te dienen voor het toekennen van een renteloos voorschot voor de stoom tramwegen ter verbinding van Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Gezondheidscommissie. Aan het verslag van de gezondheids commissie, weer zetel gevestigd is te Neuzen, over 1909 uitgebracht aan den hoofd-inspecteur van de volksgezond heid voor Zuid-Holland en Zeeland, is het volgende ontleend De Commissie bezocht in haar geheel o. a. de gemeente Axel. Conferentiën werden o. a. gehouden met B. en W. van Axel, in zake rio leering. Dit jaar waren wij in de gelegenheid de woning van den stationchef te Kijkuit van naderbij te zien en bleek ons dat dit gebouw ofschoon het niet in strijd was met de bouwverordening van Axel, toch ongeschikt moet worden geacht. Oorspronkelijk is het een wachthuis geweest. Het ware wenschelijk, dat de spoorwegmaatschappij Mechelen— Terneuzen voor de stationchefs betere woningen liet bouwen. Reeds verscheidene jaren was door ons op den slechten waterafvoer in de kom der gemeente Axel op meerdere plaatsen gewezen. Dit jaar bereikte ons, om advies, een geheel nieuw rio- leeringsplan, waardoor een goede en geregelde waterafvoer zou verkregen worden. Rekening houdende met ons advies, is door de gemeenteraad tot de uit voering besloten. Door U Hoog-EdelGestr. werd ons om advies gezonden een verzoekschrift van B. en W. aan Hare Majesteit de Koningin, waarin dispensatie werd ge vraagd van de bepaling, voorgeschreven in art. 18 le lid der wet van 10 April 1869, Stbl. no. 75, waarin bepaald is dat eene afscheiding bij het kerkhof 2 Meter hoog moet zijn. Wij adviseerden de dispensatie te verleenen, daar eene geheel nieuwe afrastering van prikkeldraad was ge maakt en dat eene Liguster heg was geplant, die na verloop van tijd eene meer dan voldoende hoogte zal be reiken. Bouwen op het z.g. „Plaatje" te Axel. In ons vorig jaarverslag (zie pag. 14 en 15) werd medegedeeld, dat in 1908 druk werd gebouwd op het „Plaatje" en d#t bij het bouwen de bouwverordening niet werd nageleefd. Het advies, door onze Commissie na de conferentie met B. en W. aan dit college gegeven, werd niet opgevolgd. In de raadsvergadering van 1 Dec. 1908 werd bij motie .aangenomen aan B. en W. te kennen te geven, dat de Raad gaarne zou zien, dat aan de bouwliefhebbers op dat terrein ver gunning tot bouwen werd gegeven. B. en W., genegen hieraan te vol doen, gaven hiervan uiting in eene advertentie in de Axelsche Courant. De Commissie gaf B. en W. in over weging, de aanvragen streng te laten voldoen aan de eischen der bouwver ordening, ook wat verharden van den weg en het rioleeren betreft en gaf den Inspecteur De Graeff kennis van het gebeurde. Van den Inspecteur kregen wij 5 Febr. van dit jaar bericht, dat hij den Minister van Binnenlandsche Zaken in kennis had gesteld met het besluit van B. en W. van Axel, waarbij vergunning werd verleend voor den bouw van 33 perceelen op het „Plaatje" in afwijking van de verordening en dat hij Z. Excellentie in overweging had gegeven te bevorderen, dat voornoemd besluit werd vernietigd. In dezelfde maand bereikte ons van Ged. Staten van Zeeland om advies het geheele dossier, dat door den heer Inspecteur over deze zaak aan Z.Excel- lentie den Minister van Binnenlandsche Zaken was gezonden, benevens het schrijven van B. en W. van Axel aan heeren Ged. Staten. In dit laatste schrijven werd een geheele verkeerde voorstelling van den loop der zaak gegeven. Bij schrijven van 8 Maart hebben wij de ware toedracht der zaak aan Ged. Staten medegedeeldwij gaven daarin te kennen, dat naar onze meening de beste oplossing zo,u zijn, dat de gemeente Axel zorgde voor riqleering en verharding van het Zandpad, waar aan de nieuwgebouwde huizen gelegen j zijn. I Aan dit laatste advies werd gevolg gegeven, doordat B. en W. besloten de rioleering en verharding van den weg op het Plaatje op kosten van de ge meente te doen uitvoeren. De Burgemeester van Axel liet toe zicht houden op de schepen, die de Axelsche haven binnenkwamen met het oog op choleragevallen. Te Axel kwamen voor 10 gevalleh van diphtherie en 2 gevallen van roodvonk. Omdat in de kommen der gemeenten, waar slachteryen zijn, veel geslacht wordt met open deuren, waarbij veelal kinderen samenscholen en hierin geen opvoedende kracht voor de jeugd te vinden is, werd door de Commissie aan de gemeentebesturen, tot onzen kring behoorend in overweging gegeven in hunne politieverordening eene bepaling op te nemen, waarin verboden wordt dieren te slachten zichtbaar van den openbaren weg. Enkele der gemeentebesturen gaven bericht bij wijziging hunner politiever ordening met ons verzoek rekening te zullen houden, terwijl andere daarop niet wilden ingaan. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 6 Maart 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/a ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J H. Lammertsma. Kerk B Ds. Chr. Bruins. (Bediening H. Avondm.) Ds. Chr. Bruins. (Dankzegging.) Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 Maart 1910. A. J., 14 j., zonder beroep te Sint Jansteen, is wegens mishandeling ver oordeeld, zonder toepassing van straf aan zijn ouders teruggegeven. P. v. R., 21 j., dienstknecht te Eede, gedetineerd, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang, met mindering van het voorarrest. E. K., 22 j., schippersknecht te Bres- kens, is wegens vernieling veroord. tot 3 of 3 dagen hecht. Hoog water. Te Nijmegen was de stand van het water Woensdag 3.34 boven den middelbaren. Die hoogte heeft de rivier dezen winter nog niet gehad. Te Arnhem was de waterstand 12.28, 13 c.M. hooger dan den hoogsten stand. Nog een paar duim was en onderlangs was ondergeloopen, iets wat in vele jaren niet gebeurd is. Volgens globale berekening bevat de provincie Friesland pl.m. 200 millioen stère overtollig water. In hoeveel tijd deze massa door de sluizen zal kunnen gorden geloosd Reken per dag drie millioen stère, wat zeker niet te weinig is, en het zou bijna 70 dagen moeten aanhouden. Dus, als er van nu af steeds krachtig gestroomd zal kunnen worden, zal het Mei zijn eer al dat water ge loosd is. Naar men uit Maastricht meldt, is de Maas sedert Woensdagavond weder ongeveer 14 c.M. gezakt en houdt de daling tiog steeds aan. De toesiand is over 't geheel zeer veel verbeterd. Te Zutphen heeft het den hoogsten stand van dezen winter bereikt, n. 1. 7.41 m. boven N. A. P. In Januari was de hoogste stand 7.30 m. Rondom

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2