Gemeenteraad van Axel. Boekende schip zal gerustheid geven, door de overtuiging die het schenkt er wordt iets gedaan, doch een noe menswaardig grootere kans van redding wordt niet verkregen. Zitting van 1 Maart 1910. Tegenwoordig de hh. Lamaltre, Van Driel, Kruijsse, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies en Wolfert. Afwezig de hh. Dregmans, Oggel enDeFeijter. Voorz. dhr. J. Huizinga, Burgemeester, secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring eener af- en overschrijving. b. Idem houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden over het le kwartaal van 1910. c. Idem houdende goedkeuring reke ning 1908 in ontvang op 29146.357s en in uitgaaf op 27504.875 met een batig saldo aldus van 1641.48. d. Brief van het gemeentebestuur van Zaamslag, kennisgevende dat bp- sloten is om den Pouckepolderschen dijk met macadam te verharden, en tevens dit jaar over de subsidie, door Axel verleend, te mogen beschikken. e. Rapport van de Nieuwjaarscom missie, waaruit blijkt dat is ontvangen eene som van 426.17. dat is uitgedeeld 1460 K.G. brood ter waarde van 204,60, dat aan con tanten is uitgegeven eene som van 219,87 en aan advertentiekosten is besteed 1,90, alzoo gezamenlijk is uitgegeven 426,17. Het rapport was onderteekend door F. van Driel, voorz., J. K. Vink, secretaris en L H. Burm, penningmeester. f. Verzoekschrift van Jan Scheele Jz. en 8 anderen, allen voerlieden te Axel, dat zij als belastingbetalende inwoners der gemeente wel de lasten mogen betalen, maar niet de lusten mogen genieten, waarom zij verzoeken dat voortaan het vervoer voor de gemeente geschiede door voerlieden uit de ge meente. Op voorstel van den Voorz. wordt namens Burg. en Weth. besloten met het verzoek rekening te houden bij de eventueele aanbestedingen. g. Voorstel van B. en W. tot het ten behoeve der secretarie aanschaffen van een nieuwen lessenaar. Door den gemeenteopzichter was eene teekening overgelegd, en drieërlei be grooting gemaakt. Wordt besloten, ofschoon de begroo ting boven de 50 is, het werk te doen uitvoeren door den timmerman, die dit jaar het gemeentewerk heett. li. Adres van C. van Bendegem e. a. waarby zij te kennen geven dat de Oudeweg, waaraan zij wonerl zich in zeer slechten toestand bevindt, en het by avond een kunststuk mag genoemd worden, wanneer men zonder ongeluk ken thuis komt, redenen waarom zij verzoeken, om langs hunne woningen van wege de gemeente een verhard voetpad te leggen van af de Beoosten- blijschestraat tot aan den ouden tol. De Voorz. zegt dat dit adres niet bij de gemeente thuis hoort en eigenlijk aan den Noordpolder behoorde te worden gezonden. Hij stelt daarom voor het adres naar het Bestuur van dien polder door te zenden. Dhr. F. Dekker vraagt of die menschen daar dan in dien toestand bly ven zitten, wanneer de Noordpolder mocht beslui- j ten otn niets aan den weg ter verbetering I aan te brengen. De Voorz. zegt dat ze zich dan daarna kunnen wenden tot Ged. Staten. Dhr. Wolfert vraagt waarom er dan op het „Plaatje" zulke schoone wegen zijn aangebracht. Dhr. F. Dekker sluit zich hierbij aan, en zegt dat de bewoners van den Ouden Weg vragen, waarom ze op 't Plaatje zoo'n goede verbetering ge kregen hebben. Dhr. Kruijsse zegt dat er verkeerdelijk altijd verband wordt gezocht met het Plaatje. Indertijd is door B. en W. vergunning verleend om daar te bouwen en daardoor is de toestand zoo in de war geraakt dat de Minister heeft ge zegd, wanneer daar geen maatregelen worden genomen, dan breken we de huizen daar al. Dat kon immers ook niet, te meer daar de toestand was geschapen door ons toedoen, 't Is treurig genoeg, dat we het moeten be kennen, maar de gemeente was zedelijk verplicht (niet wettig) daar verandering aan te brengen. Dhr. Wolfert meent dat op den Ouden Weg de toestand dezelfde is als op het Plaatjemen is daar ook maar begon nen te bouwen zonder vergunning. Dhr. Kruijsse zegt, dat de Oude Weg een oude bestaande weg was, waaraan wèl, terwijl het Plaatje een weiland was waaraan volgens de verordening niet mocht worden gebouwd, alvorens er eene straat te leggen. Dhr. F. Dekker zegt, dat er op het Plaatje ook geen bestaande weg was. De Voorz. meent, dat de gemeente in dezen niets te zeggen heeft. Wan neer bijv. de Raad op heden moest besluiten om een steenweg op den Ouden Weg te leggen, dan kon de polder wel komen en brak er de steenen weer uit. Dhr. Dieleman gelooft dat de men schen wel wat in de war zijn gebracht doordat hunne wijk bij de kom der gemeente gebracht is. Dhr. Smies vraagt of de gemeente zelf het request naar den Noordpolder doorzendt De Voorz. zegt dat zulks het plan is. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. II. Rapport rioleering Buitenweg. De Voorz. zegt dat B. en W. eene conferentie hebben gehad met de be woners van het Buitenwegje, welke byeenkomst wel eenige overeenkomst had met een Poolschen Landdag, en men in die vergadering niet tot overeen stemming is kunnen komen. Vóór de vergadering hadden B. en W. zich voor genomen voor te stellen aan de bewoners van den Buitenweg om voor rekening van de gemeente de sloot aan beide zijden te doen uitgraven, de eigenaren de buizen te doen leveren voor de rioleering en de benoodigde ontvang- putten weer te doen aanbrengen door en voor rekening van de gemeente. Hierin bewilligden Willemsen Smies en van Santbergen, die reeds buizen hebben gekocht, doch de eigenaar Die leman wilde hierop niet ingaan. Hij en meer anderen bleven er bij niets meer te willen doen dan de gleuven te graven voor het leggen van de bui zen en het overige werk door de ge meente te laten geschieden. De on kosten zouden dan beloopen t 750 voor de buizen en even zooveel voor het uitvoeren van het werk. De gemeente is evenwel bij haar standpunt gebleven en eveneens Dieleman en de andere met hem eens zijnde bewoners. Later is ook van hen geen nader bericht meer ingekomen, zoodat de zaak ge bleven is zooals ze was en de heele conferentie tot niets heeft geleid. Dhr. Smies gelooft dat het voorstel van Dieleman e. a. om de gleuven te L.aken wel aannemelijk is, als er ten minste toezicht op wordt uitgeoefend, dan is de sloot toch open. De Voorz.Ja, maar als de gemeente er geen buizen in legt dan doen ze het niet. Dhr. Dieleman zegt dat de bewoners die sloot daar eigenmachtig hebben dichtgegooid en ze wel eens door den eigenaar verplicht zouden kunnen worden haar weer open te maken. Ze móchten eigenlijk blij zijn dat de gemeente hun hierin helpen wil. De Voorz. zegt dat ze hiertoe ten allen tijde kunnen worden gedwongen door toepassing van art. 69 Polderre glement en art. 41 Politieverordening. Hij stelt alsnu voor om te handelen overeenkomstig het voorstel van B. en W. n.l. om de slooten van wege en op kosten van de gemeente te doen open maken. Dhr. LamaltreMaar dat gedeelte van af Dieleman tot aan de jveide van Van Dixhoorn moet de gemeente dat ook openmaken Dhr. Dieleman Dat komt voor reke ning van den betrokken eigenaar. Dhr. KruijsseHet voorstel van B. en W. komt hierop neerDe sloot zooals hij vroeger was weer openmaken door de gemeente. Natuurlijk moeten de bewoners dan een gedeelte van den grond die ze nu bezaaien weer af staan. Welnu wanneer ze die weer terug willen hebben, dat moeten ze zelf rio- leeren. Dhr. F. Dekker Gebeurt dit dan van af de klompenmakerij van Maring at. De Voorz. antwoordt toestemmend. Dhr. Smies Bestaat er ook nog plan om den straatweg in het buitenwegje te verleggen De Voorz. zegt dat B. en W. daarvan wel wat terugschrikken, omdat de uit gaven daarvoor door den gemeente opzichter geraamd worden op 4100. Dhr. DielemanIn ieder geval zal de weg toch meteen wel opgemaakt worden De Voorz.Ja. Dhr. Kruysse vraagt of er nog geen begrooting gemaakt is hoeveel het open maken der slooten in het Buitenwegje zou moeten kosten. De Voorz.Nog niet maar ik zal daarvoor zorgen. Z. h. s. wordt nu besloten te handelen overeenkomstig het voorstel van B. en W. III. Beschikken over den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1909. B. en W. stellen voor om van het beschikbaar bedrag ad 53,645 eene som te nemen van j 31,05, zijnde salaris en onkosten aan den advokaat Dieleman te Middelburg voor advies in eene pro cedure met P. Haak in zake rioleering. Hiertoe wordt z. h. s. besloten. IV. Af- en overschry ving van posten in de begrooting van 1909. Het Algemeen Burgerl. Armbestuur brengt ter kennis dat de rekening sluit met een nadeelig saldo van ongeveer 250, wegens buitengewone uitgaven aan Jacs. Zegers, A. Christiaan en Jacomina Marijs, waarom hij verzoekt de subsidie met j 250 te willen verhoogen. B. en W. stellen voor dit bedrag af te nemen van den postOnderhoud slooten, putten, waterleidingen, pompen enz., waartoe z. h. s. wordt besloten. V. Verzoekschrift van A. Esselbrugge e. a. te Axel om wyziging van het leerplan. Dit request was onderteekend door 19 andere personen alle ouders van schoolgaande kinderen, en bevatte het verzoek aan den Raad om het leer plan te wijzigen in dien zin, dat de leerlingen bij het verlaten der school uitgebreider onderwijs hebben genoten, en zij, die zulks verlangen, met minder inspanning dan thans kunnen overgaan naar eene inrichting voor M. U. L. O. of Middelbaar Onderwijs. In verband hiermede was door het hoofd der o. 1. s. een schrijven aan den Raad gericht van den volgenden inhoud: Aan den Raad der gemeente Axel. Edelachtb. Heeren. In verband met het ontwerpen van een nieuw leerplan voor de o. 1. s. is van de zijde van het Rijksschooltoezicht aangedrongen op het verbinden van eene vervolgklasse aan de school, waar leerlingen, die de 6 klassen hebben doorloopen, gelegenheid zouden hebben, voortgezet onderwijs en onderricht in vreemde talen te genieten. Op dit oogenblik zijn er reeds 10 leerlingen, die deelnemen aan het ouderwijs in het Fransch, buiten de schooluren, en voortdurend zijn er leerlingen, die, na de 6 klassen te hebben, doorloopen, nog verder onderwys wenschen te ont vangen voor hen staat bij de tegen woordige regeling geen andere weg open, dan nog eenmaal hetzelfde on derwijs in dezelfde klasse te volgen. Uit dien hoofde komt ook mij eene vervolgklasse zeer gewenscht voor. Daarvoor zou echter een zevende leer kracht aan de school noodzakelijk zyn, en doe daarom het voorstel om alsnog een onderwyzer of onderwijzeres aan de o. 1. s. te benoemen. (get.) C. HAGERS. Dit adres wordt gerenvoyeerd naar B. W. om in de volgende vergade ring eene beslissing te nemen. Omvraag. Dhr. Smies zegt, dat in de vorige vergadering het besluit is ge nomen, om den weg van af de R. C. kerk tot aan de school bij de verhar ding een 80 c.M. op te hoogen. Z.-i. zijn hieraan nogal bezwaren verbonden. Vooreerst ligt het land van dhr. Yse- baart reeds een Meter onder den weg en wanneer nu de weg nog 80 c.M. naar boven komt, wordt dat bijkans 2 Meter. Dat maakt het bouwen aan zoo'n weg zeer kostelyk en de gemeen te zou op den duur nog wel verplicht zyn beschoeiingen aan te brengen. Aan den anderen kant van den weg komen de menschen, die daar hoven hebben zoo in een put te liggen, dat ze niet meer naarboven weten te komen. Toevallig, toen ik gisteren dien weg daar eens in oogenschouw nam, was er ook een voerman by, die er in het geheel geen bezwaar in zag, indien de weg op de hoogte gehouden werd, zooals hij nü ligt. De Voorz. ziet er geen bezwaar in om den weg zooals is aangenomen 75 c.M. op te hoogen. Men moet de diepte niet afmeten naar het laagste gedeelte van den grond van Ysebaert maar men moet rekenen dat voortaan zal ge bouwd worden ter hoogte van het huis van den schoenmaker Dieleman. Bo vendien bestaat het groote hoogtever schil toch ook maar over een zeer kleinen afstand omdat het land in de richting van Van de Velde zeer spoedig oploopt. Wat de grootere kosten van bouwen aangaac behoeft u met de eigenaren wier bouwgrond onmiddellijk aan den weg gelegen is, zoo geen medelijden te hebben, hunne gronden hebben meer waarde dan meer afgelegene. En aan de andere zyde zal hebden gebruikers van de tuinen meer gemak dan last geven, daar er met de verhooging van den weg als 't ware een glooiing ont staat, waarlangs ze gemakkelijk hunne hoven kunnen bereiken. We leven nu eenmaal in een tijd dat successieve lijk de huizen toch steeds meernn de hoogte zullen worden gebouwd. Spr. geeft den heer Smies in over weging de zaak nog eens goed te over denken, en mocht hy bij zijne meening persisteeren dan in eene volgende ver gadering met een voorstel aan te komen, waarmede dhr. Smies genoegen neemt. Dhr. Dieleman vestigt de aandacht er op dat de aannemer van de ver lichting en verwarming der schoollo kalen wel eens in zijne verplichtingen te kort schiet. Meer dan eens is het gebeurd dat bij het geven van land bouwonderwijs aan het katoen in de lampen iets haperde daar zij niet wilden branden, en dat de kachel niet was aangemaakt. Laatst op een Zaterdag o. a. waren er geen bakkerskolen in voorraad, en dan hebben de leerlingen gezamelyk uitgelegd om kolen te koopen, maar de kolen waren bij den bakker op, dus zaten ze weer in de kou. De Voorz. zegtOns is het ook al meermalen gebleken dat, die man niét altijd goed voor een en ander zorgt en daarom bestaat het plan ook om hem in eene vergadering van B. en W. eens ter verantwoording te roepen. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 3