Landbouw. Gemengd Nieuws. De Februarikeuringen van dekheng sten en van tweejarige hengsten en merriën in Zeeland zyn gehouden van 10 tot 23 Februari. Aangewezen om deel te nemen aan de centrale keuring te Goes, die den 4en Maart e. k. gehouden wordt, werden 8 driejarige en 19 vier- tot zesjarige hengsten. Bekroond werden met een aanhou- dingsbijdrage van 100 en zilveren medaille voor stamboekouders o. m. de volgende hengstenAvenir van B. C. Puylaert, Zuiddorpe, en Gamin van Wed. Jos. Daelman, Westdorpe. Verder met een aanhoudingsbijdrage van j 80 en zilveren medaille voor stamboekouders o. m. de volgende mer riën geboren in 1908 Sjora van Ph. J. van Dixhoorn, Axel, Blondine van B. C. Ysebaert, Axel, Mirza van G. de Feijter Jz., Neuzen, Mina van Ch. L. Wauters, Sas van Gent, Cora van Louis Coene, Sas van Geut, Marianne II van Ph. J. van Dixhoorn, Axel, Kate van K. de Koeyer, Zaamslag, Fanny van Ph. J. van Dixhoorn, Axel, Merveille van Wed. Jos. Daelman, Westdorpe. M. Ct. Donderdag hield de beetenbond van Aardenburg en omstreken in de zaal van den heer Ch. Mabesoone te Oostburg een vergadering, teneinde een beslissing te nemen over den verkoop der beet wortelen van de leden, aangesloten by dien bond. De voorzitter, E. Martens, deelde mede dat de bond ongeveer 800 ge meten beeten ten verkoop kon aan bieden. Het vorige jaar had de Bond van Aardenburg maar 140 gemeten te verkoopen. Wel een bewijs dus dat de beetenverbouwers beginnen in te zien dat door aansluiting en gezamen- lyken verkoop de voordeeligste prijs kan verkregen worden. Wel waren eenige aanbiedingen in gekomen voor den aankoop der beeten, maar aangezien bijgaande contracten verschilden met het door den Bond vastgesteld contract, werd besloten den verkoop aan te houden en niet van het door den Bond opgemaakt contract at te wijken. M. Ct. AXEL, 1 Maart 1910 Zooals onze ingezetenen bekend is werden alhier reeds sedert eenige dagen eenige cinema-vertooningen tegemoet gezien. Telkens werd het uur aange- slaat, of by het opzitten den kerel in de derde positie laat verblijven tot hij zwart wordt.» »Ik heb een onderofficier gekend,* zeide de lange Eduard, »dat was een infame kerelhy had aan al zijn kor poraals het tabak pruimen ontzegd, en wanneer hy bij de exercitie iemand aan trof, die zich aan dit onschuldig vermaak overgaf, waarmede denkt gij wel, dat hy dezen strafte »Wel,« meende de cavallerieofficier, »dan zullen zij de lekkernij uit den mond hebben moeten leggen.* >Glad mis,* antwoordde de lange Eduard, terwijl een welgevallig lachje om zijne lippen speelde, »dan gebood hij den overtreder om de kanasser-pruim door te slikken.* »Foei, foei!* zeide de wachthebbende, >en zelfs den onverschilligen bombardier Tippel ging eene rilling'door de leden.a „De waarlijk immense grofheid, om met respect te spreken, van onzen ouden van T...« zeide Tippel »had bij het on weer, dat van boven naar beneden kwam, in de brigade dit voordeel, dat de straffen zachter werden, naarmate zy meer in de laagste kringen aanlandden.* Hetwelk anders omgekeerd plaats heeft,* viel de lange Eduard in. »Zeer zeker,* ging Tippel voort, »de oude van T. kon voor eenen ontbreken- den knoop zes weken arrest opschrijven. De majoor kondigde deze straf met de kondigd, maar ook telkens werd het weer uitgesteld. Zoo had men op Zaterdag 19 Februari gewerkt, maar de machine was nog nog niet gearriveerd. Dinsdags daarna kwam de machine aan en 's avonds zou men, aldus werd officieel rondge zegd, voorstellingen geven. De zaal was reeds gevuld en het publiek zat met ongeduld te wachten tot men een der mannen boven zag komen die aankondigde datde machine kapot was en men weer moest uitstellen. Na eenige dagen werken, via Brussel heen en weer reizen, soldeeren, kloppen en draaien, zou het eindelijk lukken en zoo ging het gerucht jl. Zaterdag weer, dat zoo niet 's avonds, dan toch a. s. Maandag (gisteren) ons een voor stelling wachtte. Zooals iederen dag ging ook gisteren de jeugd weer naar den wagen, waarop het gevalletje stond, om zoo mogelijk informatie's in te winnen maar de wagen was weg Eerlijk gezegd waren we maar blij, want we kregen gegronde vermoedens, dat het zaakje niet betrouwbaar was en we dan nog liever de jeugd eenige malen teleurgesteld zagen dan ja, wie weet het Door het hoofdbestuur der schip pers vereeniging Schuttevaer is aan de bevoegde autoriteiten het verzoek ge richt te willen bevorden, dat vaartuigen, van tegenovergestelde richting de brug van Sluiskil naderende, deze brug gelijktijdig mogen passeeren. Na in den voormiddag bevestigd te zijn door Ds. R. Hamming van Zaamslag, die eene rede hield naar aanleiding van Hebreën 1717, deed Ds. J. F. van Hulsteijn van Waarde (Z.-H.) Zondagnamiddag zijne intrede als predikant bij de Geref. kerk te Ter Neuzen, die tot tekst gekozen had 2 Corinthen 519 en 20. Bij beide gelegenheden was het kerkgebouw overvol. Tot lid van den gemeenteraad van Sas van Gent is gekozen de heer E. Buysse met 140 van de 213 uitge brachte geldige stemmen. De heer D. van den Berg verkreeg er 73. Gisteren had ten overstaan van Burg. en Weth. van Hoek de aanbe steding plaats van het verbouwen der openbare lagere school in de kom dier gemeente. Ingeschreven werd als volgt Vooi de massa doorG. J. Balken- stein J. van der Velden te Ter Neuzen voor 6073, C. H. H. Wisse te Zaamslag voor 6073 en G. Verlinde te Ter Neuzen voor 5264. Voor het metselwerk door Jac. Meer- tens voor 1838 en Gebr. Nieuwelink voor 1694, beiden te Hoek. woorden aan dat zij, bij de bekende vergevensgezindheid van den overste misschien tct acht dagen zoude kunnen verminderd worden, terwijl de kapitein meende, dat de delinquent, ofschoon een ongehoorde sakkerloots-kerel zijnde, wan neer alles goed ging, er ditmaal wellicht met drie dagen af zoude komen, waarop de sectie-commandant, voordat de troep uit elkander ging, liet volgen Wanneer de overste, zooals zich laat aanzien, u het arrest kwijtscheldt, zoo kunt gij u echter van mijnen kant op eene straf- wacht voorbereiden. En dit was dan ook in de meeste gevallen de afloop.* »Ja,* lachte de officier met den stomp neus, »hiervan zal ik u eene zonderlinge historie verhalen, waarvan de lange Eduard misschien zeggen zal, dat zij eene Enkhuizer is maar dit doet niets ter zake.* „Het is eigenlijk geene geschiedenis die gy wilt verhalen,* meende de vaan drig, »ik ken haar zeer goed men kan haar eerder eenen algemeenen maat regel noemendoch als gij het goed vertelt dan is het niet onaardig.* Wordt vervolgd.) Voor het timmerwerk door G. Ver linde te Ter Neuzen voor 1841 en I. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor 1574. Voor het zinkwerk door wed. D. J. Guequierre te Ter Neuzen voor 250 en J. Knijff te Zaamslag voor ƒ232. Voor het ijzerwerk door J. Verhage te Hoek voor j 728. Voor het verf werk door A. van der Welle te Hoek voor 280 en L. Kiel te Hoek voor f 254. In perceelen gegund aan de minste inschrij vers. De uitslag van de aanbesteding eener te verbouwen openbare school te Boschkapelle is alsvolgt G. Stoffels en J. v. d. Velde, Zaam slag f 11786, P. F. Duerinck, Graauw 11600, W. Galle en D. Galle, Zaam slag 11386, C. Wisse en Lensen, Zaam slag 11280, P. Duyvestein-Lambert, Zaamslag J' 10526, J. B. Verstraeten, Kxeldrecht f 10314, J. Schopman, Hulst 10090, B. H. Reuling, Hulst 10075, A. v. d. Walle, Hulst f 10050, J. Boeij- kens, Lamswaarde 10000, P. Wisse en J. Kayser, Zaamslag ƒ9950, J. Bleyen- bergh, St. Jansteen 9850, L. J. Col- sen, Ter Hole j 9706, P. Voet, Kloos- teizande ƒ9597. Het werk is aan den laagsten in schrijver geguud. Hbld. Bij kon. besluit is de heer F. van Vessem, gemeente-secretaris van Zuid- zande benoemd tot burgemeester dier gemeente. Te Middelburg, waar in 1905 op Koninginneverjaardag onder leiding van den kapelmeester den heer Jan Morks door 1400 kinderen de Marcia Castagnolo (kleppermarsch), in 1907 tot groot ge noegen van Koningin en Prins de Trommelmarscli werd uitgevoerd, heeft de yverige heer Morks weer wat nieuws bedacht voor 31 Augustus, een Trompelinenmarsch. Deze marsch zal worden uitgevoerd door een honderdtal jongens op daarvoor speciaal vervaar digde, viertonige trompetten, met bege leiding van het Middelburgsche Muziek korps. Kwartjesvinder gesnapt. Óp aanwij zing van een conducteur en eenige passagiers werd te Rotterdam aan het station Delftsche Poort een berucht Amsterdamsch kwartjesvinder door de politie gearresteerd en geboeid naar het politiebureau overgebracht. In den trein tusschen Dordrecht en Rotterdam had hij met nog eenige collega's van een remmer en een tweetal passagiers op de bekende wijze een som van f 29 gewonnen. De vermiste jongen. Sedert 11 Februari wordt een 14- jarige knaap vermist, genaamd Jan van der Wiel, wonende onder de gemeente Zeist. Reeds is door 30 rijksveldwachters en 3 politiehonden naar hem gezocht, doch zonder resultaat. Natuurlijk loopen er vele geruchten omtrent den verdwenen knaap. Het éénige wat men voor mogelijk houdt op dit oogenblik, is, dat de knaap is meegelokt door een vreemdeling met zeer slechte bedoelingen en op een eenzame plaats in hei of boscn van het leven is beroofd. Ook hebben pl.m. 50 personen af gravingen gedaan voor de mogelijkheid, dat de jongen bedolven kon zijn. Die 50 mannen hebben in de bosschen gezocht tusschen Amersfoort, Zeist en Baarn en gespeurd met schoppen, peil- ijzers, op handen en voeten gekropen, in één woord gewerkt van 's morgens tot 's avonds. De heer V. der Wiel zelf kan ook geen enkele inlichting geven. Het ver moeden dat zijn zoon door een ont slagen werkman zou zijn aangerand, gelooft hij niet. Hij heeft als uitvoerder van groote werken o.m. bouwt hy ook de nieuwe genie-kazerne te Utrecht zooveel werklieden aangenomen en ontslagen, dat hij geen enkele aanwijzing in deze richting zou kunnen doen. By de politie is, waar de jongen zoo lang weg is, het vreeselijk vermoeden opgekomen, dat de jongen gevallen is als slachtoffer vaneenz.g. „Lustmord", dat hij in handen van een ellendeling gevallen is, die hem van het leven beroofd en zijn lijk verborgen heeft. Het U. D. deelt mede, dat ten huize van de ouders van den knaap een brief was ontvangen uit Hilversum, waarin bericht werd dat aldaar in een pension geruimen tijd een vreemde mijnheer had vertoefd, die sedert was afgereisd en wiens signalement veel overeenkomst had met den „mijnheer met de gryze jas en den haviksneus", die aan den Dolderschen weg was ge zien en wiens aanhouding werd verzocht. De politie zoekt thans naar dezen per soon, die zich ook op andere plaatsen blijkt te hebben opgehouden. Nog verneemt het blad, dat de bur gemeester van Apeldoorn telegrafisch heeft bericht, dat hem kennis is ge geven, dat tusschen Barneveld en Apel doorn een jongen op den weg is gezien, die in vele opzichten overeenkwam met het signalement van Jan van der Wiel. Deze jongen had aan den bestuurder van een passeerenden hondenwagen om eten gevraagd en was daarna verder gedwaald, den weg op. Thans wordt van uit twee richtingen, zoowel van uit Apeldoorn als van uit Barneveld naar dien knaap gezocht. Uit Zeist wordt echter aan het Hbld. gemeld, dat een dadelijk ingesteld on derzoek in de omstreken van Apeldoorn niet de minste resultaten heeft opge leverd. De „Prins Willem II". Hoewel de directie van den Kon. West-lnd. Maildienst te Amsterdam nog immer zonder bericht is omtrent de Prins Willem II, blijft zij alsnog het waarschijnlijk achten, dat het vaartuig hulpeloos op zee ronddrijft met delect aan machines of schroefen er zijn nog voor vele maanden voldoende levensmiddelen aan boord. Er zijn twee mogelijkheden, schrijft men aan het Hbld.de eerste is, wat wij allen hopen en gelooven dat niet gebeurd isdat het schip door het stoomen tegen een wrak, door een ketelontploffing, door groote schade door een orkaan aangericht of door eenige andere onbekende oorzaak, vergaan is. Dan had niets en niemand hulp kunnen verleenen. De tweede mogelijkheid doet nog de hoop in aller harten leven een schade aan de machine of de voort stuwers maakt dat het schip geen voort gang heeft. Is het schip dan echter op het traject HavreAzoren, dan is het haast ondenkbaar dat het niet binnen enkele weken, lang voordat tot zoeken uitgezonden schepen het hadden kunnen vinden, door een ander schip sou zijn opgemerkt. Bevindt het schip zich in dien toestand op het weinig bevaren traject Azoren—Paramaribo, dan is de toestand geheel anders, vooral nadat het onbestuurde schip door wind en stroom uit den gewonen koers gevoerdis. In dat laatste geval, waarin het seinen met de Azoren thans geen nut zou hebben gehad, zal echter een zoekend schip al bijzonder weinig kans hebben de dryvende stoomboot te vinden. Groot gevaar is er dan nietna weken en weken zal wel een schip gezien worden en ten slotte zal het schip wel veilig ergens binnen komen. Maar een schip dat het gaat zoeken Van af een schip ziet men een cirkel vormig zeeoppervlak met een middellyn van ongeveer 30 K.M. Een schip van Paramaribo naar de Azoren stoomende, verkent dus een 30 K.M. breede strook zee. De strook, waarop het schip zich, na enkele weken te hebben rondgedre ven, kan bevinden, is echter verschei dene honderden kilometers breed 1 Dat

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2