I UIT BE OÜBE BOOS. \o. 93 Woensdag 33 Februari •laai'" Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaai* deren. F. DIELEMAA, Eene gevaarlijke ziekte der aard appels die met pootgoed zou kunnen worden binnengesleept. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 6 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. (Overgenomen uit de Nieuwe Arnh. Crt.) (Slot.) Het spreekt wel van zelf, dat geen srnstig aangetaste aardappelen als poot- joed worden geleverd, zooals zulke met groote wratvormige uitwassen, of aard appelen, die geheel zijn ineengeschrom peld. In 't algemeen zal men in't poot goed zeker geene andere besmette aard appelen aantreffen, dan dezulke, welke de ziekte maar weinig onder de leden hebben gewoonlijk slechts zulke, waar- ran alleen de oogen of ook maar som mige oogen zijn aangetast. Het kan dus zijn, dat men pootgoed ontvangt, dat ei bij oppervlakkige beschouwing heel goed uitziet, en waaronder bij eenigszins nauwkeuriger onderzoek toch besmette aardappelen voorkomen. Men neme dus aijne van elders ontboden pootaardappe- len, vooral als zij uit Engeland komen, nauwkeurig in oogenschouw. Zijn er bij, die er verdacht uitzien, dan wassche men die af, opdat nauwkeuriger kan worden waargenomen of de oogen nor maal zijn, dan wel dat sommige oogen of alle vervangen zijn door donkerbruine, wratachtige lichamen. Blijft er ook maar de geringste twijfel bestaan, of de poters te vertrouwen zijn, dan zende men ver dachte exemplaren op aan den Directeur van het Instituut voor Phytopathologie te Wageningen. Mocht bij een te Wage- XI. Nadat op deze wijze de dienstplichten vervuld waren, gingen al de aanwezigen om de tafel zitten, waarop de punch stond te dampenterwijl de wachthebbende infanterist hoffelijk genoeg was, om op den goeden luim vau overste van Lond te klinken. De dienst der hoofdwacht van eene groote stad zoo waar te nemen, dat de aflossende den volgenden morgen bij de overgave der wacht, niet aan den afgelosten het parool in het oor fluistert»Lieve broeder, het spijt mij bls, maar de oude heer Van Lond heeft je kamer arrest opgelegd,* is geene kleinigheid. De gewoonlijk voorkomende zaken, als visitatie en hoofdronden, patrouilles, enz., wijzen zich van zelve den weg. Dewijl echter de hoofdwacht bij nachtelijke op loopen, bij kroegschandalen en dergelij- ken, de manschappen moet leveren om tusschen beide te treden, .zoo moet de wachthebbende nauwkeurig weten,hoever hij gaan khn, om niet buiten zijn order te treden. Bij de ronden komt het vooral op de daartoe behoorende officieren aan, of de wachthebbende al dan niet streng ningen ingesteld onderzoek ('twelk gratis geschiedt) blijken, dat sommige exem plaren van eene partij pootaardappelen door black scab* zijn aangetast, dan is het raadzaam van de geheele partij niets uit te poten. Immers het is zeer moge lijk, of zelfs waarschijnlijk, dat in deze partij naast exemplaren, waarvan men meer of minder duidelijk kan zien, dat zij aangetast zijn, andere voorkomen, die de besmetting ook onder de leden heb ben, zonder dat zulks bij uitwendige be schouwing in 'toog valt. Men kan natuurlijk deze aardappelen wél voor de consumptie gebruiken, mits men zorge, dat de schillen niet op den mesthoop en via den mesthoop weer op den akker terechtkomen. Ik kan niet aanraden, deze besmette of verdachte pootaardappelen te koken, en ze daarna aan de varkens te voeren, althans wan neer er kans is, dat de uitwerpselen dezer varkens óp het bouwland terechtkomen. Want de mogelijkheid is geenszins uit gesloten, dat de sporangiën van de zwam, die de >black scab* veroorzaakt, noch door koken, noch door het vertoeven in de maag en het darmkanaal van een dier worden gedood. Wij kunnen daaromtrent met zekerheid niets k priari zeggen. Het gevaar, dat de sporangiën niet ge dood worden, wordt des te grooter door dat bij het bereiden van varkensvoer de aardappelen juist niet altijd zoo goed worden gaar gekookt, als men dat doet bij het koken van consumptieaardappelen van den mensch. Het best komt het mij voor, de be smette of verdachte pootaardappelen óf voor de consumptie van den mensch te moet oppassen. Over dit thema liep dan ook het gesprek van het punchgezelschap, terwijl de lange Eduard van meening was, dat de officieren der artillerie de lastigsten op de ronde waren, dewijl geene zich ijveriger en nauwgezetter in de dienst, en strenger in het vermelden der gevondene gebreken betoonden, dan deze, eene stelling, waartegen Robert zich plechtig verzette en verzekerde, dat bij eene wacht, die hij met artilleristen hield, en waar een infanterie-officier met de visitatie belast was, zich reeds vooraf van drie dagen arrest verzekerd hield. De wachthebbendedaarentegen meende, dat de officieren der artillerie zich meer aan de hartstocht van arrestgeven te buiten gingen dan die der infanterie, eene bewering, waarin Tippel met eeneu veelbeteekenden blik naar den hemel toestemde. »Ik heb het,* riep eensklaps decaval- lerie-officier met den zwarten baard uit: »die fameuse, schier goddelijke plaatg uit de Hugenoten, zoo luid zij, zoo luid zij »Dom, dom, dóm, dom, Den edelen van Sint Bris Breng daad'lijk hier den brief, Zoo sprak, zoo sprak mijn Rid id-id-der waarlijk fameus »Op mijn woord,* zeide de lange Eduard, »'tis niet leelijk. Maar het koor in het vierde bedrijf, dit overtreft gebruiken, en dan de schillen, gemengd met ongebluschte kalk, te werpen in een kuil van minstens 1 Meter diep, gegra ven op een stuk weiland, dat in de eerste jaren niet tot bouwland zal worden gemaakt, óf ze te verkoopen naar eene weistreek waar geene aardappelen wor den geteeld, en waai ze dan kunnen worden gekookt en aan de varkens ge voerd. Daar toch zal de mest, waarin de sporangiën zitten, ongevaarlijk zijn, althans wanneer hij niet weer naar eene bouwstreek worde verkocht. Het ver koopen van de besmette aardappelen naar eene weistreek is ook dkkrom aan te be velen, omdat altijd de zak, waarin de aardappelen zich bevinden en de geheele inhoud er van in eene bouwstreek gevaar oplevert. Want tusschen de aardappelen zelve kunnen zich besmette aarddeeltjes bevinden, en in den zak zelve kunnen kiemen der ziekte aanwezig zijn. Het is daarom raadzaam, bij ontvangst van pootaardappelen uit Engeland, altijd de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. Men houde de zakken zoo ver mogelijk van 't bouwland verwijderd; als men besmette exemplaren meent te hebben gevonden, zende men ze naar Wage ningen om te worden onderzocht; blijkt het, dat de bedoelde exemplaren werkelijk lijden aau black scab", dan verzende men de partij aardappelen in de zakken, zooals men ze heeft ontvangen, ergens naar eene weidestreek. Om te resumeeren Ik raad aan le zoo min mogelijk pootaardappelen uit het buitenland, met name uit Engeland te ontbieden 2e. by de ontvangst van poot aardappelen uit het buitenland dezenauw- nog alles. Weet gijlieden... Om midder nacht O, dat eindigt grandioso 1 Apropos Eduard,* zeide een ander, >hebt gij dien grooten hond nog? Dat is een kapitale kerel, en op den man gedresseerd, fameus hoor!* »Ik zal u eens eene historie verhalen van eenen rattenvanger,* zeide de wacht hebbende, »van een rattenvanger, die aan eera myner vrieuden toebehoort, en in 't geheel geen naam heeft.* Wie de vriend »Neen, de rattenvanger. Mijn vriend is bij den spoorweg aangesteld, en zoo doende heet de rattenvanger blootelijk spoorweghond, of tunnelhond, zooals gij wilt. Ik verzeker u, de hond is op de katten, op de katten zeg ik, nu zooals iedere andere hond. Onlangs deden wij eene wandeling, mijn vriend, ik, en de spoorweghond. Wauueer de laatste nu slechts een bewijs van eene kat ziet, zet hij haar uren lang na. Eindelijk krijgt hij er eene in 'toog. Aanvankelijk stelt Zij zich tegenover den tunnelhond in eene woedende positie, daarna retireert zij zich in eene woning, de hond springt haar na, en beide landen in een vertrek aan, waar het huisgezin juist zit te middag malen. Gij kunt u licht begrijpen, dat het hier heettede deuren toegemaakt en op den hond losgeranseld. Er onstond nu een erbarmelijk gejank; wij stonden builen en fluitten den spoorweghond, en eindelijk, pardoes! klingeling! en wat keurig te inspecteereu3e. alle ver dachte exemplaren naar het Instituut voor Phytopathologie op te zenden4e. mocht blijken, dat er in* eene partij ont vangen pootaardappelen zijn, die aange tast zijn door »black scab,* dan geen aardappelen van die partij poten, maar ze gebruiken als voedsel voor mensch of vee, onder in achtneming van de boven vermelde waarborgen, dat de parasiet, die de oorzaak is van de ziekte, zich niet verbreide, noch met de schillen, noch met de emballage, noch met den mest. J. RITZEMA BOS. Wageningen, 7 Februari 1910.N TWEEDE KAMER. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting over het dienst jaar 1910 (verheffing van ontslagen ge vangenen) Blijkens de toelichting strekt dit suppletoire begrootingsontwerp voor 1910, om een spoedige invoering in het loopende dienstjaar mogelijk te maken van het nieuwe stelsel tot verheffing van ontslagen gevangenen, tot gelijk doel waarvoor reeds vroeger een ont werp was ingediend dat echter niet tijdig genoeg werd behandeld, om nog in de tweede helft van het vorig jaar het nieuwe stelsel in te voeren. Z. K. H. de Prins wordt tegen het einde dezer week van Het Loo in de residentie terugverwacht. denkt gij De houd kwam door de rui ten op straat springen. Bij mijn ziel, dat is toch sterk!* Extraordinair,* zeide een ander, die zich door eenen in't oogvallenden stomp neus onderscheidde, waaronder de knevel baard tot twee kleine punten te samen geschoren was, die er in de verte als Engelsohe pleister uitzag. »Maar kent gijlieden de geschiedenis van den hond, den daalder en de broek van den hand werksgezel »Ik bid je,« antwoordde de lange Eduard, »dat staat immers reeds lang in den Enkhuizer.* Intusscheu had zich de bombardier Robert eenigszins in een hoek der wacht kamer teruggetrokken, werwaarts hij door Tippel gevolgd werd, die hem thans een nauwkeurig verslag deed van de mislukte expeditie. Alleen de verwisseling der biljetten verzweeg hij, dewijl hij wel wist, dat dit te prozaïsch was, en dat de bekeutenis van dezen grooten misslag aan de dienst, die hij zijn vriend bewe zen had, alle waarde benemen zou. »Het is toch eene zeer vervloekte ge schiedenis,* zeide Robert, »dat gij, on gelukkige kerel, juist door dien ellendigen schildwacht ontdekt werd. Konden wij slechts eenen uitweg vinden »Ja,« antwoordde Tippel, »ik weeteenen uitweg; maar eenen uitweg naar 71 2 voor plus minus zes weken, 'tls ver schrikkelijk Wordt vervolgd.j

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1