uit n OHM mi No. m. i Zaterdag 5 Maart 1910. 25e Jaarg. IJ kJ 11 U in Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAY, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Men meldt, dat de Duitsche regeering van plan is, bijzondere voorschriften voor het verkeer met luchtschepen uit te vaardigen. Het zal dienvolgens ver boden zijn, datluchtvaartmaatschappijen reizigers over Duitsche vestingwerken heen vervoeren. Verder overweegt men, of het geoorloofd is, vestingplaatsep als luchtschipstations voor particulier ver keer te gebruiken. Alles om te ver mijden, dat men van het luchtschip uit vestingwerken bespiedt of foto grafeert. De Pruisische regeering heeft op een verzoek om aan alge vaardigden vrij kaarten op het spoor te verstrekken, afwijzend beschikt. FRANKRIJK. Een telegram uit Parijs meldt, dat de Auteuilkade er weer onder staat en dat de Seine nog stijgt. De aangekon digde regens der laatste weken zijn de oorzaak dezer nieuwe stijging. Het dal van de Orge en dat van de Yvette zijn voor een deel weer overstroomdte Choisy-le-Roi begint men weer last te krijgen van het waterte Vitry staan de laag gelegen straten weer blank. Stroomafwaarts van Parijs zijn te Issy wéér werkplaatsen, die nauwelijks droog gekomen waren, ondergezet. Te Bas- Meudon, Sèvres, Saint-Cloud zijn de kaden onder. Was wordt van tal van rivieren ge meld, ook van de Aisne, zoodat het 27) XIII. In tegenoverstelling van het vreedzame onderhoud binnen de muren der hoofd wacht, vielen er daar buiten allerlei bij zonderheden voor. Van zeer gewone zaken, als het uit zenden en aankomen van patrouilles, die slechts tot het ressort van den schild wacht behooren, willen wij hier niet spreken doch het was nog maar even elf ure, toen eene vrouw met loshangen de haren schreiende op den schildwacht aankwam, en haar verlangen te kennen gaf, den officier der wacht te spreken. De soldaat weigert haar den toegaug; maar haar geschrei wordt steeds luider, en door niemand laat zij zich afwijzen. Wat zoude hij eindelijk doen? het wijf laat hem niet los, en zoo roept hij ten slotte het verschrikkelijke woord uit: wacht in 'tgeweer! dat, als de bazuin van den jongsten dag, de ooren der wacht treffende, eene buitengewone be- i weging van patroontasschen, beeuen en chacot's teweeg brengt, waaruit de ge wapende wacht allengskens geformeerd 1 wordt. »Geet achtschouder 't geweer richt laaggelegen deel van Soissons weer onder water staat en de menschen per roeiboot hun huizen bereiken. Aan de Sorbonne is, dank zij de vry- gevigheid van den heer Zaharof een leerstoel voor luchtvaart opgericht. In een plechtige bijeenkomst, waarin vele toespraken gehouden zijn, heeft de nieuwe professor in het nieuwe vak, Marchis, zijn lessen geopend. Een Brusselsche dokter had te Char leroi en te Chatelineau een baron uit Charleroi behandeld, die ook een huis te Parijs bewoont; de medicus had 15 visites gemaakt en drie puncties in de borstholte gedaan en een rekening in gediend van 7000 frank. De baron wilde 3000 geven. Vandaar proces. Dinsdag eischte de dokter voor de zesde civiele kamer te Parijs 4000 frank. De rechtbank heeft uitgemaakt dat 200 frank voor een bezoek, van Brussel uit te Chatelineau of Charleroi gebracht, genoeg is, zelfs al worden er bij zoo'n bezoek puncties in de borstholte gedaan. Een Parijscne collega van den Brussel- schen dokter, lid van de Academie voor geneeskunde, had verklaard, dat hier een honorarium van 10.200 frank op zijn plaats geweest was. CHINA. Bij de gevechten in Lhassa, die on middellijk aan de vlucht van den Dalai Lama voorafgingen, zijn tal van Tibeta- nen gesneuveld, en daaronder een Aan tal hooggeplaatste geestelijken. De Dalai Lama is te Darjeeling in Britsch-Indië aangekomen. u L commandeerde de wachthebbende officier, en vroeg daarop binnensmonds aan deu naast hem staanden onderofficier »Maar voor den duivelwaar is dan de ronde of waarom heeft de ezel toch in 't geweer geroepen »Heer luitenant,meldde thans de post onder 't geweer, hij is een rekruut terwijl hij tevens eenen zijdelingschen blik naar de bedoelde vrouw werpt, »dit vrouwspersoon wenscht den com mandant der wacht te spreken, en daar toe heb ik geen beter middel geweten dan de wacht in 't geweèr te roepen.* j-Jou zal de donder halen voegt hem de wachthebbende officier toe, »dat jij, om zulk een bagatel, een schandaal maakt. Waar is de h...., de persoon ?c »0 Jezusheer luitenant,viel de vrouw in »hier ben ik, ik verlang niets anders dan hulp en bescherming, hetgeen mij, als eerlijke burgervrouw, geen eene koninklijke wacht ontzeggen mag.* »En wat wilt gij dan »Achheer luitenant, verbeeldt je eens, daar heb je mijn kerel, miju man wil ik zeggen, die bezuipt zich iederen avond die God geeft, en in plaats van zich dan, wanneer hij thuis komt, rustig te bed te leggen, wat doet hij dan, de onmensch? dau deelt hij klappen uit aan mij en aan de arme wormen, die bovendien nog zoader eteu naar bed ge- gaau zijn.c AMERIKA. Het gevaar voor een algemeene staking is voorbij, er is een modus ge vonden die het voor de tramdirectie en haar werklieden mogelijk maakt, met elkaar tot een vergelijk te komen, en de staatspolitie heeft Philadelphia ver laten. Nadere bijzonderheden over den aard der getroffen of nog te treffen schik king zijn ons niet bekendmaar het heeft er den schijn van dat de bedrei ging met een .dgemeene staking de zaak der tramwegmannen wel heeft vooruit- ge brac tó. De staatspolitie (de z. g. zwarte hu zaren) zijn uit Philadelphia teruggeroe pen. Dat was een eisch der stakers en de reden van die terugroeping kan niet geweest zijn, dat de rust en kalmte in de stad hersteld waren en niet weer stonden te worden verstoord. In den avond van Zondag en den morgen van Maandag is het weer bar toegegaan. Twee jongens werden ge dood, zes anderen doodelijk gewond en zestig personen gekwetst bij de relletjes van Zondag op Maandag. De ergste troebelen vielen voor bij een plek waar tramwissels door de menigte onklaar waren gemaakt met houtblokken. De trams die kwamen aanrijden, werden door de menigte bestookt met brokken ijzer en steen. De bestuurder van een dier trams wilde, door met zijn wagen met groote vaart den wissel te passee- ren, het gevaar te ontvluchtenmaar bij de versperring gekomeD vloog de tram uit de rails, tusschen de menschen in en schoot voort tot aan een muur, »Dat is zeker zeer erg,* zeide de officier, »maar wat kan ik daaraan doen »0, heer luitenant,jammerde de vrouw, lieve Jezus! wat gij daaraan doen kunt mij eene wacht mede naar huis geven.. Dat zal den bezopen kerel neerzetten, en hem vervolgens respect inboezemen.* De- wachthebbende echter wilde van deze propositie niets weten, en trachtte de vrouw te beduiden, dat het geenszins tot de taak eener wacht behoorde, zich in dergelijke geschillen le mengen het welk de vrouw echter met jammer- en klaagtonen beantwoordde, en het met een duren eed bezwoer, dat de kerel haar, iudien zij thuis kwam, om hals zoude brengen. Vermits nu de luitenant bij zijne wei gering persisteerde, om haar eene wacht mede uaar» huis te geven, zoo smeekte zij om de gunst van den nacht op de hoofdwacht te mogeu doorbrengen, waar tegen de commandant wederom evenveel zwarigheden had, en haar op alle moge lijke gronden trachtte te overtuigen, dat hij haar onmogelijk in de wacht kou toe laten, wanneer zij niet, tengevolge eener overtreding, in arrest genomen was. »Ei, eischreeuwde nu de vrouw uit, wanneer ik alzoo gestolen of hier of daar rondgezworven had, dan zoude de heer luitenant mij veroorlooven op de wacht te blijven; maar als de luite- die werd verbrijzeld. Wagenbestuurder en conducteur konden nog bijtijds van den wagen springende politieagent die meereed, werd er uit geslingerd, maar kreeg geen letsel, doch een jongen van 10 jaar en een oude man werden te pletter gereden. Ry kspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Maart en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvang. AXEL, 4 Maart 1910. De 13e algemeene vergadering van Steunt Eikander, welke Woensdagavond op de bovenzaal van den heer P. Koole alhier gehouden werd, was drukbezocht. Zij werd geleid door den heer J. Verijzer als waarnemend voorzitter. In de plaats van den heer D. J. Oggel die bedankt had eu den heer B. van Ruijven, het vorige jaar overleden, werden in het bestuur gekozen de heeren Abr. Wiemes en L. H. Burm. nant weet, dat ik thuis door mijn man wordt doodgeslagen, daarom wil zich de koninklijke wacht niet bekonlmeren. O Godo God I ik bid u heer luitenant, laat mij dan slechts één uur in de wacht kamer vertoeven, tot myu tyran zal in geslapen zijn.* Aan zooveel bidden en smeeken ver mocht eindelijk de weekhartigheid van den infanterie-officier geen weerstand te bieden. »In 's duivels naam dan!* zeide hij, »neem het wijf in uwe wachtkamer, sergeant Zorgenaar 'maar neem u wel iu acht, misschien wil meu mij eene poets spelen; ik ken zulke fabeltjes wel. Zet af 't geweer Ingerukt, marsch Zoo was dan de rust weder besteld, en trokken de geffieenen, even als de officiereu naar hunne wachtkamer terug, om het straks afgebroken onderhoud voort te zetten. De lange E iuard had van dit oogenblik gebruik gemaakt, om nog wat nieuwe punch te brouwen, eh eenige uitgebrande pijpen vau nieuwe St Do mingo te voorzien terwijl de officier der wacht reeds niet meer aan het voor val dacht, dat zoo even daar buiten had plaats gegrepen, toen een nieuw alarm andermaal het gezellige samenzijn doorde. Het was eene mannenstem, die zich voor de wacht deed hoaren, en zoo het scheen, in eenen strijd met den schild wacht scheen gewikkeld te. zijn. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1