UIT DE mDOOS. No. 93. Zaterdag w2(i Februari 23e 3 oar Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DIELEMA3, Buitenland. FEUILLETON. D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maarden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AL)VERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. In den ministerraad heeft de minister van openbare werken medegedeeld, dat invoering van de wet betreffende de werkliedenpensioenen, zooals de Senaat die in eerste lezing heett aan genomen, van den staat een offer van 141 millioen zal eischen. Men weet dat verschillende senatoren zich voor behouden hebben bij tweede lezing bezwaren tegen het ontwerp nader te ontvouwen. Maar ook sommige groepen uit de Kamer willen in het door den Senaat aangenomen ontwerp wijzigingen aangebracht zien en de minister van financiën heeft in den ministerraad aangetoond, dat deze wijzigingen voor den staat nog een aanzienlijke vermeer dering van kosten mee zou brengen. De Temps maakt een voorloopige schatting openbaar van de schade, die in Frankrijk dezen winter de over stroomingen aangericht hebben. In het Seine-dal heelt men de schade nog maar alleen kunneu berekenen in de departementen, die stroomopwaarts van Parijs liggen. Met het schatten der schade geleden in de departementen stroomafwaarts zal men nog moeten wachten tot de rivier in haar bedding terug is getreden. Ziehier enkele cyfers uit de Tempsin het departement Cóte'd'Or wordt de schade op meer dan anderhalf millioen frank geschat. Bo vendien zal het departement nog 200,000 frank moeten besteden voor het herstel len van bruggen en \vegen. In het departement Yonne wordt de verwoes ting op meer dan 1,220,000 frank ge schat in het departement Aube is voor 4,227,000 frank schade aangericht, in het departement Marne voor meer dan twee millioen, in Loiret voor bynaeen half millioen. In Seine-et-Marne, waar van sommige plaatsen nog onder water zijn, worden de verliezen aan roerend goed op een millioen geschatdie aan onroerend goed zullen veel grooter zijn. Uit Tandzjer wordt aan de Temps gemeld, dat de tijding dat Moelai Hafid de door El Mokri met Frankrijk getroffen overeenkomst geratificeerd heeft, een goeden indruk maakt in de Europeesche kolonie, waar men in het treffen van krasse maatregelen het eenige middel ziet om een einde te maken aan de Marokkaansche dubbel hartigheid. Men ziet als gevolg der ratificatie een nieuw tijdperk van bloei op gebied van handel en industrie tegemoet. Overigens heeft de tijding niet zoo heel veel verrassing gebracht, daar men, het wispelturige karakter van den sultan kennende, wist allerlei te kunnen verwachten. RUSLAND. De minister van marine heett in de Doema een krediet aangevraagd ten bedrage van negen millioen roebel voor de uitbreiding van de werven en ge schutgieterijen. Een en ander is noodig met 'toog op den aanbouw der Dread noughts. De geheele krediet- anvrage voor marine-doeleinden zal 24 millioen beloopen, waarvan voorloopig slechts een gedeelte wordt gevraagd. Beiden zwegen bedroefd stil, en lieten het hoofd op de borst zinken. Een grootsche gedachte scheen nochthans Ro bert te bezielen. «Tippel,* sprak hij, «oude jongen, gij hebt u voor mij opgeofferdik wil ook iets voor u doen, dat u misschien niet zoo belangryk toeschijnt, maar dat toch den geheelen voortgang stremt van het avontuur, waarvan ik mij zooveel schoons voorstelde, c »Ik bid je,zei Tippel, die voor 't eerst van zijn leven een lichte opwelling van gramschap gevoelde, «blijft mij met jou onbekookte avonturen van het lijf. «Morgen,* ging de andere vastbesloten voort, begeef ik mij naar het huis op de St. Pietersplaats, no. 10, en laat mij bij den ouden heer aandienen, van wien gy gezegd hebt, dat men hem staatsraad noemde- Ik zal hem de geheele toe dracht der zaak verhalen, en dan zal de duivel er mede spelen, indien hij niet aangedaan wordt, en niet een goed woord voor u spreken zal.* Wat helpt het mij, of hij al aange daan is, en bij wien zal hij een goed woord voor mij spreken »Zulke heeren,* ging Robert voort, hebben doorgaans allerlei kennissen. In de sociëteit of op het eene of andere gezelschap, komt hij misschien met den kapitein, met den majoor, ja misschien wel met Schoppenboer in aanraking.* »Ja,c zuchtte Tippel, »juist Schoppen boer boezemt mij zooveel vrees in ach, indien de oude er nu nog maar was «Voorzeker,* antwoordde Robert, »de oude zou zeggen orde moet er zijn, maar domme streken kan ik vergeven. Maar Schoppenboer zal u toch ook niet opvreten. Wie weet het of, wanneer de staatsraad met hem spreekt, alles nog niet goed afloopt.* »Zeg eens, gij heeren daar achter riep de wachthebbende, «waarom zondert gij u zoo af? Eduard, scheuk je neef eens in. Leve de artillerie!* Deze uitstekende handelwijze van den regeerenden infanterie-luitenant jegens den ongelukkigen artillerist verplaatste den laatste in eene zeer aandoenlijke stemming, en voerde hem hoe langer zoo nader tot de sfeer der opgeruimdheid. «Mijne heeren van de artillerie,* ving de cavallerie-officier weder aan, «zeg mij toch eens, wat er van den beruchten overste van T.... geworden is. Men zegt dat hij zijn ontslag in plaats van geno men gekj-egen heeft. «Hieromtrent, heer luitenant,* hernam Robert, «kan u mijn vriend Tippel het TURKIJE. Er heeft weer een botsing plaats ge had tusschen Turksche en Bulgaarsche grenstroepen ten Zuiden van Filippopel. De Turksche soldaten vielen een Bul- gaarsch wachthuis aan, waarop een ;eregeld gevecht ontstond. De Turken moeten zelfs kanonschoten gelost hebben Na den chef van het derde legerkorps heeft nu ook de minister van binnen- landsche zaken de geruchten omtrent den dood van Abdoel Hamid tegenge sproken. Het gerucht moet, ook volgens den minister, ontstaan zijn door een verkeerde uitlegging van het feit, dat tien vrouwen van den oud-Sultan de villa-Allatini verlaten hebben. De da mes konden het er niet meer uithouden. GRIEKENLAND. Het uitvoerend comité van het mili taire verbond heeft zich bezig gehouden met de vaststelling van zijn eischen nopens de artikelen der grondwet, die aan een herziening door de nationale vergadering zullen worden onderworpen. Vervolgens heeft een zitting van den ministerraad plaats gehad, waarin over dezelfde zaak beraadslaagd is. Na afloop van den ministerraad is een samen- spreking gehouden door Theotokis, Ral lis en Veniselos. Men verwacht binnen eenige dagen de bekendmaking van de regeerings- voorstellen inzake de grondwetsher ziening. Volgens de Athenai zijn er bespre kingen gaande, om het voorstel nopens de bijeenroeping der nationale vergade- beste uitsluitsel geven, die destijds op het Brigade-bureau den post van schrijver bekleedde.* Tippel richtte zich eenigsqins in de hoogte, eu zeide dat hij iu de geheimen der zaak niet had kunnen doordringen, maar dat hij insgelijks overtuigd was, dat overste van T.... zijn afscheid niet vrijwillig genomen had. «Ziet, mijne heeren, de oude men vergeve mij deze uitdrukking was een der beste officieren die er bestaanmaar, zonder iets oneerbiedigs te willen zeggen, met de heeren officieren konde hij niet goed voort. De allerminste of geringste tegen spraak namelijk was genoeg, om hem dadelijk in het harnas te jagen, en wan neer het my geoorloofd is, dan wil ik u een klein bew-ijs leveren, dat hij zijne officieren, namelijk wanneer hij er geen vooroordeel tegen had zoo ais dit by voorbeeld met luitenant Van Waarden het geval was, steeds met verschooning, ja ik mag wel zeggen met rechtvaaidig heid behandelde.* «Lieve bombardier,* viel de lange Eduard hem thans in de rede, «geen histories als 'tje blieft uit den Enk huizer.* «Houd je mondviel de wachtheb bende in, «de bombardier draagt geene kennis van uwe almanak-wijsheid.* «Eduatd verdeelt,* lichtte Robert thans toe, «alle anecdoten die men verhaalt in weet klassen, in bekende namelijk en ring vóór Maandag a. s. in de Kamer in te dienen. AMERIKA. Uit de telegrammen van de laatste dagen blijkt, dat de staking der tram wegmannen in Philadelphia een zeer ernstig karakter heeft verkregen, en dat indien de geproclameerde alge- meene staking van de Philadelphische werkers doorgaat, de beweging een nog veel scherper beteekenis zal aannemen. Aan een uitvoerig telegram uit New- York aan een der groote Londensche bladen ontleenen wij nog het volgende over de gebeurtenissen in Philadelphia. Zondag werden daar 500 lieden in hechtenis genomen, wien vrijlating onder borgtocht niet werd toegestaan. Tweehonderd zeven-en-negentig tram wagens werden beschadigd, waarvan twee geheel en een derde gedeeltelijk verbrand. Het hoofdkantoor en de wagen remises vandePhiladelphiaRapid Transit Oy, werden aangevallen, toen in Philadelphia de aankomst was be kend geworden van 175 z.g. „staking brekers", d. z. lieden die er een beroep van maken om bij stakingen, als de onderhavige, tegen hooge betaling in te springen. Bij deze onlusten weiden o. m. drie vrouwen door kogels geraakt, en tal van lieden moesten met kwet suren naar het hospitaal worden ge bracht. Tegen den avond moest de tramdienst geheel worden gestaaktde burgemeester liet 3000 personen in- zweren als buitengewone politieagenten, en voorts liet hij den staat van beleg afkondigen. voor hem onbekende. De eersten, wier getal legio is, neemt hij aan als uit den Enkhuizer geput, dat wil zeggen: dat zij oud en versleten zijn.* ►Toegestemd,* sprak geeuwend de lange Eduard, «ik kan echter niet man- keeren u te doen opmerken, dat uwe verklaring ontzaggelijk veel van eene Enkhuizer heeft.* «Silentium riep de wachthebbende. «Laat de bombardier voortvertellen. Al- zoo de luitenant Van Waarden.... »Ja,« ging Tippel voort, «de luitenant van Waarden had de ongelukkige ge woonte, noch voor den kapitein, noch voor den majoor, ja zelfs niet voor den ouden te kunnen stilzwijgen. Eens zou den wij op de heide met kogels schieten, en op zestien-honderd pas naar de schijf ricoclietteereneu dewijl zoodanige ko gels eenen grooten afstand doorvliegeu, waren er achter de schijf de noodige distanciers geplaatst.* «Wat zyh distanciers?* vroeg de ca vallerie-officier. «Distanciers,* ging Tippel voort, «noemt men zoodanige lieden, die aan beide zijden dér schijf achteruit geplaatst wor den, om te beletten dat niemand de geschutslinie overschrijdt. Op dezen morgen echter was de oude buitengewoon slecht gemutst. Vloekend en grommend reed hij de gansche heide rond, en bij iedere batterij die hij onderzocht, raasde en tierde hij van 't begin tot t eind.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1