UIT DE OUDE DOOS. No. 94. Woensdag 2 Maart 1910. 25e Jaarg 3*3 Nieuws- en Advertentieblad ÓOJ voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHFJLEMAX, Buitenland. FEUlLLETON. Biiineuland. AXELSEIIE I i COURANT. D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A DVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Onlangs is de onderwijzer te Drönns- witz in Mecklenburg, na een diensttijd van 47 jaar gepensioneerd en het bedrag van zijn pensioen op 952 mk. vastge steld. Tegelijkertijd werd in hetzelfde I dorp een brievenbesteller na 38 jaar dienst op een pensioen van 1272 mk. gesteld. De onderwijzer was als brieven gaarder verscheidene jaren lang de meerdere van den brievenbesteller 1 geweest. FRANKRIJK. Zooals men weet, is de Temps bezig een schatting te maken van het bedrag der schade, die de overstroomingen hebben aangericht. We hebben reeds enkele malen cijfers van het blad mede gedeeld. Thans berekent het, dat voor de departementen Aiu, Ardennes, Aube, Belfort, Cher, Cöte-d'Or, Doubs, Eure, Indre, Isère, Jura, Loirelnférieure, Loiret, Marne, Haute-Marn, Meurthe-et- Moselle, Meuse, Nièvre, Rhone, Saöne- et-Loire, Sarthe, Savoie, Haute-Savoie, Seine, Seine-et-Marne, Seine-et-Oise, Seine-Inférieure, Yonne de schade 71,134,000 frank bedragen heeft. BULGARIJE. De minister van buitenlandsche zaken, Poprikof, heeft zich in nog al pessi- mistischen geest uitgelaten over den toestand op het Balkan-schierejland. Hij spreekt in geheel anderen geest dan het pas te Berlijn openbaar ge- 26) De ongelukkige hoorde niet dat de overste kwam aanrijden, en werd door een' zachten slag uit zijn slaap gewekt, die de overste hem met de vlakke kling op zekere plaats toebracht. Op te sprin gen en in de grootste ontsteltenis te ge raken, was natuurlijk het werk van een oogenblik. ♦Zie toch eens op mijn zoon, j brulde de oude, »vao welke batterij? O, gij onbruikbare hondsvod!* en bij deze woorden gaf hij hem eenen slag op de chacot, dat dezelve hem over ooreu en oogen zakte. »Van de batterij twaalfponders no. 4, heer overste.* i En welke luitenant commandeert de I sectie, die de eer heeft u te bezitten li »De heer luitenant Van Waarden, om j u te dienen, heer overste.* »Aha,« lachte de oude grimmig, »niet om mij te I dienen, anders zoude het Wel anders zyn maar kom hier mijn zoon, ik zal j u eigenhandig naar uwe batterij brengen en dewijl ik haast heb,* voegde hij er luid lachend bij »en gij van wege uwe chacot niet veel schijnt te kunnen zien, zoo zal ik mij de moeite geven u mee te nemen. Kom maar hier mijn zoon.« ♦Hierbij vatte hij den ongelukkige bij maakte communiqué. Den algemeenen toestand op het Balkan-schiereiland acht hij vol gevaren. In de eerste plaats is er onzekerheid omtrent de afwikkeling der zaken in Turkije. Niemand kan zeggen hoe de toestand zich daar zal ontwikkelen en al lijkt het nieuwe regeerstelsel voor 't oogen blik gevestigd, op verrassingen moet men verdacht blijven. Dan de toestand in Griekenland. Die is hoogst kritiek. Men vraagt zich nu en dan met een beklemd hart af, waar het op uit moet loopen. Wellicht op een oorlog met Turkije. Het gevaar van een Turksch- Griekschen oorlog is alles behalve denkbeeldig. Wel heeft de Grieksche regeering te Konstantinopel vredelie vende verklaringen afgelegd en wel is de regeering persoonlijk ongetwijfeld tegen een oorlog, maar het valt niet te berekenen wat het machtige militaire verbond zal willen. Het zou kunnen gebeuren, dat men in Griekenland eerlang te kiezen zal hebben tusschen een omwenteling binnenslands en een oorlog. Dit zijn al genoegzame redenen voor Bulgarije om zijn leger klaar te houden. En de noodzakelijkheid daar van wordt verhoogd door de omstan digheid dat de verhouding tusschen Turkije en Bulgarije ook niet is zooals die wezen moet. Officieel zijn de be trekkingen goed, maar de houding der Turksche overheid tegenover de Bul- gaarsche bevolking van Macedonië vormt een bron van moeilijkheden, die niet zoo gemakkelijk weg te nemen zijn. De Turksche overheden in Macedonië treden met buitengewone strengheid op de das, zette zijn paard in den draf, en liet den kanounier er naast springen, waarbij deze, omdat het paard tamelijk groot, en de gestalte van deu overste, zooals bekend is, kolossaal was, nauwe lijks met de teenen den grond raakte. Op die wijze kwamen zjj weldra bij de batterij aan waarin wij stonden, en met angst het tooneel tegemoet zagen, dat hier thans zou voorvallen. De luitenant van Waarden, die den man van zijne sectie reeds in de verte herkende, erger de zich niet weinig op dit gezicht, vouwde de armen over elkander, en stampte met de voeten op den grond. Thans was de oude zoover genaderd, dat hij de batterij overzien, en luitenant van Waarden her kennen kon, die stilzwijgend toezag hoe zich deze zaak ontknoopen zou. Zoo, zoo!* schreeuwde de oude, en zijn bui tendien rood gezicht werd van toorn nog rooder; »daar is nu die beminnenswaar dige batterij, die zulke kanonniers op levert.... heer luitenant van Waarden houd den mond, ik kan het tegenspreken niet verdragen »Dat is sterk,* zeiden de officieren »en de luitenant van Waarden had nog niets gezegd »Niet eene enkele syllabe antwoord de Tippel, »doch gij kunt begrijpen, dat hij die zaak maar zoo niet liet afloopen. Toen de overste de batterij deed afzitten, verzocht luitenant Van Waarden om zich naar den inspecteur te begeven, teneinde en al is de drakonische wet op de benden ook tijdelijk geschorst, er blijven nog middelen genoeg om het der Bul- gaarsche bevolking lastig te maken. Het zou kunnen gebeuren, dat Bulgarije gedwongen zal worden tot een krachtig ingrijpen in Macedonië. AMERIKA. Orde en rust in Philadelphia zijn weder eenigermate hersteld. Eenige honderden manschappen van de bereden staatspolitie hebben dat klaargespeeld, waar tevoren de pogingen van duizen den Philadelphische politieagenten en schutters hadden gefaald. De bereden staatspolitie patrouilleert in de straten en heeft order om bij eventueel verzet niet té talmen, doch direct met scherp te schieten. Er is Donderdag in Philadelphia dan ook slechts één botsing geweest. Stakers gooiden naar de bereden manschappen met stukken ijzer en staal, waarop dezen antwoordden met een paar waarschu wende revolverkogels in de richting van de menigte. Heeft aan den eenen kant het op treden van de troepen een kalmeeren den invloed gehad aan den anderen kant kan het den toestand weer zeer gevaarlijk maken. De werklieden-or ganisaties in Philadelphia hadden be weerd, dat zij mochten er troepen worden gezonden haar toevlucht zouden nemen tot afkondiging der al- gemeene staking. Of dit nu de troepen er zijn werkelijk zal ge schieden, blijft af te wachten. De vak bonden hebben aan hun leider Murphy dezen met het voorval bekend te maken, waarop de overste hem toevoegde »Mijn lieve heer luitenant van Waarden, dit wil ik u gaarne toestaan zooveel moet ik u evenwel zeggen, dat gij den ouden van T.... reeds genoeg kent, om met hem wegens uwe zoodanige kleinigheid geen strijd aan te vangen.* »Eene fameuse geschiedenis over't al geméén* zeide de cavallerie-ofïicier, »ik was intusschen uooit bij het regiment gebleven.* »En waarom niet?* vroeg de wachthebbende. Gecoijoneerd wordt men toch zooveel als mogelijk isen dit had men ten minste bij den ouden van T... voor, dat hij billijk en eerlijk te werk ging, en dat hij bij de overheid niemand een hinderpaal in den weg zou leggen tot avaucemeut.* Neen, dat doet hij niet* vervolgde Tippel, ♦en de luitenant van Waarden, van wien ik verhaalde, werd spoedig hierop afdeelings-adjudant, met eene toe lage, die hem meesterlijk te pas kwam.* ♦Zoudt gij ook niet afdeelings- adjudant willen worden Eduard lachte de wachthebbende luitenant. Van wege de toelage?* vulde Robert aan. Een Enkhuizer;* antwoordde Eduard verachtelijk. Tippel ging voort Zijn eeuwigdurend gekibbel met het corps officieren heeft eiudelijk zijn ont slag tengevolge gehad. Hij was van de, volmacht gegeven om te handelen zooals hij het noodig acht. Welke beslissing Murphy zal nemen, zal men wel spoedig weten. De Daily Chronicle verneemt uit New York, dat een der hoogstgeplaatste justitiemannen, de assistent-district- attorney Garvin, die belast is met de instructie tegen de vleeschtrust, een onderhandsche aanbieding heeft ont vangen van 1000.000 dollar, door de trust aan hem te betalen indien hjj het er toe zou weten te leiden dat de in structie tegen de trust zou worden ge staakt. Garvin maakt er een rechtzaak van. De onthulling die overigens nog moet worden bewezen wekt groot opzien in de V. S. Want het groote publiek in Noord-Amerika was reeds geruimen tijd geneigd om aan te nemen, dat de vleeschtrust op groote schaal deed aan omkoopery van hoogge plaatste rechterlijke ambtenaren en regeerings-autoriteiteu, en dat de trust voor dat doel zelfs een reusachtig ge heim had gevormd. Daarom wordt aan de bewering van Garvin vrij algemeen geloof geslagen. Ziekteverzekering. Het wetsontwerp betreffende de ziekte verzekering heeft het dep. van minister Talma verlaten en is thans bij den Ministerraad, deelt de AI. Crt. mede. als ik het eens zeggen mag, niet geheel onjuiste meening, dat de liefste hoofd bezigheid van de heeren luitenants hierin bestond, dat zij hunne onderhebbenden mishandelden, en kleine ergernissen, als een traag avancement, of de luimen der hoogere officieren op hunnen kop lieten neer komen.* ♦Ei, ei, heer bombardier,* zeide de wachthebbende, ♦dat zijn gevaarlijke meeningen. Wanneer men ook bij een slechte luim al eens wat scherper exer ceert dan anders, zoo is toch het mishan delen, dank zij de jongste bepalingen, geheel uit de mode geraakt.* ♦Volgens de verordeningen wel,* zeide de bombardier Robert, ♦maar een onbe vooroordeeld aanschouwer ziet vaak op de exercitie-plaats omstandigheden voorvallen die een zeer middeleeuwsch aanzien hebben. Zoo is het terugtrekken der schouderbladen, terwijl men den onder- werpelijkeu recruut met het gevest der sabels onzachte stompen op deu rug uit deelt, niet te verachten en wanneer men in den zomer des middags tusschen twee en drie uur een gelid vlak met het aangezicht in de zon laat zwenken, en het zoo vijf minuten laat staan, nu, dat is ook niet om dankje voor te zeggeu.* Waarlijk,* zeide de cavallerie-officier, ♦er zijn zoo van die kleine kunstgrepen, ook in de rijbaan, waar men met de karwats, in plaats van het paard te tref fen, in vergissing uaar een ander doel

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1