Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Gemeenteraad. AXEL, 25 Februari 1910 Dinsdagavond j.l. gaf de rederijkers kamer De Herleving alhier haar laatste uitvoering in dit seizoen, als gewoonlijk bij den heer J. E. Blansaart. Ofschoon het programma wel zeven nummers bevatte, bleek dit om de afwisseling, die men had en om den korten tijd, die voor elk nummer werd vereischt, niet te groot om er nog een nummertje bjj te voegen. We vonden het een gepaste reclame, die dhr. Blansaart als muziekonderwijzer maakte door zijn beide leerlingen Willem Blansaart en Willem Dieleman Sz. eens op te laten treden met een stukje vioolspel. Het was echter veel van hen gevergd daartoe de walssirène te kiezen uit Die lustige Witwe. Het werd geacompagneerd door den pianist. De tooneelnummers Jean-Marie", be staande uit drie tamelijk zware drama tische rollen en het blijspel „Een koddige misvatting", vielen goed in den smaak. Ook de beide voordrachten Afgeëxerceerd" en „Isaac, de Jood" (de laatste nu en dan nog al politiek) kwamen goed tot zyn recht. Dit alles met de muzikale afwisseling van den pianist en violist heeft de aanwezige leden en geïntroduceerden van de Herleving weer een gezelligen avond bezorgd. Ze mogen het wel waardeeren. De commission, in 1910 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 77, onder a, van de onderwijswet, zullen zitting houden in de navolgende plaatsenBreda, 's Hertogenbosch, Arnhem, 's Graven- hage, Rotterdam, Amsterdam, Haarlem en in Middelburg voor de arrondisse menten in de provincie Zeeland. In de commissie, zitting houdende te Middelburg, zijn benoemdtot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Goestot leden de schoolop zieners in het district Dordrecht en de arrondissementen Goes, Middelburg, Neuzen en Utrecht Ien tot leden plaatsvervangers de schoolopzieners in de arrondissementen Tholen, Hulst en Vlissingen. De schoolopziener in het district Middelburg is benoemd tot lid en voor zitter van de commissie te 'sGravenhage. Landweerplichtigen, die voor ver goeding in aanmerking wenschen te komen, worden er aan herinnerd dat zij zich ten spoedigste ten raadhuize hebben aan te melden, aangezien anders de gestelde termijn van tien dagen verloopen is. Daarenboven kende zijne vlugheid paal noch perken, en wapperde zijne witte vederbosch dan voor dan achter ons. Eindelijk viel het hem in om eens na te zien, of de distanciers wel waakzaam op hunnen post stonden, en toen wij hem dezen weg zagen nemen, betreurden wij reeds de ongelukkigen, met wie hij hier te doen zoude hebben, en wier aantal zeker niet gering was. Spoedig hoorden wij hem dan ook reeds op circa duizend passen uitschreeuwen »Aha, jullie hondeboelweet je niet, dat je, op post staande, de chacot niet af mocht zetten vervolgens zachter en onduidelijker »Wie heeft jullie geleerd op den grond te gaan zitten, als je oppassen moet en zoo hoorden wij hem nog verder, tot dat hij even als een voorbijgaand on- weder uit ons gezicht verdween. Einde lijk, aan het einde van de linie der distanciers, ja nagenoeg aan het einde der heide,c.... »Waar geen land meer achter is,« schaterde Eduard uit. »Lag, zooals wij naderhand hoorden, een kanonnier achter een heuvel, die, vermoeid van den langen marscli en van het warme weder, in eenen diepen slaap was gedompeld. Wordt vervolgd. Door den raad van Stoppeldijk is met 6 van de 7 stemmen tot ge meente-ontvanger benoemd de heer A. v. Leeuwen, ambtenaar ter secretarie te Steenbergen. In de week van 16 tot en met 22 Februari 1910 zijn in Zeeland voor gekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea te Westkapelle, 5 gevallen van roodvonk, waarvan 1 te Grijps- kerke, 1 te St. Maartensdijk, 2 te Middelburg en 1 te Sluis, en 7 van diphtheritis, waarvan 1 te Boschkapelle, o te Goes, l te Vlissingen en 2 te Zuiddorpe. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 27 Februari 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Voorm. 9 ure' Nam. 2 ure Kerk A. Ds. J. M. Mulder Ds. J. M. Mulder (van Zuidlaren.) Kerk B Voorm. 9 ure Ds. J H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Ds. A. Janse (Bediening H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. A. Janse 'sAv. B'/a ure Ds. A. Janse (van Ter Neuzen). Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 25 Febr. 1910. M. L. E., 32 jzonder beroep, wo nende te Stoppeldyk, is wegens mis handeling veroordeeld tot 5 of 5 dagen hechtenis. R. d. S., 38 j., dienstbode te West dorpe, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot 3 of 3 dagen hecht. Hoog water. Eenige landeigenaren, vergezeld door deskundigen, hebben Dinsdag met de stoomboot van Grouw zich van Sneek naar Grouw begeven teneinde zich persoonlijk te overtuigen van denhoogen waterstand. Dat de overstrooming zulk een uitbreiding verkregen had en de schade zóó belangrijk was, hadden ze zich niet kunnen voorstellen. De minister van waterstaat, mr. Regout, heeft het voornemen, het bezoek aan Friesland, dat hy voornemens was tegen Paschen te brengen, zoo hem dit eenigszins mogelyk is op een eerder tijdstip te doen plaats hebben, wegens de watertoestanden in die provincie. In den laatsten tijd is de minister van verschillende zijden aangezocht, in verband met den hoogen waterstand in Friesland, den toestand aldaar in oogenschouw te nemen, ook Woensdag, toen ZExc. aan zijn departement een comité ontving uit eigenaars en huurders van landerijen en verdere belangheb benden bij de regeling van de afstroo ming van Friesland's boezemwater. Te Utrecht, zoo meldt het U. D., had een polderwerker de werkloosheid te baat genomen om in den echt te treden. Ledigheid is des duivels oor kussen. De overgelukkige bruid, een gedienstig Aagje, had den vooravond van haar huwelijk gesmoesd met de huishoudster van d'r mijnheer. Die had het toen aan den heer des huizes gevraagd en het was toegestaan. Als de man er nu zóó om verlegen was, dan kon hij dat halfhemdje wel krijgen. Laat de arme drommel er op zijn huwelijksdag ook eens netjes uitzien, als ie er zoo'n zinnigheid in heeft De gedenkwaardige dag was aange broken. De schenker van het chemisetje zat toevallig voor het raam toen een trouwstoet voorbijging. Zes rijtuigen op gummibanden, wel geteld. Zij voerden de zuinige dienstbode met j haar werkloozen vrijer naar het altaar, I omstuwd door bloedverwanten van den eersten tot den versten graad Te Veenendaal is een bruidspaar in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruidegom 72 en de bruid 69 jaren telt. Teneinde niet door anderen te worden opgemerkt en lastig gevallen, hadden zij zich met een schuit naar het raad huis laten varen, en door een tuin de secretarie bereikt. Niet slechts in figuurlijken, maar ook in letterlijken zin zijn deze twee dus in het huwelijksbootje gestapt, zonder letterlijk „om" den tuin te zijn geleid. Oplichting. Uit Steehwijk wordt aan de Tel. gemeld Een zekere juffrouw, die uit den aard harer betrekking zich in alle kringen bewoog en aller achting en vertrouwen genoot, voor nauwelijks een jaar tot die betrekking der dienende liefde benoemd, heeft op schandelijke wyze de haar toegedragen achting en het in haar zoo ruimschoots gestelde vertrouwen zich onwaardig getoond. Zoo goed als al onze voornaamste neringdoenden, zeker 25 of meer, heeft zij er in doen vliegen. En dat niet voor een beetje. Sommigen voor tien tallen, anderen voor honderden guldens. Wist ze bij den een met mooie woorden en schoone beloften aanzienlijke bedra gen ter leen te ontvangen, bij 'n ander weer wist zij voor groote sommen aan winkelgoederen of kunstproducten los te krijgen. Over de aanschaffing van sommige ervan moet men zich eenvoudig verbazen. Manufacturiers, meubelmakers, galan teriezaken, goudsmeden, schoenmakers, boekhandelaren, rij wielhandelaren, allen en alles, tot zelfs fotografen en wijn handelaren, ontvingen van de geachte dame bezoeken, kregen voor en na flinke bestellingen en lieten zich beetnemen. Men verdiept zich in gissingen over de vraag, waar zij al die goederen heeft gelaten en wat zij er mee wilde doen. Wij vernemen nog, dat zij bij enkelen, waar zij geld leende, moet gezegd heb ben een erfenis wachtende te zijn. De gewone truc dus. J.l. Donderdag is zij des nachts of den volgenden morgen zeer vroeg, naar Meppel vertrokken, om van daar de reis per trein naar Utrecht te vervolgen. Voegen wij hier nog aan toe, dat haar betrekking uitstekend gesalarieerd werd, zoodat geldnood in geen geval de drijfveer kan geweest zijn. Begin Maart zal men aanvangen met het bouwen van de noodige stel lingen enz. op de Doesburger Heide, alwaar binnenkort vliegproeven zullen worden gehouden. De zoon van een herbergier te Lorchhausen had een lootje in de loterij van de Dusseldorpsche tentoonstelling voor christelijke kunst eenigen tijd na de trekking verscheurd, omdat hij dacht dat er niets op gevallen zou zijn en niet de moeite genomen had, de trekkingslijsten te zien. Pas eenige dagen geleden las hij in een krant, dat op zijn nummer de hoofdprijs, een voorwerp ter waarde van 30,000 mk. of 25,000 mk. in contanten, gevallen was, waarvoor de gelukkige winner zich niet aangemeld had. De prijs kon niet meer uitbetaald wordèn, daar hij het lot niet meer bezat en ook de termijn voor het afhalen van den prijs verstreken was. De secretaris van de Londensche vereeniging van dierenbescherming was te Antwerpen gekomen, om bewijs stukken te halen voor den opnieuw zich uitbreidenden handel in oude paarden. Er was net een treffend gevalMaan dag kwamen er drie schepen aan met 254 paarden aan boord, die door het zware weer vreeselijk hadden geleden 31 daarvan stierven onderweg, 1 werd overboord geworpen, en 12 werden af gemaakt aan de kade en vervolgens naar 't slachthuis vervoerd, en ongeveer j 80 paarden waren zoo gehavend met gebroken pooten en lappen vleesch van I het lichaam, dat ze op een wagen moes ten vervoerd worden. De secretaris nam van die afschuwe lijke tooneelen foto's. Dht dit met geen goed oog werd aangezien door de En- gelsche en Belgische paardenkooplieden kon men wel denken. Ze loofden 20 frank uit voor dengene die hem het toestel ontnam. En eindelijk sprong ook een dokwerker op hem af, ontrukte hem het toestel en liep er mee weg. De politie is er van in kennis gesteld. Te Berlijn heeft een 28-jarige werkman die aan een zwaar longlijden leed, toen zijn vrouw uit was, de twee kinderen van 2 en 3 jaar naar bed ge bracht, en toen alle gaskranen open gezet, waarna hij zelf ook te bed ging liggen. Eerst toen de vrouw thuis kwam werd de vreeselijke daad ontdekt. De beide kleintjes waren reeds dood,gestikt, de vader gaf nog zwakke teekenen van leven. Op het hulpgeroep der vrouw, die geheel gebroken was van smart, kwamen de buren toesnellen, die een geneesheer haalden. Deze kon echter geen redding meer brengen, evenmin als het zuurstof toestel, door de brand weer gezonden. Alleen de man kon worden bijge bracht. Hij ligt in een ziekenhuis op het uiterste. Driedubbele moord. Te Oldenburg heeft de 20-jarige arbeider Denker zijn vader, zijn moeder en zijn ouderen broeder met bijlslagen vermoord. Hij zou Dinsdagochtend wegens diefstal gearresteerd worden. Aan de politie deed hij de eerste mededeelingen over zijn moord. Politie vond de lijken in het huis. Denker verklaart twee mede plichtigen te hebbenhy beweert nu maar dat een dier helpers de eigenlijke dader is. De moord is uit rooflust gepleegd. De jaloersche apotheker. We laten hier nog wat volgen uit de verklaringen van mevr. Parat, de vrouw van den Parijschen apotheker. „Ik leerde Parat in '97 kennen, vertelde ze. „Onze eerste huwelijksjaren waren moeilijk, maar spoedig ging alles beter en konden wij het geleende geld terugbetalen. In 1903 veranderde het karakter van mijn man. Hij zocht telkens twist en ver weet mij dat wij weinig verdienden, al werkte ik den heelen dag. Weldra toonde hij een totaal ongemotiveerde jaloerschheid. Hij mishandelde mij af schuwelijk. Telkens herhaalde hij, dat de kinderen niet van hem waren, dat hij hen.en mij zou dooden. Verleden i jaar moest hij op reis. Hij dwong mij de belotte af, dat ik den kinderen sub limaat zou ingeven, en het daarna zelf nemen. „Dan ben ik vrij,"Bei hij, „en ik zal zeggen, dat het de daad van een krankzinnige is geweest." Tegelijk viel hij de dienstboden lastig, zelfs in mijn bijzijn. In Juli 1909 begon hij mij han den en voeten te binden. Hij dreigde mij met chemische preparaten de huid te zullen branden en mij te chlorofor meeren. Blijkbaar trachtte hij mij door vreesaanjaging gek te maken. Telkens deed hij of hij ons dochtertje wilde dooden eens deed hij of hy het kind ernstig had verwond, en toen ik zwoer dat het zijn kind was, vertelde hij dat hij had gelogen. Hij dwong mij, brie ven te schrijven waarin ik mijn eigen dood aankondigde." De beklaagde heeft den rechter van instructie geschreven, dat zijn vrouw niets doet dan liegen en zij al lang blijken van krankzinnigheid heeft ge geven. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare ver gadering van den Gemeenteraad is be-

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2